Borovnica je slatka šumska bobica koja nema samo dobar okus, već ima i korisna svojstva. Ne samo da je voće korisno za ljudsko tijelo, lišće borovnice ima i ljekovita svojstva koja se koriste čak i u modernoj medicini. Malo ljudi zna, ali upravo je ta bobica prvi asistent u mršavljenju. Uz to, bobica pomaže sportašima da se oporave nakon iscrpljujućeg treninga. Borovnice su također učinkovit kozmetički proizvod koji blagotvorno djeluje na kožu lica, uklanja podočnjake i produljuje mladost.
Sastav, BJU i sadržaj kalorija borovnica
Sadržaj kalorija borovnica, kao i BJU, varira ovisno o tome u kojem su obliku bobice: svježe, sušene, smrznute. Sastav voća sadrži veliku količinu minerala, vitamina, slobodnih organskih kiselina, kao i prehrambenih vlakana. Pravilnom tehnologijom zamrzavanja i sušenja bobica možete sačuvati svu vrijednost i korisna svojstva svježih borovnica.
Nutritivna vrijednost proizvoda na 100 g:
Proizvod | Proteini, g | Masti, g | Ugljikohidrati, g | Dijetalna vlakna, g | Voda, g | Sadržaj kalorija, kcal |
Svježe borovnice | 1,2 | 0,7 | 7,6 | 3,2 | 87 | 43,7 |
Osušene borovnice | 0,9 | 0,6 | 72,4 | 3,0 | 23,1 | 308,9 |
Smrznute borovnice | 1,2 | 0,7 | 6,3 | 3,2 | 8,6 | 34,5 |
Osušene borovnice imaju visok udio kalorija zbog procesa dehidracije, što čini proizvod koncentriranijim. Da bi se dobilo 100 g suhog bobičastog voća, obrađuje se 1 kg svježeg voća, što znači da se povećava koncentracija hranjivih sastojaka i elemenata, kao i broj kalorija.
Kemijski sastav svježih šumskih bobica na 100 g:
- pepeo - 0,3 g;
- vitamin B1 - 0,03 mg;
- vitamin C - 11 mg;
- vitamin PP - 0,5 mg;
- vitamin E - 1,3 mg;
- vitamin A - 0,04 mg;
- organske kiseline - 1,31 g;
- niacin - 0,39 mg;
- kalcij - 17 mg;
- magnezij - 7 mg;
- natrij - 5 mg;
- kalij - 52 mg;
- fosfor - 14 mg;
- željezo - 0,8 mg.
Listovi borovnice sadrže korisne elemente kao što su:
- vitamin C;
- karotenoidi;
- triterpenske kiseline;
- esencijalno ulje;
- flavonoidi.
Cjelovit popis svih vitamina nije sačuvan u smrznutim borovnicama, ali pravilnim zamrzavanjem i pravilnim odmrzavanjem može se sačuvati većina korisnih elemenata. Nema smisla zamrzavati lišće, jer imaju ljekovita svojstva samo kad su svježi.
Obratite pažnju na niski udio kalorija u proizvodu, koji ne može, ali ugoditi svima onima koji gube na težini, jer borovnice možete jesti u velikim količinama, ako ne govorimo o sušenim bobicama.
Blagodati bobica za zdravlje
Korisna svojstva borovnica za ljudsko zdravlje vrlo su opsežna, jer proizvod ima ne samo ljekovite, već i kozmetičke osobine. Pogodan je za odrasle i djecu, a ako redovito koristite proizvod, borovnice ne samo da će zasititi tijelo vitaminima, mikro- i makroelementima, već će imati blagotvoran učinak na neke organe i vitalne procese.
- Antioksidativna svojstva. Anioksidanti djeluju na staničnoj razini, pružajući preventivni učinak protiv malignih tumora, kao i uništavajući žarišta njihovog izgleda. Antioksidanti u borovnicama često se poistovjećuju s antocijaninima, koji mogu spriječiti rak. Po sadržaju ovog elementa borovnice nadmašuju jabuke i tamno grožđe.
