Ginseng je jedinstvena biljka koja živi do 100 godina i poznata je po brojnim ljekovitim svojstvima. Štoviše, što je biljka starija, to je korijen vrijedniji i raznovrsnija svojstva. Vrijedna je i korisna biljka koja se široko koristi ne samo u medicini, već i u prehrambenoj industriji. Međutim, rezerve samoniklog ginsenga su male, pa se mora uzgajati.
Korijen ove biljke ima niz ljekovitih svojstava - jača imunološki sustav, tonizira tijelo, smanjuje upalu i potiče metaboličke procese. Na osnovi ove ljekovite biljke proizvode se vitamini i dodaci prehrani.
U članku ćemo detaljno razumjeti sadržaj kalorija, nutritivni i kemijski sastav te razgovarati o prednostima i mogućim opasnostima ginsenga.
Sadržaj kalorija i hranjiva vrijednost ginsenga
Korijen biljke ima najveću hranjivu vrijednost i koristi za ljude na temelju čega čine:
- tinkture - alkoholna ili vodeno-alkoholna tekućina koja nije termički obrađena;
- kapsule, tablete ili granule;
- ekstrakt - koncentrirana tekućina dobivena iz biljke;
- pari korijenje - najčešće su već spremni za jelo;
- prah - sušeni i mljeveni korijen ginsenga.
Osušeni korijen biljke koristi se za hranu, njegov sadržaj kalorija je samo 41 kcal na 100 g. U ovom slučaju, sastav BZHU je sljedeći:
- Proteini - 0 g;
- Masnoća - 0 g;
- Ugljikohidrati - 10 g.
Ova se biljka često koristi kao dodatak, na primjer u čaju ili drugim toničnim napicima.
Ako namjeravate koristiti tinkturu, tada će sadržaj kalorija biti znatno veći od sadržaja suhog i mljevenog korijena. Budući da sastav sadrži alkohol, energetska vrijednost može doseći 100 kcal na 100 g. Ali imajte na umu da se u ljekovite svrhe tinktura pije u kapima, pa se ne biste trebali bojati dodatnih kalorija.
Dakle, korijen ginsenga je niskokalorična hrana. Međutim, raspon njegove uporabe nije tako širok kako bi se moglo činiti. prije svega, to je lijek, pa je izuzetno važno znati kemijski sastav biljke.
Kemijski sastav biljke
Smatra se da kemijski sastav korijena ginsenga nije potpuno razumljiv. No, još uvijek je poznato da biljka sadrži mnoge korisne tvari koje pozitivno utječu na ljudsko zdravlje i dobrobit.
Korijeni ove biljke sadrže:
- esencijalno ulje;
- fitosteroli (sakupljeni u staničnim membranama i pomažu u regulaciji funkcioniranja stanica, kao i održavanju njihove strukture);
- tvari pektina;
- škrob;
- folna kiselina;
- vitamini skupine B, kao i vitamini C, E, PP, H;
- minerali (kalij, kalcij, cink, magnezij, selen, bakar, željezo, krom, kobalt, fosfor i natrij).
Ginseng sadrži aktivne glikozide. Te se tvari sintetiziraju u apsolutno svim dijelovima biljke i sadrže panaksidol aglikon. Ako se ginseng pravilno bere, obrađuje i suši, tada su te tvari u potpunosti očuvane. Glikozoidi pomažu radu srčanog mišića.
Opsežni kemijski sastav pokazuje da se korijen ginsenga ne koristi bez razloga u farmakologiji i naziva se "korijenom života". Proizvod sadrži vitamine i mikroelemente potrebne za zdravlje. Pogledajmo pobliže korisna i ljekovita svojstva ove divne biljke.
© BRAD - stock.adobe.com
Blagodati i ljekovita svojstva
Blagodati ginsenga dokazane su praksom korištenja ovog proizvoda u ljekovite svrhe već stoljećima. Tinkture, ekstrakti i drugi biljni dodaci dostupni su u bilo kojoj ljekarni. Korijen ginsenga koristi se i u narodnoj medicini i u proizvodnji lijekova. Glavno svojstvo biljke je tonik i stimulirajući učinak koji djeluje na tijelo.
Međutim, postoje i druga svojstva:
- Korištenje proizvoda poboljšava funkcioniranje živčanog sustava i povećava radnu sposobnost. Također, redovita konzumacija pića s ginsengom ublažava umor i pomaže u borbi protiv depresije.
