Teško da postoji osoba koja ne bi željela imati idealnu figuru. I najčešće je za njegovo postizanje potrebno riješiti se suvišnih naslaga masnog tkiva. Naravno, možete se mučiti u teretani dok ne padnete u nesvijest ili možete stalno sjediti na svim vrstama dijeta, dogovarati dane posta ili vježbati djelimične obroke.
No, svi koji su se suočili s problemom prekomjerne tjelesne težine znaju koliko je teško izgubiti kilograme i koliko se brzo vraćaju. Srećom, postoji relativno jednostavan način da jednom zauvijek smršavite - ovo je takozvana pravilna prehrana. Štoviše, lako ga je modificirati i za mršavljenje i za fiksiranje težine ili čak dobivanje ako je potrebno.
Bit i osnove prehrane
Dakle, što predstavlja pravilnu prehranu? Ovo je praktički čitav svjetonazor koji se temelji na svrsishodnom pristupu prehrani. Neće biti teških tabua ili ograničenja, ali postoji niz principa koji će vam pomoći da bolje razumijete ovaj prehrambeni sustav:
- Načelo termodinamike. Čini se, otkud pojam iz školskog kurikuluma iz fizike? Čudno, ali ljudsko se tijelo također pokorava tim zakonima. Dakle, pravilna prehrana podrazumijeva strogo poštivanje pravila: osoba treba dobiti samo onu količinu energije koja se može potrošiti.
- Načelo kemijske kompatibilnosti. Da, da, i satovi kemije također nisu bili uzaludni. U tom slučaju treba uzeti u obzir individualne karakteristike svakog organizma. Sigurno su, uostalom, mnogi naišli na fizičku netrpeljivost prema određenim dijetama ili "zdravoj" hrani poput egzotičnog voća ili čak banalnih agruma i jaja. U pravilnoj prehrani morate jesti samo ono što vaše tijelo "voli". Stoga, ako vam iznenada muka od špinata i brokule, ali banalni grah ide bez praska bez ikakvih posljedica, tada bi upravo te dijetalne namirnice trebalo izuzeti iz prehrane i ostaviti takve mahunarke zasićene polisaharidima.
- Načelo frakcijske prehrane. Svatko tko je ikad bio na dijeti ili razmišljao o zdravoj prehrani upoznat je s ovim principom. Ali malo ljudi zna na čemu se temelji. Činjenica je da tijelo istodobno nije u stanju apsorbirati više od petsto kalorija. Sve odozgo bit će "odloženo" na najproblematičnijem području vašeg tijela. Zbog toga je jedenje pet do šest obroka dnevno najzdravije. Uz to, ako tijelo dulje vrijeme ne ostane bez hrane, neće imati želju da "malo odvoji u rezervi" u slučaju "gladnog vremena".
Pravila i prehrana
Dakle, shvatili smo osnovna načela pravilne prehrane. Sljedeće pitanje koje obično brine one koji žele smršavjeti: od čega početi. Možda bi bilo najispravnije otići liječniku i proći pregled kako biste utvrdili nedostaje li u vašem tijelu bilo kakvih tvari i saznali o svim mogućim zdravstvenim problemima. To će vam omogućiti da odaberete najprikladniju prehranu za sebe.
Količina i kvaliteta hrane
Sljedeći je korak poštivanje pravila pravilne prehrane, sve dok ne postignete željenu težinu:
- Dnevni unos kalorija. Pravilnom prehranom za mršavljenje dnevni unos kalorija treba smanjiti u prosjeku za 15-20 posto. Ali ni u kojem slučaju nemojte ga spustiti ispod 1500. Jer istraživanja znanstvenika pokazala su da dugotrajno korištenje manje energije šteti tijelu. To se posebno odnosi na žene, jer je ispunjeno hormonalnim poremećajima.
- Omjer bjelančevina, masti i ugljikohidrata. Za normalno funkcioniranje tijela neophodan je unos i proteina i masti s ugljikohidratima. No, ovisno o aktivnosti načina života i profesije, njihov broj može varirati. I premda se omjer 1 dijela bjelančevina prema jednom dijelu masti i tri dijela ugljikohidrata smatra klasičnim omjerom, bilo bi razumnije izračunati vašu individualnu stopu unosa. Na Internetu postoji mnogo sličnih internetskih kalkulatora.
