Soyin protein izolat je dodatak prehrani koji opskrbljuje tijelo biljnim proteinima. Dobiva se dodatnom preradom sojinog koncentrata koji sadrži oko 70% proteinskih spojeva. Kao rezultat toga, konačni proizvod je čisti proizvod sa sadržajem biljnih bjelančevina od 90-95%.
Izolirani sojini proteini sportaši koriste i za sušenje i za dobivanje mišića. Pogodan je za vegetarijance, ljude koji postiju i one koji su alergični na mliječne i životinjske proteine. Po svojstvima se biljni proteini razlikuju od životinjskih, u nekim su im trenucima inferiorni, a u nekim pogledima i superiorniji.
Sastav
Masovni udio proteina u proizvodu je najmanje 90%. Uz to, biljna vlakna soje ostaju nakon prerade, čiji udio iznosi oko 6%. U izolaciji soje praktički nema masti (do 0,5%).
Uz to, proizvod sadrži niz bitnih elemenata koji potiču aktiviranje metaboličkih procesa i djeluju kao antioksidanti. To su elementi u tragovima poput cinka, željeza i makronutrijenata - natrij, kalij, kalcij, magnezij i fosfor.
Biološka vrijednost (probavljivost) je razina anaboličkog djelovanja tvari. Za sojine proteine ovaj je pokazatelj relativno nizak - samo 73. Dok je za proteine sirutke ovaj pokazatelj 130, a za kazein - 77.
Mane izolata soje
Sojini proteini smatraju se najmanje poželjnim proteinima za sportsku upotrebu za naginjanje ili dobivanje mišićne mase.
To je zbog sljedećih svojstava:
- niska biološka vrijednost;
- neispravan skup aminokiselina;
- niska stopa asimilacije;
- Izolati loše kvalitete mogu sadržavati tvari štetne za tijelo.
Uzmite u obzir da je većina sojinih izolata izrađena od genetski modificirane soje. Sada je oko 90% svih uzgajanih soja podložno genetskim modifikacijama. Ne može se sa sigurnošću tvrditi da ti proizvodi imaju povećanu opasnost - istraživanje na ovom području tek započinje. Znanost ne zna kako će konzumacija genetski modificirane hrane dugoročno utjecati na ljudsko tijelo.
Proteini soje sadrže takozvane antinutrijente ili anti-hranjive sastojke. Soja sadrži inhibitore proteaze, enzima neophodnih za probavu proteina i lektine, spojeve koji sprečavaju apsorpciju hranjivih sastojaka.
Jedan od razloga zašto su izolati soje manje učinkoviti od izolata sirutke je nedostatak esencijalne aminokiseline metionina. Neophodan je za potpunu sintezu bjelančevina, normalan tijek metaboličkih procesa i igra važnu ulogu u proizvodnji antioksidansa glutationa.
Uz to, sve vrste izolata soje sadrže malo aminokiselina razgranatog lanca (BCAA). To su esencijalne aminokiseline koje se koriste u sportu, posebno u body buildingu, za izgradnju mišića i zaštitu mišića.
Još jedna opasnost od sojinih proteina koja se često spominje u tehničkoj literaturi je estrogena aktivnost. Soja sadrži puno izoflavona. Ova skupina tvari pripada takozvanim fitoestrogenima. Jednom u tijelu, izoflavoni djeluju poput ženskih spolnih hormona, što narušava hormonalnu ravnotežu kod muškaraca. Estrogeni počinju prevladavati nad androgenima, što dovodi do abnormalnosti u tijelu. Kvalitetni izolati sojinih proteina nisu estrogeni.
Provedena su različita ispitivanja o snižavanju razine testosterona dodavanjem sojinih proteina, ali oni nemaju punu znanstvenu vrijednost zbog malog uzorka i ne mogu poslužiti kao dokaz da uzimanje dodatka soje značajno utječe na hormone.
Dakle, 2007. godine u Sjedinjenim Državama provedeno je istraživanje u kojem je sudjelovalo 12 muškaraca, a koje je pokazalo smanjenje testosterona za 4% mjesečno po prijemu s dnevnom dozom od 56 g izolata sojinog proteina. Međutim, neovisna provjera rezultata ovog eksperimenta pokazala je da je smanjenje koncentracije testosterona zapravo primijećeno samo u jednog od ispitanika, dok su prije uzimanja izolata njegove razine androgena bile značajno povećane u usporedbi s drugim ispitanicima. Tijekom mjeseca, razina testosterona postupno se smanjivala i pokazalo se jednakom kao i kod ostalih sudionika studije.
Prerano je govoriti o visokoj estrogenskoj aktivnosti izoliranih sojinih proteina, jer u tom pogledu nema potvrđenih podataka. Prema zadanim postavkama, smatra se da izolati nemaju učinak na sportaševe hormone.
Prednosti izolata soje
Proizvođači kvalitetnih izolata sojinih proteina nastoje ukloniti ili minimizirati aktivnost tvari koje ometaju probavu i apsorpciju proteina i drugih hranjivih sastojaka iz krajnjeg proizvoda.
Metionin se mnogim izolatima sojinih proteina dodaju proizvođači svjesni kvalitete. To značajno povećava njihovu hranjivu vrijednost i indeks biološke aktivnosti. Međutim, probavljivost proteina sirutke i dalje je veća.
Izolat proteina soje povoljno djeluje na proizvodnju hormona štitnjače. Međutim, promjene u razini tih tvari su beznačajne, stoga nemaju značajan utjecaj na funkcioniranje endokrinog sustava.
Nekoliko komponenata izolata daje im antioksidativna svojstva. Uz to, elementi u sastavu takvih sojinih aditiva za hranu potiču izlučivanje soli teških metala i radionuklida iz tijela.
