Mislite li da je u redu piti mlijeko nakon treninga, hoće li to biti korisno? S jedne strane, napitak je bogat vitaminima, mikro i makronutrijentima, sadrži proteine i lako probavljive ugljikohidrate. S druge strane, otprilike polovica svjetske populacije pati od intolerancije na mlijeko. Nutricionisti klasificiraju proizvod kao "teški" u smislu probavljivosti, a također primjećuju i njegovo svojstvo da potiče nakupljanje masti.
Pa je li u redu piti mlijeko prije ili nakon treninga ili je bolje preskočiti ovaj proizvod u korist bilo kojeg proteinskog shakea? Odgovor na ovo pitanje neće biti jednoznačan. Ako volite mlijeko, a vaše tijelo lako asimilira njegove komponente, pijenje nije samo moguće, već je i neophodno! Ako vam se od pomisli na porciju pića pozli, a nakon prisilnog poplave često se javljaju poremećaji crijeva, napustite ovu ideju. Na kraju, mlijeko se lako može zamijeniti kiselim mlijekom, svježim sirom ili bijelim sirom.
Korist i šteta
Da bismo bolje razumjeli je li pijenje mlijeka nakon vježbanja dobro, pogledajmo ovu ideju iz prednosti i nedostataka.
Je li moguće prije treninga?
Glavna prednost mlijeka prije intenzivnog treninga u teretani je njegova energetska vrijednost zbog sadržaja ugljikohidrata. Čaša od 250 ml sadrži 135 Kcal i 12 g ugljikohidrata (2,5% masti). To je gotovo 10% dnevne vrijednosti!
"IZA"
- Više od 50% vode, tako da se može piti prije treninga snage kako bi se spriječila dehidracija;
- Sastav sadrži kalij i natrij, tako da savršeno održava ravnotežu elektrolita;
- Piće je vrlo zadovoljavajuće - omogućuje vam dugotrajno zadovoljavanje osjećaja gladi, a zbog visokog sadržaja ugljikohidrata daje energiju, izdržljivost, snagu. Dakle, konzumirajući niskokalorični proizvod, osoba trenira dulje i aktivnije.
"VS"
- Ovo je teško probavljiv proizvod. Pogotovo u kombinaciji s proteinima;
- Laktoza je u svom sastavu najjači alergen;
- Previše pijenja može stvoriti veliki stres na bubrezima.
Nakon treninga
"IZA"
- Čaša mlijeka sadrži oko 8 grama čistih proteina, što je čini savršenim napitkom nakon treninga za zatvaranje proteinskog prozora.
- Piće nakon treninga pije se za rast mišića, jer su njegove komponente aktivno uključene u stvaranje mišićnih vlakana;
- Mlijeko je idealno rješenje za mršavljenje nakon vježbanja, jer nije jako kalorično, ali daje visok povrat energije. Kao rezultat, sportaš oporavlja snagu ne prelazeći ograničenje kalorija;
- Čaša mlijeka nakon treninga pomaže pokrenuti proces metabolizma, regeneracije, oporavka
"VS"
- Ako odaberete premasno piće, umjesto mišićne mase možete dobiti masnoću. Sportski treneri i nutricionisti preporučuju pijenje mlijeka s postotkom masti ne većim od 2,5;
- Ljudi koji pate od nedostatka laktoze, ali ga stoički pokušavaju prevladati, riskiraju kataraktu, artritis i celulit. To ne treba spominjati razne poremećaje u gastrointestinalnom traktu.
Ali usput, imajte na umu da je puno manje nedostataka nego ako ste odlučili popiti kavu nakon treninga. Posljedice njegove uporabe mnogo su složenije i proturječnije.
Zasebno, bez obzira pijete li proizvod prije ili nakon treninga, njegove prednosti trebate primijetiti u sljedećim točkama:
- Bogat je kalcijem, što znači da jača kosti i zglobove;
- Također, napitak sadrži puno kalija, natrija, klora, magnezija, sumpora i fosfora. Među elementima u tragovima su aluminij, bakar, kositar, fluor, stroncij, cink itd.