- Voda. Uobičajena funkcija tijela je nemoguća bez dovoljno tekućine. I idealno bi bilo da bude stolna mineralna voda ili pročišćena (najmanje jednu i pol litru dnevno). Bolje je ne konzumirati slatka i gazirana pića ili minimalizirati njihov unos. Pokušajte protok tekućine ravnomjerno rasporediti tijekom dana. Jedina iznimka je jutro koje treba započeti s dvije do tri čaše vode. Neki mu dodaju limunov sok s medom. Međutim, ovo je pogodno samo za one koji nemaju problema s čir na želucu ili kiselošću.
Način obroka
- Dijeta. Kao što je gore spomenuto, tijekom dana ne biste trebali imati pet obroka. To će ubrzati vaš metabolizam i smanjiti vjerojatnost taloženja masti, ali pokušajte raspodijeliti kalorije tako da budu maksimalne za prvi obrok, a najmanje za zadnji.
- Raznolikost jelovnika. Pravilna prehrana temelji se na unosu svih potrebnih elemenata u tragovima iz hrane. Stoga je poželjno redovito mijenjati korištene proizvode i jela od njih. Ne bojte se eksperimentirati. Štoviše, takve "promjene" omogućit će vam puno brže navikavanje na novi sustav napajanja.
- Metode kuhanja. Pravilna prehrana raduje činjenicom da dopušta razne načine pripreme hrane. Što je najvažnije, pokušajte smanjiti prženu hranu. Dajte prednost pečenju u pećnici ili kuhanju na pari. Štoviše, postoji mnogo ukusnih recepata. A začini i razni umaci učinit će hranu ukusnijom (vidi više u nastavku).
- "Istovar" obroka. Svakako je teško odreći se starih prehrambenih navika. I samo ponekad poželite takve štetne i visokokalorične "dobrote". Ovu psihološku barijeru obično je najteže probiti. Dakle, ako ne možete, samo si dopustite da nekoliko puta tjedno pojedete nešto poput "lajka" umjesto jednog od obroka. Ali pokušajte da ovaj prijem ne bude navečer.
- Spavati. Režim je neophodan ne samo za jedenje hrane, već i za spavanje. Jer u slučaju redovitog nedostatka sna, tijelo počinje proizvoditi hormone stresa koji pokreću nezdravu debljanje.
- Sport. Pravilna prehrana jednostavno je nemoguća bez tjelesne aktivnosti. Čak i ako nemate vremena ili prilike ići u teretanu, onda odvojite barem 20-30 minuta dnevno za banalno zagrijavanje, kao na satovima tjelesnog odgoja u školi. To će opet pomoći ubrzati vaš metabolizam, plus omogućit će vašoj koži i mišićima da ostanu zategnuti unatoč gubitku mase.
- Stopa gubitka kilograma. Pravilna prehrana za mršavljenje nije ekspresna prehrana. To omogućuje da ga koriste čak i dojilje. Međutim, trebali biste uzeti u obzir da se gubitak najviše dva kilograma tjedno smatra zdravim. Zato vas molim za strpljenje. Ali ova brzina spriječit će pojavu opuštenih nabora kože s velikom početnom težinom.
Što se smije, a što ne smije jesti?
Tako smo došli do toga koja se hrana može jesti uz pravilnu prehranu za mršavljenje. I bit ćete zadovoljni ovim popisom. Budući da je zabrana kao takvih vrlo malo. Može se jesti čak i sol, iako je ipak preporučljivo postupno smanjivati njezinu količinu ili koristiti mljevene alge.
Povrće i voće
Mnoge dijete se protive konzumaciji voća zbog fruktoze koju sadrži. Ne postoje takva ograničenja u pravilnoj prehrani. Ali i sami biste trebali shvatiti da to ne znači dopuštenje nekontroliranog jedenja istih banana ili grožđa. Pokušajte to učiniti kao zaseban obrok. Najbolje ih je jesti prije šesnaest sati. Tada će rezultirajuća glukoza imati vremena da ga tijelo u potpunosti potroši.