Učinci na tijelo, uporaba u sportu
U sportu se koriste različiti proteinski dodaci i za dobivanje mišića i za mršavljenje. To je zbog činjenice da dodatni unos čistih bjelančevina u tijelo potiče metaboličke procese. Uz to, molekule proteina glavni su građevni blokovi mišićnih vlakana.
Sojini izolati su u tom pogledu najmanje učinkoviti, zbog niske razine njihove biološke vrijednosti, o čemu smo već pisali. Međutim, blagodati ove vrste proteina još uvijek postoje, iako ne iste kao kod drugih vrsta proteinskih dodataka.
Posebno su dragocjeni za one koji pate od netolerancije na životinjske proteine. Za sportaše sa sličnim problemima, biljni proteinski spojevi u obliku dodatka prehrani samo su božji dar.
Značajke primjene
Prehrambene napitke od izolata soje jednostavno je napraviti kod kuće. Da biste to učinili, potreban vam je sam puder i neka vrsta tekućine. Najčešće se za osnovu uzima mlijeko ili mliječni proizvodi (kefir, jogurt). Možete uzeti sok, pa čak i čistu vodu.
Izolat se ne razrjeđuje u toplim napitcima, jer se protein skuplja na visokim temperaturama. Ljudi koji se aktivno bave sportom često dodaju orašaste plodove, zobene pahuljice u proteinske napitke. Piće postaje hranjivije i pomlađuje se nakon vježbanja.
Zamjena jednog ili dva obroka dnevno izolatom soje može vam pomoći da brzo skinete višak kilograma. U tom slučaju tijelo prima energiju, a osoba ne osjeća glad.
Oni koji žele što brže smršaviti trebaju imati na umu da je apsolutno nemoguće potpuno napustiti hranjivu prehranu i prijeći na upotrebu sojinih proteina. Dodaci prehrani nisu zamjena za hranjivu prehranu, a pretjerana konzumacija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
Ako se sojin izolat uzima za mršavljenje, pića s malim postotkom masti trebaju se uzeti kao osnova za njegovu pripremu i ništa drugo ne treba dodavati u sastav kako ne bi povećali sadržaj kalorija. Pojačava učinak upotrebe izolata sojinog proteina s drugim sagorijevačima masti. To mogu biti proteini sirutke, dodaci aminokiselinama ili L-karnitin.
Ako se osoba ne bavi intenzivnim treningom, tada se uzima izolat sojinog proteina na temelju izračuna od 0,85 g po kilogramu tjelesne težine. Ljudima koji vode aktivan životni stil, redovito vježbaju, preporučuje se od 1,3 g na 1 kg težine.
Izolat proteina soje može se koristiti i za sportaše koji se žele isušiti i dobiti mišićnu masu. Preporučuje se uzimanje dodatka dva puta dnevno: otprilike sat vremena prije treninga, a zatim tijekom prozora ugljikohidrata, kada je tijelo najprihvatljivije za apsorpciju hranjivih tvari.
Ne zaboravite da se biljni proteini apsorbiraju puno sporije od proteina sirutke. Preporučljivo ga je piti između obroka i prije spavanja. Radi boljeg sušenja i definiranja mišića, sportaši izmjenjuju unos izolata soje s brzim proteinima.
Recepti za izolaciju soje
Aditiv se mora razrijediti nekom vrstom tekućine. To daje široko polje za eksperimentiranje u smislu okusa i koristi.
- Ukusan i hranjiv koktel napravljen od mlijeka s malo masnoće ili jogurta i banane. Za čašu mliječnih proizvoda uzmite jednu bananu srednje veličine i jednu žlicu izolata. Sastojci se miješaju u blenderu. Ovaj koktel možete koristiti umjesto jednog od obroka ili 30-40 minuta prije treninga.
- Drugi zdravi recept za shake uključuje konzervirane marelice ili breskve i zobene pahuljice. Trebat će vam nekoliko plodova, žlica sitno mljevenih pahuljica (# 3) i čaša čiste, po mogućnosti kuhane vode. Sastojci se miješaju pomoću miješalice s jednom mjericom izolata.
- Izolirani sojini proteini također se koriste u pripremi hrane. Popularni recepti uključuju goveđe kotlete s proteinskim dodatkom. Trebat će vam 0,5 kg mljevene govedine, glava luka srednje veličine, 1 pileće jaje i začini (po ukusu). Nakon miješanja sastojaka dodajte 3 žlice izolata sojinog proteina. Masa se temeljito promiješa, a zatim se od nje formiraju kotleti. Prije prženja potrebno ih je uvaljati u pšenično brašno, a zatim staviti u tavu podmazanu s malo ulja. Pržite 7-8 minuta sa svake strane. Jelo je spremno za jelo. Pržene kotlete možete dodatno dinstati tako da ih napunite malom količinom vode i stavite u pećnicu na 20 minuta (temperatura 180-200 stupnjeva).
Najbolji izolati soje
Izolati sojinih proteina komercijalno su dostupni od mnogih proizvođača. Bolje platiti više, ali dobiti visokokvalitetan i dobro ispravljen proizvod.
Popularne marke izolata soje:
- Jarrow formule;
- Sada Sport;
- GeniSoy proizvodi;
- NovaForme;
- Bobov crveni mlin.
Ishod
Sojin izolat nije najbolji izbor za sportaše koji žele značajno povećati mišićnu masu ili se isušiti. Međutim, za ljude kojima su kontraindicirani životinjski proteini ili za one koji ih iz vlastitih razloga ne žele konzumirati, izolati soje su nezamjenjivi.