Noge su oslonac za tijelo, a stopala su oslonac za noge. Često sportaši podcjenjuju važnost zdravog stopala i gležnja u postizanju optimalnih sportskih performansi, a da ne spominjemo cjelokupni wellness i zdravlje. Najneugodnije je što čak i manje ozljede stopala i gležnja mogu u budućnosti imati vrlo loše dugoročne posljedice po zdravlje. Kako nastaju ozljede stopala, što je iščašenje stopala i kako ih prepoznati, spriječiti i liječiti - reći ćemo vam u ovom članku.
Struktura stopala
Noga je složena anatomska formacija. Temelji se na koštanom okviru, koji predstavljaju talus, kalkaneus, skafoidne, kockaste i sfenoidne kosti (tarzalni kompleks), kosti metatarsusa i prstiju.
Koštana baza
- Talus služi kao svojevrsni "adapter" između stopala i potkoljenice, zbog svog oblika, pružajući pokretljivost zglobnog zgloba. Leži izravno na petnoj kosti.
- Petna kost je najveća koja tvori stopalo. Također je važan orijentir kostiju i mjesto pričvršćivanja tetiva mišića i aponeuroze stopala. Funkcionalno, u hodu obavlja potpornu funkciju. Sprijeda, u dodiru s kockastom kosti.
- Kuboidna kost čini bočni rub tarzalnog dijela stopala, 3. i 4. metatarzalne kosti su neposredno uz nju. Svojim medijalnim rubom opisana je kost u kontaktu sa skafoidnom kosti.
- Skafoidna kost čini medijalni dio tarzalnog dijela stopala. Leži ispred i medijalno od kalkaneusa. Sprijeda je skafoidna kost u kontaktu sa sfenoidnim kostima - bočnim, medijalnim i medijalnim. Zajedno čine koštanu osnovu metatarzalnih kostiju.
- Metatarzalne kosti su oblikom povezane s takozvanim cjevastim kostima. S jedne su strane nepomično povezani s kostima tarzusa, s druge strane čine prstima pokretne zglobove.
© rob3000 - stock.adobe.com
Pet je nožnih prstiju, četiri (od druge do pete) imaju tri kratke falange, prva ima samo dvije. Gledajući naprijed, nožni prsti igraju važnu ulogu u obrascu hoda: završna faza odgurivanja stopala s tla moguća je samo s prvim i drugim prstima.
© 7activestudio - stock.adobe.com
Ligamentozni aparat
Navedene kosti ojačane su ligamentnim aparatom, te međusobno čine sljedeće zglobove:
- Subtalar - između talusa i kalkaneusa. Lako se ozljeđuje kada se ligamenti gležnja istegnu, uz stvaranje subluksacije.
- Talokalcaneonavicular - oko osi ovog zgloba moguće je izvršiti pronaciju i supinaciju stopala.
- Uz to, važno je napomenuti i tarzometatarzalni, intermetatarzalni i interfalangealni zglob stopala.
© p6m5 - stock.adobe.com
Mišići smješteni na plantarnoj strani potkoljenice najvažniji su za formiranje ispravnog luka potkoljenice. Podijeljeni su u tri skupine:
- vanjski;
- unutarnji;
- prosječno.
Prva skupina služi malom prstu, druga skupina služi palcu (odgovoran za fleksiju i adukciju). Srednja mišićna skupina odgovorna je za fleksiju drugog, trećeg i četvrtog prsta.
Biomehanički je stopalo izvedeno na takav način da uz ispravan tonus mišića njegova plantarna površina tvori nekoliko lukova:
- vanjski uzdužni svod - prolazi mentalno povučenom linijom između kalkanalnog tuberkula i distalne glave pete falangealne kosti;
- unutarnji uzdužni luk - prolazi mentalno povučenom linijom između kalkanalne gomoljice i distalne glave prve metatarzalne kosti;
- poprečni uzdužni luk - prolazi mentalno povučenom linijom između distalnih glava prve i pete metatarzalne kosti.
Uz mišiće, u formiranje takve strukture uključena je i gore spomenuta moćna plantarna aponeuroza.
© AlienCat - stock.adobe.com
Vrste iščašenja stopala
Iščašenja stopala možemo podijeliti u tri vrste:
Subtalarne iščašenja stopala
S ovom vrstom ozljede stopala, talus ostaje na mjestu, a susjedni kalkanealni, skafoidni i kuboidni, kao da se razilaze. U ovom slučaju postoji značajna trauma mekih tkiva zgloba, uz oštećenje krvnih žila. Zglobna šupljina i periartikularna tkiva ispunjeni su opsežnim hematomom. To dovodi do značajnih oteklina, boli i, što je najopasniji čimbenik, do oslabljene isporuke krvi u udu. Potonja okolnost može poslužiti kao okidač za razvoj gangrene stopala.
Iščašenje poprečnog tarzalnog zgloba
Ova vrsta ozljede stopala javlja se s izravnom traumom. Stopalo ima karakterističan izgled - raspoređeno je prema unutra, koža na stražnjem dijelu stopala je istegnuta.Pri palpiranju zgloba jasno se osjeća pomaknut prema unutra skafoid. Edem je izražen kao u prethodnom slučaju.
Iščašenje metatarzalnog zgloba
Prilično rijetka ozljeda stopala. Najčešće se događa s izravnom ozljedom prednjeg ruba stopala. Najizgledniji mehanizam ozljede je slijetanje s uzvišenja na nožne prste. U ovom slučaju, prva ili peta falangealna kost mogu se izolirano pomaknuti ili svih pet odjednom. Klinički postoji stepenasta deformacija stopala, edem i nemogućnost koraka na stopalu. Dobrovoljni pokreti nožnih prstiju su znatno otežani.
