Intervertebralna kila je kršenje normalnog funkcioniranja jednog ili više elemenata tijela kralješaka, a nastaje kao rezultat njihove upale i deformacije, sve do puknuća prstenastog fibrosusa, istiskivanja i sekvestracije nukleus pulposus. Ova se degenerativna bolest najčešće javlja u najnaprednijem području kralježnice - lumbosakralnom. Štoviše, više od 90% slučajeva događa se u dva donja slabinska kralješka i spoju sa križom.
Pravovremena dijagnoza i liječenje omogućuju vam vraćanje zdravlja i izbjegavanje ozbiljnih posljedica. Samo kod uznapredovalog oblika bolesti ili posebno teških slučajeva može biti potrebna operacija.
Razlozi
U zdrave osobe koja vodi aktivan životni stil i održava mišiće i mišićno-koštani sustav, kila kralježnice može se pojaviti samo kao posljedica ozbiljne zarazne bolesti ili ozljede. Kongenitalne ili stečene patološke promjene u koštanom tkivu povećavaju rizik od razvoja ove bolesti. Olakšava ga i sjedilački način života i prekomjerna težina, što dovodi do smanjenja protoka krvi, slabljenja mišićnog steznika i povećanja opterećenja na kralježničnom stupu.
Neuravnotežena prehrana, koja uzrokuje nedostatak vitamina i mikroelemenata i kršenje normalnog tijeka biokemijskih procesa, još je jedan čimbenik smanjenja funkcionalnog zdravlja mišićno-koštanog sustava.
Dugotrajni boravak u neugodnom položaju na radnom mjestu ili tijekom spavanja često uzrokuje zakrivljenost kralježnice, a kasnije - hernije diska.
Bolest može izazvati nekontrolirana tjelesna aktivnost prilikom dizanja utega ili nepravilno izvođenje vježbi snage.
Trudnice su u opasnosti, osobito posljednjih mjeseci, zbog značajnog povećanja ukupne tjelesne težine i povećanog pritiska na intervertebralne diskove. Procesi starenja tijela negativno utječu na stanje kostiju, vezivnog i mišićnog tkiva, stoga se s godinama broj takvih bolesti znatno povećava. Genetska predispozicija također je bitna. Na primjer, skolioza se često nasljeđuje.
Simptomi
Ovisno o području lezije, znakovi bolesti imaju svoje osobine.
- Lumbosakralnu zonu karakterizira pojava "bolne" boli u području određenog diska kralježnice, koja se pod opterećenjem povećava do akutne. Osjećaji boli mogu se pojaviti u glutealnim mišićima i stražnjem dijelu bedra i potkoljenice. Pojavljuje se slabost u nogama, a osjetljivost njihovih pojedinih područja pogoršava, rad urogenitalnih organa postaje otežan.
- Problemi na vratnoj kralježnici očituju se bolovima u predjelu ruke ili ramena, utrnulošću prstiju, čestim vrtoglavicama, povišenim krvnim tlakom i, kao rezultat toga, glavoboljama.
- Redovita bol u području prsa može biti simptom patoloških promjena na ovom području kralježnice.
Slika hernije diska. © Alexandr Mitiuc - stock.adobe.com
Tko liječi
Simptomi hernija diska slični su početnim manifestacijama mnogih drugih funkcionalnih poremećaja i patologija. U početku terapeut pojašnjava dijagnozu i upućuje se na odgovarajućeg uskog stručnjaka.
Koji će liječnik liječiti herniju kralježnice, ovisi o težini simptoma bolesti i stupnju oštećenja intervertebralnih diskova.
U pravilu, neurolog provodi precizniju dijagnozu i propisuje metodu liječenja. Njegov je zadatak utvrditi težinu i stadij bolesti, kao i razloge njenog nastanka. Ovisno o rezultatima, ili započinje sam liječiti pacijenta (u relativno jednostavnim slučajevima neurološke prirode), ili ga upućuje drugom stručnjaku, kada je potrebno dubinsko ispitivanje složenih patoloških promjena i točniji učinak na lezije.
Nedavno se pojavila nova specijalizacija medicinskih radnika - vertebrolog. Ima uski fokus - to je dijagnostika, liječenje i prevencija bolesti kralježnice i zglobova. U osnovi, za rješavanje problema koriste se ručna terapija i druge metode utjecaja na zahvaćeno područje koje uzimaju u obzir složeni učinak svakog kralješka na ljudsko tijelo.
