Pod imenom Ecdysterone (a također i Ecdisten) proizvode sportsku prehranu koja sadrži fitoecdysteron. Ova se tvar nalazi u biljkama poput šafranike leuzeje, turkestanskog žilavog i brazilskog ginsenga. U osnovi, svi moderni dodaci prehrani proizvode se na osnovi prvih.
Vjeruje se da ekdisteron ima biološke učinke na ljude. Ali u znanstvenim krugovima vode se žustre rasprave o tome i zasad nema nedvosmislenog mišljenja o učinkovitosti lijekova na takvoj osnovi. Dostupne objektivne studije potvrđuju pozitivne učinke, ali svi su provedeni na životinjama. Nema dokaza o bilo kakvom učinku ekdisteterona na libido i sposobnost erekcije. Međutim, budući da je proizvod relativno siguran, može se koristiti kao dodatak prehrani sportaša ako i sam sportaš doživi poboljšanja i pokaže dobre rezultate.
Proglašena svojstva i razlozi za imenovanje
Proizvođači govore o sljedećim svojstvima aditiva:
- Povećana sinteza proteina.
- Održavanje normalne ravnoteže dušika u mišićnom tkivu.
- Poboljšanje funkcioniranja središnjeg živčanog sustava, posebno povećanje brzine i učinkovitosti aksonskih odgovora koji vode do prugastih stanica.
- Akumulacija proteina i glikogena u mišićima.
- Stabilizacija razine glukoze u krvi i inzulina.
- Smanjivanje umora tijekom vježbanja.
- Smanjenje razine kolesterola u krvi.
- Stabilizacija brzine otkucaja srca.
- Čišćenje kože
- Povećana snaga i izdržljivost.
- Povećanje "suhe" mišićne mase.
- Sagorijevanje masti.
- Antioksidativna i imunomodulatorna svojstva.
Prema uvjeravanjima proizvođača, uporaba ecdistena preporučljiva je kada:
- astenija različitog podrijetla, uključujući one povezane s prekomjernim radom;
- asthenodepresivni uvjeti koji su nastali u pozadini poremećene sinteze proteina;
- produljena opijenost;
- ozbiljna ili dugotrajna infekcija;
- neuroze i neurastenija;
- sindrom kroničnog umora;
- disfunkcije kardiovaskularnog sustava.
Što se zapravo zna o ekdisteronu?
Do sada ne postoje specifični podaci o tome imaju li dodaci koji sadrže ekdisteron stvarno pozitivan učinak na tijelo sportaša. Jedine potvrđene informacije pružili su sovjetski znanstvenici sredinom i krajem 20. stoljeća. Utvrđena je anabolička aktivnost ekdisteterona i njegova sposobnost pojačavanja sinteze proteina. Godine 1998. procijenjena je učinkovitost tvari u kombinaciji s proteinskom prehranom, studija je također pokazala dobre rezultate, naime, ispitanici su dobili oko 7% čiste mišićne mase i riješili se 10% masti. Provedeni su i drugi eksperimenti koji su pokazali antitumorska, antioksidativna i neka druga svojstva ekdisteterona.
Međutim, unatoč tako pozitivnim rezultatima ovih studija, oni se ne mogu smatrati statistički značajnima. Činjenica je da oni ne zadovoljavaju suvremene standarde, naime kontrolnu skupinu, randomizaciju (tj. Slučajnost izbora) itd. Štoviše, većina pokusa provedena je na životinjama.
U novije vrijeme, 2006. godine, provedeno je novo istraživanje koje se sastojalo od uzimanja ekdisterona i istodobnog vježbanja. Ovaj eksperiment pokazao je da suplementacija nije utjecala na rast mišića, izdržljivost ili snagu. Mnogi se "stručnjaci" pozivaju na ovu studiju. Ali je li to razumno? Eksperimentalni protokoli zabilježili su da su ispitanici uzimali samo 30 mg ekdisterona dnevno, što je 14 puta manje od onih doza koje su pokazale anabolički učinak na životinje. Dok je kontrolna skupina muškaraca težine 84 kilograma morala uzimati dnevnu dozu od najmanje 400 mg. Stoga je ova studija beskorisna i nema nikakvu znanstvenu vrijednost.
Još jedan eksperiment proveden je 2008. na štakorima. Pokazao je da ekdisteron utječe na broj satelitskih stanica iz kojih se naknadno stvaraju mišićne stanice.