Orašasti plodovi su vrlo kalorična hrana, ali istodobno su vrlo korisni. Orašasti plodovi sadrže selen, puni su vitamina i hranjivih sastojaka. Zato ih se ne pokušavajte odreći. Dovoljno je da bude pravilo da se jede samo šačica.
Ali povrće se može jesti tijekom dana. Vlakna koja sadrže poboljšavaju probavu, a kada su sirova ili pečena, zadržavaju maksimalnu količinu hranjivih sastojaka. Naravno, možete ih dinstati, a ponekad i pržiti, ali savjetuje se da neke od njih jedete sirove barem jednom dnevno.
Mnogo kontroverzi među pristalicama zdravog načina života uzrokuje krumpir. Uglavnom zbog činjenice da ima prilično visok sadržaj škroba. Ali to ne znači da je strogo zabranjeno jesti ga ako odlučite smršavjeti. Ako se krumpir kuha u ljusci, sadržaj kalorija je prilično nizak. Primjerice, pečeni krumpir bez ulja ima samo 60 kalorija.
Zelje se može jesti sigurno i bez ikakvih ograničenja. Odaberite nešto po svom ukusu i dodajte salatama, juhama ili jednostavno pomiješajte s jogurtom za ukusne umake. No, mahunarke su prilično specifičan proizvod zbog visokog sadržaja polisaharida. Oni su ti koji izazivaju nadutost. Štoviše, oni su samo skladište biljnih bjelančevina i korisnih mikroelemenata. Stoga se usredotočite na reakciju svog tijela.
Meso i riba
Pravilna prehrana omogućuje konzumaciju gotovo svih vrsta mesa. Iznimka su samo masne sorte. Iako ovdje sve ovisi o načinu kuhanja. Na primjer, prilikom pečenja na rešetki, višak masnoće će se odvoditi, smanjujući ukupan sadržaj kalorija. Ali ako je u početku prekomjerna težina prevelika, onda je bolje ograničiti se na lagane i dijetalne sorte. Pileća prsa, zec, prepelica ili teletina su idealni.
Što se tiče upotrebe ribe uz pravilnu prehranu, tada u nekim izvorima možete pronaći informacije da je za mršavljenje potrebno napustiti masnu ribu. Ali ovo je u osnovi pogrešna izjava. Budući da su ove masti neophodne za sintezu fosfolipida, bez kojih je nemoguće normalno funkcioniranje mozga. Dakle, ribu se može i treba jesti. Jednostavno je poželjno kuhati ili peći, a ne pržiti na ulju.
Morske plodove karakterizira činjenica da proteini sadržani u njima tijelo apsorbiraju za gotovo 80%. Oni su definitivno dijetetski proizvod. Ali to se ne odnosi na razne grickalice od njih.
Žitarice i tjestenina
Kaša je još jedan proizvod potreban tijelu koji ga može zasititi takozvanim dugim ugljikohidratima. Za razliku od svojih "brzih kolega", dugo se probavljaju i apsorbiraju, omogućujući vam da ne osjećate glad. Zato je zobeno brašno za doručak toliko voljeno od pristaša zdravog načina života.
Možete jesti i tjesteninu. I nemojte se iznenaditi. Ovdje postoji samo mala nijansa. Moraju se izrađivati od tvrde pšenice. Stoga pažljivo pročitajte sastav na pakiranju prije kupnje. Takve tjestenine, zajedno sa žitaricama, izvor su dugih ugljikohidrata i sadrže vlakna. Isto se može reći i za talijansku tjesteninu. Ako govorimo o istim fettuccinijima, oni, između ostalog, sadrže vitamine i korisne elemente u tragovima.
Pečenje i pecivo
Naravno, proizvodi od brašna daleko su od najkorisnijih ili najneophodnijih proizvoda za tijelo. Zato ih pokušajte svesti na minimum. U idealnom slučaju, ne više od jednom ili dva puta tjedno. I opet, ne zaboravite da je poželjno jesti visokokaloričnu hranu prije 16.00.
