.wpb_animate_when_almost_visible { opacity: 1; }
  • Crossfit
  • Trčanje
  • Trening
  • Vijesti
  • Hrana
  • Zdravlje
  • Glavni
  • Crossfit
  • Trčanje
  • Trening
  • Vijesti
  • Hrana
  • Zdravlje
Delta Sport

Bundeva - korisna svojstva i šteta

Bundeva je zdravo i ukusno povrće koje se jede u raznim oblicima. Zbog svog kemijskog sastava buča je izuzetno popularna među onima koji su na dijeti ili jednostavno slijede pravilnu prehranu, a za sportaše je ovo povrće samo božji dar. Kaša od bundeve brzo se apsorbira, što vam omogućuje da je jedete gotovo u bilo koje doba dana. Međutim, ova kultura dinje ima kontraindikacije za konzumaciju.

U članku ćemo razmotriti tko može jesti buču, a tko kategorički nije preporučljiv i saznati kojim je korisnim tvarima bogata ova kultura dinje.

Nutritivna vrijednost i sastav bundeve

Sastav pulpe bundeve i njezina hranjiva vrijednost ovise o određenoj biljnoj sorti. No, koju god sortu odabrali, uvijek će biti zdrava i hranjiva.

Buča je 90% vode. Ovo je veliki plus za one koji slijede svoju figuru. Ali bez obzira na to, sadrži ogromnu količinu hranjivih sastojaka i elemenata u tragovima. Otkrijmo sastav ovog skladišta vitamina. Ispod je tablica koja prikazuje sva nutritivna svojstva i kemijski sastav povrtne kulture (tablica prikazuje vrijednosti na 100 g klasične prehrambene bundeve):

Hranjive tvariKoličina u proizvodu (na 100 g)
Protein1 g
Masti0,1 g
Ugljikohidrati4,4 g
Alimentarna vlakna2 g
Voda90,8 g
Škrob0,2 g
Pepeo0,6 g
Mono- i disaharidi4,2 g
Organske kiseline0,1 g
Vitamin A250 mcg
Vitamini PP0,5 mg
Beta karoten1,5 mg
Vitamin B10,05 mg
Vitamin B20,06 mg
Vitamin B50,4 mg
Vitamin B61,6 mg
Vitamin B914 μg
Vitamin C8 mg
Vitamin E0,4 mg
Kalcij25 mg
Magnezij14 mg
Natrij4 mg
Kalij204 mg
Fosfor25 mg
Klor19 mg
Sumpor18 mg
Željezo0,4 mg
Cinkov0,24 mg
Jod1 μg
Bakar180 mcg
Mangan0,04 mg
Kobalt1 μg
Fluor86 μg

Kao što možete vidjeti iz tablice, u povrću ima puno korisnih stvari. Što se tiče sadržaja kalorija u buči, sve ovisi o tome kako je pripremljena. Primjerice, kuhana buča ima 20 kcal, pečena buča ima malo više - 22 kcal. Sadržaj kalorija izravno ovisi o tome što će se dodati buči. Ako povrće želite preliti medom ili šećerom, njegova se energetska vrijednost može povećati na 50 kcal na 100 g.

Buča je svestran proizvod koji vam omogućuje da je jedete ujutro, popodne i navečer.

Mora se odabrati dobra i ukusna buča. Kada kupujete povrće, dajte prednost gustim i mesnatim sortama svijetlo narančaste boje: ovo će biti voće koje će biti ukusno i slatko. Blijede sorte su krmne. Takvo povrće ima blagi okus. Ne kupujte bundeve koje imaju udubljenja ili pukotine: ljuska povrća je već slomljena, što znači da proces propadanja može započeti unutra.

© bozhdb - stock.adobe.com

Blagodati bundeve za ljude

Buča je posebno korisna za žensko tijelo. Velika količina vitamina E blagotvorno djeluje na kožu, nokte i kosu. Ginekolozi preporučuju jesti jesensko povrće kako bi povećali šanse za trudnoću, jer vitamin E sudjeluje u stvaranju novih zdravih stanica. Ali onima koji su već dostigli menopauzu, buča će postati dobar antidepresiv koji će vam pomoći riješiti se nelagode u tom razdoblju.

