U mišićno-koštanom sustavu zglob koljena igra ključnu ulogu u uspravnom držanju i lokomotornim funkcijama. Tijekom hodanja, trčanja ili skakanja izložen je snažnim i višesmjernim statičkim i dinamičkim opterećenjima. Stoga se često događaju razne traumatične ili patološke promjene u jednoj ili više komponenata ovog najsloženijeg zgloba.
Prvi znak kvara je pojava periodične ili trajne boli. Ponekad je dovoljno privremeno smanjiti stres i simptomi se uklanjaju. Ali ako to ne pomogne, stanje se samo pogoršava, a koljeno gotovo stalno boli, tada je nužno konzultirati kirurga, traumatologa ili vertebrologa.
Struktura zgloba koljena
Ovo je najopterećenija i najsloženija u strukturi artikulacija ljudskog kostura. Sukladno tome, opremljen je najmoćnijim ligamentnim aparatom od dva intraartikularna i pet izvanzglobnih ligamenata, koji omogućuju pokretljivost, povezivanje i stabilizaciju položaja dijelova koljenskog zgloba - patele, tibije, fibule i bedrene kosti.
Patela je odozgo povezana tetivama kvadricepsnog mišića natkoljenice, a odozdo je vlastitim ligamentom pričvršćena za tibiju. Zglob je zatvoren u zglobnu kapsulu.
Slobodno kretanje međusobno, prigušenje i ravnomjerna raspodjela tereta osiguravaju:
- Hijalinski premaz trljajućih površina.
- Dvije potporne hrskavice (meniskus).
- Tri sinovijalne vrećice s tekućinom.
- Masno tijelo.
U radu koljena sudjeluju poplitealni, gastroknemijski i stražnji bedreni mišići.
Uzroci bolova u koljenu
Veliki broj strukturnih elemenata zgloba koljena i složeni mehanizam interakcije otežavaju uspostavljanje točne dijagnoze.
Često to zahtijeva čitav niz analiza i dijagnostičkih mjera.
Trauma
Takve abnormalnosti u normalnom funkcioniranju zgloba nastaju kao posljedica ozljeda od padova i modrica, stalnog pretjeranog stresa, zbog nasljednih ili stečenih degenerativnih promjena. Postoji oko dvjesto različitih traumatičnih patologija koljena. Slijede znakovi najčešćih ozljeda.
Prijelom koljena
Ovisno o uzroku, postoje dvije vrste prijeloma - od vanjskih utjecaja (jak udarac ili pad) i od stalnog intenzivnog naprezanja (prijelom naprezanja). U prvom slučaju odmah se javlja akutna bol, koja s vremenom ne prolazi. Brzo se pojavljuju otekline ili jake otekline i modrice. Noga u potpunosti ili djelomično gubi svoje potporne funkcije, u zglobu se pojavljuje abnormalna pokretljivost. Kada pokušate saviti koljeno, osjećaji boli naglo se povećavaju i čuje se hrskavi zvuk.
Trauma se ponekad komplikuje oštećenjem meniskusa, zglobnih i sinovijalnih bursa, puknućem ligamenata i tetiva. To često prate bolovi u boku koljena s unutarnje strane.
U drugom slučaju, uništavanje kosti događa se postupno. Prvo, koljeno boli koljeno pri savijanju i istezanju ili pod opterećenjem. U nedostatku liječenja, počinje ozbiljno ometati čak i u stacionarnom stanju. S vremenom se može dogoditi potpuni prijelom jednog ili više elemenata zgloba.
© Aksana - stock.adobe.com
Iščašeno koljeno
U tom slučaju dolazi do abnormalne promjene u relativnom položaju dijelova zgloba koja poprima neprirodan oblik. U prvom trenutku bolni osjećaji gotovo se ne razlikuju od prijeloma. Ako nema težih ozljeda, one se mogu postupno smanjivati nakon pravilno pružene pomoći ili promjene položaja noge.
© joshya - stock.adobe.com
Istegnute ili puknute tetive i ligamenti
Takve ozljede često prate prijelome i potpune iščašenja. U tom slučaju dolazi do djelomičnog ili potpunog uništavanja ligamenata, tetiva ili mišićnih vlakana na spoju. Mobilnost je djelomično ograničena ili potpuno blokirana.