Priča sa slatkišima ista je kao i s proizvodima od brašna: svi ih vole, ali među njima praktički nema korisnih. Jedina iznimka je tamna čokolada. Pokušajte ih postupno ukinuti ili zamijeniti medom i slatkim voćem. Inače, na Internetu danas možete pronaći mnogo recepata za zdrave „slatkiše“, na primjer, pečene jabuke s medom ili voćne salate s jogurtom.
Masti
Oni koji se prvi počnu baviti brojanjem kalorija, često u potpunosti napuštaju biljne masti zbog vrlo visokog sadržaja kalorija. Ali ne zaboravite da je asimilacija vitamina poput A, E ili D nemoguća bez njih. Međutim, ovdje postoji nekoliko nijansi. Ako nastojite pomoći tijelu što je više moguće u procesu rješavanja nepotrebnih „nakupina“, tada koristite polinezasićena ulja. To uključuje hladno prešano maslinovo ulje, laneno ulje, sezamovo ulje itd.
Životinjske masti sadrže kolesterol. Ali nemojte se bojati. Nezamjenjiv je proizvod od kojeg su "izgrađene" stanice naših posuda. No, stvaranje nepoznatih "plakova" događa se zbog njegovog viška i male pokretljivosti. Stoga je nerazumno potpuno napustiti životinjske masti, samo je potrebno kontrolirati njihovu konzumaciju i ne zaboraviti na potrebu za tjelesnom aktivnošću.
Mliječni i fermentirani mliječni proizvodi
Ovdje ne biste trebali imati puno poteškoća. Naravno, bolje je odbiti vrhnje i odabrati obrano mlijeko. Isto vrijedi i za jogurte, kefir i svježi sir. Što je niži sadržaj kalorija, to bolje. I obavezno pogledajte datume isteka. Sve što obećavaju da će "štedjeti" dulje od dva tjedna, nepoželjno je kupiti. I u svakom slučaju, nemojte ništa uzimati ako je od puštanja prošlo više od 2-3 dana. Što se tiče sira, on je prilično kaloričan proizvod. Stoga je bolje odbiti iste mekane sorte. Pokušajte odabrati neslani ovčji sir ili sorte sa sadržajem masti ne većim od 45%. Nepoželjno je odbiti sireve, jer su oni moćan izvor kalcija za tijelo.
Većina ljudi previše je navikla začiniti hranu različitim umacima. A dobro je i ako je to samo kečap, a ne majoneza. Prirodno, ovo nije najbolji izbor za dijetu. Pokušajte koristiti konzervanse u umacima od rajčice ili senfu. Njihove kolege na bazi majoneze moraju se odbaciti. Ako je to vrlo teško, tada ih mogu zamijeniti umacima na bazi jogurta (na dnu članka možete pronaći neke recepte s malo kalorija).
Alkohol
Još jedan popularan proizvod koji je nepoželjan ako želite smršavjeti. I u ovom slučaju, ne treba apelirati na vitke Francuze koji ne mogu zamisliti da jedu bez čaše vina. Jer se na postsovjetskom prostoru rijetko tko ograničava na onu zloglasnu čašu. Osim toga, bilo kakve "libacije" ne samo da remete pokretljivost crijeva i ispiraju vitamine i minerale, već su popraćene obilnim gozbama ili konzumacijom grickalica i čipsa.
Značajke prehrane za mršavljenje
Razumijevanje pravilne prehrane za mršavljenje neće biti potpuno ako ne uzmete u obzir neke razlike u pripremi jelovnika za muškarce i žene. To ne znači da će biti radikalno drugačije, ali svejedno, treba uzeti u obzir neke nijanse. Te se razlike temelje uglavnom na fiziološkim i hormonalnim karakteristikama suprotnih spolova. Pogledajmo pobliže ovu situaciju.
