Pupčana kila je elastična izbočina nalik tumoru koja nastaje uslijed slabljenja okvira vezivnog tkiva peritoneuma. Može li se napraviti daska za pupčanu kilu? Kako raditi svoju omiljenu vježbu bez štete po zdravlje? Odgovore ćete dobiti u našem novom članku.
Značajke i specifičnosti bolesti
Pupčana kila je bolest koju karakterizira izbočenje unutarnjih organa (crijeva ili veći omentum) iza prednjeg trbušnog zida. Ova vrsta kila dobila je ime zbog lokalizacije u pupčanom prstenu.
© Artemida-psy - stock.adobe.com
Kako utvrditi imate li pupčanu kilu?
Imate pupčanu kilu ako:
- osjetite ili vidite kvrgu u pupku koja nestaje kad legnete na leđa;
- osjećate bol u trbuhu kad kašljate, kihnete, brzo hodate ili vježbate;
- povremeno osjećate mučninu bez obzira na unos hrane i bez prisutnosti želučanih bolesti, popraćenih ovim simptomom;
- pronašli ste povećanje pupkovine.
Ako u sebi pronađete slične simptome, posjetite ordinaciju za točnu dijagnozu bolesti.
© timonina - stock.adobe.com
Uzroci i tijek bolesti
Kila u pupčanom području može biti stečena i urođena. Kongenitalna se dijagnosticira u dojenačkoj dobi. Stečena patologija pojavljuje se kao rezultat širenja pupčanog prstena. U žena se širi tijekom trudnoće, kao i u prisutnosti postoperativnih ožiljaka u pupčanoj zoni.
U muškaraca je uzrok pojave kile česta teška tjelesna aktivnost, pretilost. Sljedeći čimbenik koji pridonosi pojavi izbočenja je genetska predispozicija.
Tijek bolesti ovisi o veličini izbočine. Ako je kila mala i može se lako premjestiti, to praktički ne izaziva zabrinutost. Bol i rizik od uklještenja veći su kod velikih kila, praćenih priraslicama i teškim za promjenu položaja.
© gritsalak - stock.adobe.com
Je li moguće napraviti šipku za pupčanu kilu
Čak i s malim i dobro prilagođenim izbočinama, zabranjena je klasična traka za pupčanu kilu. Kod ove bolesti zabranjena je svaka tjelesna vježba u koju je uključen trbušni tisak. Čak i uzimajući u obzir činjenicu da je šipka statična vježba koja ravnomjerno raspoređuje opterećenje između svih mišića tijela, to se ne može izvesti s pupčanom kilom. Glavni razlog je položaj tijela u dasci sa trbuhom do poda, što povećava izbočenje.
Koje vrste dasaka možete napraviti?
Poznato je najmanje 100 vrsta dasaka. Neke od njih je dopušteno izvoditi s pupčanom kilom. Slijedite pravila izvršenja i slušajte svoje osjećaje dok se bavite sportom. Opće vježbe za jačanje neće vas osloboditi bolesti, ali pomoći će u jačanju tijela.
Značajke vježbe
Postoji nekoliko vrsta dasaka koje se mogu izvesti za bolest. I mi ćemo vam reći koje su značajke tijekom izvršavanja svake vrste.
Obrnuta daska
Obrnuta daska također zahvaća trbušne mišiće, ali ne toliko aktivno kao kod obične daske. Poželjno je stajati u obrnutoj traci 15-20 sekundi. Poželjna je jednostavna verzija savijenih nogu u koljenima. Tijelo treba biti paralelno s podom, a noge saviti u koljenima pod pravim kutom.
Pravila vježbanja:
- Sjednite na pod ili prostirku za vježbanje.
- Ispravite noge i zavalite se unatrag, oslonjeni na ispružene ruke.
- Podignite zdjelicu i trup savijanjem koljena sve dok torzo ne bude paralelan s podom, a koljena ne tvore pravi kut.
- Zadržite ovu pozu 15-20 sekundi.
- Glatko se spustite na pod i odmorite se. Vježbu ponovite 3-4 puta.
Ako tijekom stajanja osjetite bol ili jaku napetost u području pupka, prestanite s vježbom. Ako nema bolova, s vremenom pokušajte otežati vježbu radeći je ravnih nogu. Povećajte opterećenje što je sporije moguće.
© slp_london - stock.adobe.com
Bočna traka
Za male kile dopuštena je bočna daska. Dopušteno je napraviti nekoliko kratkih pristupa po 15 sekundi. Pokušajte ne naprezati previše trbušne mišiće i završite vježbu na najmanji znak boli. Ako osjetite bol odmah nakon zauzimanja poze za izvođenje vježbe, bolje je odbiti bočnu prečku.
© Sebastian Gauert - stock.adobe.com
Opće preporuke za izvođenje pupčane kile:
- Nakon svakog pristupa, lagano spustite torzo da se odmori. Opustite se dok sjedite na strunjači ili podu.
- Nemojte naglo ustajati nakon izvođenja vježbe. Dižite se glatko.
- Nakon završetka svih setova daske, prošećite po sobi ili napravite vježbe disanja.
- Prije daske napravite lagano zagrijavanje: uvijanje i okretanje trupa, klizanje nogama, podizanje zdjelice.
Čimbenici rizika i mjere opreza
Vježba daskom za pupčanu kilu, kao i druge vježbe koje uključuju trbušne mišiće, predstavljaju opasnost od stezanja izbočine.
Povreda, pak, dovodi do oštrih bolnih senzacija povezanih s nemogućnošću ispravljanja kile natrag. Kršenje može dovesti do crijevne nekroze, upale kile, stagnacije izmeta u debelom crijevu. Ova stanja zahtijevaju hitnu kiruršku njegu.
Mjere predostrožnosti:
- Slušajte svoje tijelo. Prestanite vježbati ako osjetite nelagodu, umor ili bol.
- Posavjetujte se sa svojim liječnikom o mogućnosti sportskih aktivnosti u vašem slučaju.
- Prije početka vježbe ispravite kilu dok ležite i popravite je zavojem.
- Povećajte opterećenje postupno i polako.
Uz plank, u svoj program vježbanja uvrstite i vježbe preporučene za dijastazu rektusnih mišića trbuha. Oni stvaraju blago opterećenje na peritoneumu i pridonose njegovom postupnom jačanju.
Zaključak
Vježba za herniju način je za jačanje tijela. Daske, podizanje zdjelice i druge vježbe dopuštene za ovo stanje neće vam pomoći da se riješite. Može se liječiti samo kirurški. Ako je bolest potaknuta pretilošću, jednostavni treninzi pomoći će vam u borbi s prekomjernom težinom, ali morate ih raditi pod vodstvom iskusnog trenera kako ne biste naštetili svom zdravlju povećanjem opterećenja.