Ozljede uha - oštećenje vanjskog, srednjeg i unutarnjeg dijela slušnog organa Ovisno o lokalizaciji, može se manifestirati u sljedećoj kliničkoj slici:
- otvorena rana;
- odvajanje školjke;
- hemoragija;
- bolne senzacije;
- zagušenja, zujanje u ušima;
- oštećenje sluha;
- problemi s koordinacijom pokreta;
- vrtoglavica;
- mučnina.
Da bi se utvrdila trauma uha i postavila točna dijagnoza, propisane su sljedeće dijagnostičke mjere:
- otoskopija;
- pregled neurologa;
- računalna tomografija i rendgen lubanje;
- Magnetska rezonancija;
- ispitivanje vestibularne i slušne funkcije.
Ako se otkrije ozljeda uha, propisana je terapija lijekovima. U slučaju ozbiljnog patološkog stanja, ponekad je potrebna kirurška intervencija. Liječenje uključuje liječenje rana, uklanjanje hematoma, obnavljanje cjelovitosti tkiva, kao i prevenciju infekcije, infuzije, anti-šoka, dekongestiva, protuupalnih terapijskih mjera.
© rocketclips - stock.adobe.com
Klasifikacija, klinika i liječenje raznih ozljeda
Ozljede uha su uobičajene ozljede zbog loše anatomske zaštite. Patološka stanja srednjeg i unutarnjeg presjeka rjeđa su, ali ih je i teže liječiti. Kao što je ranije spomenuto, klinička slika pojavljuje se ovisno o mjestu. Učinkovita terapija propisana je tek nakon utvrđivanja mjesta oštećenja i njegove vrste:
Lokalizacija | Patogeneza | Simptomi | Dijagnoza / liječenje |
Vanjsko uho | Mehanički - tupi udarci, ubodne ili prostrijelne rane, ugrizi. | Na udar:
Kada je ozlijeđen:
|
Terapija uključuje:
|
Toplinsko - opekline i ozebline. | Za opekline:
S ozeblinama:
| ||
Kemijska - ulazak otrovnih tvari. | Isti znakovi kao kod toplinske ozljede. Simptomi se pojavljuju ovisno o vrsti tvari koja se ubrizgava. | ||
Ušni kanal |
| Isti simptomi kao kod traume vanjskog dijela (prolaz je njegov dio). | |
Unutarnje uho |
| Prva vrsta oštećenja obično se očituje:
Uz akustična oštećenja, krv se opaža u tkivima labirinta. Kad ovaj simptom prođe, sluh se obnavlja. Međutim, kronična patologija provocira umor receptora, što uzrokuje trajni gubitak sluha. |
Oporavak ambulantno je moguć samo uz akustičnu traumu s kratkom izloženošću buci. U drugim je slučajevima obično potrebna hospitalizacija. Liječenje mora nadzirati otolaringolog. Operacija za obnavljanje anatomskih struktura moguća je samo ako je pacijent u zadovoljavajućem stanju. Često je nemoguće vratiti normalan sluh, osoba ne može bez slušnog aparata. Stacionarno liječenje, osim kirurškog zahvata, uključuje:
|
Srednje uho | Obično ide u kombinaciji s traumom unutarnjeg područja. Najčešća ozljeda je barotrauma. Takvo patološko stanje izazivaju:
Ostale vrste ozljeda:
|
|
Nije teško izliječiti patološko stanje. Membrana se brzo oporavlja. Ako postoji rana, liječiti antiseptikom. 5-7 dana za uzimanje antibakterijskih lijekova (kako je propisao liječnik). Perforacija s odgovarajućim režimom liječenja trebala bi zacijeliti za 6 tjedana. Ako se to ne dogodi, potrebna je liječnička pomoć (od uobičajene obrade do plastične ili laserske mikro-kirurgije). Neke štete mogu prouzročiti nakupljanje krvi u ušnom kanalu. Zbog toga se pojavljuje oteklina. Liječnik propisuje vazokonstriktorne lijekove. Nakon uklanjanja edema, medicinski stručnjak čisti šupljinu od nakupljenih. Kirurška intervencija može se propisati ako su koštice oštećene, kao i za čišćenje prolaska gnoja. Tijekom razdoblja terapije, slušna funkcija je pod posebnom kontrolom. Ako se ne može potpuno obnoviti, potreban je slušni aparat. |
Prva pomoć
Ozljede uha mogu se razlikovati po težini. S nekima od njih se može riješiti samostalno, dok drugima treba hitno posjetiti liječnika. Simptomi i čimbenici koji zahtijevaju liječničku pomoć:
- jak udarac u uho;
- nepodnošljiva i dugotrajna bol (više od 12 sati);
- oštećenje ili gubitak sluha;
- brujanje u ušima;
- ozbiljna deformacija organa, koja zahtijeva kiruršku intervenciju;
- hemoragija;
- vrtoglavica, nesvjestica.
