Danas priznati kralj brzine, gepard, može postići brzinu veću od 100 km / h. Osoba može ubrzati do više od 40 km / h, 8 puta brže od prosječne brzine tijekom normalnog hodanja i 4 puta brže od prosječne brzine trčanja. Kako ubrzati brzinu trčanja i što je za to potrebno?
Osoba ima 2 načina ili načina kretanja:
- Hodanje. Ovom metodom kretanja troši se minimum energije, prijeđe se udaljenost i povećava nosivost. Jedini nedostatak hodanja je mala brzina ne veća od 18 km / h.
- Trčanje vam omogućuje razvoj velike brzine. Danas do ravne crte do 43 km / h, a na silasku više od 45 km / h.
Pokazatelji maksimalne brzine osobe tijekom trčanja bilježe se na natjecanjima u atletici. Ali, kod ljudi, kao i kod svake životinje, kada se dogodi ekstremna situacija, nadbubrežne žlijezde istovremeno ispuštaju hormon u krvotok, koji mobilizira sve moguće tjelesne rezerve za jedino moguće djelovanje u ovom trenutku za samoodržanje - noradrenalin. Takvi slučajevi se nigdje ne bilježe, stoga maksimalna brzina trčanja nije sigurno poznata.
Što određuje brzinu trčanja?
Maksimalna brzina koju određena osoba može razviti tijekom trčanja ovisi o sljedećim parametrima:
- Prevladavanje udaljenosti. Koncept brzine karakteriziraju dva pokazatelja: maksimum - mjeri se posebnim uređajima na kratkom segmentu od 30,50 100 m u trenutku postizanja; srednja - karakterizira vremenski pokazatelj. Što je manje vremena potrošeno na prevladavanje određene udaljenosti, to je veća prosječna brzina. Da bi se to utvrdilo, dovoljno je imati štopericu i kalkulator.
- Položaj tijela tijekom trčanja. Bez obzira na dužinu udaljenosti, morate smanjiti otpor zraka - smanjiti frontalno područje
- Odnosi mršave mišićne mase, vode i masti. Što je više mišićne mase, što je manje vode i masti, to će biti i maksimalna i prosječna brzina.
- Širina koraka. Što je širi korak, to je veća maksimalna brzina trčanja. Ovaj parametar ima osrednji učinak na prosječnu brzinu. Ovdje je ritam na prvom mjestu.
- Dijeta. Masti oslobađaju maksimalnu količinu energije tijekom razgradnje. Ali ovaj postupak traje dulje od dobivanja energije iz ugljikohidrata. Ugljikohidrati i proteini daju 2 puta manje energije. Proteini su dio mišićnih vlakana, stoga tijelo iz njih posljednje izvlači energiju. Šećer je teško razgraditi ugljikohidrate. Stoga je prije trke bolje unositi glukozu, fruktozu i maltozu. Mliječni proizvodi, alkoholna pića, grožđe ne smiju se jesti 2 dana prije utrke, jer će mišići jako boljeti nakon vježbanja.
- Aerobni kapacitet tijela. Na udaljenostima većim od 200 m, krv nema vremena opskrbiti svaku stanicu kisikom. U procesu treninga trebate naučiti mišićne stanice da samostalno izvlače kisik iz ugljikohidrata.
Tehnika brzog trčanja
Tehnika trčanja razvija se kroz duge treninge. Za srednje udaljenosti možete ispravnu tehniku razviti za 6 mjeseci, za velike daljine - za 9-12, a za sprinteve - 100, 200 m, ne manje od 12 mjeseci. Stoga, ako hitno trebate pretrčati ovu ili onu udaljenost što je brže moguće, bolje je trčati na uobičajeni način.
Činjenica je da je podsvijest puno brža od svjesne, ako razmišljate o svakoj radnji dok trčite, rezultat će se samo pogoršati.
Ako postoji više od 1 tjedna prije utrke, možete pokušati dovesti do jednostavnih radnji do automatizma:
- Ruke su savijene u laktovima pod kutom od 90 stupnjeva, ispružene prema naprijed prema van, prema natrag, a ne obrnuto, kako je to uobičajeno u hodu;
- Noga treba nježno dodirivati tlo kako bi se brže odgurnula;
- Oslonac na svakom koraku nije napravljen na peti, kao prilikom hodanja, već na središtu stopala, ako su mišići potkoljenice dobro pumpani - na nožni prst;
- Amplituda pokreta ruku trebala bi postaviti potrebnu brzinu trčanja, a ne stvarati dodatni otpor zraka.
