Kraljica sporta je atletika, široko zastupljena u disciplinama za kros, od kojih je jedna dobila čisto engleski naziv "steeple-chaz". Lako se može pogoditi da je Engleska postala rodno mjesto.
Što je potjera na strmi kut
Povijest
1850. student iz Oxforda, koji je sudjelovao u konjskim utrkama u stieplechaseu, predložio je da se udaljenost prepolovi (s 4 na 2 milje) i pređe pješice. Ideja je zaživjela i od 1879. u Velikoj Britaniji počeli su održavati državna prvenstva (od 1936. u Rusiji).
Ovih dana
Moderni steeplechase je utrka s 3000 metara s preponama (dopuštena je „skraćena verzija“ - 2000 m za razinu natjecanja mladih i lokalnih natjecanja). Prema klasifikaciji to je prosječna udaljenost. Zbog svoje specifičnosti održava se samo u ljetnoj sezoni na otvorenim stadionima. Od 1920. član je olimpijskog programa (za žene od 2008.). Smatra se, zajedno s utrkama na 800 m i 1500 m, najspektakularnijim pogledom.
Značajke pravila
Potreba za prevladavanjem određenih umjetnih prepreka tijekom utrke dovela je do prilagodbi pravila za organizaciju natjecanja. Najskrovitiji test - skok preko jame s vodom (366x366 cm, dubina od 76 cm spušta se do 0 na kraju jame) izveden je na zaseban dio na zavoju. Pregrade (visina 0,914 m za muškarce i 0,762 m za žene) težine od 80 do 100 kg čvrsto su fiksirane (za razliku od sprinta), što ih omogućava napadati potporom (metoda "skakanja").
Minimalna širina od 3,96 m "pokriva" 3 traga s unutarnjim radijusom kako bi se minimalizirao rizik od sudara, iako je dopušten manji kontakt. Ukupno je u krugu postavljeno 5 jednako udaljenih prepreka, a četvrta je ispred jame s vodom.
Dozvoljeno je zakoračiti u vodu, ali uvijek iznad uvjetne vodoravne projekcije vrhova barijera, inače će sudionik biti diskvalificiran. Ukupan broj zaprečnih prepreka je 28, jama s vodom -7 (na 3000 m, na 2000 m - odnosno 18 i 5).
Početna točka u stilu razlikuje se od početne točke u glatkom trčanju na 3000 m jer uzimajući u obzir trčanje na stazu na kojoj je opremljena jama s vodom (start se vrši na strani suprotnoj od cilja). Početne pozicije određuju se žrijebom ili uzimajući u obzir mjesto koje je sportaš zauzeo u prethodnim fazama natjecanja.
Za razliku od sprinta koji započinje s niskog stava, jurnjava na kros kreće s visokog stava, a najbrži zauzimaju položaj u unutarnjem radijusu. Završetak je fiksiran na standardni način, u skladu s položajem tijela. Lažni startovi su rijetki, pogotovo nakon rigoroznih inovacija IAAF-a (Međunarodne atletske federacije).
[/ wpmfc_cab_ss]
Za razliku od sprinta koji započinje s niskog stava, jurnjava na kros kreće s visokog stava, a najbrži zauzimaju položaj u unutarnjem radijusu. Lažni startovi su rijetki, pogotovo nakon rigoroznih inovacija IAAF-a (Međunarodne atletske federacije).
Značajke tehnologije
Specifičnost ove vrste trčanja uvodi dodatne zahtjeve u procesu savladavanja tehničkih vještina. Općeprihvaćenom sustavu treniranja trkača na srednjim udaljenostima dodaje se rad na tehnici "prepona", koja se također uvelike razlikuje od sprinta s preponama.
Pri odabiru metode "napada prepreke" (korak zamahom ili gaženje preko prepreke) uzimaju se u obzir antropometrijski podaci i sposobnosti koordinatora sportaša, koji omogućuju što veću racionalizaciju strukture kretanja i, time, uštedu gubitaka na preprekama. Učinkovita tehnika može "ukloniti" više od 10 sek.
Postoje i nijanse u metodama "rješavanja vodene barijere". Ovdje je potrebno uložiti posebne napore kako bismo odgurnuli šipku, sletjeli što dalje i ne završili u dubokoj vodi.dio. Najbolja opcija je povećati brzinu 10-15m prije prepreke.
Temelji glatke vožnje s preponama postavljaju se konvencionalnim tehnikama trčanja na duge staze. Karakteristična značajka je dodatni rad na elementima povezanim s "poderanim" ritmom trčanja netaktičke prirode - odabir trzajuće noge, uzlijetanje, faza leta.
Taktički i opći fizički trening praktički se ne razlikuje od zadataka s kojima se suočavaju trkači na srednje staze.
Brzina izdržljivosti igra ključnu ulogu u tjelesnoj spremnosti. U procesu treninga u pripremnoj fazi, ova se kvaliteta podiže opterećenjima u aerobnim uvjetima (oko 80% vremena).
Izbor i provedba taktičkih planova ovisi o nizu uvjeta, na primjer:
- razina vještina sportaša i natjecatelja;
- razmjera natjecanja;
- postavljeni zadatak (postizanje maksimalnog rezultata na vrijeme, pobjeda u utrci, dostizanje sljedeće faze, provjera funkcionalne spremnosti, razrada nove taktike);
- vrsta pokrivenosti kolosijeka;
- klimatska zona (visina iznad razine mora).
Rekordi i vlasnici zapisa
Svjetski rekord za muškarce pripada Saif Said Šahin (Katar) - 7: 53,63 min. a instaliran je 03.09.2004 u Bruxellesu (Belgija).
Među ženama je svjetska rekorderka Ruth Jebet iz Bahreina - 8: 52,78 (27.08.2016., Saint-Denis, Francuska).
Olimpijski rekordi: Muškarci - Conseslus Kipruto (Kenija) 8: 03.28, 17.08.2016., Rio de Janeiro, Brazil. Žene - Gulnara Galkina-Samitova (Rusija) 8: 58,81, 17.08.2008, Peking, Kina.
Europski rekord: muškarci - 8: 04,95 min., žene - 8: 58,81 min.
Na današnjoj svjetskoj ljestvici vodeće pozicije zauzimaju predstavnici Kenije za muškarce i Rusije za žene.
Zanimljivosti
U steeplechaseu sportaši koriste posebnu vrstu tenisica koje "istiskuju" vlagu. Uzimajući u obzir da na utrci morate 7 puta potonuti u vodu, čak i po suhom vremenu, takve cipele stvarno pomažu. Neki afrički sportaši rješavaju ovaj problem jednostavnije - trče bosi.
Na Olimpijskim igrama 1932. U Los Angelesu se dogodio neobičan incident: sudac je pomno pratio američkog bacača diska i bio je odvratljen od svojih glavnih dužnosti, što je izravno utjecalo na sudionike utrke - pretrčali su dodatni krug.
Sastavni dijelovi uspješnih nastupa u jednoj od najtežih vrsta trkačkih disciplina, po kojima je steeplechase prepoznat, su:
- Sposobnost prevladavanja značajnog fizičkog stresa
- Visoka koordinacija pokreta
- Koncentracija pažnje
- Sposobnost prebacivanja između različitih vrsta tereta
- Proračun sila i brzo donošenje odluka
Baviti se ovom vrstom sporta preporuča se samo nakon prethodnog fizičkog i posebnog treninga. Džogiranje u parku i staze sa stilom u različitim kategorijama.