U slučaju bilo kakve štete, žrtvi je potrebna prva pomoć. Ako je ozljeda manja (na primjer, slab ugriz, plitki rez, itd.), Zahvaćeno područje mora se tretirati antiseptičkom otopinom (vodikov peroksid i ostalo). Zatim nanesite čisti zavoj.
Kad se ušica potpuno otrgne, mora se omotati sterilnom vlažnom krpom, ako je moguće, prekrivenom ledom. Prenesite žrtvu zajedno s dijelom organa u bolnicu. To se mora učiniti najkasnije 8-10 sati nakon incidenta, kako bi liječnici imali vremena zašiti uho natrag.
Uz blagi stupanj ozeblina potrebno je vratiti cirkulaciju krvi: dlanovima trljajte uši, omotajte glavu rupčićem ili stavite šešir. Poželjno je žrtvu dovesti u toplu sobu i piti vrući čaj. U slučaju ozbiljnih ozeblina, radnje su iste, ali uz to će biti potrebna kvalificirana medicinska pomoć.
Kad strano tijelo uđe u uho, možete ga istresati naginjanjem glave prema zahvaćenom organu. Ako to ne pomogne, trebate ga nabaviti pincetom (pod uvjetom da je predmet plitak, dobro vidljiv i da ga je moguće zakačiti). Ne stavljajte pamučne štapiće, prste itd. U uši. To ga može gurnuti još dublje i oštetiti bubnjić.
Ako je insekt uletio u uho, glava mora biti nagnuta u suprotnom smjeru od ozlijeđenog organa. U prolaz ulijte malu količinu tople vode tako da muha, kornjaš itd. isplivao na površinu.
Za blagu barotraumu može vam pomoći nekoliko pokreta žvakanja ili gutanja. S teškim ozljedama ove prirode, morate staviti zavoj i otići u bolnicu.
Ako je patološko stanje izazvano kontuzijom, žrtva se mora premjestiti u mirno okruženje. Nanesite zavoj i odnesite liječniku. Ako tekućina istječe iz prolaza, stavite pacijenta na zahvaćenu stranu kako biste olakšali njegov izlaz. Ako pacijenta nije moguće samostalno dopremiti u zdravstvenu ustanovu, možete nazvati hitnu pomoć.
Teška akustična trauma slična je potresu mozga. Stoga je i prva pomoć slična. Akustične ozljede kronične prirode razvijaju se postupno i ne trebaju pred-medicinske radnje.
Prevencija
Bilo koju bolest je puno lakše spriječiti nego kasnije liječiti ili podvrgnuti operaciji. Ozljede uha nisu iznimka, a rizik od njihove pojave može se smanjiti slijedeći jednostavne smjernice.
Vrlo je važno pravilno očistiti uši od prljavštine i voska. Kada se tuširate ili kupate, preporuča se jednostavno ih oprati sapunom. Također možete koristiti pamučne krpice, ali nemojte ih umetati preduboko, inače možete oštetiti tkanine, začepiti prašinu i vosak još dublje. Na sluznici uha postoje dlačice, one samostalno čiste rupu, potiskujući sve nepotrebno. Ako je prirodno čišćenje iz nekog razloga slomljeno, trebate kontaktirati otolaringologa.
Kada letite avionom, poželjno je žvakati žvakaću gumu ili sisati tvrde bombone. Pokreti žvakanja i gutanja normaliziraju tlak u bubnjiću. Kada se uroni u vodu na velikim dubinama, moraju se ispuniti svi sigurnosni zahtjevi.
Ako imate bolesti uha i začepljenost nosa, ne biste smjeli letjeti ili roniti. Morate biti oprezni pri ispuhivanju: prvo očistite jednu nosnicu (prstima stegnite drugu), a zatim i drugu. Inače možete izazvati blagu barotraumu.
Kada je posao povezan s glasnim zvukovima, tijekom rada potrebno je koristiti slušalice i čepiće za uši. Ako se buka ne može izbjeći, preporuča se otvoriti usta. Da ne biste oštetili uši, poželjno je ne učestati zabavne događaje s glasnom glazbom (na primjer, klubovi, koncerti itd.). Također, ne možete uključiti zvuk punom snagom na telefonu, računalu kada nosite slušalice.
Pri poučavanju različitih borilačkih vještina potrebno je zaštititi glavu: nosite posebnu kacigu ili druga pokrivala za glavu predviđena sigurnosnim tehnikama.
Uho je vitalni organ. Ako se pojave ozbiljni poremećaji u njegovom funkcioniranju, osoba će postati invalid i neće moći živjeti punim životom. Stoga svom zdravlju morate pristupiti odgovorno i slijediti preporuke za prevenciju ozljeda.