- Borovnice poboljšavaju vid i sprečavaju pojavu bolesti vidnih organa. Sve je to moguće zahvaljujući beta-karotenu koji sadrži bobica, koji potiče obnavljanje mrežnice i potiče cirkulaciju krvi u očima, kao i ublažava umor. Borovnice se mogu medicinski koristiti u borbi protiv noćne sljepoće ili konjunktivitisa. Međutim, treba imati na umu da su bobice samo pomagači u liječenju očiju, glavnu terapiju provodi liječnik.
- Šumsko voće je u stanju poboljšati metabolizam i očistiti tijelo od soli, metala i toksina, koji izravno utječu na proces starenja i uništavanje tijela. Metabolizam ubrzava pantotenska kiselina, koja je dio sastava.
- Borovnice se široko koriste u liječenju gastrointestinalnih bolesti. Redovito uzimanje borovnica može pomoći u ublažavanju simptoma kolitisa i želuca. U slučaju proljeva, suhe bobice će doći u pomoć, a svježe voće pomoći će kod zatvora. To je zbog činjenice da borovnice poboljšavaju crijevnu mikrofloru, zbog čega se ne možete bojati procesa truljenja hrane tijekom njene probave. A također bobica ima svojstva dezinfekcije.
- Povećava izdržljivost tijekom vježbanja. Niskokalorična i bogata hranjivim sastojcima i vlaknima, pomaže vam u mršavljenju.
- Smanjuje upalu u tijelu. Zbog ovog učinka preporuča se korištenje borovnica kod bolesti jetre ili žučnog mjehura. Uz to, bobice se koriste kao lijek protiv glavobolje tijekom prehlade ili upale pluća.
- Smanjuje rizik od razvoja dijabetesa. Korisna i ljekovita svojstva pružaju ne samo slatko voće, već i lišće borovnice, uz pomoć kojih možete smanjiti razinu šećera u krvi i normalizirati rad gušterače (moguće pogoršanje dijabetesa ovisi o radu ovog organa).
- Borovnice su velika pomoć u liječenju prehlade i infekcija zbog toga. Bobica je prirodni antiseptik i antibiotik. Uvarak od lišća ili ploda borovnica koristan je u liječenju grlobolje ili vlažnog kašlja.
- Pomaže u prevenciji i liječenju bolesti genitourinarnog trakta. Bobice možete koristiti u čistom obliku ili kupiti pripravke koji uključuju borovnice.
- Borovnice jačaju imunološki sustav.
- Redovita konzumacija bobica jača srce i smanjuje rizik od tromboze.
- Razrjeđuje krv i sprečava srčani udar. Uz to, šumsko voće normalizira rad gotovo svih vitalnih organa.
- Posjeduje baktericidna svojstva. Ako redovito pijete sok od svježih borovnica, možete spriječiti rast štetnih bakterija, uzročnika bolesti poput trbušnog tifusa i dizenterije.
- Zbog visokog udjela kalcija borovnice povoljno djeluju na stvaranje i jačanje dječjih kostiju.
- Preporučuje se za uporabu trudnicama, ali samo pod uvjetom da ne pati od niske razine hemoglobina u krvi.
Ovo nije cjelovit popis mogućih ljekovitih učinaka bobica na tijelo, već samo najčešća i najvažnija svojstva biljke. Glavna stvar je konzumiranje zrelih bobica umjereno i bez fanatizma. Borovnice su samo pomoćnik u liječenju određenih bolesti, ali nipošto jedini lijek.
Napomena: Najbolje vrijeme za berbu lišća je kad borovnica procvjeta. Listovi se pažljivo režu škarama i suše na prozračenom mjestu. Nakon što se presavijeju u vreće od tkanine i koriste tijekom cijele godine u ljekovite svrhe.
Kozmetički učinci borovnica
Borovnice imaju blagotvoran kozmetički učinak na kožu žena i djevojaka, stoga se ekstrakt šumskog voća široko koristi u kozmetologiji, i to ne samo kod kuće.
