Liječnici govore o metaboličkim problemima, kažu proizvođači raznih dodataka, instruktori crossfit klubova ne zaboravljaju spomenuti. Je li metabolički poremećaj razlog za nagađanja ili stvarni problem? Idemo shvatiti što je to, koji su uzroci i simptomi, koji je tretman.
Metabolizam, odnosno metabolizam, je ciklus kemijskih reakcija koji osiguravaju aktivnost i razvoj tijela. Zahvaljujući najsloženijim procesima, tvari koje dolaze izvana pružaju nam vitalne potrebe na osnovnoj razini.
Metabolički poremećaj je neuspjeh u bilo kojem sustavu odgovornom za tijek energetskih i biokemijskih procesa. Disfunkcija se može pojaviti u nadbubrežnim žlijezdama, štitnjači ili spolnim žlijezdama, hipofizi itd.
Problem može biti pogrešna prehrana. Prehrana može biti neadekvatna, prekomjerna težina ili čak neadekvatna. To se odražava na rad živčanog sustava koji fino regulira metabolizam. Ton se mijenja u pojedinim moždanim centrima. U kontekstu metabolizma, problem se najčešće odnosi na hipotalamus koji je odgovoran za skladištenje i procese izgradnje, za prirodu i brzinu pretvorbe energije iz hrane.
Među uzrocima metaboličkih poremećaja:
- Dob. Češće se kod žena događaju dobni neuspjesi. Vremenom se proizvodnja ženskih spolnih hormona zaustavlja, a to izaziva probleme u metaboličkim procesima.
- Nervozno naprezanje. Stres je čest uzrok metaboličkih poremećaja.
- Zlouporaba alkohola i pušenja.
- Genetska predispozicija.
- Parazitski čimbenici (crvi i mikroorganizmi).
- Užurbana dnevna rutina.
- Odgođene određene bolesti itd.
- Fermentopatije.
- Metabolični sindrom.
- Neuro-endokrina patologija.
Postoji nekoliko vrsta metaboličkih zatajenja. Postoje kršenja:
- Metabolizam bjelančevina. Proteini su važna komponenta hormona i enzima. Ali u tijelu nema rezervi tih komponenata, one se moraju redovito opskrbljivati hranom. Kada nedostaje bjelančevina, tijelo ih crpi iz mišića, unutarnjih organa i kostiju. To ne može rezultirati metaboličkim problemima. Višak proteina je također opasan, jer dovodi do masne degeneracije jetre, preopterećenja bubrega, kršenja kiselinsko-bazne ravnoteže i kroničnog gubitka kalcija. Dugotrajno preopterećenje proteinima opterećeno je razvojem gihta, urolitijaze, pretilosti (izvor - Udžbenik "Fiziologija čovjeka", Pokrovsky).
- Metabolizam masti. Uzroci ove patologije su iscrpljenost i pretilost. Post dovodi do hormonske neravnoteže, smanjenog imuniteta, gubitka kose, hipovitaminoze i drugih nevolja. Pretilost povećava rizik od razvoja dijabetesa melitusa, kardiovaskularnih bolesti, hipertenzije, koronarne bolesti srca, ateroskleroze.
- Razmjena ugljikohidrata. Među patologijama povezanim s ugljikohidratnim procesima, najčešće su hiperglikemija i hipoglikemija. U prvom slučaju imamo posla s povećanjem razine glukoze u krvi. Problem se može razviti i pogoršati prejedanjem, dijabetes melitusom, nekim bolestima štitnjače i nadbubrežnih žlijezda (izvor - "Wikipedia").
Hipoglikemija je suprotno stanje u kojem se razina glukoze u krvi smanjuje. Problem se pojavljuje s bolestima bubrega, jetre, kao i zbog prehrane s malo ugljikohidrata i poremećaja probavnog sustava.
