Nastavljamo seriju članaka pod općim naslovom: "Kamo poslati dijete?"
Danas ćemo razgovarati o grčko-rimskom hrvanju.
Hrvanje grčko-rimskim jezikom rođeno je u staroj Grčkoj. Suvremeni izgled oblikovan je u Francuskoj početkom 19. stoljeća.
Grčko-rimsko hrvanje vrsta je borilačkih vještina u kojoj sportaš mora odbiti ravnotežu protivnika pomoću posebnih tehnika i pritisnuti lopatice na tepih. U program Olimpijskih igara ušla je od 1896.
Hrvanje grčko-rimskim jezikom vrlo je korisno za dijete. U njemu razvija snagu, spretnost, izdržljivost, poštovanje prema ljudima i brzu pamet.
Blagodati grčko-rimskog hrvanja za dijete
Da bi savladao protivnika i izveo bacanje, sportaš za to mora imati dovoljno snage, stoga je trening snage u ovom sportu obavezan.
Ali, osim toga, da biste svladali protivnika, morate biti sposobni sami izaći iz teške situacije, pa dečki neprestano usavršavaju fleksibilnost tijela, a svaki od njih, čak i u mladosti, može napraviti kotač ili "tikvicu", a to ne može učiniti svaka odrasla osoba.
Trening traje dugo, a da bi mogao podnijeti sva opterećenja koja mu daje trener, sportaš mora imati određenu izdržljivost. Naravno, svaki učenik dobiva teret prema svojim mogućnostima. Ali s vremenom se te sposobnosti povećavaju i povećava se obujam treninga.
Kao i u bilo kojoj drugoj borilačkoj vještini, ovdje se odgaja duboko poštovanje protivnika. Pa čak i u dobi kada se čini da dijete u glavi nema ništa osim nestašluka i igara, pozdrav i stisak ruke sastavni su dio svake borbe.
I na kraju, brza pamet. U grčko-rimskom hrvanju, ogroman broj različitih tehnika. A razumjeti koga od njih koristiti u jednom ili drugom trenutku borbe moguće je tek kada sportaš razvije logiku i razmišljanje. Isto se odnosi na trenutke kada je potrebno pobjeći od protivničkog bacanja. Stoga je grčko-rimsko hrvanje vrlo pametna vrsta borilačkih vještina, u kojoj ne pobjeđuje samo fizika već i vještina.
Djeca od 5 godina primljena su u odjeljenje grčko-rimskog hrvanja.