Moderna moda za zdrav način života diktira svoja pravila. Ljudi sve više pribjegavaju prilagodbama prehrane i, naravno, sportu, što je i razumljivo. Uistinu, u uvjetima velikih gradova vrlo je teško osigurati si potrebnu razinu tjelesne aktivnosti. U težnji za zdravljem, mnogi na jelovnik dodatno uvode izvore aminokiselina (AA), posebno treonin.
Opis aminokiseline
Treonin je poznat od 1935. godine. Pionir je bio američki biokemičar William Rose. Upravo je on stvorio strukturne karakteristike monoaminokarboksilne aminokiseline i dokazao njezinu nezamjenjivost za ljudski imunitet. Treonin je prisutan u muskulaturi srca, koštanih mišića i središnjeg živčanog sustava. Istodobno, tijelo ga ne proizvodi i dolazi isključivo s hranom (izvor - Wikipedia).
Postoje 4 izomera treonina: L i D-treonin, L i D-alotreonin. Prva je najvažnija. Pospješuje sintezu bjelančevina, sastavni je dio elastina i kolagena. Neophodan je za proces formiranja i daljnjeg očuvanja zubne cakline. Najbolja apsorpcija ovog izomera opaža se u prisutnosti nikotinske kiseline (B3) i piridoksina (B6). Za pravilnu apsorpciju potrebna je odgovarajuća razina magnezija u tijelu.
Bilješka! Poznate genetske bolesti uzrokovane tjelesnim imunitetom na treonin. U takvim je slučajevima potrebno osigurati unos lijekova koji sadrže glicin i serin.
© Gregory - stock.adobe.com
Treonin: blagodati i svojstva
Ova aminokiselina je neophodna u bilo kojoj dobi. Osigurava pravilno funkcioniranje fizioloških sustava tijela. Mališani i tinejdžeri trebaju AK-ove za rast. Redovitim prijemom osiguran je normalan razvoj. Jedna od najvažnijih funkcija je sinteza antitijela za osiguravanje imuniteta.
U odraslom tijelu aminokiselina pozitivno djeluje na gastrointestinalni trakt i pomaže zacjeljivanju peptične ulkusne bolesti (izvor na engleskom - znanstveni časopis Gastroenterology, 1982). Štoviše, reagirajući s metioninom i asparaginskom (aminokiselinskom) kiselinom, potiče razgradnju masti u ljudskoj jetri, poboljšava apsorpciju dijetalnih bjelančevina. Djeluje lipotropno. U terapeutske svrhe ovaj AK aktivira tonus mišića, zacjeljuje rane i postoperativne ožiljke, utječući na izmjenu kolagena i elastina.
Bilješka! Nedostatak treonina uzrokuje zaostajanje u rastu i gubitak težine (izvor - znanstveni časopis Experimental and Clinical Gastroenterology, 2012).
Glavne funkcije treonina:
- održavanje ispravnog djelovanja središnjeg živčanog sustava, imunološkog i kardiovaskularnog sustava;
- prisutnost u proteinima i enzimima;
- osiguravanje rasta;
- pomoć u asimilaciji ostalih korisnih elemenata;
- normalizacija funkcije jetre;
- jačanje mišića.
Izvori treonina
Rekorder po sadržaju treonina je proteinska hrana:
- meso;
- jaja;
- mliječni proizvodi;
- masne ribe i ostalih plodova mora.
@ AINATC - stock.adobe.com
Dobavljači povrća AK:
- grah;
- leća;
- žitarice;
- sjeme;
- gljive;
- orašasti plodovi;
- lisnato povrće.
Gore navedeni proizvodi su u pravilu uvijek dostupni, stoga moraju biti stalno prisutni u prehrani.
Dnevna stopa treonina
Dnevna potreba tijela odrasle osobe za treoninom je 0,5 g. Za dijete je više - 3 g. Samo raznolika prehrana može pružiti takvu dozu.
Dnevni jelovnik trebao bi sadržavati jaja (3,6 g) i meso (oko 1,5 g aminokiseline na 100 g proizvoda). Biljne izvore karakterizira niži sadržaj AA.
Nedostatak i višak treonina: opasni poremećaji u harmoniji
Ako je razina treonina prekoračena, tijelo počinje nakupljati mokraćnu kiselinu. Njegova prekomjerna koncentracija dovodi do disfunkcije bubrega i jetre i povećane želučane kiselosti. Stoga sadržaj AA treba strogo kontrolirati, izbjegavajući prezasićenje njime.
Manjak aminokiselina je rijedak. Zabilježen je zbog pothranjenosti i mentalnih poremećaja.
Simptomi nedostatka treonina su:
- smanjena koncentracija, gubitak svijesti;
- depresivno stanje;
- brzo mršavljenje, distrofija;
- slabost mišića;
- usporavanje razvoja i rasta (kod djece);
- loše stanje kože, zuba, noktiju i kose.
Interakcija s drugim elementima
Asparaginska kiselina i metionin dobro djeluju s treoninom. Potpuna apsorpcija aminokiseline osigurana je prisutnošću piridoksina (B6), nikotinske kiseline (B3) i magnezija.
Treonin i sportska prehrana
Aminokiselina je neprocjenjiva u kontekstu sportske prehrane. Treonin pomaže u izgradnji i jačanju mišićne mase. Pomaže izdržati povećana opterećenja i brzo se oporaviti od njih. AK je nezamjenjiv za dizače tegova, trkače, plivače. Stoga su stalno praćenje i pravodobna korekcija razine aminokiselina važni čimbenici sportskog uspjeha.
Bilješka! Treonin potiče rad mozga. Također olakšava manifestacije toksikoze u trudnica.
Zdravlje i ljepota
Tjelesno zdravlje i fizička privlačnost nemogući su bez treonina. Održava izvrsno stanje zuba, noktiju, kose i kože. Štiti kožu od isušivanja. Zahvaljujući sintezi elastina i kolagena, pomaže odgoditi pojavu bora.
Treonin je proglašen dijelom kozmetike mnogih poznatih marki. Treba imati na umu da briljantni izgled i dobro zdravlje zahtijevaju sveobuhvatnu podršku.
Profesionalne kreme, serumi i tonici, uz uravnoteženu prehranu, pomoći će vam da postignete zapanjujuće rezultate.