Bursitis (od latinskog "bursa" - vreća) je akutna ili kronična upala sinovijalne vrećice. Izvori bolesti mogu biti udarac, pad, veliko opterećenje zgloba, infekcija, rane i posjekotine. Pravovremena dijagnoza i liječenje obično će dovesti do potpunog oporavka.
Opće informacije
Bursa (bursa) je šupljina nalik vrećici ispunjena tekućinom koja se nalazi oko zglobova i tetiva, potrebna je za ublažavanje trenja tijekom kretanja. U tijelu ih je oko 150. Amortiziraju, podmazuju zglobove između kostiju, tetiva i mišića na zglobovima.
Sinovijalne stanice koje oblažu bursalnu šupljinu proizvode posebno mazivo. Smanjuje trenje između tkiva i osoba se lako može kretati.
S upalom sinovijalne vrećice smanjuje se oslobađanje zglobne tekućine i pojavljuju se bol, ukočenost pokreta i crvenilo kože. Razlikovati akutni, subakutni, kronični bursitis. Uzročnik je specifičan i nespecifičan. Upalni proces dovodi do nakupljanja eksudata. Po svojoj prirodi klasificiran je - serozan, gnojan, hemoragičan.
S bursitisom zgloba kuka, upalni proces pokriva njegovu sinovijalnu vreću. Žene srednje i starije dobi često su podložne bolesti.
Uzroci bolesti su obično:
- različite duljine nogu;
- kirurška intervencija;
- reumatoidni artritis;
- skolioza, artritis, artroza lumbalne kralježnice;
- "Koštane ostruge" (procesi na površini kostiju);
- hormonska neravnoteža;
- pomak glave zgloba;
- dehidracija tijela;
- ankilozantni spondilitis;
- alergija;
- virusne infekcije;
- naslage soli.
Intenzivnim trčanjem, biciklizmom, čestim penjanjem stepenicama ili stajanjem dolazi do pretjeranog opterećenja zgloba kuka, što može dovesti do bolesti.
Simptomi
Na pozadini opće slabosti pojavljuju se slabosti:
- akutna bol i osjećaj pečenja s vanjske ili unutarnje strane bedara, zračeći u prepone, zdjelicu;
- oticanje zaobljenog oblika promjera 10 cm;
- oticanje tkiva;
- povećana tjelesna temperatura;
- crvenilo kože.
Zbog upale, osoba se ne može saviti, ispraviti kuk. Bolovi su u početku jaki, ali ako ne započnete liječenje, s vremenom postaju sve slabiji i proces postaje kroničan.
© Aksana - stock.adobe.com
Vrste
U blizini zgloba kuka nalaze se ilio-kapica, ishijalna, trohanterična šupljina s tekućinom:
- Serpentina. Češći od ostalih. Boli se u području koštane eminencije na bočnoj površini femura i susjednih tetiva i ligamenata. Pacijent osjeća oteklinu, nelagodu pri kretanju, vrućicu, slabost. U mirovanju bol popušta, ali kad se osoba pokuša popeti stubama, napravite čučanj - pojačava se. Čak i noću, ako leži na zahvaćenoj strani, brine ga bol. Često se manifestira kod žena, razlozi mogu biti pretjerana tjelesna aktivnost, prekomjerna težina, bolesti endokrinog sustava, osteoporoza, ozljede kuka, prehlada, virusi.
- Ilijumska kapica (kost). Karakterizira ga upala sinovijalne šupljine smještene unutar bedra. Osobe koje vode sjedilački način života izložene su riziku. Očituje se bolnim senzacijama u preponama, unutarnjoj strani bedara, posebno kada se pokušava ustati, sjesti, podići nogu. Patnja se pojačava nakon odmora, spavanja, nepokretnosti, kada se pokušava ustati, podići kuk.
- Ischio-gluteal. Smješteno je na mjestu pričvršćivanja mišića stražnjeg dijela bedra za ishijalnu tuberkulu. Pacijent osjeća bol u stražnjici, koja se pogoršava ako sjedne na stolicu, savije kuk i legne na zahvaćenu stranu. Ischio-glutealni gomolj se povećava. Neugodne senzacije pogoršavaju se noću.
Dijagnostika
Liječnik ortoped sluša pritužbe, pregledava zahvaćeno područje, vrši palpaciju. Dijagnozu postavlja Aubertovim testom - pacijent se postavlja na zdravu stranu i nudi mu nekoliko pokreta - povlačenje, vođenje, podizanje, spuštanje kuka. Ako ih ne može u potpunosti učiniti, tada je uzrok bolesti bursitis.
U nekim slučajevima propisuje MRI, X-zrake, krvne pretrage. Tada, nakon potvrde dijagnoze, preporučuje liječenje.
Liječenje
Burzitis se liječi na sveobuhvatan način. To je unos lijekova unutra, injekcije, vanjska sredstva i fizioterapija.
Pomažu nesteroidni protuupalni lijekovi (Ibuprofen, Indometacin, Meloksikam, Celekoksib, Piroksikam, Diklofenak). Smanjuju bol i upalu. Koriste se hormonalne tvari (Prednizolon, Hidrokortizon, Flosteron, Kenalog, Dexametazon). Koriste se hondroprotektori (Dihydroquercetin plus, Osteo-Vit, Teraflex, Artra), vitamini, mikroelementi. U naprednim slučajevima propisuju se antibiotici (Cefazolin, Sumamed, Panklav).
Tjelesnu aktivnost savjetuje se da se prilikom hodanja ograniči štap, štake. Lokalno primijenjene masti - Kortomicetin, Nise, Dolgit, Voltaren. Dodatne mjere - laserska terapija, ultrazvuk, elektroforeza, induktoterapija, suha toplina, primjena parafina, fizioterapijske vježbe, masaža.
U naprednim slučajevima koristi se kirurška intervencija - višak tekućine špricom se ispumpava u lokalnoj anesteziji.
Zahvaćena burza uklanja se (bursektomija) u rijetkim slučajevima, kada se dogodi kalcifikacija.
Tradicionalna medicina koristi biljne obloge - čičak, kamilicu, stolisnik, list kupusa i med. Popijte napitak od meda i jabučnog octa.
Posljedice i prognoza
U mnogim slučajevima bolest se izliječi pravodobnim upućivanjem stručnjaku i ranim otkrivanjem. Sve su šanse za oporavak, pokret se obnavlja i bol nestaje. Ali ako se bursitis pretvori u gnojni, osoba može postati onesposobljena zbog uništavanja hrskavičnog tkiva.
Komplikacije u naprednim slučajevima mogu biti - defekti bedra, ograničeni opseg pokreta, venska insuficijencija.
Prevencija
Da biste spriječili bolest, ne trebate preopteretiti zglobove, ne nositi teške stvari, koristiti ortopedske cipele, kontrolirati težinu i izbjegavati ozljede. Vježbajte umjereno, radite vježbe istezanja i jačajte mišiće bedara. Ne zaboravite na odmor i dobar san, jedite ispravno, isključujući štetne proizvode, odustanite od pušenja i alkohola.