Muškarci
Možda nikome nije tajna da muškarci imaju više mišića, a metabolički procesi često su brži. S jedne strane, to je dobro, jer omogućuje brzo gubljenje "nakupljenih" kalorija. Međutim, postoje i ne baš ugodne posljedice. Tako se, na primjer, masno tkivo kod muškaraca taloži uglavnom u gornjem dijelu trbuha, što s vremenom može dovesti do pretilosti organa i srčanog udara.Stoga je muškarcima posebno važno pratiti svoju težinu.
Što se tiče pravilne prehrane za muškarce, vrijedi obratiti posebnu pozornost na sadržaj vlakana i proteina u prehrani. A ako je poželjno povećati količinu prvog, budući da većina predstavnika jake polovice rijetko voli jesti povrće, onda je bolje ne konzumirati proteine u količini većoj od 1-1,5 grama po kilogramu težine. Iznimka je prisutnost velike tjelesne aktivnosti. U suprotnom postoji rizik od oštećenja rada bubrega i / ili jetre.
Žene
Napisan je ogroman broj članaka o problemima mršavljenja žena. A najčešći problem je brzi „povratak“ kilograma izgubljenih tijekom dijeta. To je zbog hormonalnih karakteristika ženskog tijela, kada oštro ograničenje u količini potrošenih kalorija dovodi do stresa. A to zauzvrat provocira tijelo da se "" opskrbi "u slučaju ponavljanja ovoga. Drugi česti problem su hormonalni poremećaji, sve do neplodnosti zbog preniske masnoće i esencijalnih tvari u prehrani.
Zato je pravilna prehrana za žene najracionalnija metoda mršavljenja. Neće biti naglog stresa ili nedostatka mikronutrijenata. Naravno, mršavljenje će, nažalost, biti nešto sporije nego kod muškaraca, uz ostale jednake stvari, ali neće biti opuštene kože niti histerične želje da se pojede nešto ukusno.
I ne zaboravite da je jedenje masti jednostavno neophodno, a pokušaji smanjenja dnevnog unosa kalorija ispod jedne i pol tisuće mogu ubrzati proces mršavljenja, ali neće dodati zdravlje niti konsolidaciju dobivenih rezultata.
Izbornik za tjedan
Kao što je gore spomenuto, ne postoji stroga prehrana ili jelovnik u pravilnoj prehrani za mršavljenje. Po vlastitom nahođenju hranu možete zamijeniti omiljenijom, dostupnijom ili potrebnijom za tijelo. No, u svakom slučaju pokušajte jesti hranu s više kalorija i ugljikohidratima tijekom prva tri obroka, a proteinski i "lakši" dio ostavite za večer.
doručak | ručak | večera | Popodnevni čaj | večera | |
1. dan | cjelovite zobene pahuljice s orasima i suhim voćem, začinjene jogurtom | punjeni patlidžan sa sirom | Grčka juha s rajčicom i lećom (vidi recept ispod) | tepsija od svježeg sira | morski koktel (vidi recept ispod) |
2. dan | smeđa riža sa salatom od sirovog povrća, začinjena limunovim sokom, maslinovim uljem i senfom | pečene jabuke s orasima, medom i cimetom | morska juha s nekoliko kriški kruha od cjelovitog zrna | kuhana piletina s laganim umakom (vidi recept ispod) + rajčica ili krastavac | svježi sir začinjen začinskim biljem s jogurtom |
3. dan | omlet od pilećih jaja s biljem, gljivama i rajčicama + čaša svježe iscijeđenog soka | gulaš ukrašen nepoliranom rižom | Ukrajinski boršč | salata od sirovog povrća | kriška piletine pečene u foliji s začinjenim umakom (vidi recept ispod) |
4. dan | zeleni čaj s vrućim sendvičem s kruhom od cjelovitih žitarica sa šunkom i sirom | pileća pastroma sa salatom od sirovog povrća | kiseli krastavac u mesnoj juhi + komad nemasnog mesa | ratatouille | parni kotlet + rajčica srednje veličine + čaša kefira |
5. dan | zobene pahuljice s bobičastim voćem, cimetom i medom + kuhano jaje | lignje pirjane sa paprikom, rajčicom i lukom | kremasta juha od špinata s gljivama u pilećoj juhi + kriška kruha od cjelovitih žitarica | salata od svježeg kupusa s rajčicama i krastavcima | losos odrezak sa zelenom salatom |
6. dan | vinaigrette začinjena maslinovim uljem s kriškom kruha od cjelovitih žitarica | teleći odrezak + zelje + dvije rajčice | uho | kotleti na pari s bilo kojim sirovim povrćem za ukras | Grčka salata |
7. dan | skuta tepsija s grožđicama + čaša svježe iscijeđenog soka | morska riba pečena u foliji s ukrasom od durum tjestenine | juha od gljiva + raženi tost | povrće sa žara sa slanim umakom (vidi recept ispod) | omlet od bjelanjaka od začinskog bilja |
Zdravi recepti
Pokušali smo pronaći nekoliko zanimljivih i ukusnih recepata koji će diverzificirati jelovnik pravilne prehrane za mršavljenje. Usput, proizvodi koji su u njima zamjenjivi su. Odnosno, meso možete zamijeniti za ribu ili celer za korijen peršina ili seleru. Što je najvažnije, čak i zdrava hrana može biti ukusna hrana.