Ovisno o težini, bolovi u koljenom zglobu javljaju se u vrijeme ozljede ili se nakon nekog vremena pojave bolni osjećaji (s manjim uganućima). Postoje klikovi i karakteristično krckanje pri kretanju. Mogu se pojaviti osjećaji labave noge i nestabilnosti zgloba.
© designua - stock.adobe.com
Burzitis
Od stalnih pretjeranih napora tijekom sporta, teškog fizičkog rada, dolazi do upale jedne ili više sinovijalnih vrećica. Kao rezultat, zahvaćeno područje postaje crveno, lokalno se povećava temperatura i oticanje.
Ovu bolest karakteriziraju pulsirajući, pucajući ili bolni bolovi koji se pojačavaju noću i nakon dugog boravka noge u nepomičnom položaju.
© joshya - stock.adobe.com
Suza meniskusa
Intenzitet i lokalizacija boli ovise o stupnju i mjestu oštećenja (unutarnji ili vanjski meniskus). Postoji slabost mišića prednjeg dijela bedra ili akutna bolnost patele. Oštra bol javlja se u trenutku ozljede ili samo „puca“ pri kretanju. Težina fleksije-ekstenzije koljena. Može doći do potpune blokade zgloba.
© joshya - stock.adobe.com
Bolesti zglobova
Traumatske ozljede nisu jedini uzrok bolova u koljenu. Ovo može biti početak razvoja različitih bolesti uslijed smanjenja imuniteta, neuravnotežene prehrane ili utjecaja vanjskih negativnih čimbenika.
Čak se i psihosomatika smatra uzrokom boli. Primjerice, homeopat i psiholog Valerij Sinelnikov pojavu takvih patologija pripisuje previše kritičnom stavu osobe prema sebi.
Znakovi najčešćih i najopasnijih bolesti navedeni su u nastavku.
© Andrey Popov - stock.adobe.com
Reumatizam
2-3 tjedna nakon akutne bolesti gornjih dišnih putova, u zglobu se pojavljuju jaki bolovi, što vrlo otežava kretanje. Koljeno postaje crveno i dolazi do lokalnog porasta temperature, a zatim općeg - do 39-40 stupnjeva. Opasnost predstavljaju recidivi reumatizma koji dovode do oštećenja srca.
Reaktivni artritis
Ovo je aseptična upala zgloba kao rezultat neadekvatnog odgovora imunološkog sustava na prodor bilo koje infekcije u tijelo. U prvoj fazi simptomi se manifestiraju poremećajem gastrointestinalnog trakta, akutnim respiratornim infekcijama ili poteškoćama pri mokrenju. Tek nakon 3-4 tjedna koljena počinju boljeti i oteknuti. Oči se upale, a problemi u genitourinarnoj sferi pojačavaju. Prenesene spolne infekcije često su uzrok bolesti. Stoga su ljudi u dobi od 20-40 godina u opasnosti.
Reiterov sindrom
Razvoj patologije sličan je reaktivnom artritisu i također ima autoimunu prirodu.
Prvo se pojavljuju simptomi poremećaja genitourinarnog sustava - cistitis, prostatitis ili drugi slični poremećaji. Bolni osjećaji nastaju u jednom zglobu, on postaje crven i nabubri. Tada se lezija može proširiti na druge zglobove i dovesti do razvoja poliartritisa.
Osteoartritis
Bolest se javlja kao posljedica trošenja i deformacije hrskavice. Pate uglavnom od starijeg stanovništva. Ovo je trom tip artritisa ili artroze, koji prolazi u manje akutnom obliku i razvija se puno sporije, ali se širi i u koštano tkivo. Stoga često dovodi do invaliditeta.
Bakerova cista
U poplitealnoj jami razvija se neoplazma ispunjena tekućinom, koja ponekad naraste i do 10 cm u promjeru. U početku se tijekom vježbanja pojavljuju samo nelagoda i lagani bolni osjećaji.
Ponekad se cista spontano riješi.
