Kaki je zdravo i ukusno voće. Može se pohvaliti visokim sadržajem elemenata u tragovima i vitaminima u svom sastavu, a istodobno ima nizak udio kalorija. Voće je izvrsno za dijetalnu prehranu i jednostavno je neophodno sportašima zimi, kada voće i bobičasto voće u prehrani kategorički nisu dovoljni za jačanje kardiovaskularnog sustava. Kaki savršeno udovoljava osjećaju gladi i može se koristiti u kozmetičke svrhe, zbog čega su mu žene posebno drage.
Sastav vitamina, mikroelemenata i kalorija
Kaki ima bogat sastav vitamina i minerala, što ga čini vrlo korisnim voćem. Što se tiče sadržaja kalorija, na 100 g dolazi 70,4 kcal, što se smatra niskom brojkom, s obzirom na pristojnu količinu šećera u voću.
Hranjiva vrijednost proizvoda (BZHU) na 100 g je sljedeća:
- masti - 0,2 g;
- ugljikohidrati - 18,5 g;
- proteini - 0,7 g;
- kolesterol - 0;
Kemijski sastav kakija, vitamina i minerala na 100 g:
- voda - 80,42;
- pepeo - 0,34;
- vlakna - 4,1;
- saharoza - 1,53;
- glukoza - 5,43;
- fruktoza - 5,58;
- željezo - 0,15 mg;
- vitamini C 7,5 mg
- vitamini A 20,9 mg;
- natrij - 1,2 mg;
- kalcij - 8 mg;
- fosfor - 17 mg.
Sastav kakija - značajke:
- malo masnoće;
- nedostatak kolesterola;
- visok vitamin A;
- dobar pokazatelj vitamina C;
- dovoljan sadržaj vlakana.
Uz sve ovo, hurma ima jedan nedostatak - visoku razinu šećera.
U prosjeku jedno voće teži 250-300 g, pa stoga sadržaj kalorija u plodu varira od 176 kcal do 211,2 kcal. Međutim, postoje manje sorte kakija, poput "kralja". Ova vrsta voća je male veličine, nema adstrigentno svojstvo, ali ima izražen okus (sadržaj kalorija na 100 g - 52 kcal).
© happyyuu - stock.adobe.com
Korisna svojstva kakija
Uz sveukupne zdravstvene dobrobiti, voće ima i veliki kozmetički potencijal zbog sadržaja antioksidansa koji pomaže u borbi protiv starenja. Također je vrijedno pažnje da su kakiji korisni ne samo svježi, već i u bilo kojem obliku, na primjer sušeni (sušeni) ili smrznuti. Pogledajmo tri stanja proizvoda odvojeno.
Svježe voće za zdravlje
Svježi kakij najkorisniji je za zdravlje, što je sasvim očito, jer se njegov sastav vitamina i drugih komponenata ne mijenja tijekom obrade. Štoviše, blagodati ne donosi samo pulpa kakija, već i njegova kora.
Najčešće korisne osobine voća uključuju:
- Potiče uklanjanje toksina, soli i toksina.
- Poboljšava funkcioniranje probavnog trakta i povećava učinkovitost.
- Utažuje glad, stoga se često koristi u raznim dijetama.
- Djeluje kao kozmetička komponenta pogodna za njegu kože lica za žene i muškarce.
- Smanjuje vjerojatnost razvoja karcinoma - posebno raka pluća.
- Svježe iscijeđeni sok ublažava grlobolju i kašalj.
- Pomaže u održavanju vida s vitaminom A.
- Djeluje kao diuretik i sprječava stvaranje bubrežnih kamenaca.
- Sok iz zrelog voća koristi se za sprečavanje prehlade.
- Zahvaljujući željezu u sastavu, kakij se koristi za liječenje anemije.
- Izvrsna alternativa farmaceutskim sedativima, normalizira živčani sustav.
- Redovita konzumacija voća jača imunološki sustav.
- Koristi se u liječenju crijevnih poremećaja.
- Kaki pozitivno utječe na rad kardiovaskularnog mišića, jača ga i čini jačim.
Korisna svojstva kakija pojavljuju se samo uz redovitu upotrebu zrelog voća. Za ljude koji se bave sportom ovo je voće nezamjenjiv nalaz. Smatra se da muškarci koji se bave bodybuildingom trebaju više ojačati srčani mišić, ali to je zabluda. Stres na srcu javlja se tijekom bilo kojeg kardio treninga, bilo da se radi o crossfitu ili skakanju oklagijom. Čak i ako trčite, tijekom zimskog razdoblja samo trebate uključiti kaki u svoju prehranu.
Osušene ili sušene bobice
Velike su i zdravstvene dobrobiti suhog ili sušenog kakija. Ova činjenica potvrđena je u kineskoj medicini.
Glavna korisna svojstva suhog kakija:
- Poboljšanje rada crijeva.
- Uklanjanje proizvoda oksidacije alkohola iz tijela, što smanjuje štetne učinke alkohola.
- Snižavanje krvnog tlaka i normalizacija cirkulacije krvi zbog visokog sadržaja kalija u sušenom kakiju.
- Pomoć u liječenju kašlja.
- Anti-age - kozmetički.
