Svaka osoba koja želi naučiti kako dugo i sa zadovoljstvom plivati, trebala bi znati pravilno disati prilikom plivanja. Disanje je najvažnija komponenta svake tehnike i utječe na mnoge čimbenike: na adekvatnost opterećenja vitalnih sustava tijela, izdržljivost, brzinu pokreta, udobnost, pa čak i na zabavu.
U ovom ćemo članku pogledati kako pravilno disati prilikom kupanja u bazenu različitih stilova. Sjetimo se da postoje ukupno 4 sportske vrste plivanja - puzanje na prsima, na leđima, prsno i leptir.
Krenimo s detaljnom analizom razloga zbog kojih je toliko važno naučiti pravilno disati tijekom plivanja. To će vam dati više motiva za promišljeno proučavanje sljedećih odjeljaka.
Zašto trebate moći pravilno disati?
Dakle, na što utječe pravilno disanje tijekom kupanja u bazenu:
- Brzina u savladavanju tehnike svakog stila;
- Razina izdržljivosti plivača;
- Za koordinaciju sportaša u prostoru voda-zrak i ispravan položaj tijela u vodi;
- O pravilnoj raspodjeli opterećenja na kardiovaskularni, dišni sustav, kao i na kralježnicu. Kada je pravilno postavljeno disanje, srce i pluća lakše rade, to je razumljivo bez objašnjenja. Ali gdje je kralježnica? Jednostavno je. Ako sportaš ne zna pravilno disati, tada će tijekom pokreta naprezati vrat kako bi glavu držao iznad površine. Kao rezultat toga, brzo će se umoriti i preopteretiti kralježnicu.
- O pokazateljima uspješnosti treninga i osobnom rezultatu plivača;
- Za udobnost sportaša, jer ako tijekom plivanja ima ispravnu tehniku disanja, tada mu je lakše i lakše trenirati, manje se umara, pliva dalje. Zapamtite, užitak koji osoba ima baveći se sportom glavni je motivirajući čimbenik za njihov daljnji nastavak.
- Za spektakularnost pokreta. Svi smo na televiziji gledali sportska natjecanja u plivanju, a neka od njih i uživo. Slažem se, pokreti plivača izgledaju vrlo lijepo, ritmično. Da nemaju ispravnu tehniku disanja, vjerujte mi, sve ne bi izgledalo tako impresivno.
Nadamo se da smo vas uvjerili da je tijekom plivanja u bazenu potrebno naučiti pravilno disati. Štoviše, ovom dijelu tehnike treba posvetiti ne manje pažnje od mehanike pokreta rukama i nogama.
Zatim ćemo vam pokazati kako naučiti pravilno disati dok plivate. Krenimo s općim preporukama, a zatim prijeđimo na analizu, posebno, svakog stila.
Opći aspekti disanja
Sjetite se glavnih točaka koje se slijede u svakom stilu plivanja:
- Izdah se uvijek izvodi u vodu;
- Udahnite na usta i izdahnite na nos i usta;
- Disanje bi trebalo biti snažnije i intenzivnije nego što to radimo u životu. Sila pritiska vode na prsa mnogo je veća od sile zraka, pa trebate izdahnuti svim plućima i glasno udahnuti, kako biste mogli čuti zvuk udisanja.
- Kada plivate, pravilno i oštro i brzo dišite kako tekućina ne bi ušla u nazofarinks, a također, kako biste uhvatili potreban ciklus pokreta, udahnite i izdahnite;
- Trebali biste disati ritmično, bez stanki. Zadržavanje daha nikada nije dopušteno. Oštro udahnite i izdahnite tijekom cijele faze pronalaska lica u vodi.
- Sportaš mora savršeno pravilno izvoditi tehniku pokreta odabranog stila. Samo u tom slučaju moći će postići koordinirani rad cijelog tijela.
Kako disati puzeći na prsima?
U ovom je stilu lice gotovo stalno uronjeno u vodu, dok se dah uzima u trenutku kada se kratko pojavi, ali je još uvijek vrlo blizu površine. Disanje se koordinira pokretima ruku.
U tom trenutku, kada se jedan spusti pod vodu i pripremi se za izlazak na površinu, drugi izvrši priljev prema naprijed. U ovom trenutku sportaš leži uhom na prednjem ramenu, okrećući glavu u stranu i udišući. U ovoj je fazi njegov pogled usmjeren prema ruci pod vodom. Kad potonji izađe iz vode i jurne naprijed za potezom, glava se okrene licem prema dolje, plivač počinje izdahnuti kroz usta i nos.