- Uzimanje lijekova s ginsengom usporava proces starenja, poboljšava pamćenje, mentalne performanse i moždanu aktivnost.
- Tinktura ginsenga često se koristi kao dio složene terapije za borbu protiv dijabetesa melitusa, ateroskleroze i bolesti središnjeg živčanog sustava.
- Ljudima koji imaju problema s niskim krvnim tlakom savjetuje se da piju pripravke na bazi ginsenga.
- Korijen ginsenga koristi se i za liječenje bolesti zglobova i osteohondroze. Za to se tinkture koriste za vanjsku upotrebu u obliku obloga. Takvi postupci smanjuju bol u zglobovima i sprečavaju komplikacije ODA bolesti.
- Ginseng ima snažno stimulirajuće djelovanje i blagotvorno djeluje na imunološki sustav, pa ga se preporučuje koristiti tijekom sezone, kada su virusi posebno aktivni.
- Redovita konzumacija ginsenga može pomoći u prevenciji raka.
- Ginseng potiče protok krvi, oporavak i metaboličke procese, zbog čega se često dodaje kremama za starije žene. Kozmetika na bazi ove biljke sposobna je ukloniti znakove starenja i izravnati bore.
- Ginseng je jednako dobar za kosu kao i za kožu. Nije samo da se ova biljna komponenta dodaje šamponima i maskama za kosu. Korištenje proizvoda koji sadrže ginseng tonizira kosu, čini je zdravom, jakom i ublažava suhoću.
Tinktura ginsenga koristi se kod zubobolja, kao i kod bolesti usta i grla. U tom se slučaju ne preporučuje piti, već samo ispirati usta ili grlo.
Važno! Da biste spriječili rad imunološkog sustava, pijte tinkturu ili ekstrakt u tečajevima. Najčešća opcija je piti 3 tjedna, a zatim se odmarati 3 tjedna, pa ponoviti. Tečaj traje tri mjeseca, a zatim slijedi tromjesečni odmor od lijekova - i možete ponovno nastaviti liječenje.
Blagodati ginsenga za muškarce
Korijen ginsenga obdaren je zdravstvenim prednostima za muškarce. Osim što biljka jača tijelo, pozitivno djeluje i na spolnu funkciju. Redovita konzumacija (najmanje dva mjeseca) tinkture, čaja ili mljevenog korijena ginsenga potiče spolnu aktivnost.
Takva pozitivna svojstva moguća su zbog stimulacije krvožilnog sustava. Svim muškarcima se savjetuje da ovaj proizvod uključe u svoju prehranu.
Prednosti za žene
Mnogo je korisnih svojstava korijena ginsenga za žene. Zahvaljujući fitoestrogenima koji su prisutni u ovoj biljci, hormoni se normaliziraju i potiče proizvodnja estrogena i progesterona.
Ženama u menopauzi savjetuje se da u prehranu uvode pića, čajeve i tinkture na ginsengu. Njihova uporaba pomoći će smanjiti simptome kao što su:
- razdražljivost;
- plačljivost;
- valunzi;
- umor;
- slabost;
- pospanost.
Tijekom menstruacije čajevi od ginsenga ublažavaju bolove u donjem dijelu trbuha i nelagodu koje žene doživljavaju tog dana. U ove dane bolje je piti zeleni čaj, koji se također može nadopuniti drugim biljem poput kamilice, mente ili matičnjaka.
Zeleni čaj s ginsengom ne smije se piti ako se uzimaju antikoagulanti i antidepresivi, jer biljni proizvod potiče djelovanje lijekova, a to može biti opasno za zdravlje, pa čak i za život čovjeka.
© danielskyphoto - stock.adobe.com
Ginseng u prehrani i sportskoj prehrani
Ginseng ljudi često koriste na sportskoj ili prehrambenoj osnovi. Aktivne tvari koje se nalaze u sastavu biljnog korijena ubrzavaju metabolizam, a to dovodi do gubitka kilograma.
Pri gubitku kilograma
Međutim, neće svaka vrsta ginsenga biti korisna u borbi protiv prekomjerne težine. Primjerice, sibirska sorta izvrsna je za živčani sustav, jer ga smiruje, ali nije pogodna za mršavljenje.
Ako se želite riješiti suvišnih kilograma, odaberite:
- Kineski;
- Korejski;
- Američka sorta.
