To je, naravno, poznata sportašica, ljepotica Florence Griffith Joyner. Osvojila je srca milijuna gledatelja i gledatelja. Trostruki olimpijski mega prvak u trčanju.
Jedinstveni svjetski rekordi najbrže žene još uvijek progone mnoge. O razlozima njezinog tako neočekivanog odlaska iz sporta, sada postoje sporovi iz života. Prisjetimo se najzanimljivijih činjenica tako kratkog, ali zanimljivog života.
Florence Griffith Joyner - biografija
Zvijezda je rođena u Los Angelesu 1959. godine, u zimu 21. prosinca. Roditelji su bili obični radnici, otac Robert radio je kao inženjer elektrotehnike, majka kao krojačica. Obitelj je imala 11 djece, bila je sedmo. Život kao dijete bio je težak, ali ne i siromašan.
Već od djetinjstva bila je primjetno drugačija u manirama od svojih vršnjaka, vodila je dnevnik. Rano sam naučila krojiti i šivati odjeću za sebe. Posebno je voljela raditi manikuru i frizuru. Često je trenirala sa svojim prijateljima i susjedima. Gotovo da nisam gledao televiziju, ali čitao sam pijanke, više volio poeziju.
Završila je srednju školu 1978. i počela pohađati Sveučilište Northridge u Kaliforniji. Upisao se na drugo sveučilište u Los Angelesu (UCLA). Postala je certificirani psiholog. No, sport je nije pustio, a ljepotica se time počela baviti profesionalno.
Na vrhuncu slave napustila je sport (1989.). Pridružila se novom sastavu Vijeća za kulturu. Svugdje promovira "čisti" sport, piše knjige, dizajnira odjeću. 1996. svijet je ponovno šokirao nezaboravna, najbrža žena. Iznenada je najavila skori povratak u sport. Prema njezinim riječima, aktivno se pripremala za nove rekorde na 400 metara.
No u avionu je Florence imala srčani udar, rezultat je ozbiljnog srčanog stanja. 28. rujna 1998. umrla je bliže podnevu. Uzrok smrti nije poznat. Vjerojatno je žena umrla od iznenadnog zastoja srca.
Sportska karijera Florence Griffith Joyner
Grubo se može podijeliti u 2 faze: prije ljeta 1988. i poslije. Lako je pretekla rivalke i pobijedila u kvalifikacijskim natjecanjima.
Postavite dosad neviđeni svjetski rekord:
- 19. srpnja —100 metara za samo 10,49 sekundi;
- 29. rujna —200 metara za 21,35 sekundi.
Nakon 1988. u njezinoj sportskoj karijeri nije se dogodilo ništa izvanredno.
Početak profesionalnog sporta
U školi ju je nastavnik tjelesnog odgoja izdvojio od ostalih učenika. Predložio je trčanje. I s razlogom je srušila sve rekorde u trčanju i skakanju. Prvi trener bio je poznati Amerikanac Bob Kersey. Sudjelovala je na fakultetu i osvojila državno studentsko prvenstvo.
Prva postignuća
U početku je imovina bila brončana. Žena je medalju dobila 1983. u Los Angelesu. Četvrti je došao do cilja (200 m).
Na OI 1984. osvojila je srebro. Sportaši iz drugih zemalja proglasili su bojkot, nisu došli na natjecanje. Zbog navodnog dopinga.
Na Svjetskom prvenstvu u trčanju u Rimu (1987.) završila je druga.
Sudjelovanje na Olimpijskim igrama
Uspjeh u Seulu nije slučajan. Florence je već tada uzimana u obzir kao ozbiljna sportašica. Deklarirala se cijelom svijetu na predolimpijskim startima. Istina, tamo je pala 0,27 sekundi, ali u finalu je nadmašila sebe za 0,37 sekundi.
U sprintu atletike 1988. godine osvojila je 3 zlata:
- trčanje 100 m;
- trčanje 200 m;
- trčanje 800 m - štafetna utrka 4x100 m.
U Koreji je postavila svjetski rekord na 200 metara, jureći za 21,34 sekunde. Odmah je postao miljenik Olimpijskih igara 1988. godine.
Naplate za doping
Tijekom svoje kratke karijere, žena je bila podvrgnuta više od jedne optužbe za doping. Pogotovo 1988. godine, njezini neviđeni mišići i rezultati utrka izazvali su sumnju. Zanimljivo je da je i njezin suprug Al Joyner uhvaćen u dopingu.
1989. iznenada je napustila sport, dok je još bila na vrhuncu slave. Smrt s manje od 38 godina samo je dodala sumnju. Florence je službeno provjerena 1988. više od 10 puta, ali žena nije pala ni na jednom testu.
Čak i nakon njezine smrti, Florence je progonjena. Tijekom obdukcije pokušali su testirati steroide. No, pokušaj se pokazao neuspjehom zbog nedostatka biološkog materijala. Stoga je nemoguće optužiti brzu ženu za doping, ovo će pitanje zauvijek ostati bez odgovora.
Osobni život Florence Griffith Joyner
10. listopada 1987. Florence se udala za olimpijsku prvakinju u troskoku Al Joyner. Nadimak mu je bio "Svježa voda". Vjenčali smo se u Las Vegasu. Postupak je bio brz, nije im trebalo više od sat vremena da predaju papire i vjenčanje.
Al Joyner olimpijski prvak 1984. godine. Al je tašt, uljudan. Najbrža žena na svijetu uvijek je o svom suprugu rekla nešto poput sljedećeg: "Što više živimo zajedno, to više razumijemo da je ovo moja polovica". Pomogao je Florence da pokaže svoje talente. Ljepotica je najbolje rezultate pokazala pod strogim vodstvom supruga.
Ikona stila u sportu
Najbrža žena na svijetu nosila je ekstravagantne frizure i odjevne kombinacije. Oduvijek se isticala svojim posebnim, jedinstvenim stilom. Stoga su se ljudi odjednom u dva smjera sjećali najbrže žene. Novinari su je zasluženo nazvali ikonom stila.
Na put je izašla žena neobične šminke, kose. Često je nosila odoru neobičnog kroja. Primjerice, u Indianapolisu je nosila ljubičasti kombinezon. Znakovito je da je jednu nogu prekrio, a druga je ostala gola.
Nakon toga u Firencu su počele stizati razne primamljive ponude poznatih manekenskih agencija i oglašivača. Djevojka je potpisala više ugovora, bila je zaštitno lice mnogih poznatih sportskih marki. Za neglamuroznu atletiku toga doba to je bilo nešto bez presedana.
Svjetski rekordi koje je Firenca postavila 1998. godine još uvijek potresaju ljudski um. Nemoguće je razumjeti kako obična osoba, žena, može trčati 100 metara za samo 10,49 djelića sekundi. Rezultat je zaista fenomenalan.
Od smrti najbrže žene promijenilo se više od jedne generacije sportaša. Nitko se nije ni približio fantastičnim rezultatima. Ženini zapisi najvjerojatnije će ostati besmrtni, stoljećima!