Nikotinska kiselina, PP ili niacin vitamin je B3 koji dolazi u dvije sorte: životinjskog i biljnog podrijetla. Ako govorimo o životinjskom izvoru, onda imamo nikotinamid, ako govorimo o biljkama - nikotinsku kiselinu. B3 sintetizira samo ljudsko tijelo iz esencijalne aminokiseline triptofana u malim količinama.
Niacin je vrlo važan za tijelo. Sudjeluje u metabolizmu lipida, hormonalnoj regulaciji tijela, redoks procesima, korigira razinu šećera i kolesterola. Ne postoje analogi za B3. Nije iznenađujuće da su fluktuacije njegove razine u krvi odmah uočljive i zahtijevaju uravnoteženje.
Fiziologija
Unatoč činjenici da je niacin uključen u mnoge vitalne procese, najvažniji je kao katalizator za oksidaciju i redukciju u tijelu. U stanju je učinkovito sagorijevati masnoće i potaknuti rast i regeneraciju tkiva. To ga automatski čini glavnim igračem u metabolizmu energije i kolesterola.
Njegova optimalna količina je jamac protiv hipertenzije, dijabetesa, tromboze.
B3 uravnotežuje živčane stanice kako bi spriječio migrenu. Također poboljšava rad probavne cijevi. Nikotinamid i nikotinska kiselina sudjeluju u disanju tkiva i sintezi hemoglobina.
Razina hormona čovjeka ovisi i o niacinu. Bez nje je nemoguća sinteza inzulina, estrogena, testosterona, tiroksina, kortizona, progesterona. Drugim riječima, niacin podržava funkcioniranje svih unutarnjih organa i tkiva kontrolirajući metabolizam aminokiselina. U praktičnoj medicini liječenje poliartritisa i dijabetes melitusa, srčanih patologija nezamislivo je bez njega.
Ako ukratko navedete sve funkcije koje obavlja kiselina, dobit ćete prilično impresivan popis. PP:
- uravnotežuje stanično disanje;
- uklanja "loš" kolesterol;
- omogućuje vam ekonomično korištenje energetskih rezervi;
- poboljšava asimilaciju biljnih bjelančevina;
- širi krvne žile;
- transformira kosu, nokte, kožu, poboljšavajući njihovu prehranu i opskrbu kisikom;
- normalizira vizualnu funkciju;
- detoksicira tijelo;
- ublažava alergije;
- blokira degeneraciju normalnih stanica u kancerogene.
Ova svojstva niacina omogućuju mu široku primjenu u medicini i u sportu.
Niacin i sportaši
U sportu se koriste takve mogućnosti niacina kao sposobnost širenja kapilara mozga, razrjeđivanja krvi, sprečavanja nastanka krvnih ugrušaka, smanjenja oteklina, pastoznosti i utjecaja na pamćenje i koordinaciju pokreta. Drugim riječima, u sportu je važno stanje tjelesnih procesa oksidacije-redukcije, njegova biokemijska osnova za normalan život.
Povećanje koncentracije vitamina B3 poboljšava i oksidaciju i oporavak. Djeluje kao katalizator za ubrzavanje ovih procesa.
U praksi to znači da se poboljšava probava proizvoda koji ulaze u tijelo, odnosno proteini, masti, ugljikohidrati - građevinski materijal stanica, tkiva, organa - apsorbiraju se što je brže moguće. Ubrzano ulaze u krvotok iz crijeva i prenose se kroz tijelo.
Pod utjecajem niacina, prehrana tkiva poboljšava se na sve moguće načine: ubrzava se protok krvi, dostavlja se više kisika u stanice, potiču metabolički procesi. Kao rezultat, poboljšava se učinkovitost mišića, povećavaju izdržljivost i sportske performanse.
Reakcija tijela postaje što je brža moguća. U bodybuildingu se poboljšava i pumpanje - subjektivni osjećaj širenja mišića, zbog maksimalnog protoka krvi u njih. Mišići rastu u volumenu, dobivaju mogućnost venskog crtanja. Sve se to događa na prirodnoj osnovi.
Crtanje vena je nemoguće bez niske koncentracije lipida u tijelu. Dakle, B3 uklanja masnoću. To ne čudi, jer je glavna komponenta u metabolizmu lipida, prirodno uklanja "loši" kolesterol, odnosno oslobađa tijelo od nepotrebnih rezervi masti.
Ali nikotinamid ili PP imaju jedan nedostatak. U predoziranju negativno utječe na srčani mišić. Više od 100 mg niacina je tabu. Ako zaboravimo na to, tada će se brzina oksidacije masti naglo smanjiti, a s njom će se smanjiti i kontraktilnost miokarda.
Osim toga, neuspjeh u metabolizmu masti dovest će do taloženja "lošeg" kolesterola u obliku aterosklerotskih plakova na zidovima krvnih žila, što će promijeniti njihovu propusnost i elastičnost. Kao rezultat, koncentracija lipoproteina u krvi počet će rasti, prijeteći hipertenziji i razvoju tromboze.
Tablica dnevnog unosa
Niacin, kao i svaki drugi vitamin, ima vlastiti dnevni unos, koji ovisi o količini kalorija iz hrane. Za 1000 Kcal - oko 6,6 mg PP.