Iz svega rečenog mogu se izvući sljedeći zaključci:
- Za cijelo vrijeme nije provedena niti jedna objektivna studija koja bi pokazala kako ekdisteron zapravo utječe na osobu.
- Pokusi provedeni krajem prošlog stoljeća i početkom ovog dokazuju da je tvar učinkovita protiv životinja.
Doze i pravila za uzimanje
Ako ekdisteron djeluje na ljude, što još nije dokazano, dnevna doza za odraslu osobu trebala bi biti najmanje 400-500 mg. Treba imati na umu da većina dodataka dostupnih na tržištu sadrži 10 ili čak 20 puta manje doze (među takvim Ecdysterone MEGA - 2,5 mg, B - 2,5 mg, Ecdisten iz ThermoLife - 15 mg). Ali danas postoje novi dodaci s adekvatnijim dozama. SciFit Ecdysterone - 300 mg, GeoSteron 20 mg (po kapsuli).
Da bi se postigao učinak, ekdisteron treba uzimati najmanje 3-8 tjedana po 400-500 mg na dan. Nakon tečaja napravite dvotjednu pauzu. Dodatak treba uzimati nakon jela ili prije treninga.
Kontraindikacije
Ecdisten je zabranjeno koristiti osobama s bolestima živčanog sustava, teškim neurozama, epilepsijom i hiperkinezom, ženama tijekom trudnoće i dojenja. Lijek treba koristiti s oprezom kod hipertenzivnih bolesnika.
Ako u anamnezi imate ciste na spolnim žlijezdama, displaziju hipofize, prostate ili druge hormonski ovisne novotvorine, prije upotrebe trebate se posavjetovati s endokrinologom i drugim specijaliziranim liječnicima.
Nuspojave
Fitoecdysteron ne utječe na funkciju endokrinih žlijezda, ne krši hormonalnu pozadinu sportaša, nema androgeni učinak i ne suzbija proizvodnju gonadotropina. Timoleptički učinak lijeka nije potvrđen (tj. Ne djeluje kao antidepresiv).
Smatra se da dodatak nije štetan za tijelo, čak ni u vrlo velikim dozama. Ponekad se uzima u količini većoj od 1000 mg dnevno, dok nema nuspojava ili predoziranja. Ipak, stručnjaci ne preporučuju prekoračenje doze od 500 mg, iako postoje liječnici koji su sigurni da ne biste trebali uzimati više od 100 mg dnevno, s nedokazanim nuspojavama.
Prema proizvođačima, ljudi s nestabilnim živčanim sustavom mogu:
- nesanica;
- pretjerana uznemirenost;
- povišeni krvni tlak;
- migrena;
- ponekad postoji individualna netolerancija na lijek.
Ako se prilikom uzimanja tableta pojave crvenilo, osip, lagano oticanje, trebali biste odbiti upotrebu tableta i započeti simptomatsko liječenje antihistaminicima. Negativne manifestacije možete minimizirati ako se strogo pridržavate uputa, slijedite režim pijenja, prehranu i ako sami ne povećavate trajanje tečaja.
Bilješka
Tijekom uzimanja Ecdysterona, sportaš mora pažljivo pratiti kvalitetu prehrane. Važno je unositi dovoljno proteina, masti, vitamina i minerala. Budući da sredstvo donekle doprinosi skupu mišićne mase, stanicama je potrebno osigurati dodatni građevinski materijal.
Intenzivni trening u kombinaciji s podrškom tijelu s cinkom, magnezijem, omega-3,6,9 kiselinama, proteinima i kalcijem daje najbolje rezultate i održava sportaša zdravim.
Kombinacija s drugim sredstvima
Zahvaljujući dostupnim istraživanjima, sa sigurnošću možemo reći da ekdisteron djeluje izraženije kada se uzima zajedno s proteinima. Također se može kombinirati s dobitnicima. Tijekom tečaja važno je koristiti komplekse vitamina i minerala. Treneri preporučuju dodavanje dodataka kreatinu i tribulusu u prehranu kako bi se povećao rast i snaga mišića.
Neki stručnjaci preporučuju upotrebu lijekova s leuzeom, jer su jeftiniji. Dokazana je njihova djelotvornost i stimulativni učinak.