Zdravlje je glavna komponenta u životu svake osobe. A kontrola nad razinom zdravlja, blagostanja, potpore nečijem stanju zadatak je svakog od nas. Srce igra prilično važnu ulogu u cirkulaciji krvi, budući da srčani mišić pumpa krv, obogaćujući je kisikom.
A da bi sustav poremećaja mogao ispravno raditi, potrebno je stalno pratiti stanje srca, posebno učestalost njegovih kontrakcija i brzinu pulsa, koji su sastavni pokazatelji odgovorni za rad srca.
Koja je razlika između otkucaja srca i pulsa?
Otkucaji srca mjere broj otkucaja koje srce napravi u minuti.
Puls također pokazuje broj arterijskih dilatacija u minuti, u trenutku izbacivanja krvi iz srca.
Unatoč činjenici da puls i puls znače potpuno različite kategorije, smatra se normom kada su ova dva pokazatelja jednaka.
Kada se pokazatelji razlikuju, tada možemo govoriti o pulsnom deficitu. Štoviše, oba su pokazatelja važna u procjeni zdravlja ljudskog tijela u cjelini.
Broj otkucaja srca
Pokazatelj brzine otkucaja srca prilično je ozbiljan i važan pokazatelj koji morate redovito nadzirati, unatoč činjenici da vas bol ili srčane bolesti možda neće smetati.
Napokon, briga o vlastitom zdravlju, redoviti odlasci liječniku ili u nekim slučajevima barem minimalni samotestiranje doista pomažu spriječiti nešto što tada ne bi moglo završiti baš najbolje.
Obični ljudi
Brzina otkucaja srca u obične osobe koja miruje kreće se od 60 do 90 otkucaja u minuti. Štoviše, ako pokazatelj prijeđe ove granice, nužno je obratiti pažnju na to i reagirati na vrijeme kako bi se izbjegle negativne posljedice po ljudsko zdravlje.
Sportaši
Oni koji vode aktivniji, ne-sjedilački način života, koji se neprestano bave, vježbaju i u potpunosti bave sportom, koji, posebno oni koji se odnose na izdržljivost, imaju prilično nizak puls.
Dakle, sasvim je normalno i zdravo da sportaš ima 50-60 otkucaja u minuti. Čini se da bi oni koji podnose tjelesnu aktivnost, naprotiv, trebali imati veći puls, međutim, zbog razvoja navika i izdržljivosti, pokazatelj je, naprotiv, niži od norme kod obične osobe.
O čemu ovisi broj otkucaja srca?
Pokazatelj brzine otkucaja srca ovisi o mnogim čimbenicima: dobi, spolu, načinu života, imunitetu na bolesti, prisutnosti raznih srčanih i drugih bolesti. Ovisno o tome, najčešće se uspostavljaju norme.
Međutim, uopće nije potrebno da broj otkucaja srca ukazuje na dobru razinu zdravlja. Napokon, ovo je samo jedan od važnih pokazatelja.
Kada se mijenja puls?
U pravilu promjenu brzine otkucaja srca uzrokuju tjelesni napori, emocionalni stres.
Međutim, promjena klime boravka osobe (oštra promjena temperature zraka, atmosferskog tlaka) često pridonosi promjeni brzine otkucaja srca. Ova pojava može biti privremena zbog prilagodljivosti orgazma okolišu.
Kao varijanta stanja za promjenu broja otkucaja srca, također se može uzeti u obzir uzimanje različitih lijekova i lijekova koje je propisao liječnik, kada je to potrebno iz zdravstvenih razloga.
Kako odrediti vlastiti puls?
Puls se može učiniti ne samo obveznim posjetom liječnika ili pozivom hitne pomoći, to se može učiniti samostalno, kako uz pomoć improviziranih sredstava, tako i uz pomoć posebnog aparata koji može izmjeriti puls.
Koji se dijelovi tijela mogu mjeriti?
- Ručni zglob;
- Blizu uha;
- Ispod koljena;
- Ingvinalno područje;
- Unutar lakta.
U pravilu se upravo na tim područjima najbolje osjeća pulsiranje krvi, što vam omogućuje da jasno odredite vlastiti puls.
Kako možete mjeriti?
Da biste mogli izmjeriti vlastiti puls, samo trebate imati na ruci sat s sekundarnom rukom ili štopericu na telefonu. I, poželjno je da u procesu mjerenja vlada tišina, tako da je moguće osjetiti pulsiranje krvi.
Najlakši i najprikladniji način mjerenja otkucaja srca je na zapešću ili iza uha. Potrebno je staviti dva prsta na naznačena područja i, nakon što čujete otkucaje, početi paralelno mjeriti i brojati otkucaje.
Možete računati minutu, možete uzeti pola minute ili možete računati 15 sekundi, samo ako se puls mjeri 15 sekundi, tada se broj otkucaja mora pomnožiti s 4, a ako unutar 30 sekundi, broj otkucaja mora se pomnožiti s 2.
Uzroci tahikardije i bradikardije
Tahikardija je povećana učestalost koja se može pojaviti nakon stresnih situacija, živčanog sloma, emocionalnog uzbuđenja, tjelesnog napora, kao i nakon pijenja alkohola ili pića od kave.
Bradikardija je, s druge strane, smanjenje broja otkucaja srca. Bolest se može razviti kod onih koji pate od povišenog intrakranijalnog tlaka, što smanjuje brzinu otkucaja srca.
Općenito, razlozi podcijenjenog ili precijenjenog broja otkucaja srca mogu biti vrlo različiti i mogu ovisiti o vremenu, temperaturi zraka, dobi i pratećim drugim bolestima. Samo je poznato da je prilikom pojave takvih bolesti definitivno potreban posjet kardiologu.
Pokazatelji pulsa i otkucaja srca nisu sastavni dio samo rada krvožilnog sustava, već i općeg rada cijelog organizma. Stoga stručnjaci preporučuju povremeno mjerenje otkucaja srca i pulsa, jer ne treba toliko vremena, ali istovremeno će se znati i situacija sa srcem.
Napokon, kvarovi u pokazateljima su mogući i ne moraju se uvijek manifestirati kao loše osjećaje. I bolje je odmah reagirati na neuspjehe u radu srca, kako to kasnije ne bi dovelo do ozbiljnijih posljedica.