- Jačanje imunološkog sustava.
- Pozitivan učinak na vid - dragun čini oči otpornijima na svjetlost.
Odvojena prednost može se smatrati svojstvom sušenog kakija da se čuva dulje vrijeme (više od 3 mjeseca), osim toga, kaki možete sušiti vlastitim rukama kod kuće.
© K - stock.adobe.com
Smrznuti kakij
Smrznuti kakiji manje su korisni za ljudsko tijelo od svježih. To je zbog činjenice da se tijekom smrzavanja uništavaju neki korisni elementi. Unatoč tome, esencijalni minerali poput magnezija i kalcija, kao i vitamini A i C, ostaju u dovoljnim količinama čak i nakon duljeg smrzavanja.
Pozitivna je strana što će hurmašica izgubiti viskoznost, što ne vole svi, i djeci će postati ukusnije za jesti. Također, smrznuti kakiji mogu se koristiti u kozmetičke svrhe za čišćenje kože lica.
Napomena: Kora voća mora se jesti - sadrži korisne minerale koji smanjuju rizik od dijabetesa. Ti spojevi reguliraju razinu šećera u krvi.
© Battista Asaro - stock.adobe.com
Kaki za mršavljenje i sport
Kaki je prekrasno voće pogodno za mršavljenje i zdravo za sportaše. Tijekom kardio treninga, kaki jača srčani mišić, čineći sportaše izdržljivijim i jačim. Uz to, dragun je izvrsno sagorijevanje masti, što je savršeno za muškarce i žene koji žele osušiti potkožnu masnoću kako bi postigli lijepo olakšanje.
Dok je na dijeti, kakij nije samo moguć, već ga treba i konzumirati. Ali samo umjereno, inače ćete umjesto željenog efekta dobiti dodatne centimetre na bokovima ili struku.
Potpuno zrelo voće koje nije ustajalo u skladištima ili na šalterima pogodno je za dijetalnu prehranu. U proljeće je bolje da se suzdržite od kupnje kakija, jer sezona dozrijevanja započinje sredinom jeseni, a završava sredinom zime.
Postoje mnoge vrste dijeta koje propisuju jedenje samo ovog voća. Ponekad je dopušteno dodavanje drugih proizvoda.
Dijete od kakija imaju sljedeće značajke:
- ne možete kombinirati voće s mliječnim proizvodima - to će dovesti do želudca;
- potrebno je odreći se hrane koja sadrži brze ugljikohidrate, inače će vam, zbog viška slatkiša, biti bolje;
- napuštanje prehrane može biti stresno zbog tjelesne ovisnosti o slatkišima, koja će se pritom pojaviti, pa biste trebali nastaviti konzumirati kakij prvih dana - prva polovica, zatim četvrtina, zatim voće možete zamijeniti medom ili suhim voćem u malim količinama.
Tijekom prehrane preporuča se korištenje kakija tipa "kinglet", dobar je zbog male veličine i nižeg udjela kalorija. Bolje je ne uzimati španjolski kakij jer je plod prevelik. Uz to, jesti kaki noću umjesto večere nepoželjno je zbog visokog sadržaja šećera u voću.
Šteta i kontraindikacije za uporabu
Unatoč svim korisnim svojstvima kakija, u nekim slučajevima može biti štetan.
Konzumacija voća je kontraindicirana:
- s alergijama i individualnom netolerancijom;
- poremećaji u radu gušterače;
- akutni dijabetes melitus;
- u postoperativnom razdoblju;
- s gastritisom ili lošom gastrointestinalnom funkcijom;
- oštećena bubrežna funkcija;
- pretilost.
Kaki se ne preporučuje djeci mlađoj od 3 godine.
Napomena: tijekom dijabetes melitusa, ako nije akutni oblik bolesti, možete jesti jedno voće dnevno, ali ne više. Isto se odnosi na žene tijekom trudnoće: voće je korisno i potrebno za nadopunu opskrbe vitaminima, ali zlostavljanje može u budućnosti dovesti do pojave alergijske reakcije na proizvod kod djeteta.
Nije poželjno da muškarci i žene - sportaši jedu više od 1-2 voća dnevno, kako ne bi preopteretili srce.
Osušeni (sušeni) kakiji štetni su za ljude s anemijom. Ne preporučuje se jesti je natašte ili s mliječnim proizvodima. Kora ili smrznuti kakij nema individualnih kontraindikacija, osim gore navedenih. Osim ako pokvarenu ili oštećenu koru ne vrijedi jesti.
Pretjerana konzumacija kakija može negativno utjecati na ljudsko zdravlje, to je zbog sposobnosti preopterećenja tijela vitaminom A. Takvo predoziranje preplavljeno je mučninom, povraćanjem, napadajima, promjenom boje i kratkotrajnim oštećenjem vida.
Ishod
Kaki je zdravo voće, posebno zimi kada tijelu nedostaju vitamini. Voće možete jesti u bilo kojem obliku, glavna stvar je umjereno.
Kaki je izvrstan za sportaše koji vole statični kardio. Osim toga, uz pomoć voća ne samo da možete smršavjeti, već i dovesti lice u red, naime, očistiti pore i spriječiti prerano starenje.