- Razmjena vode. Posljedice su zadržavanje tekućine ili, obratno, dehidracija. I jedno i drugo je vrlo opasno. Na primjer, pretjerani gubitak tekućine dovodi do zgušnjavanja krvi, rizika od nastanka krvnih ugrušaka, poremećaja u radu izlučujućeg sustava, povišenog krvnog tlaka itd.
- Izmjena vitamina. Patologije povezane s tim su nedostatak vitamina, hipervitaminoza i hipoavitaminoza. U svakom slučaju nastaju ozbiljne nevolje.
- Razmjena minerala. Neravnoteža minerala dovodi do slabljenja imuniteta, oštećenja tkiva i organa i drugih patologija. Promjene u mineralnom sastavu kostiju dovode do čestih, dugotrajnih zarastajućih prijeloma.
- Kiselinsko-bazna ravnoteža. U zdravom tijelu sadržaj alkalija i kiselina je stabilan. Neravnoteža komponenata može se manifestirati na različite načine - od razdražljivosti do smrti.
Prvi znakovi metaboličkih poremećaja
Postoji puno znakova metaboličkih poremećaja. Njihova priroda ovisi o karakteristikama organizma i specifičnom problemu. No, postoji niz "znakova" koji nedvosmisleno ukazuju na prisutnost kvara u metaboličkim procesima.
Izvana, osoba možda ni na koji način neće pokazati postojanje problema. Ali analize su u stanju otkriti stvarno stanje stvari. Nizak hemoglobin, povišeni šećer, višak kolesterola i soli znak su da na staničnoj razini ne ide glatko.
Čak i prije nego što kvar u tijeku metaboličkih reakcija naglo procvjeta, njegovi se klice mogu manifestirati u apatiji, slabosti, kroničnom umoru, poremećajima spavanja, gubitku kose, glavoboljama. Sa smanjenjem energije i žeđi za životom, prije svega morate kopati prema metaboličkim disfunkcijama.
Simptomi uključuju:
- gubitak ili debljanje;
- potisnuti apetit;
- problemi s kosom;
- osip i crvenilo kože;
- umor i nemogućnost povratka snage čak i nakon dobrog sna;
- crijevni poremećaji;
- (u djece) razvojno kašnjenje - tjelesno i / ili mentalno.
U pravilu, bez odgovarajuće kontrole, stanje se razvija u punopravni metabolički sindrom - totalno kršenje svih vrsta metabolizma s porastom krvnog tlaka. Prirodni rezultat metaboličkog sindroma (izvor - Udžbenik "Pretilost i metabolički sindrom", Ginzburg):
- nakupljanje visceralne masti;
- razvoj inzulinske rezistencije, što dovodi do razvoja dijabetesa melitusa;
- koronarna bolest srca;
- akutne vaskularne nesreće, često smrtne.
Kao i uzroci, i simptomi su vrlo varijabilni. Stoga liječenje može biti teško pronaći korijen problema.
Metode liječenja
Borba protiv uzroka i posljedica metaboličkih poremećaja odgovorno je i složeno poslovanje. Kongenitalne metaboličke bolesti zahtijevaju stalni liječnički nadzor i redovitu terapiju.
Stečene bolesti obično se mogu zaustaviti u ranoj fazi njihovog razvoja uz pravodobno traženje pomoći. Mnoge se bolesti prelijevaju u vrlo problematične oblike bez liječenja.
Međutim, bez liječnika, žrtve metaboličkih poremećaja imaju puno posla. Glavnu pozornost treba posvetiti prehrani i prehrani. Količinu konzumiranih ugljikohidrata i životinjskih masti treba smanjivati i neprestano nadzirati. Frakcijska prehrana sposobnost je smanjenja količine hrane koja dolazi u isto vrijeme. Ovaj manevar odgovara smanjivanjem želuca i postupnim smanjenjem apetita.
Jednako je važno urediti obrasce spavanja.
