Isprekidan ili isprekidan post nije poput bilo koje uobičajene dijete. Strogo govoreći, ovo čak nije ni dijeta u uobičajenom smislu riječi. Umjesto toga, to je dijeta koja izmjenjuje sate gladi i prehrane.
Ne postoje zabranjena i dopuštena jela i ograničenja kalorija. Mnogi od nas, i ne znajući, pridržavaju se upravo takvog prehrambenog sustava: na primjer, interval između večere i prvog doručka nakon spavanja možemo nazvati postom.
Uzimajući u obzir prosječnu dnevnu rutinu (večera u 20-00 i doručak u 8-00), dobivamo omjer 12/12. I ovo je već jedan od shema napajanja, o čemu ćemo razgovarati u nastavku.
Načelo isprekidanog posta
Postoje mnogi režimi prekidnog posta. Najpopularniji su svakodnevno, računato na duži vremenski period, do nekoliko godina.
Suština ove neobične prehrane izuzetno je jednostavna: dan je podijeljen u dva vremenska razdoblja - glad i prozor s hranom.
- Tijekom razdoblja posta isključena je bilo koja hrana, ali možete piti vodu i pića koja ne sadrže kalorije (čaj ili kava bez dodataka u obliku šećera, mlijeka ili vrhnja).
- Prozor s hranom je vrijeme u kojem trebate unijeti dnevni unos kalorija. To mogu biti dva ili tri velika obroka, ili nekoliko manjih. Savjetuje se da prvi unos nakon posta bude najobimniji u kaloričnom sadržaju, sljedeći manje i tako dalje, tako da za večeru bude lagani međuobrok.
U početku prehrana ne podrazumijeva ograničenja na kalorije ili omjer bjelančevina, masti i ugljikohidrata.
Post i vježbanje
Kombiniranje nekoliko dijeta sa sustavom isprekidanog posta uobičajeno je među sportašima i onima koji žele brzo smršavjeti, odnosno među ljudima koji žele dobiti opipljive rezultate u najkraćem mogućem roku i pokušavaju kombinirati nekoliko učinkovitih metoda u jednu, najučinkovitiju.
Bodybuilderi, CrossFitteri i drugi sportaši moraju žonglirati isprekidanim postom s rasporedom treninga.
Za njih postoje stroge smjernice:
- trening je najbolje provesti na kraju faze gladi;
- vježbanje natašte (samo ako se dobro osjećate) pridonijet će aktivnom sagorijevanju masti;
- ako trebate nešto za jelo, popijte šejk prije treninga ili pojedite nešto, ali porcija ne smije biti veća od 25% dnevne vrijednosti.
Popularne sheme napajanja
Proučivši osnovne principe režima prekidnog posta, lako možete dokučiti dolje predstavljene sheme. Svaki od njih temelji se na dva broja: prvi označava trajanje faze gladi, drugi (obično kraći) za vrijeme trajanja prozora s hranom.
Sheme uglavnom razvijaju sportaši i bodybuilderi - moguće je da to rade u svrhu samopromocije. Ali činjenica ostaje - brzo su se proširili mrežom kao učinkovit način za postizanje svog cilja i pronašli svoju publiku štovatelja.
Nemoguće je reći koja će shema biti optimalna za vas osobno. Preporučujemo da prvo isprobate one najjednostavnije, na primjer, 14/10, a tek onda prijeđete na složenije - na primjer, na shemu 20/4, u kojoj su za obrok dana samo 4 sata.
Shema za početnike: 12/12 ili 14/10
Režimi 12/12 i 14/10 najbolji su za početnike koji još nisu upoznati s isprekidanim postom i skloniji su podijeljenim obrocima. Shema praktički nema ograničenja ili okvira, osim onih koje će svaki odrediti za sebe.
Prekidni post 16/8, Martin Berhan
Na svom blogu Martin Berhan, poznati američki novinar, trener, savjetnik za prehranu i honorarni bodybuilder, kaže da nije nesklon otpijanju gutljaja alkohola bez doručka, vježbanja natašte ili pojesti nešto slatko.
Njegova se tehnika temeljila na nekoliko osnovnih pravila:
- Svakodnevno promatrajte razdoblje gladi u 16 sati.
- Trenirajte intenzivno natašte nekoliko puta tjedno.
- Prije ili za vrijeme vježbanja, uzmite 10 g BCAA.
- U dane treninga jelovnik bi trebao sadržavati velike porcije proteina, kao i povrće i ugljikohidrate.
- Najveće vrijeme obroka slijedi odmah nakon nastave.
- U dane koji ne treniraju, fokus je na proteinima, povrću i masti.
- Hrana treba biti minimalno obrađena, uglavnom cjelovita, bez dodataka.
