Donose se plivački standardi za dodjelu sportskih naslova i kategorija. Zahtjevi za vještinom i brzinom plivača povremeno se mijenjaju, najčešće u smjeru jačanja. Takve se odluke u pravilu donose na temelju rezultata prvenstva, međunarodnih natjecanja i olimpijada. Ako postoji općenita tendencija smanjenja vremena koje sudionici provode prelazeći udaljenost, zahtjevi se revidiraju.
U ovom članku navodimo 2020. plivačke redove za muškarce, žene i djecu. Također ćemo vam reći pravila i zahtjeve za donošenje standarda, dati dobna ograničenja.
Zašto ih uopće iznajmljuju?
Plivanje je sport dostupan svima, bez obzira na spol i dob. Naravno, kad osoba ide na bazen kako bi naučila plivati, ne zanimaju je standardi. Trebao bi naučiti držati se na vodi i otkriti razliku između stila vode i prsnog plivanja. Međutim, u budućnosti, ako želite stalno osjećati napredak, preporučujemo praćenje vaše izvedbe.
Profesionalni plivači, međutim, sve svoje aktivnosti podređuju tablici standarda za plivanje po kategorijama za 2020. i sljedeće godine. Slijede njezine zahtjeve i nastoje redovito poboljšavati rezultate.
Čim sportaš ispuni normu, dodjeljuje mu se odgovarajuća kategorija za mlade ili odrasle. Slijede naslovi kandidata za majstora sporta, majstora sporta i majstora sporta međunarodne klase. Odgovarajući naslov ili rang stječe se sudjelovanjem na službenim gradskim, republičkim ili međunarodnim natjecanjima koja se održavaju pod pokroviteljstvom Međunarodne plivačke federacije (FINA). Rezultat se službeno bilježi, a vrijeme se mora provesti pomoću elektroničke štoperice.
Za djecu u 2020. godini ne postoje zasebni standardi za kupanje u bazenima od 25 ili 50 metara. Vode se općom tablicom. Dijete može dobiti omladinsku ili dječju kategoriju s 9 godina, naslov CMS - od 10 godina, MS - od 12, MSMK - od 14 godina. Dječaci i djevojčice stariji od 14 godina smiju se natjecati na otvorenim vodama.
Dobivanje ranga ili ranga plivaču daje status i otvara vrata prvenstvima ili natjecanjima više razine.
Klasifikacija
Brzi pogled na tablice standarda plivanja za neiskusnu osobu može se malo zbuniti. Pogledajmo kako su klasificirani:
- Ovisno o sportskom stilu, utvrđuju se standardi za puzanje na prsima, leđima, prsno, leptir i kompleks;
- Plivački se standardi dijele na muške i ženske;
- Postoje dvije utvrđene duljine bazena - 25 m i 50 m. Čak i ako sportaš izvrši istu udaljenost u njima, zahtjevi će biti različiti;
- Dobna gradacija dijeli pokazatelje na sljedeće kategorije: I-III kategorije mladih, I-III kategorije odraslih, kandidat za majstora sporta, MS, MSMK;
- Kategorije plivanja donose se za sljedeće udaljenosti: sprint - 50 i 100 m, srednja duljina - 200 i 400 m, stayer (samo puzanje) - 800 i 1500 m;
- Natjecanja se održavaju u bazenu ili na otvorenom moru;
- U otvorenim vodama općeprihvaćene udaljenosti su 5, 10, 15, 25 i više km. Dječaci i djevojčice od 14 godina smiju sudjelovati na takvim natjecanjima;
Prema uvjetima natjecanja na otvorenim vodama, udaljenost se uvijek dijeli na dva jednaka dijela, tako da plivač pola svlada strujom, a drugu protiv.
Malo povijesti
Trenutna tablica ranga plivanja za 2020. godinu potpuno se razlikuje od one koja se koristila, recimo, 2000. ili 1988. godine. Kopate li još dublje, možete saznati puno zanimljivosti!
Standardi, u smislu u kojem ih poznajemo, prvi su se put pojavili tek 20-ih godina XX. Stoljeća. Prije toga ljudi jednostavno nisu imali priliku izvršiti točna mjerenja privremenih rezultata s malom pogreškom.
Jeste li znali da je plivanje prvi sport koji je uključen u Olimpijske igre? Plivačka natjecanja uvijek su uključena u olimpijski program.
Vjeruje se da je normativna praksa formalno uvedena 1908. godine kada je osnovana FINA. Ova je organizacija prvi put usmjerila i generalizirala pravila vodnih natjecanja, odredila uvjete, veličine bazena, zahtjeve za daljinama. Tada su klasificirane sve norme, postalo je moguće vidjeti koji su standardi plivanja na 50 metara puzanja u bazenu, koliko vremena treba plivati 5 km u otvorenoj vodi itd.
Tablice standarda
Svake 3-5 godine tablica je pretrpjela promjene, uzimajući u obzir godišnje rezultate. Ispod možete pogledati standarde za plivanje za bazene od 25 m, 50 m i otvorene vode za 2020. godinu. Ove brojke službeno odobrava FINA do 2021. godine.
Plivački redovi za žene i muškarce navedeni su odvojeno.
Muškarci, bazen 25 m.
Muškarci, bazen 50 m.
Žene, bazen 25 m.
Žene, bazen 50 m.
Natjecanja na otvorenim vodama, muškarci, žene.
U ovim tablicama možete vidjeti zahtjeve za polaganje određene ocjene. Primjerice, da bi dobio 1. kategoriju odrasle osobe u plivanju kraulima na 100 metara, muškarac treba plivati u bazenu od 25 metara za 57,1 sekunde, u bazenu od 50 metara - za 58,7 sekundi.
Zahtjevi su složeni, ali nisu nemogući.
Kako proći za otpust
Kao što smo gore rekli, da bi prošao standarde za stjecanje kategorije plivanja, sportaš mora sudjelovati na službenom natjecanju. To može biti:
- Međunarodni turniri;
- Europsko ili Svjetsko prvenstvo;
- Državno prvenstvo;
- Prvenstvo Rusije;
- Kup države;
- Sportske olimpijske igre;
- Svi sveruski sportski događaji uključeni u ETUC (jedinstveni raspored).
Plivač prolazi registraciju, prelazi daljinu i ako zadovoljava standard koji je relevantan za 2020. godinu, dobiva sportsku kategoriju u plivanju.
Fokus svakog natjecanja u vodi je identificiranje najboljih načina brzine za sudionike. Kako bi poboljšali svoje performanse, plivači puno i dugo treniraju, poboljšavajući fizičku spremnost, koordinaciju pokreta i izdržljivost. Također, poštivanje režima, koji uključuje trening, zdravu prehranu i pravilan san, od velike je važnosti.
Prvenstva se ne održavaju na slučajnim bazenima. Posebni su zahtjevi za dubinu spremnika, sustav odvodnje, kut dna i ostale parametre koji utječu na turbulenciju. Čak su i staze označene i označene prema odobrenim pravilima.
Posebna pažnja posvećena je opremi plivača. Čak i tako mali detalj poput silikonske kapice na glavi može utjecati na brzinu kretanja. Gumeni dodatak poboljšava pojednostavljivanje trupa, pružajući tako sportašu malu privremenu prednost. Pogledajte, na primjer, plivačke standarde za naslov CCM-a u trčanju na 100 metara - čak desetinke sekunde! Stoga odaberite pravi šešir i ne zaboravite ga nositi.
Sve to, kao i željezni fokus na rezultate i snažna motivacija, pomažu profesionalnim sportašima da prođu i najteže standarde.