Nakon pečenja, ključanja ili kuhanja na pari, buča zadržava svoja korisna svojstva.

U bundevi nije jestiva samo pulpa, već i sjeme. Obogaćeni su magnezijem, cinkom i proteinima. No, energetska vrijednost sjemena mnogo je veća od one pulpe. 100 g sjemena sadrži 556 kcal, pa ih treba pažljivo uvesti u svoju prehranu. Na primjer, proizvode ulje koje se može dodati salatama, u ovom će obliku ovaj proizvod donijeti više koristi.

Mnoge muškarce zanimaju i blagodati bundeve. Jači spol treba obratiti pažnju na sjemenke, jer one sadrže puno cinka, a on je taj koji sudjeluje u proizvodnji testosterona. Redovita konzumacija sjemenki bundeve štiti muškarce od prostatitisa. Također, muškarci bi trebali piti sok od bundeve, jer se vrlo dobro pomlađuje. Ovo je izvrsna opcija za natočenje goriva nakon napornog treninga.

Blagodati bundeve za ljudsko tijelo su sljedeće:

  1. Djeluje diuretički (imajte na umu da je to 90% vode), što pomaže ljudima koji pate od problema s bubrezima. Sirova buča preporučuje se osobama s zatajenjem bubrega, kao i za prevenciju tuberkuloze.
  2. Budući da je buča snažan antioksidans, odnosno korisna je u sprečavanju bilo kakvih patogenih procesa na staničnoj razini.
  3. Za one koji su pretili ili se bore s prekomjernom težinom, buča je pravi božji dar, jer pomaže bržoj probavi hrane.
  4. Stalnom upotrebom pulpe od bundeve krvni tlak se normalizira. Ljudima koji se bave sportom (aktivni treninzi sagorijevanja masti koji dovode do povišenog krvnog tlaka sada su posebno popularni), nekoliko komada pulpe pomoći će u normalizaciji krvnog tlaka.
  5. Iako buča nema toliko vitamina A, ona također povoljno utječe na vid.
  6. Bundeva je bogata vitaminom C, koji podržava imunološki sustav. S početkom jeseni pokušajte jesti povrće što je češće moguće - bit ćete manje bolesni.

Znanstvenici su primijetili da se redovitim korištenjem ove jesenske ljepotice san normalizira, pa bi oni koji pate od nesanice svakako trebali uvesti buču u svoju prehranu.

Ova kultura dinje dobro djeluje na probavni trakt (gastrointestinalni trakt). Stoga se ljudima koji pate od zatvora savjetuje da si naprave kašu od svježe bundeve. Takva poslastica jede se za doručak i bolja je natašte. Ne brinite se zbog nelagode u želucu, neće je biti, jer se buča dobro i brzo probavlja (nije važno je li kuhana ili nije). Također, sirova buča će koristiti onima koji imaju problema s jetrom - samo je u ovom slučaju bolje koristiti je za ručak ili večeru.

Ljudsko zdravlje složen je mehanizam koji treba pažljivo nadzirati, a buča je izvrstan pomoćnik u ovom pitanju. Ako je ovo povrće cijelo vrijeme u vašoj prehrani, zdravlje će se poboljšati, a sustavi i organi funkcionirat će nesmetano.

Budući da je bundeva poklon od jeseni, a ne raste tijekom cijele godine. Ali može se pripremiti, na primjer, zamrzavanjem u komadima ili potpuno stavljanjem u hladan i mračan podrum. Buča ima izvrsnu kvalitetu čuvanja i sposobnost prevoza na velike udaljenosti.

Prednosti za trening snage

Sjemenke bundeve bit će najkorisnije za ljude koji treniraju snagu. Za sportaše će biti korisniji od pulpe, jer je u sjemenkama najveći sadržaj vitamina E, a smanjuje vjerojatnost ozljeda mišićnog tkiva tijekom vježbanja (to se posebno odnosi na ljude koji u teretani dižu puno utega).

