Ahilova tetiva najmoćnija je u ljudskom tijelu i može podnijeti ogromna opterećenja. Povezuje teleće mišiće i kalkaneus, zbog čega je njegovo drugo ime tetiva kalkaneusa. Intenzivnim sportskim treninzima ovaj je dio tijela u velikoj opasnosti od ozljeda, a najčešći je naprezanje Ahilove tetive. Vlakna se troše i razgrađuju. Oštra bol probija nogu, ona nabubri i boja kože se mijenja. Ako se pojave ovi simptomi, odmah se trebate obratiti liječniku. Da bi se razumjela priroda ozljede, preporučuje se podvrgnuti ultrazvuku, magnetskoj rezonanci i rendgenu.
Značajke traume
Ahilova tetiva sastoji se od vrlo jakih vlakana guste strukture. Nisu dovoljno elastični, stoga su tijekom ozljede skloni istezanju i kidanju. To se posebno odnosi na aktivne sportaše koji redovito treniraju.
Zahvaljujući ovoj tetivi možemo:
- Trčanje.
- Skok.
- Hodajte stubama.
- Nožni prst.
Ahilova tetiva u mišićno-koštanom sustavu služi kao glavni alat za podizanje pete tijekom tjelesne aktivnosti, čine je dva glavna mišića: soleus i gastrocnemius. Ako se naglo kontrahiraju, poput trčanja, vježbanja ili udaranja, tetiva može puknuti. Zbog toga sportaši zagrijavaju ovu mišićnu skupinu prije početka treninga. Ako se to ne učini, tada će nastupiti "hladni početak", drugim riječima - nespremni mišići i tetive primit će teret reda veličine veći nego što mogu prihvatiti, što će dovesti do ozljeda.
Uganuća su profesionalna bolest svih sportaša, plesača, fitnes instruktora i drugih ljudi čiji su životi povezani s neprestanim kretanjem i stresom.
Klinička slika ozljede
Istezanje Ahilove tetive popraćeno je neugodnim krčenjem i oštrim bolovima u gležnju, može biti toliko jako da žrtva može izgubiti svijest od šoka boli. Gotovo se odmah na ovom mjestu pojavi tumor. Kad se veliki broj vlakana slomi, on sabija živčane završetke, a bol se povećava.
Simptomi istezanja ovise o ozbiljnosti i mogu uključivati sljedeće:
- krvarenje ili postupni razvoj opsežnog hematoma;
- povećanje otekline od gležnja do gležnja;
- pojava neuspjeha u stražnjoj kalkanalnoj regiji s potpunim odvajanjem tetive;
- nedostatak motoričke sposobnosti stopala.
© Aksana - stock.adobe.com
© Aksana - stock.adobe.com
Tijekom početnog pregleda, traumatolog procjenjuje stupanj oštećenja opipavanjem i rotacijom stopala. Takve su manipulacije vrlo bolne, ali mogu pomoći u utvrđivanju opsega oštećenja gležnja.
Prva pomoć za istezanje
S ozljedom stopala, ni u kojem se slučaju ne biste trebali baviti samodijagnozom i samoliječenjem. Pogrešno odabrane metode i, kao rezultat toga, nekonsolidirana tetiva neće vam omogućiti da se u potpunosti bavite sportom i dugo će dugo davati osjećaj boli i nelagode. Ako se utvrdi ozljeda, odmah morate nazvati liječnika ili odvesti žrtvu na hitnu.
Prije pojave stručnjaka, noga se mora imobilizirati i nanijeti udlagu, pokušavajući to učiniti ispruženim nožnim prstom. Ako nemate pri ruci potrebne alate, možete upotrijebiti elastični zavoj za fiksiranje uda, a ispod staviti gusti valjak kako biste osigurali odljev tekućine.
© charnsitr - stock.adobe.com
Za ublažavanje boli koristite:
- Protuupalne tablete (Nise, diklofenak, Nurofen i drugi) i antihistaminici (Tavegil, Suprastin, Tsetrin, i tako dalje). Ako vam nisu pri ruci, možete uzeti sredstva za ublažavanje boli (Analgin, Paracetamol).
- Paket zdrobljenog leda ili poseban medicinski paket za hlađenje. Prvo ili drugo mora biti omotano krpom kako bi se izbjegla hipotermija udova. Trajanje izlaganja ne smije biti duže od 15 minuta na sat.
- Alkoholno liječenje rubova rana u slučaju oštećenja kože i sterilni zavoj za zaštitu od infekcija.
Dijagnostika
Samo liječnik (traumatolog ili ortoped) može utvrditi ozbiljnost i dijagnosticirati ozljedu tetiva tijekom početnog pregleda udova. U pravilu se RTG radi žrtvi kako bi se isključila ili potvrdila prisutnost prijeloma. Ako nema prijeloma, preporuča se MR i CT kako bi se shvatilo koliko su ozbiljno oštećena vlakna, krvne žile, živci i tkiva.