Pacijenti kojima je potrebno neoperativno liječenje i obnavljanje funkcija mišićno-koštanog sustava izgubljenih kao posljedica bolesti, upućuju se ortopedu. Koristi i metode lijekova i razne metode restorativne medicine: fizioterapijske vježbe (terapija vježbanjem), razne vrste masaže i fizioterapije.
Ručna terapija, koju službena medicina ne prepoznaje, pravilnom primjenom učinkovito ublažava sindrome boli i vraća radnu sposobnost kralježnice.
Propisani su fizioterapijski postupci za ublažavanje upale i hipertonije mišića na zahvaćenom području. Za to se koriste razne metode toplinskog, električnog i hidrodinamičkog djelovanja.
Uslugama neurokirurga pribjegava se u najekstremnijim slučajevima, kada sve metode nisu donijele pozitivne rezultate i dogodi sekvestrirana kila ili pogoršanje, što može dovesti do ozbiljnih posljedica. Ozljede kralježnice također često zahtijevaju operaciju.
Kako ublažiti bol
Mnogo sredstava za ublažavanje boli i protuupalnih lijekova dostupno je u komercijalnoj prodaji u obliku tableta, masti, krema i kapi. Oni ublažavaju bol u jednom ili drugom stupnju i pomažu smanjiti upalni proces.
Moraju se koristiti u skladu s priloženim uputama i pažljivo kako nuspojave ne bi štetile probavnom traktu ili drugim oslabljenim organima.
Samotretanje se ne može provoditi duže od dva dana. Ako simptomi potraju, posjetite liječnika.
Nehirurške metode liječenja
Glavni zadatak takvog liječenja je ublažavanje boli i vraćanje normalnog stanja zahvaćenog dijela kralježnice.
Liječenje lijekovima
Glavni lijekovi u ovoj metodi su protuupalni i spazmolitični lijekovi koji uklanjaju bol i grčenje mišića. Koriste se izvana - u obliku masti i oralno - u obliku tableta ili se propisuju intramuskularne injekcije.
Za poboljšanje vezivnog tkiva koriste se posebni hondroprotektori. Uz to, propisani su multivitaminski kompleksi koji pojačavaju regenerativne funkcije tijela.
Blokada
S nedovoljnim učinkom od upotrebe anestetičkih lijekova, lokalna primjena lijeka (blokada) koristi se izravno u zahvaćeno područje, gdje se stežu živčani završetci. Određuje se pomoću rendgenskog aparata i postupak se izvodi pod njegovim nadzorom pomoću lokalne anestezije.
Ručna terapija
Ova metoda liječenja daje dobre rezultate u početnim fazama bolesti, ali ne uklanja degenerativne promjene na intervertebralnim diskovima i druge patologije.
© glisic_albina - stock.adobe.com
U tom se slučaju stisnuti živac oslobađa opuštanjem mišića i vraćanjem kralješaka i rebara na prvobitno mjesto. Takve postupke moraju izvoditi samo kvalificirani stručnjaci s licencom za obavljanje ove vrste djelatnosti i u smjeru ljekara koji dolazi.
Narodni lijekovi
Postoji ogroman broj različitih zdravstvenih recepata i metoda. Ali vrijedi koristiti samo opetovano provjerene i pouzdane.
- Oblozi na bazi meda s raznim prirodnim punilima imaju dobar analgetski učinak.
- Pomaže u ublažavanju hipertoničnosti utrljavanjem jelove ulja u zahvaćeno područje, a zatim nanošenjem vunene tkanine na njega.
- Korištenje hirudoterapije razrjeđuje krv, poboljšava njezinu mikrocirkulaciju, što pomaže ubrzati procese oporavka.
- Takva drevna metoda kao što je akupunktura također dobro ublažava bol i grčenje mišića.
© 2707195204 - stock.adobe.com
Kirurgija
U slučaju nezadovoljavajućih rezultata gore navedenih metoda liječenja i napredovanja bolesti, koja prijeti paralizom ili disfunkcijom leđne moždine ili drugih organa, propisana je jedna od metoda kirurške intervencije.
