Stablo mrava je drvenasta biljka porijeklom iz Južne Amerike. Pripada obitelji begonija i rodu Tabebuya. Čovjeku je to odavno poznato i njegova se imena razlikuju u različitim regijama: lapacho negro, ružičasti lapacho, pau d'arco-rojo i drugi. Koristi se kao medonosna biljka, ukrasna biljka, a unutrašnjost kore koristi se u ljekovite svrhe. Suši se, a zatim kuha, što rezultira napitkom zvanim lapacho ili tahibo.
Koru drveta tradicionalno u medicini koriste autohtoni narodi Srednje i Južne Amerike. Obično kao brzo djelujući lijek za malaksalost, za ublažavanje akutnih simptoma. Djeluje snažno imunomodulatorno, antibakterijski, dezinficirajući. Na zapadu se kora stabla mrava počela aktivno promovirati još 80-ih godina 20. stoljeća kao tonik, obnavljajući i adaptogeni agens. U posljednje vrijeme lijekovi Lapacho široko se reklamiraju kao čudesni lijekovi koji pomažu u suočavanju s rakom i AIDS-om.
Dodaci prehrani s korom mravljeg drveta
Sastav i svojstva koje je izjavio proizvođač
Unutarnji dio kore pau d'arco-rojo sadrži aktivne tvari s protuupalnim, antibakterijskim i antivirusnim djelovanjem. Svojstva prirodnog antibiotika daje supstanca lapachol, koja potiskuje vitalnu aktivnost mnogih patogenih mikroorganizama.
Proizvođač tvrdi da dodatak kore mravljeg drveta pomaže u borbi protiv sljedećih problema:
- Anemija s nedostatkom željeza;
- gljivične infekcije;
- upala različitih lokalizacija;
- ARI;
- ORL bolesti;
- ginekološke bolesti;
- patologije različite prirode, koje utječu na genitourinarni i izlučujući sustav;
- bolesti probavnog trakta;
- dijabetes;
- patologija kardiovaskularnog sustava;
- dermatološke bolesti;
- bolesti zglobova: artritis, artroza;
- Bronhijalna astma.
Šteta, kontraindikacije i nuspojave
Lapachol je otrovna tvar, čiji pozitivni učinci nadmašuju negativne samo ako se uzimaju u minimalnim dozama. Njegova je toksičnost također uzrok mnogih nuspojava koje sredstvo može izazvati, među kojima su:
- probavne smetnje;
- mučnina, povraćanje;
- vrtoglavica i glavobolja;
- imunološke reakcije, i kožne i respiratorne, sredstvo može izazvati napad bronhijalne astme;
- poremećaji funkcioniranja jetre i organa sustava za izlučivanje;
- poremećaji zgrušavanja krvi sve do razvoja trombohemoragičnog sindroma.
Autohtoni narodi Amerike dobro su svjesni mogućih nuspojava, zato se kora stabla mrava koristi samo u težim slučajevima za ublažavanje akutnih simptoma kod teških zaraznih bolesti. Uzima se jednom ili vrlo kratko, kako ne bi naštetio tijelu.
Postoje kategorije ljudi kojima je kategorički zabranjeno koristiti koru stabla mrava. Kontraindikacije za prijem su:
- trudnoća i dojenje;
- uzimanje antikoagulansa: varfarin, aspirin;
- pripremno razdoblje prije operacije;
- netolerancija na tvari koje čine dodatak.
Kada se zapravo koristi kora mravljeg drveta?
Trebali biste znati da se kora stabla mrava uglavnom ne koristi za liječenje bolesnika, za razliku od mnogih drugih biljaka. U medicini se koristi, međutim, isključivo u netradicionalnim (narodnim). Istodobno, trgovci su uvelike proširili opseg primjene, nema većine deklariranih učinaka.
Također treba napomenuti da su neki sastojci otrovni, a gutanje ovog proizvoda može ozbiljno naštetiti zdravlju.
Izraženi antibakterijski učinak potvrđuju brojne studije. Međutim, eksperimenti nikada nisu proučavali učinak na korisne mikroorganizme koji nastanjuju tijelo. Mnogi antibiotici imaju supresivni učinak ne samo na patogenu mikrofloru, već i na crijevne bakterije. Isto se odnosi i na pau d'arco: njegov prijem može dovesti do smrti i promjene brojčanog omjera crijevne flore, razvoja disbioze.
Kao što je već napomenuto, lapahol je otrovna tvar koja pripada skupini spojeva koji oštećuju stanice tijela uzrokujući njihove strukturne i funkcionalne promjene. Ova se radnja u načelu koristi u potrazi za lijekom za rak, a lapachol je također istražen i protiv djelovanja protiv raka. Kao rezultat ispitivanja, znanstvenici su ga prepoznali kao neučinkovit, budući da ima pretjerano izražen toksični učinak, uzrokuje mnoge nuspojave, a može izazvati i mutacije gena.
Uz to, prilikom uzimanja pripravaka na bazi kore mravljeg drveta postoji veliki rizik od oštećenja ne samo abnormalnih, već i zdravih staničnih struktura. Utvrđeno je da pod djelovanjem lapakola leukociti, glavni agensi imunološkog sustava, umiru.
Zaključak
Kore stabla mrava autohtoni su narodi Južne Amerike doista medicinski koristili tisućama godina i u nekim su slučajevima bili korisni. Međutim, postoje velike poteškoće s prodajom lijekova na bazi ovog lijeka u ostatku svijeta. Razlog su tome što vrlo mali broj stručnjaka može ispravno identificirati, sakupljati i obrađivati prirodne sirovine.
Kora stabla mrava, koja se danas koristi u proizvodnji dodataka, bere se, prevozi i obrađuje pogrešno, a količina u dodatku može biti opasna po zdravlje ili, obratno, nema učinka. To se također odnosi na Pau d'arco, kojeg prodaje zloglasni Coral Club.