Heljda nije genetski modificirana. Sadrži desetke korisnih elemenata u tragovima i vitamina; ne spada u kategoriju žitarica, ali je puno hranjiviji od ostalih žitarica. Zahvaljujući tim i mnogim drugim svojstvima, heljda zauzima prvo mjesto u potrošnji u Rusiji, Indiji, Japanu, Izraelu i drugim zemljama. Kakva je korist od heljde za naše tijelo i što će se dogoditi ako heljdinu kašu jedemo svaki dan? Odgovore na ova i druga pitanja pronaći ćete u našem članku.
Sastav heljde, glikemijski indeks, omjer BJU, hranjiva vrijednost
Heljda sadrži zasićene i nezasićene aminokiseline i kiseline, ugljikohidrate, masti, proteine, vitamine, poli- i monosaharide te minerale.
Vitaminsko-mineralni sastav žitarica:
- 55% škroba;
- 0,6% zasićenih masnih kiselina;
- 2,3% masnih nezasićenih aminokiselina
- 1,4 mono- i disaharidi.
Za tijelo je najkorisnija heljda nezemljena ili cjelovita zrna heljde, oguljena od ljuske. Što su njegova zrna u paketu lakša, to je njegov sastav bogatiji. Osim nezemljenog, supermarketi prodaju heljdu ili sjeckane, odnosno zrna heljde, zdrobljene na 2-3 dijela. Sljedeći proizvod u frakciji su heljdine pahuljice, a konačni proizvod drobljenja heljdino brašno. Prvak u korisnim kvalitetama je zelena heljda. Koristi se u klijalom obliku, dodaje se salatama od svježeg povrća. Zelena heljda se ne koristi za žitarice i juhe.
Kada kupujete jezgre heljde u trgovini, ne birajte parene ili pržene, već jednostavno oguljene žitarice.
Tablica sadržaja vitamina i minerala kao postotak dnevnog unosa.
Ime | Količina hranjivih sastojaka u 100 grama heljde, njihov% dnevne potrebe |
Vitamini | |
U 1 | 20% |
AT 2 | 7,8% |
AT 6 | 17% |
U 9 | 7% |
RR | 31% |
Minerali | |
Kalij | 13% |
Magnezij | 64% |
Bakar | 66% |
Mangan | 88% |
Fosfor | 42% |
Željezo | 46% |
Cinkov | 23% |
Celuloza | 70% |
Tablicu vitamina i minerala možete preuzeti ovdje.
Osim minerala navedenih u tablici, grčki sadrži male količine molibdena, klora, sumpora, silicija, bora i kalcija. Heljda je izvor oksalne, jabučne i limunske, folne kiseline, kao i lizina i arginina.
Visok sadržaj ugljikohidrata (58,2 g) osigurava brzo zasićenje hranom. Što se tiče sadržaja proteina (13 g), heljda je usporediva s mesom, ali prva "pobjeđuje" zbog niskog sadržaja masti (3,6 g).
Sadržaj kalorija heljde u zrnu iznosi 308 kcal na 100 grama. Unatoč visokom udjelu kalorija, sve tvari koje čine žitarice tijelo u potpunosti apsorbira. Sadržaj kalorija heljde na vodi je tri puta manji - 103,3 kcal.
Glikemijski indeks heljde je 60. Heljdina kaša, kuhana u vodi, ima GI jednak 50.
Što je bolje kuhati s heljdom?
Najpopularniji način jesti heljdu je kaša na vodi. Isprane žitarice kuhaju se na laganoj vatri dok se zrna ne prokuhaju i udvostruče, upijajući svu vodu. Ovo je heljdino jelo dvostruko zdravije od mliječne kaše. Heljda je sama po sebi složeni ugljikohidrat, kojem treba određeno vrijeme da želudac preradi. Za preradu mlijeka potrebno je više želučanih enzima. "Spajajući se" u jednom jelu, preopterećuju želudac, ali istodobno se odriču malo korisnih tvari.