Discektomija
Riječ je o operaciji na trbuhu koja se izvodi u općoj anesteziji. Gotovo uvijek (95% slučajeva) ovom se metodom uklanja čitav intervertebralni disk, budući da njegovo djelomično uklanjanje ne jamči povratak intervertebralne kile. Unatoč dobroj učinkovitosti (više od 50%) i relativnoj jednostavnosti primjene, ova metoda ima nedostataka - dugo je razdoblje oporavka (od jednog do dva mjeseca) i rizik od ožiljaka i priraslica.
Endoskopska kirurgija
Za ovaj postupak koristi se lokalna anestezija i posebna cijev koja se uvodi kroz mali rez između kralješaka. Kamera i instrument spuštaju se u ovu cijev za uklanjanje kila. Cijeli proces endoskopske kirurgije prati se pomoću slike na monitoru koju prenosi kamera. Ova metoda je visoko učinkovita (više od 80%), uzrokuje minimalno oštećenje tkiva pacijenta i ne zahtijeva hospitalizaciju nakon operacije.
Mikrohirurška laserska kirurgija
Ovom se metodom smanjuje veličina nukleus pulposusa i time vraća položaj kralješka. Operacija se izvodi u lokalnoj anesteziji i nadgleda se rentgenskim aparatom. U nukleus pulposus ubačena je posebna igla sa svjetlosnim vodičem kroz koji se iz lasera prenose svjetlosni impulsi određenog spektra i intenziteta. Kao rezultat toga, dio tekućine se zagrijava i isparava (para se uklanja posebnim ispustom za plin), što dovodi do smanjenja volumena jezgre, smanjenja tlaka unutar intervertebralnog diska i njegovog povratka na prvobitno mjesto.
Ovo je učinkovita, najmanje traumatična i bezbolna metoda liječenja. Zbog starosnog smanjenja količine tekućine u diskovima, postoji ograničenje operacije prema dobi (do 45 godina).
Tjelesna aktivnost s kilom
Da bi se spriječilo pogoršanje ili recidiv intervertebralne kile, potrebno je smanjiti opterećenje kralježnice i izbjeći nagle pokrete uvijanja ili savijanja. Uvijek odaberite udoban položaj pri obavljanju bilo kojeg dugotrajnog posla, racionalno rasporedite težinu prilikom premještanja teških tereta.
Joga
Satovi joge blagotvorno utječu na cjelokupni mišićno-koštani sustav - poboljšava se pokretljivost zglobova, mišići se istežu i povećava im se snaga i elastičnost, a mišićni korzet jača. To pomaže u obnavljanju pomoćnih funkcija kralježnice i smanjuje rizik od njezinih bolesti.
Prije početka vježbanja, trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom.
Joga. © madeinitaly4k - stock.adobe.com
Trening na simulatorima
Da bi se dobio pozitivan rezultat od takvih opterećenja, prije svega, potrebno je odabrati potrebne simulatore i ispravan sustav treninga, uzimajući u obzir zdravstveno stanje i preporuke liječnika koji dolazi. U tome, osim medicinskog radnika, može vam pomoći i trener. Općenito, bolje je odustati od opterećenja snage do kraja rehabilitacijskog tečaja, mogu se izvoditi kardio vježbe, t.j. vježba na sobnom biciklu, traci za trčanje itd.
Sport
Ovisno o težini intervertebralne kile, nameće ograničenja čak i za amaterski sport. Za profesionalce je ovo često kraj sportske karijere. U svakom slučaju, prilikom odabira sporta, treba imati na umu da trening koji zahtijeva relaps bolesti može izazvati:
- Dugotrajna statička ili pojedinačna velika opterećenja kralježnice.
- Iznenadni trzaji s pregibima.
- Udarna opterećenja (razne vrste skokova).
Plivanje dobro jača leđa.
Gimnastika
Postoje mnogi sustavi gimnastičkih vježbi za rehabilitaciju i obnavljanje radne sposobnosti mišića i zglobova. Za neke su stvoreni čitavi kompleksi posebnih simulatora (sustav Dikula i dr. Bubnovskog). To vam omogućuje da detaljno razradite pojedine mišićne skupine, rasteretite i istegnete različita područja kičmenog stupa. U svakom konkretnom slučaju odabire se pojedinačni program.
