Razumijevanje ljudske anatomije nedvosmisleno je osnovno znanje bilo kojeg sportaša, bez obzira na disciplinu ili vještinu. To je neophodno za bolje razumijevanje njihovih postupaka tijekom treninga i mogućnost poboljšanja rezultata.
Međutim, u određenim disciplinama određene skupine mišića su važnije. Na primjer, prilikom trčanja trebali biste se usredotočiti na proučavanje građe i funkcioniranja nogu - morate znati o svakom mišiću zasebno. Ovaj će članak detaljno opisati soleus mišić i kako ga trenirati.
Što je soleus mišić?
Prije svega, to je jedan od najvažnijih alata svakog sportaša. Trčanje, skakanje, borilačke vještine i drugi sportovi zahtijevaju dobro razvijeni mišić soleusa. Shvatimo to bolje.
Anatomska građa
Mišić soleus nalazi se izravno ispod gastrocemija bicepsa. Pričvršćen na fibulu, ima širok, ravan oblik.
Koristi Ahilovu tetivu za povezivanje s telećim mišićem. Kad se noga uspravi, nije vidljiva - pojavljuje se kad je noga savijena, podignuta na prst.
Funkcije mišića soleusa
Mišić potplata odgovoran je za širenje stopala prema potplatu. Očituje se pri trčanju, čučnju, skakanju. Djeluje, u pravilu, u tandemu s gastroknemijskim mišićem - opterećenje se raspoređuje na njih.
Primjerice, na početku skoka, kada su noge savijene u koljenima i postoji početni potisak nožnim prstom i ispravljanje nogu, zahvaćen je mišić soleus; kada su noge ispravljene, tele se počinje koristiti. Slijedom toga, mišić soleus je odgovoran za opterećenje kada su noge ispravljene.
Bol tijekom vježbanja
Postoje različiti razlozi za pojavu neugodnih osjeta u mišiću soleusa, ali svima im je zajedničko jedno - jaki bolovi. Neće dopustiti lako trčanje, hodanje. Pa što uzrokuje ovu bol?
Uzroci boli
Mišić soleus obavlja sljedeće funkcije:
- Proširenje gležnja
- Funkcija mišićne venske pumpe
Kršenje svake od ovih funkcija dovodi do neugodnih posljedica, ali o tome kasnije. Koji su razlozi? T ide ovdje
Glavni uzroci disfunkcije ekstenzije zgloba su sljedeći:
- Prenaprezanje mišića tijekom napornih tjelesnih aktivnosti tijekom vježbanja ili svakodnevnog života
- Ozljede mišića soleusa uzrokovane vanjskim čimbenicima
S prvom točkom je sve vrlo jasno, ali što je s drugom? Ozljede mogu nastati, na primjer, porazom tijekom borilačkih vještina - udarcima u potkoljenicu i druge ili tijekom nesreća i drugih situacija.
Općenito, sve ozljede nanesene izvana. U oba slučaja javlja se jaka bol, a hodanje je otežano. U nekim se slučajevima osoba ne može ni samostalno kretati.
Disfunkcija mišićne venske pumpe povlači za sobom ozbiljnije posljedice - edeme potkoljenica, gubitak svijesti, nemogućnost kretanja i druge. Razlozi mogu biti uske cipele i začepljenje krvnih žila.
Što učiniti ako se javi bol?
Prije svega, potrebno je utvrditi iz kojeg se od gore navedenih razloga pojavila bol. Ako je uzrok neispravnost venske pumpe, tada se trebate pridržavati sljedećih preporuka:
- Zauzmite ležeći ili sjedeći položaj.
- Skinite cipele i čarape kako biste maksimalizirali protok krvi u krvotok.
- Ako se cirkulacija krvi nije normalizirala u roku od 20-40 minuta, trebate se posavjetovati s liječnikom.
U slučaju da je bol uzrokovana prekomjernim naprezanjem mišića soleusa, tada:
- Omogućite potpuni odmor mišićima.
- Ako je moguće, napravite terapijsku masažu.
- Tijekom prva dva dana izbjegavajte pregrijavanje mišića, stavljajte led ili hladni oblog odmah nakon ozljede.
- Koristite tople obloge do potpunog oporavka.
- Povratak u normalu može trajati i mjesec dana ili više.
Trening mišića Soleus
Mnogi izvori tvrde da kod kuće nije moguće treniranje mišića soleusa. Međutim, nije. Kao što je gore spomenuto, mišić soleus je uključen kada je noga savijena u koljenu.
Glavne i najbolje vježbe za mišić soleusa mogu se smatrati:
- Pritisak nogom. Vježba se izvodi na posebnom simulatoru - odabire se potrebna težina, zauzima se ležeći položaj na simulatoru i noge odmaraju na platformi. Dalje, glatkim pokretima platforma se podiže i spušta zbog nogu.
- Čučnjevi. Čučnjeve treba izvoditi stojeći na prstima za najbolje rezultate. Interval između prilaza je kratak - do 30 sekundi.
- Podizanje čarapa. Najjednostavnija predstavljena vježba. Izvodi se u sjedećem položaju. Ili se na koljena stavi teg, ili pomoćnik sjedne. Tada se noge polako podižu i spuštaju. Broj ponavljanja je individualan i određuje se empirijski.
- Treninzi u Soleusu trebaju se raditi najviše dva puta tjedno i ne smiju se podudarati s kardio vježbama.
Mišić soleus je jedan od najvažnijih u sportu. Njezin trening definitivno je neophodan za sportaše svih disciplina. Glavna stvar u ovom pitanju je ne pretjerivati i nadgledati svoje zdravlje.