Dodijeliti jednostrano i obostrano disanje. Prvo podrazumijeva udisanje pod istom rukom, drugo - naizmjenično. Potonje je poželjnije, jer razvija potrebnu simetriju pokreta, ujednačenost rotacije tijela i poboljšava snagu udara.
Svaki bi plivač trebao znati kako trenirati obostrano disanje za plivanje, za to postoje posebne vježbe. Inače, ova je vještina neophodna u profesionalnom sportu.
Moguće pogreške:
- Mali zaokret glave zbog nedovoljnog okretanja tijela. Kao rezultat, plivač je prisiljen izvrtati vrat, što se brzo umara i preopterećuje mišiće;
- Previše okretanja glavom (kada sportaš uspije vidjeti strop). Kao rezultat, tijelo se previše okreće, što dovodi do gubitka ravnoteže, klimavanja i povećane vodonepropusnosti;
- Idealno okretanje lica je kada je donje oko ispod vodene crte, a gornje je više. Nos praktički dodiruje rub. U početku će vas instinkt prisiliti da pokušate izroniti teže, ali u budućnosti ćete automatski i intuitivno naučiti potreban radijus.
Kako disati puzajući na leđima?
Pogledajmo na brzinu kako pravilno disati kada ste leđni. Kao što možete zamisliti, glava ne roni u ovom stilu, pa plivači udišu i izdišu zrak. Inače, ovo je jedini sportski stil u kojem je sustav "udisaj-izdah" konfiguriran u bilo kojem načinu. Ovisi o udobnosti i tempu sportaša. Profesionalni treneri preporučuju disanje za svaki potez ruke - desni udah, lijevi izdah itd.
Kako disati dok plivate prsno?
Dalje, saznajmo koje je pravilno disanje tijekom plivanja prsnim stilom:
- U trećoj fazi moždanog udara, u trenutku povratka, kada se ruke skupljaju pod vodom na prsima i pomiču se prema naprijed kako bi dosegle površinu, gornji dio tijela juri prema gore. Glava se digne i plivač brzo i duboko udahne;
- Tada se ruke otvaraju i snažno udaraju, dok je glava opet uronjena u vodu;
- Plivač počinje izdahnuti tijekom faze klizanja i naprijed.
Najčešća pogreška mnogih početnika je pokušavanje prsnog plivanja bez potapanja lica u vodu. Zapamtite, ne možete tako plivati, a općenito, ova tehnika nema nikakve veze s prsnim plivanjem. Ovo je rekreativni tip plivanja u kojem su vrat i kralježnica jako pod stresom.
Preporučujemo vam gledanje videozapisa s treninzima o pravilnom disanju prilikom plivanja u različitim stilovima. Puno je takvih videozapisa, na primjer, na YouTubeu ili Vkontakteu.
Kako disati dok plivate u leptir stilu
U zaključku ćemo analizirati kako pravilno disati u vodi tijekom plivanja s leptirom - tehnički najteži i najintenzivniji stil.
Kao i kod puzanja na prsima, i ovdje je disanje povezano s pokretima ruku. Dah se uzima u trenutku kad plivač zaroni, široko otvarajući ruke. U to se vrijeme glava podiže licem prema naprijed, usta se otvaraju. Udahnite odmah kad se lice pojavi. Gledateljima se čak čini da se sportaš kreće pod vodom otvorenih usta. Važno je dovršiti udisanje prije nego što rukama dodirnete površinu vode. U ovom trenutku lice se naginje prema vodi, a ako plivač nije imao vremena dovršiti udisanje, vodu može povući nosom. Izdisaj započinje odmah nakon uranjanja i proteže se tijekom cijelog ciklusa preostalih faza pokreta ruke.
Veza "udah-izdah" izvodi se za svaki 2. ciklus tehnike. Napredni plivači, s pravilnim treningom disanja u kundaku, mogu disati u 2-3 ciklusa, što im omogućuje ubrzanje. Međutim, ovaj je stil već dovoljno složen da dodatno optereti teret. Ako se ne pripremate za službena natjecanja, vjerujte mi, nemate za što svladati ovu vještinu.
Pa, rekli smo vam kako pravilno disati u vodu kada plivate u različitim stilovima. Preporučujemo čitanje podataka o vježbama disanja za savladavanje disanja u plivanju. Oni su usmjereni na povećanje volumena pluća, stjecanje vještine ritma i snage udisaja, nauče da se ne bojite plivati spuštajući lice u vodu.
Obavezno naučite pravilno disati i na ovu vještinu potrošite toliko vremena koliko i na ostatak tehnike. Samo u ovom slučaju plivanje će vam donijeti radost i zadovoljstvo.