Optimalna kombinacija je kaša od zrna i povrće. Obje su komponente bogate vlaknima i grubim vlaknima, koja pozitivno utječu na pokretljivost crijeva.
Najzdraviji način konzumiranja heljde su proklijale zelene žitarice. Nisu podvrgnuti toplinskoj obradi, stoga tijelu daju maksimum vitamina, minerala, mikro- i makroelemenata. Proklijale žitarice ugodnog su okusa s orašastim notama.
Blagodati heljde
Heljda ima puno korisnih osobina. Pogodan je za djecu i odrasle svih dobnih skupina. Zbog bogatstva hranjivih sastojaka i lako probavljive heljde smatra se dijetalnim proizvodom.
Korisna svojstva heljde:
- Normalizira metaboličke procese u tijelu.
- Brtvi vaskularne membrane, sprečava trombozu, stagnirajuće procese u cirkulaciji krvi.
- Koristi se u liječenju anemije (nedostatka željeza), stabilizira količinu hemoglobina u krvi.
- Podržava srčani mišić, normalizira središnji živčani sustav.
- Potiče neurone mozga, poboljšava pamćenje, oštrinu vida, povećava brzinu razmišljanja.
- Potiče metabolizam.
- Normalizira rad crijeva (najbolja prevencija proljeva i zatvora).
- Uklanja toksine, čisti tijelo.
U dijetalnoj prehrani
Visok sadržaj dijetalnih vlakana, ugljikohidrata, antioksidansa i aminokiselina pomaže u čišćenju tijela i gubitku kilograma. Za gubitak kilograma prakticiraju se krute i nekrutne dijete. Stroga heljdina dijeta tijekom 14 dana temelji se na kuhanoj heljdi, vodi i kefiru. Dnevno morate piti 1 litru kefira i 2 litre vode.
Nježna opcija prehrane: heljda, suho voće, svježi sir, svježi sokovi, med, kandirano voće. Paralelno se trebate odreći soli, brašna, alkohola, slatkiša. Dopunite ovu prehranu svježim povrćem, začinskim biljem, voćem. Pazite da vam posljednji obrok bude najkasnije 3,5 sata prije spavanja.
Opće preporuke za poštivanje heljdine dijete
Optimalno vrijeme za heljdinu prehranu je dva tjedna. Za mono dijetu (samo jedna heljda + voda) 3 dana. Prestanite vježbati tijekom dijete. Pokušajte više biti na otvorenom.
Za muškarce
Specifična vrijednost heljde za muško tijelo je prisutnost folne kiseline. Blagotvorno djeluje na rad reproduktivnog i mokraćnog sustava, sprječava razvoj poremećaja funkcije i bolesti na ovom području.
Redovita konzumacija heljde poboljšava kvalitetu sperme, povećava pokretljivost i broj sperme. Za muškarce koji redovito idu u teretanu ili se bave teškim fizičkim poslovima, heljda je izvor energije i sredstvo za oporavak mišića.
Za žene
Redovita konzumacija heljde povoljno utječe na stanje kože. Koža postaje glatka, bez hiperpigmentacije, plitkih linija izraza, mlitavosti. Heljda olakšava tijek ekcema, dermatitisa, ublažava komedone i osipe. U ljekovite svrhe, heljdina kaša koristi se ne samo za hranu, već i kao maske za lice.
Folna kiselina sadržana u heljdi pomaže poboljšati funkcioniranje ženskog reproduktivnog sustava. Posebno je koristan u prvom tromjesečju trudnoće, jer pridonosi razvoju fetalnog živčanog sustava, njegovom ispravnom formiranju. Također tijekom trudnoće, heljda pomaže u održavanju normalne razine hemoglobina u krvi.
Također su zabilježene blagodati heljde za stanje kose i noktiju. Uvojci postaju mekši i poslušniji, a nokti su ojačani zbog velike količine makronutrijenata u ovoj žitarici.