- Vitaminski kompleks uključuje vitamine A, D, K, H, C, PP, skupinu B.
- Uopće nije skupo, za razliku od markiranih proteinskih shakeova.
- Laktoza povoljno djeluje na rad srca, jetre i bubrega.
Kada je najbolje vrijeme za piće?
Dakle, trebate li piti mlijeko prije ili nakon treninga? Pođite od svojih ciljeva - ako trebate tijelo napuniti energijom, popijte čašu sat vremena prije nastave. Ako želite nadoknaditi izgubljene proteine tijekom treninga kako biste potaknuli rast mišića, popijte piće u roku od sat vremena nakon toga.
Zapravo, mlijeko je izvrstan prirodni dobitak, pogotovo ako se doda s nasjeckanom bananom i medom. Ako vam je cilj rast mišića, proizvod možete piti tijekom cijelog dana. Dopušteni volumen tijekom razdoblja debljanja je oko 2 litre! Usput, piće se mora konzumirati toplo.
Usput, ako odlučite diverzificirati svoju prehranu voćem, imajte na umu da i oni imaju svoja pravila potrošnje. Na primjer, znate li kada jesti bananu prije ili nakon treninga?
Ali ako vas zanima je li moguće tijekom treninga piti mlijeko izravno, odgovorit ćemo kategorički - ne! Kao izotonik, nije prikladan - pretežak. Debljači piju strogo nakon nastave. Proteinski šejkovi također se češće planiraju nakon vježbanja. Ponekad prije, ali nikada tijekom.
Zapamtite, u vrijeme treninga snage možete piti vodu, izotonične napitke, biljne infuzije, svježe sokove i aminokiselinske komplekse - samo oni ne ometaju proces i sprječavaju dehidraciju.
Mlijeko se ne može pripisati nijednoj od gore navedenih skupina.
U kojem je obliku bolje piti?
Dakle, odlučili ste piti mlijeko prije trčanja ili nakon treninga snage, sada ostaje odlučiti u kojem je obliku bolje koristiti:
- Najkorisnija stvar je cijela, uparena. Ali mora se kuhati, jer može sadržavati patogene. Pijte ovo mlijeko bez ključanja, samo od vlastite krave;
- Danas se u trgovinama prehrambenih proizvoda obično prodaje sterilizirani, pasterizirani ili normalizirani proizvod. Možete ga piti bez dodatne obrade, samo pratite postotak masti i rok trajanja;
- Ne preporučuje se piti rekonstituirano ili rekombinirano mlijeko - tamo se čuva premalo prirodnih sastojaka. Zapravo su to prašci razrijeđeni vodom, koji se mogu smatrati, možda, mliječnim proizvodima;
- S nedostatkom laktoze možete koristiti visokokvalitetni proizvod bez laktoze;
- Sličan zahtjev za mlijeko u prahu - u sastavu ne bi trebalo biti ništa suvišno. Smjesa neće biti jeftina, ali ni na koji način neće ustupiti uobičajenom formatu u upotrebi.
Punomasno mlijeko u prahu posebno je korisno za muškarce nakon treninga - razrijedite ga toplom prokuhanom vodom, dodajte zobene pahuljice i svježe bobice. Dobit ćete eksplozivan koktel za rast prekrasnog reljefa mišića.
Kravlje mlijeko može se zamijeniti biljnim mlijekom - sezamom, sojom, kokosom, bučom.
Po želji od napitka možete napraviti različite koktele, na primjer, mješavina kravljeg mlijeka, orašastih plodova, jagoda i banana vrlo je ukusna. Također, proizvod možete miješati s prirodnim jogurtom, medom i svježim bobicama. Ako želite napraviti posebno hranjivu smjesu, dodajte pahuljice i mekinje u mliječnu podlogu s medom.
Uživajte u jelu!