Ako se proces rasta nastavi, tada bol pod koljenom postaje stalna i širi se na cijeli zglob. Pri savijanju noge i čučnju, to se jako pogoršava. Zglob nabrekne i pokretljivost je ograničena. Daljnje povećanje veličine tumora može dovesti do kompresije vena i izazvati razvoj proširenih vena, tromboflebitisa ili tromboze.
Osteochondritis dissecans (Köningova bolest)
Ovo je aseptična nekroza hrskavice i koštanog tkiva u kondilima bedrene kosti. Dugo vremena patologija nema izražene znakove - bol se pojavljuje samo tijekom vježbanja i nestaje u mirnom stanju.
Stalno popuštanje tkiva uzrokuje početak upalnog procesa, pojavu natečenosti i jake boli. Tada se hrskavica potpuno razgrađuje, nekrotični fragment ulazi u zglobnu kapsulu i blokira zglob.
Čitav postupak, od prvih simptoma do očitih manifestacija, može potrajati i do 10 godina.
© bilderzwerg - stock.adobe.com
Osgood-Schlatterova bolest
Intenzivni trening i povremene ozljede u razdoblju brzog rasta kostiju (10-18 godina) mogu izazvati početak aseptičnog uništavanja i nekroze koštanog tkiva u području gomolja tibije. Degradacija se razvija postupno. U početku se javlja lagana bol pri kretanju i pojačava se intenzivnim naporima.
Napredak bolesti dovodi do njenog intenziviranja i redovitih manifestacija rezanja u prednjem dijelu koljena, koje nabrekne nad gomoljastom grozdom. Istodobno, nema pogoršanja općeg stanja, a gotovo uvijek simptomi nestaju nakon završetka razdoblja rasta.
Reumatoidni artritis
Još jedna autoimuna bolest s nedijagnosticiranom patogenezom. Karakteristična je značajka simetričnog zahvaćanja zglobova (desno i lijevo koljeno). U ovom su slučaju zahvaćene njegove različite komponente - ligamenti, tetive, sinovijalne vrećice.
Prvi simptomi pojavljuju se u obliku ograničenja kretanja nakon noćnog sna, koji nestaju nakon 1-2 sata aktivnosti. Zatim se javljaju reumatoidni čvorići, oteklina i crvenilo oko koljena, bolna bol. Patologiju često nadopunjuje periodični porast brzine otkucaja srca i slabosti.
Giht (gihtni artritis)
Ovo je upala zgloba zbog razornog učinka mokraćne kiseline koja se u njemu nakuplja zbog poremećaja normalnog funkcioniranja bubrega. Prije svega, palčevi se upale, koža pocrveni i koljeno natekne. Vremenom se bol pojačava, a unutar zgloba pojavljuju se gihtani čvorovi, što dovodi do njegove deformacije i gubitka performansi.
Tko je u opasnosti
Nitko nije imun na ozljede i bolesti, ali određene aktivnosti i način života utječu na vjerojatnost bolova u koljenu. To je olakšano:
- Urođeno ili stečeno uslijed ozljeda ili degenerativnih promjena bolesti.
- Sportske aktivnosti s prekomjernim nekontroliranim naprezanjem zglobova koljena.
- Nerazvijeni mišići i nedostatak vještina koordinacije.
- Padovi, modrice i drugi vanjski utjecaji destruktivne prirode.
- Stare ozljede i posljedice operacije.
- Senilne dobne promjene u strukturama zglobova i kostiju.
- Prekomjerna težina, zatajenje bubrega, dijabetes.
Raznolike boli
Unatoč ogromnom broju različitih bolesti i ozljeda koljena, nema puno mogućnosti za osjet boli. Svaka od njih karakteristična je za određeni stupanj ozbiljnosti i vrstu oštećenja zglobova.
Bolovi su:
- Oštre i oštre - s ozbiljnim uništavanjem okolnih tkiva, ligamenata, tetiva i kostiju (ozbiljni iščašenja, iščašenja, lomovi i prijelomi).
- Bol i povlačenje - tipično za upalne procese intraartikularnih i zglobnih kapsula i degenerativne promjene u koštanom tkivu (gonartroza, artroza).