Spol i dob | Godine | Stopa potrošnje dnevno mg / dan |
Novorođenče | Do šest mjeseci | 1,5 |
Bebe | Do godinu dana | 5 |
Djeco | Do tri godine | 7 |
Djeco | Do 8 godina | 9 |
Tinejdžeri | Do 14 godina | 12 |
Muškarci | Stariji od 15 godina | 16 |
Žene | Stariji od 15 godina | 14 |
Trudna žena | Izvan godina | 18 |
Dojilje | Izvan godina | 17 |
Nedostatak niacina dovodi do sljedećih simptoma:
- suha, perutava koža;
- dispepsija, zatvor;
- afte u usnoj šupljini;
- nedostatak apetita;
- slabost, osjećaj kroničnog umora, malaksalost, slabost;
- nervoza, razdražljivost;
- žudnja za visokokaloričnom hranom, slatkišima;
- brza zamornost.
Kome se PP prikazuje, a kome ne?
Ako govorimo o indikacijama i kontraindikacijama, tada ih je potrebno razlikovati u medicinskoj praksi i u sportu.
U medicini je niacin indiciran za:
- problemi s kardiovaskularnim sustavom;
- šećerna bolest;
- pretilost;
- poremećaj zgrušavanja krvi;
- anemija;
- avitaminoza;
- bolesti probavnog sustava;
- funkcionalni poremećaji živčanog sustava;
- degenerativne promjene na koži, kosi, noktima;
- prevencija novotvorina.
Ali to ne znači da je niacin učinkovit samo za patologije. Također na mnogo načina pomaže sportašima. Primjerice, uz pomoć nikotinske kiseline dobro je smršaviti uklanjanjem malih količina zbog oksidacije štetnih masti.
U dizanju utega, B3 štiti kosti od artritisa i artroze uklanjanjem slobodnih radikala i poticanjem regeneracije koštanog tkiva i ligamenata. Konačno, PP potiče rast mišića kroz protok krvi, poboljšanu prehranu i isporuku kisika.
Malo je kontraindikacija za niacin. Ne preporučuje se onima s simptomima:
- individualna netolerancija;
- alergije;
- ateroskleroza;
- hipertenzija;
- ulcerativni erozivni procesi u crijevima;
- giht;
- disfunkcija jetre;
- šećerna bolest.
Neprimjereno je uzimati niacin tijekom trudnoće i dojenja.
Upute za korištenje
Niacin dolazi u raznim oblicima. U obliku tableta, niacin sportaši uzimaju 0,02 g tri puta dnevno, nakon jela.
Ako govorimo o bolesti, dozu izračunava liječnik i ovisi o režimu liječenja osnovne patologije.
Pravila prijema su sljedeća:
- standardna doza je 20 mg, dnevna doza 1 g, maksimalna 6 g;
- piti čvrste oblike s puno tekućine;
- piti više mlijeka, što omekšava učinak lijeka na sluznicu probavnog sustava;
- dodatno uzimati askorbinsku kiselinu koja uklanja niacin iz tijela;
- prijem tečaja, ne jednokratni.
Pretilost
B3 se ne može klasificirati kao sagorijevač masti u najčišćem obliku. Sam po sebi ne pridonosi gubitku kilograma, već je uključen u metabolizam na takav način da potiče proizvodnju soka gušterače i serotonina, hormona radosti. Sintezu potonjeg aktivira inzulin, a brzi ugljikohidrati ga stimuliraju.
U praksi to znači da s nedostatkom PP dolazi do nedostatka serotonina, koji je najlakše nadomjestiti kolačima i čokoladom. Kao rezultat - suvišni kilogrami. Zasluga niacina je smanjiti želju za škrobnom hranom i slatkišima.
Ispada da što je više serotonina u tijelu, to je manja potreba za ugljikohidratima i visokokaloričnom hranom. I uravnotežuje razinu lučenja hormona sreće niacina.
Povećanje vitalnosti, povećanje tjelesne aktivnosti dovodi do stvarnog gubitka težine do 7 kg u par mjeseci. Treba imati na umu da niacin nije lijek za sve bolesti, on katalizira, odnosno ubrzava proces sagorijevanja masti, ali sam ne uništava suvišne kilograme. Uklanja masnoću - uravnotežena prehrana i kretanje.
Nuspojave
Unatoč činjenici da je niacin vitamin, on je uključen u popis farmakoloških sredstava. Vitamini i lijekovi slični vitaminima imaju svoje nuspojave. Ponekad su vrlo ozbiljni i zaslužuju bezuvjetnu pažnju. Najčešći su:
- eritem kože i valunzi;
- vrtoglavica s vrtoglavicom;
- osip na koži i sluznici;
- nagli pad krvnog tlaka.
Najozbiljniji je pad krvnog tlaka, što može dovesti do kolapsa i zastoja srca. Sve nuspojave pojavljuju se odmah nakon uzimanja niacina. Povezani su s učinkom vitamina na krvne žile. Ima sposobnost vazodilatacije. Vazodilatacija uzrokuje hipotenziju. Paralelno, hepatociti jetre i gušterače gušterače mogu negativno djelovati, što će dovesti do kolebanja razine šećera u krvi. Sve skupa može uzrokovati nesvjesticu ili gubitak svijesti. stoga je nekontrolirani unos niacina strogo kontraindiciran. Posebno hipotenzivna.
Njegovu dozu treba nadzirati liječnik. Kad se lijek prekine, stanje pacijenta samo se vraća u normalu. U slučaju kolapsa potrebna je hitna pomoć.
Znakovi moguće patološke reakcije mogu biti hipertermija ruku i nogu, crvenilo dekoltea i vrata. Ovo su prvi znakovi problema zbog uzimanja niacina. To se objašnjava oslobađanjem histamina u krvotok. Ovu reakciju treba zaustaviti brzo djelujućim antihistaminicima. Dakle, osim blagodati B3, moguća je i izravna šteta.