Borovnice kao kozmetičko sredstvo:
- zasićuje kožu vitaminima;
- jača krvne žile;
- zaglađuje bore;
- pomlađuje kožu;
- pomaže kod crvenila uzrokovanog iritacijom vanjske okoline (prašina, prljavština itd.);
- ujednačava ten;
- oblozi od dekocije lišća borovnice ili maske od mljevenih bobica pomoći će ukloniti podočnjake;
- smanjuje natečenost.
Osim toga, ekstrakt borovnice izvrsno pomaže tinejdžerima da se nose s aknama na licu i suhom kožom. Za stariju generaciju, šumsko voće pomoći će ukloniti znakove umora i ujednačiti tonus kože.
© chihana - stock.adobe.com
Bobica za mršavljenje
Borovnice su među najučinkovitijim bobicama za mršavljenje.
Ima sljedeće učinke:
- čisti tijelo, posebno crijeva;
- poboljšava metabolizam;
- smanjuje osjećaj gladi.
Borovnice izvrsno rade sve gore navedene zadatke. A zahvaljujući sadržaju vlakana sprečava zatvor.
Uz to, zbog korisnog sastava, borovnice zasićuju tijelo esencijalnim mineralima i vitaminima, kojih često nedostaje tijekom dijete.
Posebnu pažnju zaslužuje sok od borovnice, koji mišiće tonizira nakon vježbanja. Bez sporta i tjelesne aktivnosti teško je postići održive rezultate u mršavljenju. Sok od bobica ne samo da tonizira mišiće, već ubrzava metabolizam i smanjuje glad. Korisno je ne samo za žene, već i za muškarce s prekomjernom težinom.
Savjet! Za učinkovito mršavljenje ne trebate jesti isključivo bobičasto voće, dovoljno je promatrati dnevni unos kalorija i u prehranu uključiti koktele, jogurte s niskim udjelom masnoće i musli.
© pilipphoto - stock.adobe.com
Šteta borovnice i kontraindikacije
Šteta od borovnica i kontraindikacije za uporabu najčešće mogu nastati zbog individualne netolerancije na proizvod ili alergijske reakcije. Uz to, postoji niz značajki zbog kojih se vrijedi suzdržati od jedenja bobica. Najčešći su opisani u nastavku.
- Zlostavljanje bobica ili banalno prejedanje. Dnevni unos borovnica nije veći od 0,5 kg. Ako uspijete pojesti više, takav će previd dovesti do želudca.
- Dok jedete borovnice, posebno u slučajevima pridržavanja prehrane s bobičastim voćem, preporučuje se suzdržavanje od bobičastog voća poput malina, jagoda, borovnica i jagoda.
- U slučaju dijabetesa, borovnice koristite samo uz dopuštenje liječnika.
- Kontraindicirano je jesti bobicu ljudima koji pate od pankreatitisa ili urolitijaze, jer je oksalna kiselina dio borovnica.
- Štetno je jesti bobicu ljudima koji imaju bolesti gušterače.
Iz ovoga proizlazi da nema mnogo kontraindikacija, a posljedice prejedanja su minimalne. Međutim, imajte na umu da ako kupujete proizvode koji sadrže borovnice, to ne jamči njihovo apsolutno zdravlje. To se posebno odnosi na sokove borovnice kupljene u trgovini, čije su koristi i stvarni sadržaj bobica u proizvodu vrlo upitni.
Nutricionisti preporučuju da sami dodate borovnice u obroke.
© rintemps - stock.adobe.com
Ishod
Borovnice su ukusan i zdrav proizvod koji ima ljekovita svojstva i savršeno se koristi u kozmetologiji. Divlja bobica je praktički bezopasna ako se ne prejedete i ne uzmete u obzir individualne karakteristike organizma. Uz to, borovnice djeluju kao pomoć u mršavljenju i dobre su za sportaše. Povećava vitalnost, izdržljivost i pomaže u suočavanju s velikim opterećenjima.