Uz to, Berhan tvrdi da sustav isprekidanog posta ne samo da smanjuje težinu, već pomaže i u izgradnji mišića. Debljanje se poboljšava dijeljenjem režima na unos hrane prije treninga (ne više od 20%) i nakon treninga (50-60% i 20-30%).
Ori Hofmeckler 20/4 način rada
"Ako želite tijelo ratnika, jedite kao ratnik!", Glasno izgovara Ori Hofmekler u svojoj knjizi "Ratnička dijeta". Na njezinim su stranicama, uz filozofiju života umjetnika s visokim obrazovanjem, izložena i osnovna pravila prehrane za muškarce.
Prednosti ratničke prehrane su jednostavnost: ništa se ne smije brojati, vagati ili izmjenjivati.
Važno je samo slijediti nekoliko pravila i razbiti dan u fazu gladi i prejedanja:
- Povremeni post 20/4 je 20 sati posta i 4 sata za hranu. Istina, tijekom faze posta dopušteno je piti svježe iscijeđeni sok (po mogućnosti biljni), međuobrok od orašastih plodova, voća ili povrća.
- Ori također preporučuje vježbanje natašte.
- Nakon nastave možete piti kefir ili jogurt, kao i pojesti par tvrdo kuhanih jaja.
- Navečer dolazi dugo očekivana faza gozbe: smije se jesti gotovo sve redom, ali morate slijediti određeni redoslijed: prvo vlakna (svježe povrće), zatim proteini i masti te ugljikohidrati za međuobrok.
Intervalna prehrana 2/5, Michael Mosley
Bit sheme koju je predložio Michael Mosley svodi se na činjenicu da bi 2 dana u tjednu dnevni unos kalorija trebao biti sveden na minimum. Za žene samo 500 kcal, a za muškarce 600 kcal. U ostatku vremena, odnosno 5 dana, dopušteno je jesti normalno, konzumirajući dnevnu dozu, izračunatu na osnovu težine i aktivnosti.
Istraživanje učinkovitosti ove sheme provedeno je na Sveučilištu Florida. Ispitanici su dijetu slijedili 3 tjedna. Tijekom cijelog razdoblja mjerili su tjelesnu težinu, krvni tlak, glukozu, razinu kolesterola, markere upale i otkucaje srca.
Znanstvenici su primijetili povećanje količine bjelančevina odgovornih za aktivaciju i funkcioniranje antioksidativnog sustava, koji sprečava starenje. Istraživači su također zabilježili pad razine inzulina i sugerirali da bi isprekidan post spriječio dijabetes.
Činjenica da je prozor za jelo vremenski ograničen i premješten bliže popodnevima smanjuje rizik od prejedanja. Pridržavanje PG prikladno je za ljude koji ujutro nemaju apetita, a navečer ih privuče hladnjak. Osim toga, poštivanje režima omogućuje vam ulazak u uobičajeni društveni život, vježbanje i istovremeno ne ograničavanje prehrane.
Brad Pilon posti za mršavljenje
Režim, koji je brzo stekao popularnost i proširio se mrežom, žene koje ne žele izgubiti par kilograma nisu mogle ignorirati.
Ako govorimo o isprekidanom postu za mršavljenje, dizajniranom posebno za žene, tada se najčešće spominje sustav kanadskog kondicijskog trenera Brada Pilona, koji se naziva "Eat-Stop-Eat". Uz teoriju, provedena su i praktična istraživanja. Više od polovice sudionika - oko 85% - potvrdilo je učinkovitost metode.
Temelji se na zajedničkom principu deficita kalorija: osoba gubi na težini kada troši više energije nego što troši hranu.
U praksi režim zahtijeva poštivanje tri pravila:
- Jedite kao i obično tijekom cijelog tjedna (preporučljivo je pridržavati se principa zdrave prehrane i ne prejedati se, ali nije potrebno voditi strogo brojanje kalorija).
- Dva dana u tjednu morat ćete se malo ograničiti - odreknite se doručka i ručka, ali možete večerati. Večernji obrok trebao bi se sastojati od mesa i povrća.
- Tijekom "gladnog" dana dopušteno je piti zeleni čaj bez šećera i vode.
Možete se dugo držati ovog režima, ali važno je razumjeti da stopa gubitka masnog tkiva ovisi o mnogim čimbenicima: težini, dobi, tjelesnoj aktivnosti, prehrani.
Povremeno se posti i suši
Dakle, već zamišljate što je isprekidan post. Pojam "sušenje" vjerojatno je poznat i vama.
Najpopularniji načini mršavljenja u sportu - dijeta s malo ugljikohidrata, keto dijeta i drugi - temelje se na načelima frakcijske prehrane, koja su suprotna isprekidanom postu. Posebno je teško uklopiti sve potrebne kilokalorije za ljude sa značajnom težinom u četverosatni prozor s hranom.
Shema 16/8 smatra se optimalnom za sušenje. Rezultati mršavljenja bit će bolji ako kombinirate režim s pravilnom prehranom. Jedino pitanje koje ostaje je kako najbolje kombinirati post s vježbom.