Za one koji se bave teškim sportovima, sjemenke bundeve pomoći će "izgraditi" i ne izgubiti mišićnu masu. To je moguće zahvaljujući vitaminima E i C. Tijekom intenzivnog napora mišići se mogu suziti (mnogi to nazivaju "vrtoglavicom", ali u stvarnosti bolovi u mišićima znače da su vlakna potrgana), to je normalno ako sportaš radi intenzivan trening ili trening snage. Ali važno je da se vlakna brzo i dobro oporave. Ovdje u pomoć dolaze vitamini C i E koji doprinose brzom oporavku. Vitamin E odgovoran je za elastičnost i pomaže mišićima da se dobro istegnu i pravilno zacjeljuju nakon vježbanja. Korištenje pulpe i sjemenki bundeve održava tijelo u dobroj formi, ne dopušta da mišići "zahrđaju" i stagniraju. Muškarcima se savjetuje da mjesec dana jedu čašu sjemenki dnevno, a zatim uzimaju pauzu u istom razdoblju.

© amy_lv - stock.adobe.com

Korisnim se smatraju samo sirove sjemenke. Ako su prženi, od njih neće imati nikakve koristi, već samo dodatne kalorije. Kompetentna uporaba sjemena bit će korisna, unatoč visokom udjelu kalorija, jer se tijekom vježbanja troši puno snage i energije.

Žene koje se bave body buildingom, naprotiv, trebale bi dati prednost pulpi od bundeve, jer ona ne sadrži tako visok sadržaj kalorija (žensko tijelo, nažalost, brže apsorbira višak).

Osim što pozitivno utječe na ljudske mišiće, bundeva se često koristi i u mršavljenju, posebno kod žena. Ovo pitanje vrijedi detaljnije razumjeti.

Prednosti mršavljenja

Za mršavljenje i čišćenje organizma buča je nezamjenjiv proizvod. Djevojke u potrazi za vitkom figurom odabiru razne metode, a ne iznimku, i prehranu od bundeve. Međutim, najbolja prehrana je pravilna prehrana. Samo pravilno izgrađena prehrana i tjelesna aktivnost pomoći će postići dobre rezultate.

Ako odlučite koristiti buču u prehrani dok gubite kilograme, dajte prednost jelima od svježeg povrća. Na primjer, svježe salate i hladne krem ​​juhe izvrsne su mogućnosti. Kokteli i smoothieji od bundeve dobar su izvor vitamina nakon treninga, zato sa sobom ponesite malo gotovog svježeg soka. Osim buče, odaberite i svoje omiljeno voće i povrće.

Već smo ranije spomenuli da buča blagotvorno djeluje na crijeva, stoga se u fazi mršavljenja povrće koristi kao pročišćujuća komponenta, uzeta natašte.

Glavno je zapamtiti da s dijetom od bundeve možete piti samo zeleni čaj, sok od bundeve i vodu bez plina.

© M.studio - stock.adobe.com

Ako se ne možete odreći kave, piće pijte najviše jedanput dnevno. Kavu, poput čaja, preporučuje se piti bez šećera.

Ali kako uzeti tikvu za mršavljenje? Postoji nekoliko pravila koja morate zapamtiti:

  • dnevno trebate popiti čašu (200 ml) soka od bundeve natašte, po mogućnosti 20 minuta prije jela;
  • popijte čašu vode ili zelenog čaja tijekom dana prije jela;
  • izuzeti slatko voće iz prehrane u vrijeme prehrane;
  • ako osjećate glad, pojedite buču - bit će dovoljno nekoliko komada;
  • ne možete jesti nakon šest navečer.

Kao glavno jelo odaberite žitarice poput heljde. Također, pri svakom obroku trebate pojesti nekoliko komada povrća. Juhe od bundeve, variva i još mnogo toga alternativa su uobičajenim jelima.

