Grah je ukusna i zdrava mahunarka bogata proteinima, koje ljudsko tijelo dobro apsorbira. Za sportaše je izuzetno važno da ovaj proizvod uključe u svoju prehranu: biljni proteini u grahu mogu lako zamijeniti meso koje se puno sporije probavlja i osim korisnih tvari sadrži i štetne.
Postoje različite vrste i sorte graha - crveni, bijeli, zeleni grah i drugi. Svaka od njih korisna je na svoj način, ima drugačiji sadržaj kalorija i drugačiji sastav. Razmotrimo ovo pitanje detaljnije, doznajmo kako je grah koristan za muško i žensko tijelo. Nećemo zanemariti kontraindikacije za upotrebu graha, kao ni moguću štetu od njegove upotrebe.
Nutritivna vrijednost, kemijski sastav i sadržaj kalorija
Nutritivna vrijednost i sadržaj kalorija graha uvelike ovise o sorti ove mahunarke, ali po kemijskom sastavu proizvod je blizak leći i ostalim mahunarkama. Uobičajeni grah sastoji se od 25% proteina, što vegetarijancima omogućuje redovito jesti, zamjenjujući mesne proizvode. Osim proteina, grah je bogat drugim elementima u tragovima i vitaminima.
Gotovo sve sorte graha jednake su po svom sastavu.
Hranjive tvari | Na 100 g proizvoda |
Protein | 22,53 g |
Masti | 1,06 g |
Ugljikohidrati | 61,29 g |
Celuloza | 15,2 g |
Kalcij | 83 mg |
Željezo | 6,69 g |
Magnezij | 138 g |
Kalij | 1359 g |
Fosfor | 406 g |
Natrij | 12 mg |
Cinkov | 2,79 mg |
Vitamin C | 4,5 g |
Nikotinska kiselina | 0,215 g |
Vitamin B6 | 0,397 g |
Folna kiselina | 394 g |
Vitamin E | 0,21 g |
Vitamin K | 5, 6 g |
Riboflavin | 0,215 g |
Crveni grah
Ova se sorta najčešće koristi u kuhanju. 100 g ovog proizvoda sadrži 337 kcal. No, kemijski sastav karakterizira visok sadržaj ugljikohidrata, vlakana i vitamina B. Crveni grah također je bogat aminokiselinama, poput treonina, arginina, lizina, leucina i drugih. Ova mahunarka sadrži 11,75 g vode.
Bijeli grah
Druga sorta uobičajenog graha. Jede se tek nakon toplinske obrade. Ovi grah nije bijeli zbog pigmenta, već je samo osušen i oguljen. Ova vrsta graha, baš kao i crveni grah, bogata je proteinima, ugljikohidratima i vlaknima.
Bijeli grah također se može pohvaliti prisutnošću nezasićenih masnih kiselina i aminokiselina u svom sastavu. Bijeli grah ima jednaku hranjivu vrijednost kao i crveni grah, jer je ista hrana. No, energetska vrijednost je nešto manja - 333 kcal, budući da je proizvod osušen.
Crni grah
To su mali spljošteni grah čija je energetska vrijednost 341 kcal. I baš kao i u drugim vrstama, i crna sadrži puno bjelančevina, ugljikohidrata, masti i drugih korisnih tvari. Ova kultura mahunarki sadrži 11,02 g vode. Sorta je također bogata masnim kiselinama i aminokiselinama.
Zeleni grah
Ponekad zvana šparoga, to je nezrela mahunarka koja je još uvijek u ljusci. Ova se sorta graha koristi na različite načine: jede se sirova, kuhana, dinstana. Zeleni grah razlikuje se od klasičnih sorti po niskom udjelu kalorija, sadrži samo 24 kcal na 100 g, ali vode je puno više - 90,32 g.
Zeleni grah ima nizak udio masti - samo 0,1 g. Ovaj je proizvod često smrznut i stoga su mnogi zabrinuti izgubi li grah korisna svojstva nakon smrzavanja. Odgovor je ne, nije. Većina elemenata u tragovima i vitamina se zadržava, stoga se takav proizvod može i treba jesti.