© Aksana - stock.adobe.com
Rehabilitacija
Duljina razdoblja rehabilitacije ovisit će o tome koliko su tetive ozbiljno oštećene. U svakom slučaju, žrtvi se dodjeljuju ortopedske obloge u obliku posebne čizme s petom centimetara. Ovi aparatići pomažu u smanjenju stresa na tetivu, a također mogu poboljšati cirkulaciju krvi u stražnjem dijelu stopala i ubrzati proces zacjeljivanja.
Za ublažavanje boli liječnici propisuju protuupalno sredstvo za ublažavanje boli u obliku gela ili masti. Ovaj se tretman koristi kod blagih uganuća. Ublažavaju otekline, poboljšavaju regeneraciju stanica, ublažavaju bol, sprečavaju komplikacije i ublažavaju upalu.
Unatoč činjenici da je stopalo sigurno fiksirano, potrebno je trenirati i ojačati mišiće gležnja. Fizikalna terapija će u tome pomoći. Nastava započinje postupno. Za početak pacijent naizmjenično opušta i napreže mišiće, uz pozitivnu dinamiku liječenja koriste se složenije vježbe - okreti, izmjena nožnih prstiju i peta u hodu, čučnjevi.
Uz to, oporavak uključuje metode fizioterapije, o kojima se govori u tablici.
Postupci fizioterapije | Klinički učinak i načelo djelovanja |
UHF terapija | Mjesto ozljede izloženo je elektromagnetskim poljima s frekvencijom oscilacija od 40,68 MHz ili 27,12 MHz, što doprinosi regeneraciji stanica i poboljšava cirkulaciju krvi. |
Magnetoterapija | Sastoji se u djelovanju magnetskog polja za brzo zacjeljivanje ozljeda. Djeluje snažno analgetski. |
Ozokeritna i parafinska terapija | Ozokerit i (ili) parafin nanose se na oštećeno područje u nekoliko slojeva. To pospješuje dugotrajno zagrijavanje tkiva, što potiče protok hranjivih tvari u ozlijeđena tkiva. |
Elektroforeza | Ahilova tetiva izložena je stalnim električnim impulsima kako bi pojačala učinak lijekova. Koriste se anestetici, hondroprotektori, otopine kalcija i protuupalne injekcije. |
Elektrostimulacija | Utjecajem na tetivu impulsne električne struje ubrzava se obnavljanje tonusa gastrocnemius mišića. |
Laserska terapija | Lasersko zračenje niskog intenziteta dovodi do povećanja temperature u ozlijeđenoj tetivi, uklanjanja edema i modrica. Djeluje protuupalno i analgetski. |
Operativna intervencija
Za ozbiljne ozljede, poput potpunog puknuća tetive, potrebna je operacija. Za to se na mjestu oštećenja naprave rezovi kroz koje se oštećena vlakna šivaju. Nakon toga se rana obrađuje i šiva, a preko nje se nanosi udlaga ili gips.
Operacija može biti otvorena ili minimalno invazivna. Otvorena operacija ostavlja dugačak ožiljak, ali njegova prednost je izvrstan pristup mjestu ozljede. Minimalno invazivnom operacijom rez je mali, ali postoji rizik od oštećenja suralnog živca, što će dovesti do gubitka osjetljivosti na stražnjem dijelu stopala.
Komplikacije
Ako je stupanj istezanja dovoljno lagan i operacija nije potrebna, tada je rizik od komplikacija minimalan. Glavna stvar je ne izlagati ud intenzivnim opterećenjima i odgoditi trening, gdje su uključene noge, na neko vrijeme.
Nakon operacije, u rijetkim slučajevima, mogu se pojaviti sljedeće komplikacije:
- Infektivna kontaminacija.
- Oštećenje suralnog živca.
- Dugotrajno zacjeljivanje rana.
- Nekroza.
Neosporna prednost kirurške metode liječenja je smanjenje rizika od ponovljene rupture. Samostalna vlakna osjetljivija su na nova oštećenja. Stoga je kod takvih ozljeda ljudima, koji su neraskidivo povezani sa sportom, bolje operisati, nego čekati da vlasi tetiva rastu samostalno.
Istegnite vrijeme zacjeljivanja
Brzina zacjeljivanja ozljeda Ahilove tetive ovisi o mnogim čimbenicima: ozbiljnosti ozljede, dobi žrtve, prisutnosti kroničnih bolesti, brzini traženja liječnika i kvaliteti prve pomoći.
- Uz blago istezanje, zacjeljivanje se događa prilično brzo i bezbolno, vlakna se obnavljaju za 2-3 tjedna.
- Umjerena ozbiljnost oštećenja s puknućem gotovo polovice vlakana zacijelit će od 1 do 1,5 mjeseca.
- Postoperativni oporavak vlakana s njihovim potpunim puknućem trajat će do dva mjeseca.
Sportaši bi trebali imati na umu da je čak i kod blažih ozljeda tetiva važno smanjiti opterećenje udova, čime se sprječava pogoršanje problema.