Stanje živčanog sustava je od velike važnosti. Trebali biste izbjegavati stresne situacije i naučiti adekvatno reagirati na one koji se dogode.
Bez redovite tjelesne aktivnosti gotovo je nemoguće to postići, drugo i treće - tjelesni odgoj trebao bi postati dio života.
Ali osnovne i očite točke ni u kojem slučaju vas ne bi trebale zaustaviti na putu do stručnjaka - liječnik će vam reći kako liječiti metaboličke poremećaje u tijelu. Pitanje je kome trčati?
Kome se obratiti u slučaju metaboličkih poremećaja?
Kod prvih znakova metaboličkih poremećaja trebate otići terapeutu. Ispitat će, propisati testove i uspostaviti primarnu dijagnozu. A poslat će vas i specijaliziranom liječniku. Gotovo svaki medicinski stručnjak može postati takav.
S patologijama štitnjače, nadbubrežnih žlijezda ili gušterače, morat ćete otići na pregled endokrinologu. U slučaju poremećaja probavnog sustava, gastroenterolog će najvjerojatnije preuzeti pacijenta. A, možda, čak i psihoterapeut - njegova je pomoć prijeko potrebna onima koji zlostavljaju prehranu. Da bi se pravilno sastavila dijeta, potrebno je znanje - ima ga nutricionist.
Aterosklerotski znakovi razlog su boravka u ordinaciji neurologa, kardiologa ili vaskularnog kirurga. Ako osteoporoza postane posljedica metaboličkih problema, izravni put do traumatologa ili reumatologa.
U nekim situacijama morat ćete biti pregledani od strane imunologa - imunološki sustav treba dovesti u red za većinu nas.
Bubrežnim problemima bavit će se nefrolog. U slučaju menstrualnih nepravilnosti i / ili neplodnosti, trebali biste otići ginekologu - ti problemi također mogu biti odraz metaboličke neravnoteže. Ako primijetite osip na koži, trebate kontaktirati dermatologa.
Vratimo se tjelesnoj aktivnosti. Oni su korisni i potrebni u svakom slučaju, ali uvijek je bolje da amater preferira sudjelovanje stručnjaka u problemu. Liječnik vježbanja pomoći će u izradi plana tjelesnog odgoja, uzimajući u obzir probleme i individualne karakteristike organizma.
Naveli smo veliki broj stručnjaka - nažalost, raspon problema je vrlo širok. Bilo kako bilo, integrirani pristup je najvažniji u liječenju. Problemi ne dolaze sami, a metaboličke neravnoteže rijetko su lokalizirane. Stoga su najbolji rezultati mogući kod kombinirane terapije. Još bolje, spriječiti bolest.
Prevencija metaboličkih poremećaja
Najbolja obrana je napad. Uvijek je lakše spriječiti bolest nego je prevladati. Vodite računa o prehrani, izbjegavajte nervozno naprezanje, pustite sport u svoj život. Kada se gleda u smislu sportova snage, važno je uzeti u obzir količinu kalorija i konzumiranih bjelančevina. Pretjerano oštro smanjenje kalorija i mišići se gube. Nagnuto na drugu stranu, a mast ostaje na mjestu. Boreći se protiv problema, morate hodati po rubu i točno izračunati komponente prehrane.
Tablica preporučene i bezvrijedne hrane za metaboličke poremećaje.
Istaknuti Proizvodi | Neželjena hrana |
Bijelo meso | Masno meso |
Nemasna riba | Masna riba |
Svježe povrće | Mešano meso |
Svježe voće | Iznutrice |
Cjelovite žitarice | Umaci i začini |
Mahunarke | Alkohol |
Čaj bez šećera | Tjestenina i industrijski kruh |
Obrano mlijeko ili mlijeko na biljnoj bazi | Pečena jaja |
Jogurt s niskim udjelom masti | Slatkiši |
Maslinovo ulje | Slatka pića |
Sir s malo masnoće | Suho voće |