© 151115 - stock.adobe.com
Ali što se tiče prženog i konzerviranog graha u umaku od rajčice, broj kalorija u takvim proizvodima značajno se povećava. Osim toga, osim graha, sadrži i druge sastojke koji nisu uvijek korisni.
Korisna svojstva graha
Korisna svojstva graha posljedica su skladne kombinacije elemenata u tragovima, aminokiselina i vitamina. Zajedno s niskim udjelom kalorija, ovaj se proizvod s pravom može nazvati jednim od najkorisnijih ne samo među mahunarkama, već i među povrćem općenito.
Jedna od glavnih osobina graha je sposobnost smanjenja razine šećera u krvi: zato je ovaj usjev graha nužno uključen u prehranu osoba s dijabetesom. To je moguće zahvaljujući argininu, tvari koja sudjeluje u razgradnji dušika u krvi i pomaže u razgradnji složenih šećera.
Liječnici kažu da svakodnevna konzumacija crvenog, bijelog, crnog ili zelenog graha smanjuje rizik od malignih tumora, jer proizvod djeluje kao upijajuće sredstvo koje uklanja sve toksine iz ljudskog tijela.
Treba reći o proteinskoj komponenti ovog proizvoda. Biljni proteini nevjerojatno su zdravi, a količina u grahu jednaka je količini u mesu. Međutim, mesni proizvodi se duže probavljaju jer sadrže životinjsku masnoću. A grah se, naprotiv, brzo i gotovo u potpunosti apsorbira.
Mahunarke, uključujući grah, preporučuju se osobama koje se bave fizičkim radom i sportašima, posebno onima koji grade mišićnu masu. Biljni proteini daju osjećaj sitosti, iako ne doprinose nakupljanju viška masnoće, već ih tijelo u potpunosti obrađuje.
Za žene je ovaj proizvod koristan i u tome što pomaže uspostaviti hormonalnu razinu. Muškarci također trebaju obratiti pažnju na grah, jer njegova redovita uporaba pomaže u uklanjanju spolne disfunkcije (naravno, u kombinaciji s pravilnom prehranom i lijekovima).
Ova kultura mahunarki pozitivno utječe na rad kardiovaskularnog i krvožilnog sustava, jačajući ga i štiteći od vanjskih destruktivnih čimbenika.
© mikhail_kayl - stock.adobe.com
Uvarak od graha često se koristi za liječenje genitourinarnog sustava, poput cistitisa. Napitak se pije ujutro natašte 15 minuta prije jela.
Konzervirani grah gotovo u potpunosti zadržava svoja svojstva. Jedino što se mijenja je sadržaj kalorija, jer se proizvod najčešće zatvara nekom vrstom umaka (na primjer, rajčica). Smrznuti proizvod ne gubi svoja korisna svojstva, glavna stvar je pravilno ga odmrznuti prije upotrebe i spriječiti ponovno smrzavanje.
Zadržava li kuhani grah korisna svojstva? Da, ima, ali, poput graha iz konzerve, postaje hranjiviji od izvornog proizvoda.
Grah i sport
Svi sportaši znaju da 1,5-2 sata prije treninga morate svoje tijelo zasititi složenim ugljikohidratima. Upravo se ti spojevi nalaze u ogromnim količinama u grahu. Takvi se ugljikohidrati dugo apsorbiraju, a to pridonosi činjenici da osoba u vrijeme treninga i nakon njega neće osjetiti oštru glad, a tijelo će biti puno energije.
Prehrana nakon treninga snage jednako je važna. Kao rezultat velikih opterećenja, tijelu su potrebni proteini i ugljikohidrati, jer se upravo te tvari najviše troše tijekom vježbanja. Tijelo energiju uzima iz glikogena, koji se nakuplja u mišićnoj masi, ali nakon treninga završava i hitno je za dopunu njegove zalihe. Inače, hormon kortizol počet će razgrađivati mišiće. Da biste zaustavili ovaj proces i nadoknadili potrošene rezerve, morate jesti hranu koja sadrži brzo probavljive proteine i ugljikohidrate. Ovdje usjev priskaču usjevi graha: oni će pomoći zatvoriti "protein prozor".