- Spaljivanje i pucanje - od štipanja živca s prijelomima i iščašenjima ili od razvoja tumorske formacije (Baker-ova cista).
- Pulsiranje i šivanje - s degradacijom meniskusa i deformacijom zglobova.
- Povremeno - u pravilu, u početnoj fazi blagih patologija.
Bol kod djece
Broj modrica i padova primljenih u djetinjstvu često je znatno veći od broja odrasle osobe u životu (osim ako se ne bavi ekstremnim sportovima ili opasnim radom). Ipak, dijete najčešće silazi s modricama i ogrebotinama. Tome pomažu mala težina i mali rast.
Naravno, javljaju se i ozljede ili bolesti zglobova. Ponekad ozbiljna. U tim je slučajevima važno brzo odrediti stupanj oštećenja - samo modrica ili postoji sumnja na kršenje integriteta komponenata koljena. U potonjem slučaju morate se odmah obratiti liječniku.
Bol tijekom vježbanja
Baviti se fizičkim vježbama ili raditi naporno je bolno. Kada se bavite sportom, postizanje rezultata jednostavno je nemoguće bez prevladavanja boli. Zbog toga je uvijek potrebno kontrolirati opterećenje, planirati trening uzimajući u obzir kondiciju i karakteristike organizma.
Kontrola tijela, dobra koordinacija i tehnika izvođenja tehnika određenog sporta omogućuju minimaliziranje negativnog učinka boli tijekom opterećenja i sprečavanje ozljeda.
Bol pri fleksiji
Takve patologije imaju različite uzroke: upalni procesi, posljedice iščašenja i uganuća. To se često događa zbog nedovoljne elastičnosti ligamenata, slabosti i slabog istezanja mišića bedara i potkoljenice. Da bi eliminirao takve probleme, Sergej Bubnovski stvorio je učinkovit sustav simulatora i posebnih vježbi koji pomažu vratiti pokretljivost i riješiti se boli.
Bol noću
Takve pojave mogu biti rezultat elementarnog preopterećenja dugotrajnim boravkom na nogama ili početka razvoja bilo koje patologije. Potrebno je pažljivo analizirati simptome i pokušati ukloniti uzroke pojave.
Ako to ne uspije, trebate se obratiti liječniku za dijagnozu i liječenje.
Što učiniti ako vas koljeno iznenada zaboli
Iznenadna i oštra bol gotovo uvijek signalizira ozbiljnu neispravnost zgloba uslijed kvara jedne ili više komponenti. U tom je slučaju potrebno pružiti kvalificiranu prvu pomoć i žrtvu dostaviti na hitnu. Nikada mu ne dopustite da nagazi na ozlijeđenu nogu. Čak i ako je ozbiljnost boli odmah nestala, i dalje je potreban pregled traumatologa.
Što učiniti ako vas cijelo vrijeme boli koljeno
U svakom je slučaju potreban cjelovit pregled odgovarajućeg medicinskog stručnjaka. Ovisno o uzroku i težini boli, to može biti kirurg, traumatolog, vertebrolog ili reumatolog.
Prva pomoć
S jakim oštrim bolovima prvo se imobilizira zglob. Hladnim oblogom i uzimanjem analgetika ublažavaju se bolovi.
Ako je prijelom otvoren, možda će biti potrebno zaustaviti krvarenje potpornikom. Tada se žrtva mora što prije dostaviti na hitnu.
Za lakše ozljede može biti dovoljan čvrsti zavoj i sljedeći posjet liječniku.
U kojim slučajevima je neophodno obratiti se liječniku
Samoliječenje je prihvatljivo za lakše ozljede i malo uznemirujućih simptoma, koji se lako uklanjaju smanjenjem opterećenja i upotrebom masti za hlađenje i upijanje.
Iznenadni i akutni bolovi sigurno će zahtijevati liječničku pomoć.Čak i ako je bol beznačajna, ali se nije smanjila nekoliko tjedana, tada je potrebno proći dijagnostiku kako bi se utvrdio uzrok nelagode. Teškim posljedicama prijeti istodobna pojava bolova u donjem dijelu leđa i koljenu. Pojava dodatnih simptoma kao što su abnormalni osjećaji u zglobu (krckanje i nestabilnost zgloba), hipotermija, crvenilo kože, edemi, modrice i opća malaksalost zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.
