Borba za prevlast u raznim područjima ljudskog života u svakom je trenutku prirodna pojava. Pogotovo su sportska natjecanja stekla golemu popularnost. Trčanje je jedna od njegovih najstarijih sorti. Koja je najbrža ljudska brzina? Nastavi čitati.
Najbrža ljudska brzina
Kada trčite, glavni kriterij za postizanje pobjede je brzina. Najviši postignuti rezultat na svijetu je broj na koji se oslanjaju svi sportaši. Rekordi daju snagu i osjećaj zadovoljstva sportskim aktivnostima, koji u budućnosti samo raste i intenzivira se.
Postoje razne tekuće evidencije: unutar regije (lokalno); u cijeloj zemlji i širom svijeta. Pokazatelji su podijeljeni na ženske i muške.
Najbrži čovjek na svijetu je Jamajčanin Usain Bolt
Sportaš je sport volio od ranog djetinjstva. Pogotovo nogomet i sprint. To je osoba čiji se do sada rekordi ne mogu oboriti. Tijekom školskih dana lokalni je trener primijetio njegov jedinstveni talent. Upravo je ovaj događaj dao poticaj početku ustrajnog treninga, koji mu je donio nagrade u školskim programima, kao i na regionalnim natjecanjima.
Od 17-18 godine već je postao vlasnik prve zlatne medalje. Danas je najbrži čovjek na svijetu i osmostruki olimpijski pobjednik.
Od 2018. sportaš je napustio veliki sport i počeo sudjelovati u nogometnim događajima, čime je ispunio svoj dragocjeni san. To je rezultat brojnih ozljeda i uganuća nogu, koje je sportaš dobio tijekom godina rada.
Uzimaju primjer od sportaša i slušaju njegove savjete, zasluženo se smatra izvanrednom osobom.
Najbrža žena na planetu
Florence Dolores Griffith iz Sjedinjenih Američkih Država smatra se najbržom ženom na svijetu od 2019. godine.
Prvi svjetski rekord uspjela je postaviti tek u 28. godini. Karijera je započela polako, jer je sportaš rođen u siromašnoj velikoj obitelji u južnoj državi.
Ljubav prema sportu, želja za osvajanjem vrhova, ipak su pomogli Dolores da pobijedi i izjasni se cijelom svijetu.
Karijera je bila kratka i završena je 1989.-1990. Dalje, Amerikanac je pokušao vratiti prethodne rezultate, ali ideja nije dana da se ostvari.
U vrijeme jednog od letova dogodio se srčani udar i smrt. Ova vijest šokirala je ne samo domovinu sportaša, već i cijeli svijet. Obožavatelji su je pamtili kao marljivu i izdržljivu ženu, suprugu i majku.
Najbrži čovjek u Rusiji
Od 2013. godine Aleksandar Brednev smatra se prvakom Ruske Federacije na kratkim udaljenostima (60 metara, 100 metara i 200 metara). Sportaš je rođen 1988. godine u gradu Dimitrov. Prvi put nakon mnogo godina uspio je osvojiti zlato. U Seulu su održana natjecanja s natjecateljem iz Yaroslavla.
Do 25. godine uspio je ostvariti 4 pobjede na raznim olimpijadama u zemlji. Također je predstavljao Rusiju na utrci u Moskvi. Također 2015. godine, sportaš je osvojio zlato u Čeboksariju. Danas zauzima počasno mjesto među ostalim sportašima u zemlji.
Top 10 najbržih ljudi na svijetu
- Usain Bolt - Jamajka;
- Michael Johnson - SAD;
- Florence Griffith-Joyner - SAD;
- Hisham el-Guerrouj - Maroko;
- Kenenis Bekele Beyecha - Etiopija;
- Zersenay Tadese Habtesilase - Eritreja;
- David Lekuta Rudiša - Kenija;
- Dennis Kipruto Kimetto - Kenija;
- Moses Cheruyot Mosop - Kenija;
- Patrick Macau Musioki - Kenija.
Brzina trčanja obične osobe
Vrijeme koje treba neobučenoj osobi da pretrči 100 metara je približno 14 sekundi. Građani s viškom kilograma, bolestima i pojedinačnim tjelesnim nedostacima trčat će toliko dugo.
Ako su žena i muškarac aktivni tijekom tjedna, tada će se pokazatelji s vremenom povećati za 4-7 sekundi. Svakim trčanjem brzina će se povećavati, a sekunde će se trošiti manje.
Prosječna brzina trčanja
Za izračunavanje prosječne brzine sportaša potrebni su podaci o fizičkoj spremnosti, duljini udaljenosti i karakteristikama tijela. Prosječnom granicom smatra se brzina od 16 do 24 kilometara na sat za odraslu osobu.
Ostali su kriteriji:
- na udaljenosti od 60 do 400 metara - oko 38 kilometara na sat;
- na udaljenosti od 800 metara do 3 kilometra - oko 19-22 kilometra na sat;
- od 5 do 30 kilometara - 12-23 kilometara na sat.
O čemu ovise performanse trčanja?
Izvedba trčanja ovisi o nekoliko razloga. Svi se oni odnose na fizičke mogućnosti osobe.
To:
- Medicinske indikacije. Uključuju bolesti, uključujući kronične ili urođene. Bilo kakve ozljede, prijelomi ili iščašenja udova primljeni tijekom ili nakon trčanja mogu ostaviti trag na budućoj karijeri. Budući da liječnici u takvim slučajevima preporučuju smanjenje stresa i zdravstvenu zaštitu.
- Fizičke značajke tjelesne građe. U trčanju su se razvili određeni temelji pod kojima će se postići dobri rezultati. To su visina, težina i duljina nogu. Rast Usaina Bolta, sportaša čiji rekord zasad nitko ne može pobijediti, iznosio je 1 metar 95 centimetara. Zahvaljujući takvim parametrima sportaš je uspio postići veliku brzinu i prestići rivale.
- Značajke ljudskog tijela na genetskoj razini. Brzina je ovdje određena sposobnošću tijela za duge i brojne treninge. Mnogi sportaši doživljavaju brzu izgradnju mišića i oporavak nakon utrke.
Rekordi ljudske brzine postavljeni u svijetu pružaju sportašima izvrstan poticaj da krenu naprijed i nadvladaju prepoznate performanse.
Tvrdoglavi trening i trening volje pružaju izvrsne prednosti trkačima. Zajedno s njima jača se i imunološki sustav tijela, kardiovaskularni i mišićno-koštani.