Sadržaj kalorija kuhane heljde i njezina korisna svojstva učinili su je proizvodom broj jedan u dječjoj hrani. Ovo je jedna od komponenata dječje hrane, zbog visokog udjela željeza i hipoalergenosti, kao i zbog kompatibilnosti s drugim vrstama proizvoda. Heljda stvara djetetov imunitet i pozitivno utječe na mentalni razvoj.
Zašto je heljda štetna?
Nema posebnih kontraindikacija za uporabu heljde. Iznimka je individualna netolerancija na proizvod, koja se očituje standardnom alergijskom reakcijom (svrbež, crvenilo kože). Ova je pojava izuzetno rijetka, jer se heljda smatra hipoalergenim proizvodom i uključena je u mnoge terapijske dijete za djecu i odrasle.
Kao trajni element prehrane, može samo naštetiti trudnicama s kroničnim bolestima mokraćnog sustava i zatajenjem bubrega. Heljda sadrži puno proteina koji utječu na rad bubrega. Tijekom trudnoće već imaju povećano opterećenje.
Umjerena konzumacija ovog proizvoda nije štetna, a prejedanje može izazvati nadutost i grčeve u želucu.
Je li štetno jesti heljdu svaki dan?
Svakodnevna prisutnost heljde u prehrani ne donosi nikakvu štetu ako se dodaje umjereno s kefirom, svježim povrćem i voćem. Sadržaj kalorija heljde na 100 grama dovoljno je visok da osigura optimalnu količinu energije tijekom dana, čak i onima koji su za sebe odabrali mono prehranu.
Zahvaljujući bogatom vitaminsko-mineralnom sastavu ovog proizvoda, sve potrebne hranjive tvari ulaze u tijelo. Ipak, nutricionisti savjetuju racionalni pristup heljdinoj prehrani, heljdinu kašu izmjenjuju s drugim žitaricama i pridržavaju se načela pravilne prehrane.
Postoje li slučajevi kada heljda uopće nije dopuštena?
Jedini slučaj kada heljdu ne vrijedi jesti je individualna netolerancija, kada se protein koji se nalazi u žitaricama ne apsorbira ili se slabo apsorbira. U pravilu se netolerancija očituje u djetinjstvu, stoga se heljda kao dopunska hrana za bebu uvodi pažljivo, jedna žličica dnevno. Netolerancija heljde kod djeteta prepoznaje se po oticanju usana i pojavi osipa.
Smatra se da se heljda ne smije jesti kada:
- bolesti gastrointestinalnog trakta;
- hipotenzija;
- kronične bolesti bubrega i sustava za izlučivanje;
- dijabetes.
Zapravo se zabrana odnosi samo na prejedanje heljde, stalni boravak u prehrani proizvoda na bazi heljdinog brašna. Uz gastritis, čir na želucu i dvanaesniku, kolitis i druge bolesti gastrointestinalnog trakta, heljda je uključena u terapijsku prehranu. Koristi se kuhano u malim količinama.
Brojne su kontraindikacije za strogu heljdinu prehranu. Nije indicirano za adolescente, kao i one koji pate od bolesti želuca, crijeva, kardiovaskularnog sustava, imaju metaboličke probleme ili pate od dijabetesa. Takva je prehrana također zabranjena tijekom klimakterijskog razdoblja kod žena.
Zaključak
Blagotvorna svojstva heljde i njezin okus pretvorili su ovu žitaricu u jednu od glavnih komponenti naše prehrane, koja je prikladna za sve bez iznimke: djecu, trudnice, muškarce i starije ljude. Da biste imali koristi od njegove upotrebe, jedite dnevnu dozu proizvoda dodajući je voćem, povrćem, mliječnim, mesnim i ribljim proizvodima. Pridržavajte se pravila zdrave prehrane, a tada će vam jela od heljde donijeti samo korist i zadovoljstvo!