Iščašeni nožni prsti
Najčešća dislokacija javlja se u metatarsofalangealnom zglobu prvog prsta. U tom se slučaju prst pomiče prema unutra ili prema van, uz istodobno savijanje. Ozljeda je praćena bolom, značajnim bolnim senzacijama pri pokušaju odgurivanja tla ozlijeđenom nogom. Nošenje cipela je teško, često i nemoguće.
© caluian - stock.adobe.com
Znakovi i simptomi iščašenja
Glavni simptomi iščašenja stopala su:
- Bol, koja nastaje naglo, neposredno nakon utjecaja traumatičnog čimbenika na stopalo. U tom slučaju, nakon prestanka izlaganja, bol nastavlja. Jačanje se događa kada se pokušate osloniti na ozlijeđeni ud.
- Edem... Područje oštećenog zgloba povećava se u volumenu, koža se proteže. Postoji osjećaj širenja zgloba iznutra. Ova je okolnost povezana s istodobnom ozljedom formacija mekih tkiva, posebno žila.
- Gubitak funkcije... Nemoguće je dobrovoljno kretati oštećenim zglobom; pokušaj toga donosi značajne bolne senzacije.
- Prisilni položaj stopala - dio stopala ili cijelo stopalo je u neprirodnom položaju.
Budite oprezni i pažljivi! Vizualno je nemoguće razlikovati iščašenje stopala od istezanja i prijeloma stopala, a da nemate rentgenski aparat.
© irinashamanaeva - stock.adobe.com
Prva pomoć za iščašenje
Prva pomoć za iščašeno stopalo sastoji se u sljedećem algoritmu djelovanja:
- Stavite žrtvu na ugodnu, ravnu površinu.
- Dalje, ozlijeđenom udu trebate dati povišen položaj (stopalo treba biti iznad koljena i zglobova kuka), stavljajući ispod njega jastuk, jaknu ili bilo koje prikladno sredstvo.
- Da bi se smanjio posttraumatski edem, ozljeda se mora ohladiti. Za to je prikladan led ili bilo koji proizvod smrznut u zamrzivaču (na primjer, pakiranje okruglica).
- Ako je koža oštećena, potrebno je nanijeti aseptični oblog na ranu.
- Nakon svih gore opisanih radnji, žrtvu morate što prije odvesti u medicinsku ustanovu, gdje postoje traumatolog i rentgenski aparat.
Liječenje iščašenja
Liječenje iščašenja sastoji se u postupku postavljanja noge i njenog prirodnog položaja. Redukcija se može zatvoriti - bez kirurške intervencije i otvoriti, odnosno operativnim rezom.
Nemoguće je dati konkretne savjete o tome što i kako liječiti iščašeno stopalo kod kuće, jer ne možete bez pomoći iskusnog traumatologa. Nakon što je ispravio iščašenje, može vam dati neke preporuke što učiniti kada je stopalo iščašeno kako bi što prije obnovilo motoričku funkciju.
Nakon postupaka smanjenja, stavlja se zavoj za fiksiranje, u razdoblju od četiri tjedna do dva mjeseca. Nemojte se iznenaditi da će prilikom fiksiranja potkoljenice udlaga biti postavljena do donje trećine bedra - s fiksnim zglobom koljena. To je nužan uvjet, jer je postupak hodanja s fiksnim gležnjem vrlo opasan za zglob koljena.
© Monet - stock.adobe.com
Oporavak iščašenja
Nakon uklanjanja imobilizacije započinje proces rehabilitacije - postupno uključivanje mišića imobiliziranog uda u rad. Trebali biste započeti s aktivnim pokretima, ali bez potpore na ozlijeđenom udu.
Da biste vratili gustoću kostiju na mjestu ozljede, morate svakodnevno hodati na kratku udaljenost, povećavajući je korak po korak.
Za aktivnije obnavljanje pokretljivosti udova nudimo nekoliko učinkovitih vježbi. Za njihovo izvođenje trebat će vam manžeta s prstenom za učvršćivanje i remen za pričvršćivanje na Ahilovu tetivu. Manžetnu smo stavili na područje izbočenja metatarzalnih kostiju. Remen učvršćujemo preko Ahilove tetive malo iznad pete. Legnemo na strunjaču, stavimo potkoljenice na gimnastičku klupu. Slijede tri mogućnosti:
- Postajemo stražnjica blizu blok uređaja. Na prsten za pričvršćivanje s donjeg bloka pričvršćujemo malu težinu (ne veću od 10 kg). Izvodimo fleksiju u zglobu gležnja dok se ne osjeti jako peckanje u prednjem dijelu potkoljenice.
- Stojimo bočno prema uređaju bloka (blok treba biti smješten sa strane palca). Pričvršćujemo utege (ne više od 5 kg) i pronalazimo stopalo. Dalje, mijenjamo položaj tako da je blok sa strane malog prsta i počinjemo izvoditi supinaciju. Težina utega je ista kao kod pronatiranja.
- Sljedeća vježba su nožni prsti. Može se izvoditi iz stojećeg položaja na podu, stojećeg na podiju ili iz sjedećeg položaja. U potonjem slučaju, koljena i zglobovi kuka trebaju biti savijeni pod kutom od 90 stupnjeva, stopala trebaju biti na podu. Možete staviti malu težinu na koljena. Izvodimo uspon naprijed na nožnim prstima s petama od poda.
© nyul - stock.adobe.com
Pored opisanih vježbi za razvoj stopala nakon ozljede kod kuće, možete se poslužiti i drugim metodama i improviziranim sredstvima: kotrljati loptu nogom, ručnikom izvoditi savijanje unatrag i još mnogo toga.