Recepti za umake
Kao što je i obećano, u nastavku je nekoliko umaka na bazi jogurta koji će ljubiteljima majoneze i dimljenog mesa pomoći da lakše prijeđu na pravilnu prehranu. Jedan je uvjet da jogurt mora biti prirodan i s malo kalorija:
- Pikantni mesni umak... Trebat će vam čaša jogurta, češanj češnjaka i po pola žličice curryja i mljevene paprike. Za kuhanje češnjak morate samljeti s malo soli i začina, postupno dodajući jogurt. Samo žlica takvog umaka u potpunosti će promijeniti okus najprikladnijeg mesa, čak i samo na pari bez ikakvih dodataka.
- Lagani umak za salate od povrća... Trebat će vam čaša jogurta, žličica senfa i malo limunovog soka. Sve komponente moraju se temeljito izmiješati i preljev od povrća je spreman. Inače, jako se dobro slaže s ribljim jelima. Njegova glavna prednost je što je potpuno samodostatan čak i bez soli.
- "Ljetni" umak za ribu ili povrće sa žarae. Za ovaj umak pomiješajte jogurt s malim češnom češnjaka i ribanim korijenom celera. Možete dodati prstohvat soli.
- Pikantni umak za povrće i meso. Ova inačica umaka može se koristiti i kao marinada za pečenje. Međutim, jako se dobro slaže s povrćem. Da biste to učinili, samo pomiješajte žličicu meda sa žlicom balzamičnog octa, par žlica francuskog senfa i maslinovog ulja.
Grčka juha s rajčicama i lećom
Sastojci:
- teletina - 300 grama;
- slatka paprika - 4 komada;
- jedna mrkva;
- jedan luk;
- pola čaše leće;
- žličica kurkume;
- 4 velike rajčice;
- zelje po ukusu;
- čili po ukusu
- maslinovo ulje;
- limun;
- morska sol.
Priprema:
- Teletinu izrežite na tanke trake i pošaljite kuhati.
- Isperite leću i dodajte u teleću juhu.
- Nasjeckajte papriku i luk.
- Uklonite kožicu s rajčice i protrljajte ih kroz sito.
- Naribajte mrkvu na gruboj ribež.
- Sameljite čili papričice.
- Premažite luk na malo maslinovog ulja.
- Pošaljite luk i povrće u juhu.
- Začinite solju i kurkumom.
Juha bi trebala biti gusta poput ukrajinskog boršča. Poslužite u obrocima dodavanjem nasjeckanog bilja i istiskivanjem malo soka od limuna.
Pileća pastroma
Sastojci:
- jedna pileća prsa;
- mlijeko s niskim udjelom masti;
- morska sol;
- žlica prirodnog meda;
- mali režanj češnjaka;
- dvije žlice maslinovog ulja;
- mljevena paprika;
- muškatni oraščić;
- ljuta paprika po ukusu.
Priprema:
- Stavite cijeli file u posudu i prelijte slanim mlijekom.
- Ostavite meso u marinadi najmanje četiri sata. Može se raditi noću.