Ni u kojem slučaju ne biste ga trebali odgoditi za kasnije. Napokon, čak i stalna lagana bol pod koljenom u leđima može biti posljedica razvoja dijabetesa.
Kojem liječniku se obratiti
Kada nema sigurnosti u uzroku boli, najbolje je za početni pregled kontaktirati terapeuta ili traumatologa koji će dijagnosticirati i uputiti se odgovarajućem uskom specijalistu.
Lijekovi
Nemojte početi koristiti lijekove bez preporuke liječnika.
Za liječenje patologija zgloba koljena, oralno se koristi:
- Nesteroidni protuupalni lijekovi.
- Analgetici i kombinirani lijekovi.
- Hondroprotektori (neki od najučinkovitijih su Teraflex i Chondroitin).
- Kortikosteroidni lijekovi. Izvana se koriste razne masti, gelovi i aerosoli sličnog djelovanja.
Ali svi se polako apsorbiraju ili imaju negativan učinak na gastrointestinalni trakt. U slučaju problema s probavom ili slabe učinkovitosti tableta, propisane su intramuskularne ili intraartikularne injekcije.
Chondroprotector Alflutop često se koristi za ublažavanje upale i obnavljanje hrskavičnog tkiva zgloba koljena, u obliku injekcija u zahvaćeno područje. Brzo smanjuju temperaturu i bol, a ne uzrokuju nuspojave injekcije Artrosan.
Uz navedeno, zglob koljena imobilizira se gipsom, ortozom ili čvrstim zavojem.
© georgerudy - stock.adobe.com
Terapijska gimnastika i masaža
Rehabilitaciju nakon lakših ozljeda dopušteno je provoditi samostalno - baviti se fizioterapijskim vježbama i trljati koljena. U drugim slučajevima sve postupke treba započeti samo prema uputama liječnika.
Intenzitet i amplituda vježbe trebaju se postupno povećavati kako se bol smanjuje, a mišići jačaju. Profesionalno izvedeni postupci masaže pomažu bržem povratku pokretljivosti i elastičnosti mišića i ligamenata.
Kućne metode
Narodni lijekovi koriste se od davnina za ublažavanje boli i uklanjanje zglobnih patologija. Na Internetu možete pronaći ogroman broj svih vrsta recepata "mudrih" baka i "nasljednih" iscjelitelja. Ali s njima se mora postupati oprezno kako ne bi naštetili zdravlju neprovjerenim sredstvima šarlatana i izravnim PR stručnjacima web mjesta.
Istodobno, potrebno je osigurati odgovarajuću kombinaciju narodnih metoda i tradicionalne medicine, a ne čekati čudesna izbavljenja. Domaće tinkture, trljanje i masti mogu smanjiti bol i upalu, ublažiti otekline, poboljšati pokretljivost zglobova, tonus mišića i krvnih žila. No, ovim se metodama ne rješavaju svi problemi, posebno kod uznapredovalih bolesti i teških ozljeda.
Prevencija patologije
Gotovo nitko nije u stanju izbjeći ozljedu koljena i nitko nije imun od pojave bolesti zglobova. Možete uštedjeti zdravlje, smanjiti vjerojatnost i ozbiljnost posljedica ako se pridržavate jednostavnih pravila:
- Vodite aktivan životni stil i uvijek budite u formi.
- Koristite uravnoteženu prehranu i intuitivan sustav prehrane koji u potpunosti zadovoljava sve potrebe tijela i ne dopušta prenasićenje nepotrebnih kalorija i tvari.
- Provedite postupke otvrdnjavanja - polivanje hladnom vodom, trljanje snijegom.
- Redovito koristite ljekovita svojstva ruske kupelji ili saune.
- Odustanite od loših navika - pušenja, zlouporabe alkohola.
- Pravodobno liječite ozljede i bolesti i do oporavka.
Nije tako teško slijediti ove preporuke (postojala bi želja), a tada će ovaj najvažniji organ pružiti dugogodišnji punopravni život, besprijekorno će raditi na najtežim i najzanimljivijim pješačkim rutama.