Stvaranje nelagode u koljenu tijekom tjelesnih aktivnosti prilično je čest problem. Najčešće se takva nelagoda javlja među sportašima koji su u to bili uključeni relativno nedavno.
Međutim, u nekim slučajevima iskusni sportaši također osjećaju bol. Ako koljeno natekne nakon trčanja, stručnjak će vam pomoći otkriti razlog nakon dijagnoze.
Koljeno nakon trčanja natekne - što je razlog?
Zglob koljena ima velik broj ligamenata, pa redoviti stres na nogama može prouzročiti oštećenja, što može rezultirati bolovima i oteklinama.
Oštro ili produljeno opterećenje može izazvati upalni proces koji se očituje u obliku nelagode, ali u nekim se slučajevima bol pojavljuje kao rezultat patoloških bolesti.
Nepravilan pokret zgloba
Nedostatak tehnike trčanja najčešće dovodi do nepravilnog kretanja koljenskog zgloba. Nepravilna vježba trčanja vrši pretjerani pritisak na zglob i uzrokuje upalu i oticanje.
Vrlo često se ovaj postupak događa kod trkača početnika koji na dugim utrkama rade bez pripreme. Nenormalnosti hrskavice također mogu pridonijeti abnormalnom kretanju zglobova kada započinju trening bez prethodnog zagrijavanja mišića.
Nepravilan teren na kojem sportaš provodi trening ili nekvalitetne cipele koje nisu namijenjene sportu mogu doprinijeti kršenju potrebnog kretanja zgloba.
Traumatska ozljeda meniskusa
Tkivo hrskavice pričvršćeno za ligamente u zglobu koljena naziva se meniskus. Oštećenje ovog područja pridonosi pojavi simptoma boli tijekom trčanja.
Nagli pokreti stvaraju bol, što dovodi do oštećenja ligamentnih vlakana. Ovu vrstu boli prati oticanje koljena i gubitak pokretljivosti. Može se dogoditi kod apsolutno svakog sportaša s produljenim tjelesnim vježbanjem.
Iščašena patela
Smatra se da je najčešći problem s koljenom u trkačima. U nedostatku pravovremenog liječenja, takav problem popraćen je komplikacijama tumora.
Čestim iščašenjima, bol postaje redoviti pratitelj trkača, zglob koljena smanjuje njegovu pokretljivost. Nakon nekog vremena tkivo hrskavice se uništava i pojavljuju se kronične bolesti.
Oštećenje zglobnih ligamenata
Najčešće se ove vrste ozljeda koljena javljaju nepravilnim trčanjem ili pretjeranim vježbanjem. Kada se uganuće razvije u ligamentima, trkač ima akutne simptome boli, koji su praćeni oteklinama i oteklinama u području koljena.
Ovi su simptomi puno češći kod trkača početnika koji ne znaju pravilno započeti trening i preopteretiti noge.
Ako su ligamenti oštećeni, koljeno smanjuje pokretljivost, otekne i trkač neko vrijeme ne može trčati.
Vaskularni poremećaji u krvotoku koji opskrbljuju područje koljena
U koljenu se nalazi velik broj krvnih žila koje transportiraju potrebne hranjive sastojke za pravilno funkcioniranje udova. Ovi neugodni simptomi pojavljuju se najčešće u adolescenciji ili trkačima početnicima.
Nelagoda se očituje u obliku tumora i simptoma boli koji nemaju određenu lokalizaciju. Nakon kratkog vremena, ova nelagoda prolazi sama od sebe bez ikakvog tretmana.
Patologije koje izazivaju bol nakon trčanja
S patološkim problemima, nelagoda i oticanje koljena vrlo često se pojavljuju nakon vježbanja.
Ti problemi uključuju:
- artritis;
- artroza;
- burzitis.
Najčešće se oteklina javlja nakon duljeg vježbanja, koje prati veliko opterećenje nogu. Da biste uklonili takav problem, potrebno je koristiti posebna sredstva za smanjenje nelagode tijekom vožnje. U težim slučajevima trčanje se ne preporučuje ili se izvodi bez intenzivnog napora.
Uzroci nepravilnog pokreta nogu tijekom trčanja
Istaknuti su sljedeći razlozi koji izazivaju pojavu problema:
- Pogrešno odabrane cipele za sesiju. Izbor cipela mora se izvršiti s individualnim pristupom za svaku vrstu stopala.