Kako mogu povećati brzinu trčanja?
Ako pitate iskusnog trenera koliko je vremena potrebno za povećanje brzine trčanja na određenoj udaljenosti, ova ili ona osoba, samo će oni koji ne razumiju ništa u pripremu sportaša ili iz zabave dati konkretne pojmove.
U praksi ni trener ni sportaš ne znaju konačni rezultat, sve do njegove registracije mjernim uređajima na natjecanju. To je jedna od mnogih specifičnosti atletike. Naravno, jedini način da se postignu najbolji rezultati, bilo u atletici ili bilo kojem drugom sportu, jest stalni trening.
Osnovni aspekti treninga
Glavni aspekt atletskog treninga je psihološki aspekt koji se sastoji od 3 komponente:
- motivacija,
- želje
- odgovornost.
Motivacija je ono za što trebate potrošiti toliko truda i vremena. To može biti prolazak standarda, dostojan nastup na natjecanjima, ulazak u prva tri, pobjeda, postavljanje rekorda.
Nakon što je osoba odlučila za što treba brže trčati, ima želju postići svoj cilj. Nakon prvog treninga pojavljuju se jaki bolovi u mišićima, što se u sportskom slengu naziva grlobolja. Za sljedeći trening trebate doći na vrijeme i početi vježbati, svladavajući bol. U budućnosti će se opterećenja samo povećavati.
A trener neće reći: "Bravo!" dok se ne postignu prvi rezultati. Tijekom trenažnog procesa želja i motivacija nestaju, ostaje samo odgovornost. Odgovornost je ključna komponenta psihološkog aspekta.
Drugi aspekt je tjelesna građa. Ne možete postati sprinter, stayer ili trkač na srednje staze. Svatko ima predispoziciju za neku vrstu discipline. Dobar trener otkriva ovu predispoziciju nakon nekoliko općih treninga.
Vježbe
Sve atletske vježbe podijeljene su na opće i specijalizirane. Opće se izvode bez obzira na udaljenost na koju se osoba priprema. Specijalizirani se razlikuju za sprintere, trkače na daljinu i trkače.
Mnogo je vježbi trčanja. No, početnik ne može sve učiniti, inače posljedice mogu biti nepredvidljive od uganuća do srčanog udara.
Najjednostavnije vježbe koje ne uzrokuju kobne posljedice su:
- čučnjevi,
- trčanje na mjestu ili trčanje na traci za trčanje. Trebali biste trčati na prstima što je dulje moguće, napraviti što širi korak i trčati različitim brzinama. Ako vježbu ne kontrolira trener, treba je izvoditi sve dok lagano peckanje u mišićima ili dok se ne osjeti osjećaj lagane otežanosti daha.
Važno! Drugi dan nakon početka vježbe, neki će mišići boljeti. Potrebno je iste vježbe izvoditi na silu bez povećanja opterećenja. U tom će slučaju mliječna kiselina biti raspršena po tijelu. Trećeg dana i sljedećih dana bol se neće osjećati tako jasno.
Savjeti za povećanje brzine trčanja
- Tijekom trčanja pokušajte držati noge u ravnini. Ako ne uspije, pokušajte staviti novčanice na jednu crtu na udaljenosti od vašeg trčećeg koraka i uvjerite se da je novčanica na kojoj je stajala vaša noga. Ova je tehnika pomogla nekim prvacima!
- Ako pušite, to ne biste trebali raditi prije jutarnjeg trčanja i najmanje 1,5 sata nakon njega.
- Bolje je popiti kavu nakon jutarnjeg trčanja, inače nećete osjetiti pravo opterećenje na srcu.
- Prije trčanja popijte čašu energetskog napitka, a nakon - ne više od 100 g uvezenih bjelančevina ili 150 domaćih, odnosno 15 mesnih tableta.
- Ako trebate ubrzati trčanje u neatletske svrhe, nemojte uzimati nikakve druge lijekove osim proteina i energije, posebno anaboličke steroide i druge lijekove za doping - zdravlje jetre je skuplje.
Kao zaključak
Redovitim treningom u ljudskom tijelu ubrzavaju se metabolički procesi, endokrine žlijezde počinju raditi u pojačanom režimu, oslobađajući adrenalin i druge endorfine u krv, mišićna vlakna počinju se obnavljati itd.
Ako je doziranje netočno, opterećenje može nanijeti nepopravljivu štetu zdravlju, a ponekad i životu. Stoga je trening za povećanje brzine trčanja najbolje izvoditi pod jasnim vodstvom iskusnog trenera.