CrossFit ozljede nisu rijetkost. Napokon, trening uvijek uključuje rad sa slobodnim utezima i podrazumijeva ozbiljan stres na tijelu tijekom cijelog kompleksa.
Danas ćemo razmotriti tipične primjere ozljeda na CrossFit treningu, njihove uzroke, razgovarati o znanstvenim statistikama o ovom pitanju, a također ćemo dati savjete o tome kako minimizirati ozljede u CrossFitu.
Svi profesionalni sportaši dobro poznaju 3 najčešće ozljede crossfita:
- Ozljeda leđa;
- Ozljede ramena;
- Ozljede zglobova (koljena, laktovi, zapešća).
Naravno, možete oštetiti bilo koji drugi dio tijela - na primjer, boli me udarac malim prstom ili nešto gore, ali razgovarat ćemo o 3 najčešća.
© glisic_albina - stock.adobe.com
Primjeri CrossFit ozljeda
Sve gore spomenute ozljede izuzetno su neugodne - svaka na svoj način. A također ih možete dobiti svaki na svoj način. Kako ćemo točno i u kojim crossfit vježbama shvatiti redom.
Ozljeda leđa
Budimo iskreni, ozljede leđa su najopasnije u CrossFitu. Zapravo ih ima jako puno, od kila do pomicanja i drugih nevolja. Pod kojim okolnostima možete ozlijediti leđa na CrossFitu? Ispod je popis najtraumatičnijih vježbi za leđa.
- Ugrađivanje mrene;
- Deadlift;
- Potisak šipke;
- Čučanj (u raznim varijacijama).
Iz etičkih razloga na videozapisima nećemo prikazivati primjere ozljeda iz stvarnog života - gledati na to čak i sa stabilnom psihom nije lako.
© Teeradej - stock.adobe.com. Intervertebralna kila
Ozljede ramena
Ozljede ramena karakterizira činjenica da su prilično bolne i vrlo duge. Glavna pogreška sportaša novaka koji su zadobili ozljedu ramena je ta što su se, oporavšivši se, primivši dugo očekivano olakšanje, ponovno pohrlili u borbu i slijedili su ih još jedan ne manje bolni.
Ozljedu ramena u CrossFitu treba liječiti vrlo pažljivo. Pa čak i nakon što je izliječite, morate vrlo pažljivo i postupno započeti s treninzima ramena.
Najtraumatičnije vježbe:
- Bench press;
- Uzgajanje bučica sa strane u nagibu ili ležanje na leđima;
- Paralelni sklekovi s klupe (noge na drugoj klupi);
- Žudnja za prsima.
© vishalgokulwale - stock.adobe.com. Ozljeda rotacijske manšete
Ozljede zglobova
I treće na popisu, ali ne najmanje važno, su ozljede zglobova. Neugodan vođa je ozljeda zgloba koljena. Ne postoje određene vježbe koje imaju snažan utjecaj na ozljede. Morate shvatiti da su u gotovo svim vježbama uključeni jedan ili svi zglobovi predstavljeni odjednom.
© joshya - stock.adobe.com. Suza meniskusa
Uzroci ozljeda i tipične pogreške sportaša
Dalje, pogledajmo ključne uzroke ozljeda tijekom CrossFit treninga i 4 uobičajene pogreške.
Uzroci ozljeda
Nema toliko razloga zašto se uopće možete ozlijediti na CrossFit treningu.
- Pogrešna tehnika. Pošast svih sportaša početnika. Slobodno neka vam trener da savjet za vježbanje i provjeri radite li to kako treba. Nema trenera - pitajte iskusnog sportaša u blizini. Jeste li sami? Snimite svoju patnju i vidite se izvana.
- Lovi zapise ili susjede na platformi. Trebate raditi s težinom pri kojoj 1) radite ne dovodeći u pitanje tehniku 2) radite, doživljavajući dovoljno opterećenja kako biste se umorili od vježbe.
- Gubitak fokusa ili nemara. A ovo je već pošast iskusnih momaka - nakon što su istu vježbu odradili 100 puta, mnogima se čini da će to raditi u snu zatvorenih očiju, a opuštanje u nepotrebnom trenutku može imati neugodne posljedice čak i za ne najjednostavnije školjke (na primjer, puno slučajeva oštećenja banalno skakanje u kutiji - čini se da ovo nije mrena 200 kg iznad vaše glave).