Dijeta od bundeve daje dobre rezultate, glavna stvar je pridržavanje režima.

Šteta i kontraindikacije

Kome je proizvod kontraindiciran i treba ga ili ograničiti u potrošnji ili potpuno isključiti iz prehrane:

  • Dijabetičari. U bundevi ima mnogo škroba, kada se zagrije, ona se razgrađuje i tijelo je bolje apsorbira, pa je glikemijski indeks možda veći od sirovog proizvoda. Kao rezultat toga, pečena, kuhana i kuhana na pari buča povisit će razinu šećera u krvi. Ako imate dijabetes tipa 2, možete jesti samo sirovu buču i to u ograničenim količinama.
  • Ljudi koji imaju gastrointestinalne bolesti u akutnoj fazi također bi trebali prestati jesti buču.
  • Oni koji pate od gastritisa trebaju biti oprezni sa sjemenkama: oni mogu samo pogoršati stanje, jer sadrže salicilnu kiselinu koja iritira sluznicu.
  • Tijekom trudnoće trebali biste prestati jesti sjemenke bundeve, jer mogu izazvati rani porod.

Budite oprezni s sokom od bundeve, jer može izazvati mučninu i nadutost, a u nekim slučajevima i proljev. Bolje je ne piti sok navečer.

Važno! Buča ima koleretički učinak, pa bi ljudi s problemima žučnog mjehura trebali biti oprezniji s povrćem.

Korist i šteta uvijek idu zajedno, budući da ste na tankoj liniji. Ali jedno treba reći sa sigurnošću: ako buču koristite umjereno, tada se neće dogoditi ništa strašno.

Zaključak

Bundeva je jedinstveno skladište vitamina i minerala. Ne može se svaki proizvod pohvaliti s toliko hranjivih sastojaka. Upotreba ovog povrća odavno je izašla iz kulinarskog okvira; buča se koristi u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji. Pametno jedenje bundeve pozitivno će utjecati na vaše zdravlje.

Gledaj video: SPREČAVAJU RAK, SMANJUJU HOLESTEROL i DEPRESIJU - BLAGODETI SJEMENKI BUNDEVE Prof. dr Mihajlović (Svibanj 2025).

Prethodni Članak

Sprint šiljci - modeli i kriteriji za odabir

Sljedeći Članak

Taurin od Solgara

Vezani Članci

Priprema za trčanje na 1 km za početnike

Priprema za trčanje na 1 km za početnike

2020
Mjerač otkucaja srca bez remena za prsa - kako to radi, kako odabrati, pregled najboljih modela

Mjerač otkucaja srca bez remena za prsa - kako to radi, kako odabrati, pregled najboljih modela

2020
California Gold Nutrition izolat proteina sirutke - trenutni pregled dodataka

California Gold Nutrition izolat proteina sirutke - trenutni pregled dodataka

2020
Recept za umak od brusnice za meso

Recept za umak od brusnice za meso

2020
Što je aerobik, glavne vrste i što je tipično za njih?

Što je aerobik, glavne vrste i što je tipično za njih?

2020
Kako doći do vitkih mišića

Kako doći do vitkih mišića

2020

Ostavite Komentar


Zanimljivi Članci
Bench press uskim hvatom

Bench press uskim hvatom

2020
Možete li piti proteine ​​bez treninga: i što će se dogoditi ako ih uzmete

Možete li piti proteine ​​bez treninga: i što će se dogoditi ako ih uzmete

2020
5-HTP Natrol

5-HTP Natrol

2020

Popularne Kategorije

  • Crossfit
  • Trčanje
  • Trening
  • Vijesti
  • Hrana
  • Zdravlje
  • Dali si znao
  • Pitanje odgovor

O Nama

Delta Sport

Podijelite Sa Prijateljima

Copyright 2025 \ Delta Sport

  • Crossfit
  • Trčanje
  • Trening
  • Vijesti
  • Hrana
  • Zdravlje
  • Dali si znao
  • Pitanje odgovor

© 2025 https://deltaclassic4literacy.org - Delta Sport