Uzimajući ovu tablicu kao osnovu, osoba s bilo kojom vrstom zaposlenja pronaći će najbolju opciju za sebe. Uz to, djevojkama preporučujemo izvrsnu metodu sušenja tijela.
Stol. Dijeta i režim vježbanja
Trening ujutro | Dnevni trening | Trening navečer |
06-00 - 07-00 trening | 12-30 1. obrok | 12-30 1. obrok |
12-30 1. obrok | 15-00 trening | 16-30 2. obrok |
16-30 2. obrok | 16-30 2. obrok | 18-00 trening |
20-00 3. obrok | 20-30 3. obrok | 20-30 3. obrok |
Uravnotežena prehrana
Ne zaboravite da kemijska ravnoteža isprekidanog posta mora biti potpuna: prehrana mora sadržavati potrebnu količinu bjelančevina, masti i ugljikohidrata, vitamina i minerala.
Istodobno, postoje neke značajke ove osobite prehrane koje se tiču sportaša koji uzimaju pomoćne lijekove kako bi ubrzali rast mišićne mase.
- Ako sportaš prolazi kurs anaboličkih steroida, potrebno je više hrane. Bez prave količine ugljikohidrata i bjelančevina napredak u dobivanju mišićne mase je nemoguć. Ali istodobno je važno da građevinski materijal ravnomjerno ulazi u tijelo tijekom dana, a to je praktički nemoguće u sustavu isprekidanog posta. Ovu vrstu prehrane moguće je kombinirati s anaboličkim steroidima samo ako govorimo o malim dozama, na primjer, oralturinabolu, primobolanu ili oksandrolonu.
- Klenbuterol je poznat po svojoj sposobnosti da tijelo pretvara iz ugljikohidratnih u masne energetske putove, pa se lijek može nazvati izvrsnim dodatkom za isprekidano hranjenje. Uz to, ima i neki antikatabolički učinak.
- Bromokriptin sudjeluje u nakupljanju i sagorijevanju masti, ali ga se mora pametno koristiti. Najbolje pod vodstvom iskusnog trenera.
Blagodati i šteta dijete
Sustav s prekidnim postom ima brojne neporecive prednosti. Neke od njih podržavaju čak i znanstvena istraživanja.
Međutim, vrijedi prakticirati isprekidan post, pogotovo ako imate zdravstvenih problema, tek nakon savjetovanja s liječnikom. Inače postoji rizik od razvoja problema s gastrointestinalnim traktom i drugim organima.
Pozitivne strane
- Povremeni post uči samokontroli. S vremenom osoba nauči razlikovati istinsku glad i psihološku potrebu da nešto sažvače.
- Spora stopa sagorijevanja masti nadoknađuje se jamstvom trajnih rezultata.
- Prednost povremenog posta je i to što se aktiviraju procesi oporavka. Tijelo oštećene stanice zamjenjuje novim, zdravim, uklanja stare ili ih koristi za oslobađanje energije.
- Znanstvenici iz južne Kalifornije objavili su 2014. članak u kojem tvrde da se stanice obrambenog sustava bolje obnavljaju tijekom razdoblja posta. Tijelo pokušava uštedjeti energiju i reciklira oštećene stanice imunološkog sustava. Tijekom posta broj starih leukocita opada, ali nakon jela nastaju novi i broj se vraća u normalu.
Negativni aspekti
- Pomoću ovog načina prehrane teško je brzo dobiti mišićnu masu.
- Post može na različite načine utjecati na vaše psihološko stanje. Često uzrokuje razdražljivost, mogući su gubitak koncentracije i vrtoglavica.
- Post je kontraindiciran kod brojnih bolesti: pankreatitis, tumori, bolesti dišnog i krvožilnog sustava, dijabetes melitus, podhranjenost, zatajenje srca, problemi s jetrom, tromboflebitis, tireotoksikoza.
- Fiziolog Minvaliev vjeruje da post pospješuje sagorijevanje aminokiselina, a ne masti. Nedostatak proteina dovodi do razgradnje kolagena u mišićnim vlaknima. Odsutnost glukoze u tijelu tijekom dana pokreće nepovratne degenerativne procese.
- Povećana je vjerojatnost nastanka kamenaca u žuči i bubregu. U dijabetičara post duljim od 12 sati povećava rizik od pada u hipoglikemijsku komu.
Kao što je već spomenuto, sve je individualno. Uz to, većina nedostataka povezana je upravo s dugim razdobljima štrajka glađu, a ne s režimom od 12 sati od kojih 7-9 zaspi.
Da biste konačno odlučili vrijedi li isprobati tehniku na sebi, pomoći će vam pregledi o isprekidanom postu, kao i dodatne konzultacije s liječnikom, trenerom ili nutricionistom.