No, ni ovdje nije sve tako jednostavno, jer američki ginseng hladi tijelo i ublažava stres, dok orijentalni (korejski i kineski), naprotiv, zagrijava tijelo, stimulira moždane stanice i ubrzava metabolizam. Stoga, prije kupnje dodataka (tableta, kapsula) ili korijena ginsenga, morate otkriti koja je sorta prava za vas.
Kad ste na dijeti i uzimate pripravke na bazi ginsenga ili mljevenog korijena biljke, pridržavajte se sljedećih pravila:
- Korijen ili tvari koje sadrže ginseng poželjno je jesti s jelom, u vrijeme ručka. Ako pijete čaj navečer, moguća je nesanica.
- Najbolje je dodati 2-3 kapi ekstrakta u obrok za doručak. Ako se koristi mljeveni korijen, dovoljna je jedna žličica. Ginseng se može miješati s hranom, a ne samo dodavati pićima.
Ginseng ima gorak okus i prilično izraženu aromu, pa mu dodajte nekoliko žlica meda kad pijete čaj. Ovo je i korisno i uklonit će neugodni okus.
U sklopu sportske prehrane
U sportu je ginseng posebno koristan. Preporučuje se sportašima koji se bave body buildingom, posebno treninzima snage. Ova biljka dodaje izdržljivost i povećava opskrbu tijela kisikom, što pozitivno utječe na vježbanje.
U sportu, ginseng:
- povećava izdržljivost;
- smanjuje umor;
- ubrzava oporavak nakon teških treninga;
- potiče metabolizam;
- ublažava fizički i emocionalni umor;
- povećava opskrbu energijom.
Svaki sportaš zna koliko je stres opasan za mišiće: oni postaju slabi. Uz to, stresno je stanje ispunjeno pretilošću. Korištenje tinkture pomaže u suzbijanju ovih problema.
Korijen ginsenga jača kosti i aktivira biokemijske procese, što dovodi do rasta mišićne mase.
Malo tko zna, ali ova biljka zadržava vlagu u tijelu, što pomaže u kontroli žeđi tijekom vježbanja.
Ali svaki proizvod ima ne samo koristi, već i kontraindikacije. Koji? Shvatimo to.
© xb100 - stock.adobe.com
Šteta za ljudsko zdravlje
U nekim slučajevima upotreba ginsenga može biti štetna za ljudsko zdravlje. Prije svega, trebali biste obratiti pažnju na doziranje proizvoda. Ako govorimo o tinkturi ili ekstraktu, tada ne možete započeti s punjenje dozama, u prvim danima dovoljne su 2-3 kapi tri puta dnevno. Možete postupno povećavati dozu, ali ne prelaziti 30-50 ml lijeka dnevno. Važno je zapamtiti da se pijenje tinkture kao profilaksa provodi tečajevima: tri tjedna tečaja, tri tjedna odmora od lijeka.
Korijen ginsenga također može biti štetan tijekom dijeta, posebno za vrste poput Shandan ginsenga. Ova sorta potiče apetit, što može dovesti do nekontrolirane prehrane.
Kada se zlostavlja, ginseng, bez obzira na sortu i vrstu, nanosi istu štetu tijelu.
Predoziranje tinktura, čajeva i drugih pripravaka na bazi ginsenga može dovesti do tahikardije, povišenog krvnog tlaka, nervoze, bolova u trbuhu i povraćanja.
Osim toga, postoje još neke kontraindikacije:
- visoka temperatura (u ovom je slučaju bolje isključiti alkoholne tinkture);
- nesanica;
- povećana ekscitabilnost;
- individualna netolerancija;
- alergijske reakcije;
- starost manja od 12 godina.
U stvari, bilo koji proizvod, lijek i lijek mogu naštetiti tijelu ako se konzumiraju u velikim količinama.
Ishod
Ginseng je jedinstvena biljka koja se može naći u različitim oblicima: suhi korijen, tinktura, ekstrakt, čajevi, tablete i još mnogo toga. I nije bez razloga ovu biljku nazvano "korijenom života". Napokon, ginseng doista pozitivno djeluje na ljudsko tijelo: čini ga mlađim i jača, a time i produžuje život. Ali u potrazi za mladošću i lijepom figurom, ne zaboravite da je opasno zlostavljati biljku. Kontrolirajte upotrebu dodataka i, naravno, svoju prehranu, jer niti jedna biljka neće pomoći ako je prehrana netočna i neuravnotežena.