Kada radite kondiciju, važno je imati na umu da je glavno trošiti više kalorija nego što trošite. Stoga će pravilna i uravnotežena prehrana postati ključ dobre forme. Grah u umjerenim količinama izvrstan je za fitness prehranu. Međutim, važno je pravilno konzumirati mahunarke kako se u tijelu ne bi nakupljale dodatne kalorije u obliku tjelesne masti.
Mahunarke su važan dio prehrane sportaša i ne treba ih zanemariti. Glavna stvar je pravilno odrediti prioritete: za mišićnu masu - više, za mršavljenje - umjereno.
Grah za mršavljenje
Grah igra važnu ulogu u razdoblju mršavljenja. Ova leguminozna kultura izvrsno radi s kolesterolom (uklanja ga iz tijela), a također potiče metabolizam, što znatno ubrzava preradu proizvoda, što znači da višak masnoće ne stagnira u tijelu. Vlakna su jedna od komponenata koja grah čini jedinstvenim proizvodom, jer je ta tvar jednostavno nezamjenjiva kada mršavi.
Ako vas zanima pitanje koji grah odabrati, onda nema temeljne razlike. Međutim, imajte na umu da su mahune manje kalorične od običnog graha.
Važno! Proizvod se ne smije konzumirati sirov, jer sadrži puno toksina. Poželjne metode toplinske obrade su dinstanje ili kuhanje.
Da bi dijeta s grahom dala dobre rezultate, potrebno je odreći se kave, slatkih gaziranih pića i bilo kakvih diuretičkih dekocija (potonji samo stvaraju privid izgubljene težine).
Svaka prehrana ima svoje prednosti i nedostatke, a to se odnosi i na grah.
Među plusevima:
- biljni protein koji se brzo apsorbira;
- vitamini i minerali u dovoljnim količinama za ljudsko tijelo;
- grah je cjenovno prihvatljiv proizvod tijekom cijele godine - može se ubirati od ljeta, ali neće biti poteškoća pri kupnji, jer je proizvod jeftin;
- sadrži složene ugljikohidrate zbog kojih se dugo osjećate sitima;
- dijeta s grahom može biti dugoročna ako se pravilno odabere.
© monticellllo - stock.adobe.com
Protiv dijete s grahom:
- može izazvati zatvor;
- nije prikladno za ljude s peptičnim čirima, gastritisom, kolitisom i pankreatitisom.
Uz dijetetski obrok dozvoljeno je jesti mahunarke za večeru, ali najkasnije 3 sata prije spavanja.
Držeći se dijete, ne zaboravite na zdrav razum, u prehrani bi trebao biti prisutan ne samo grah. Bilo bi točno ako ovaj proizvod uvodite postupno: prvo u juhe, a zatim kao prilog.
Kontraindikacije za uporabu
Popis kontraindikacija za uporabu graha je mali. Vrijedno je suzdržati se od jedenja graha ljudima koji pate od visoke kiselosti, kolitisa ili imaju ulcerativne lezije.
Kao i većina mahunarki, grah uzrokuje nadimanje. Ali možeš se boriti protiv ovoga. Grah se preporučuje namočiti nekoliko sati prije kuhanja u vodi od sode bikarbone. Inače, bijeli grah je po tom pitanju nešto mekši od crvenog graha.
To su zapravo sva ograničenja za ovaj proizvod.
Zaključak
Grah je jedinstveni proizvod koji donosi samo blagodati. Grah se koristi ne samo u prehrambenoj industriji, već i u kozmetičkoj industriji - na primjer, mnoge maske i kreme izrađuju se na temelju ove kulture.
Za sportaše grah može pomoći u izgradnji mišića i energiji tijela za produktivan trening.
Velika raznolikost graha otvara široke izglede za odabir proizvoda koji je idealan za vas. Gotovo svi dijelovi ove biljke koriste se u kuhanju: ventili, stabljike, grah, mahune, a za kuhanje proizvoda ne treba puno vremena. Redovito jedite grah i osjetit ćete koliko je bolja vaša dobrobit.