- Osušite dojku i čvrsto je povucite u nekoliko zavoja uzicom, dajući oblik "kobasice".
- Premažite mješavinom meda, češnjaka, začina i ulja.
- Pošaljite u pećnicu zagrijanu na najmanje 250 stupnjeva.
- Isključite vatru nakon dvadeset minuta.
- Pričekajte da se pećnica potpuno ohladi i zatim izvadite meso.
Poslužite u dijelovima uz salate od svježeg povrća.
Koktel s morskim plodovima
Sastojci:
- riblji file - 200 grama;
- oguljene škampi - 100 grama;
- oguljena trup lignje - 100 grama;
- dagnje - 100 grama;
- maslinovo ulje;
- češanj češnjaka;
- mljeveni crni papar;
- suhi bosiljak;
- limun;
- zelje po ukusu.
Priprema:
- Riblji file i lignje narežite na kriške.
- Pomiješajte sok pola limuna, žličicu mljevenog bosiljka, crni papar po ukusu, sol i malo maslinovog ulja.
- Pomiješajte morske plodove s dobivenom marinadom i ostavite 15-20 minuta.
- Zagrijte malo maslinovog ulja u tavi s debelim dnom i u njemu pržite nasjeckani češnjak dok se ne dobije bogata aroma češnjaka.
- Izvadite češnjak iz tave.
- Stavite morske plodove u tavu i pržite uz povremeno miješanje 7-10 minuta.
Gotov koktel pospite začinskim biljem po ukusu i poškropite limunovim sokom.
Povratne informacije i savjeti
Ako odlučite pročitati recenzije na Internetu o utjecaju pravilne prehrane na procese mršavljenja i tijela u cjelini, tada ćete biti ugodno iznenađeni jednoglasnošću koju u ovom pitanju pokazuju i liječnici i obični ljudi:
- pravilna prehrana nema kontraindikacija;
- može se koristiti čak i tijekom laktacije;
- opće zdravlje se poboljšava;
- problemi s kožom, kosom i noktima nestaju;
- celulit se smanjuje;
- nema vremenskih ograničenja;
- jedini je prehrambeni sustav koji se može koristiti tijekom cijelog života bez štete po zdravlje;
- u početku je vrlo teško odreći se proizvoda od bijelog brašna i čuvati slatkiše, ali nakon dva ili tri tjedna preferencije okusa počinju se mijenjati prema zdravijoj hrani;
- Internet je jednostavno prepun ne samo zdravih, već i stvarno ukusnih jela, pa je rizik od "kvarova" prilično nizak;
- pravilna prehrana pogodna je za cijelu obitelj, bez dobnih ograničenja;
- sportske aktivnosti značajno poboljšavaju rezultat;
- trebate biti strpljivi, jer neće biti brzih rezultata.
Kako jesti nakon mršavljenja?
A sada najvažnije pitanje: koliko dugo treba trajati pravilna prehrana za mršavljenje? Odgovor će vam se svidjeti, jer se možete pridržavati svih pravila bez rizika po zdravlje dok ne postignete željenu težinu. Nakon toga dovoljno je samo ne prekoračiti dnevni unos kalorija. Zbog toga ne postoje stroga pravila za izlazak iz pravilne prehrane. Nego treba reći da se, u principu, ne isplati iz toga izlaziti .;)
Ali ako se i dalje odlučite vratiti svojim starim prehrambenim navikama, tada samo slijedite standardni sustav svih dijeta. Kada se kalorija, brašno i konditorski proizvodi uvode u prehranu postupno. Što je taj proces sporiji, to će se bolji rezultati bilježiti.
I na kraju, želio bih ponoviti gore napisane riječi da pravilna prehrana nije samo druga dijeta, već čitav svjetonazor.
Jer nemoguće je početi prehranu činiti zdravom i na tome se jednostavno zaustaviti. Obično se nakon toga ljudi počnu aktivnije baviti sportom i u principu postaju uspješniji. A poanta nije ni u izgubljenim kilogramima, već u činjenici da je zdrava osoba puno sretnija, jača i svrhovitija.