- Oprema. To su otrcane tenisice - mnoge tenisice nisu dizajnirane za teške vježbe i na njima je jednostavno nemoguće održavati ravnotežu. Nedostatak snimanja (u slučajevima kada bi to bilo vrlo korisno). Odsutnost čeljusti i ostalih učvrsnih elemenata u slučaju da znate da postoji značajan rizik da se ozlijedite i tako dalje.
© khosrork - stock.adobe.com
Primjeran primjer ozljede leđa na mrtvom dizanju:
4 česte traumatične pogreške
1. Zagrijte se | Sportaš se tijekom zagrijavanja nije zagrijavao i nije istezao zglobove |
2. Već postojeće ili samo prošle ozljede | Ne opterećujte mišiće i zglobove koji su već bolni ili su nedavno zacijelili - to može ozbiljno pogoršati situaciju. |
3. Prijelaz na teške utege bez pripreme | Na primjer, prema programu imate mrtvo dizanje s maksimalnom težinom od 100 kg. I s prvim pristupom stavili ste 80 kg, a s drugim ste odjednom stavili 100 kg i osjećali da su vam mišići pretjerano umorni. U tom slučaju morate shvatiti da se morate malo približiti maksimalnoj težini, pravilno savijajući mišiće. |
4. Morate izračunati svoju snagu | Ako se mučite s težinom X i još uvijek imate nekoliko pristupa, onda se ne trebate pridržavati dodatnih utega na štetu tehnike. Ova pogreška uglavnom pogađa muškarce. |
Na videu postoji i bonus - pogreška 5 😉
CrossFit statistika ozljede
Priroda i prevalencija ozljeda tijekom crossfit treninga. (Izvor: Studija Nacionalne zdravstvene ustanove SAD-a iz 2013. godine; pažnja na linku original na engleskom).
CrossFit je stalno raznolik, intenzivan, funkcionalan pokret usmjeren na poboljšanje tjelesnih performansi osobe. Tehnika je stekla popularnost širom svijeta od svog osnutka prije dvanaest godina. Bilo je puno kritika u vezi s mogućim ozljedama povezanim s crossfit treningom, uključujući rabdomiolizu i ozljede mišićno-koštanog sustava. Međutim, do sada u literaturi nisu pronađeni uvjerljivi dokazi.
Svrha ovog istraživanja bila je utvrditi pokazatelje traumatizma i profile crossfit sportaša primljenih tijekom planiranih kompleksa treninga. Internetski upitnik distribuiran je na nekoliko međunarodnih internetskih crossfit foruma kako bi se dobio statistički uzorak.
© milanmarkovic78 - stock.adobe.com
Rezultati istraživanja
Prikupljeni podaci obuhvaćaju opću demografsku kategoriju, kurikulum, profile i vrste ozljeda.
- Prikupljena su ukupno 132 odgovora od 97 (73,5%) koji su ozlijeđeni tijekom CrossFit treninga.
- Ukupno 186 lezija, od kojih je 9 (7,0%) zahtijevalo operaciju.
- Proračunata je stopa ozljeda 3,1 na 1000 sati treninga. To se odnosi na prosječnog sportaša koji se ozlijedi jednom u 333 sata treninga. * (* Napomena urednika)
Nisu zabilježeni slučajevi rabdomiolize. (iako je, na primjer, u istoj wikipediji to jasno naznačeno)
Stope ozljeda kod crossfit treninga slične su onima opisanim u literaturi za sportove kao što su:
- Olimpijsko dizanje utega;
- Powerlifting;
- Gimnastika;
- Ispod su natjecateljski kontaktni sportovi poput ragbija i ragbi lige.
Prevladavaju ozljede ramena i kralježnice, ali nisu zabilježeni slučajevi rabdomiolize.
Pa, onda sami izvucite zaključke. Ako vam se članak svidio, podijelite ga s prijateljima na društvenim mrežama. Imate li pitanja ili komentara? Dobrodošli!