Osobama s problemima kralježnice nužno je svakodnevno raditi gimnastiku kako bi se održao tonus mišića i održala fleksibilnost kralježnice.
Rehabilitacija
Razdoblje i metode rehabilitacije ovise o metodama liječenja i stanju pacijenta u trenutku završetka. Preporuke o vremenu ograničavanja opterećenja, potrebnim rehabilitacijskim postupcima i kompleksima fizičkih vježbi razvija liječnik koji dolazi.
Vuča kralježnice
Osoba provodi većinu vremena u uspravnom položaju, a kralježnični stup doživljava stalni pritisak na intervertebralne diskove, što smanjuje udaljenost između kralješaka i može dovesti do njihova pomicanja. Stoga je čak i za zdravo tijelo važno povremeno izvoditi vježbe istezanja.
© DedMityay - stock.adobe.com
Postoje različite metode istezanja kralježnice za liječenje intervertebralne kile: razne sprave za vježbanje na bazi utega ili elastičnih vrpci, posebni uređaji za vježbanje u vodi i jaslice za vuču. Nakon takvih postupaka potrebno je neko vrijeme koristiti steznik i svakodnevno izvoditi set vježbi koje jačaju mišiće leđa.
Steznik
U postoperativnom razdoblju i tijekom oporavka od ozljeda postoji opasnost od pomicanja intervertebralnih diskova. Da bi se to spriječilo, koriste se posebni uređaji (steznici) koji smanjuju opterećenje kralježnice, fiksiraju okomiti položaj tijela i ograničavaju rotacijske pokrete i nagibe tijela.
© EVGENIY - stock.adobe.com
Normalizacijom kralježnice potrebno je postupno napustiti upotrebu potpornih uređaja kako bi se izbjegla potpuna ovisnost o njima kao rezultat atrofije mišića.
Učinci
U orijentalnoj medicini nije slučajno da se izraz "gospodar kralježnice" često koristi. Budući da svi ljudski organi i sustavi funkcioniraju pod nadzorom perifernog živčanog sustava, kojem je on središte. Zdravlje svake stanice tijela u potpunosti ovisi o njegovom normalnom funkcioniranju.
Odgođeno ili nekvalitetno liječenje intervertebralne kile može dovesti do bolesti gotovo svakog organa i poremećaja u radu vitalnih sustava.
Stisnuti živčani završeci, osim očitih manifestacija u obliku neuroloških osjećaja boli, imaju i depresivan učinak na kardiovaskularni sustav i gastrointestinalni trakt. Postoji neravnoteža u tijeku biokemijskih procesa, a upala se može pojaviti u raznim organima (gušterača, jetra, bronhi).Ako ne poduzmete mjere za uklanjanje štipanja, to može dovesti do paralize udova, razvoja teških kroničnih bolesti, invalidnosti, pa čak i smrti.
Hrana
Prekomjerna težina može uzrokovati kičmenu kilu. Stoga je njegova normalizacija važan dio osiguranja zdravlja tijela. To je posebno važno za ljude koji već imaju takvu patologiju. Uravnotežena prehrana u kombinaciji s aktivnim načinom života uklonit će tjelesne masnoće i smanjiti tjelesnu težinu.
Potrebno je prilagoditi prehranu - jesti više proteinske hrane, ograničiti unos soli, piti više vode i osigurati da je tijelo zasićeno vitaminima i elementima u tragovima. Tada će liječenje i obnova kralježnice biti brži, a rizik od recidiva smanjit će se.
Prevencija
Aktivan način života i zdrava prehrana osnova su za sprečavanje pojave patologija kralježnice. Uz to, potrebno je održavati dobar fizički oblik tijela i svakodnevnim vježbama jačati mišićni steznik.
Dizanje utega i težak fizički rad treba izvoditi samo u ugodnom položaju koji eliminira pretjerana opterećenja, osigurava stabilnost, održava ravnotežu i ravnomjerno raspoređuje težinu tereta koji se podiže na sve mišićne skupine.
Potrebna pažnja mora se posvetiti držanju tijela tijekom hodanja i sjedenja: leđa trebaju uvijek biti ravna, ramena - rasklopljena. Kada radite u sjedećem položaju, veličina i mjesto opreme (stolica, stol, računalo, lokalna rasvjeta) moraju udovoljavati ergonomskim zahtjevima.