- Nedostatak položaja noge tijekom pokreta i pretjerano velikih koraka.
- Štipanje gornjeg dijela tijela što rezultira abnormalnim kretanjem cijelog tijela.
- Pogrešno mjesto za trening, kamenje i nepravilnosti.
- Nedostatak zagrijavanja prije početka treninga.
- Pogrešno odabran tempo lekcije.
Ispravno odabrana odjeća za nastavu također je od velike važnosti. Stvari ne bi trebale ometati kretanje ili izazivati nelagodu.
Kojem liječniku trebam ići?
Ako nakon trčanja osjetite nelagodu i otekline u koljenima, trebali biste posjetiti traumatologa. Ako posjetiti stručnjaka nije moguće, možete se posavjetovati s kirurgom koji pacijenta može uputiti ortopedu i artrologu.
Što učiniti u slučaju akutne i kronične boli?
U slučaju simptoma boli i oticanja zglobova, preporuča se prestati s vježbanjem i posjetiti liječnika kako bi se utvrdio uzrok boli. Specijalist će provesti dijagnostički pregled i propisati potrebnu vrstu liječenja.
Pomoć u lijekovima
Terapija lijekovima propisana je u teškim slučajevima i tek nakon pregleda liječnika.
Sljedeće vrste lijekova mogu ukloniti simptome boli:
- Protuupalne masti i gelovi - djelovanje takvih lijekova usmjereno je na zagrijavanje i uklanjanje neugodnih simptoma i oteklina. Mogu se koristiti masti poput Diklofenaka, Voltarena.
- Primjena protuupalnih hormonalnih lijekova - koristi se za akutne simptome boli koji ne smanjuju njihov intenzitet.
- Fizioterapijski postupci usmjereni na obnavljanje oštećenih tkiva.
- Lijekovi protiv bolova - neophodni za jake bolove, mogu se propisati Ibuprofen, Analgin.
- Korištenje posebnih terapijskih vježbi, pod nadzorom stručnjaka.
Tijekom liječenja tumora u području koljena, potrebno je potpuno napustiti nastavu i podvrgnuti se tečaju masaže za vraćanje mišićnog tonusa. Pacijent također mora nositi poseban zavoj za fiksiranje.
Etnoznanost
Uz manje simptome boli koji nisu akutne prirode, možete koristiti metode tradicionalne medicine:
- primijeniti hladni oblog, koji će ne samo smanjiti nelagodu, već i ukloniti otekline;
- oblozi plavom glinom. Smjesa guste konzistencije mora se napraviti od gline i vode i nanijeti na oštećeno područje. Omotajte vrh plastičnom vrećicom i učvrstite zavojem. Ostavite preko noći;
- oblog od propolisa. Rez od gaze mora se navlažiti propolisom i nanijeti na oštećeno područje. Ostavite nekoliko sati.
Pri odluci za upotrebu tradicionalne medicine potrebno je konzultirati liječnika kako biste spriječili moguće komplikacije.
Preventivne mjere
Kako biste spriječili moguću nelagodu, preporučuje se poštivanje sljedećih pravila tijekom nastave:
- koristite samo ravna područja bez kamenja i drugih mogućih prepreka;
- posavjetujte se sa stručnjakom da biste razvili potreban način trčanja, uzimajući u obzir sve značajke tjelesne građe;
- odabrati pravu obuću, koja će ne samo odgovarati nozi, već i posebno predviđena za takve svrhe;
- postupno povećavati tempo trčanja;
- pripremiti mišiće prije treninga;
- napravite neovisnu masažu za zagrijavanje mišića;
- promatrati pravilno disanje.
Nemoguće je u potpunosti spriječiti ozljede i oticanje koljena tijekom trčanja, vrlo često se čak i iskusni sportaši ozlijede. Ako se pojave neugodni simptomi, ne preporučuje se zanemarivanje problema i pravodobno liječenje.
Upotreba trčanja omogućuje ne samo razvoj mišićnog tkiva i treniranje cijelog tijela, vrlo često se sporo trčanje koristi za prevenciju mnogih bolesti zglobova. Da razredi ne bi naštetili, potrebno je pravilno razviti plan lekcije i slijediti sve preporuke iskusnih stručnjaka.