Razvoj različitih vrsta patologija u području koljena, kao i artikulacija kostiju, povezan je s bolestima mišićno-koštanog sustava, lumbosakralnog ili zgloba kuka.
Što se ranije i preciznije utvrdi izvor, to će se kompetentnije graditi terapija. U ovom će se slučaju nepismeni pristup liječenja posebno usmjeriti na patelu, što je u osnovi pogrešno.
Bolovi u mišićima nogu iznad koljena nakon trčanja - uzroci
Bolovi u mišićima mogu se primijetiti nakon neuobičajene tjelesne aktivnosti. Prije svega, izražava se akumuliranjem mliječne kiseline.
Među razloge koji dovode do razvoja boli u zglobu koljena, u mišićima, uključuju:
- Zarobljavanje živca.
- Artroza zglobova koljena i zdjelice, lumbalne kralježnice.
- Flebeurizma.
- Tromboflebitis.
- Patologije tibijalnog živca.
- Burzitis.
- Tendovaginitis.
- Puknuće bočnih i sakralnih ligamenata.
Međutim, kod profesionalnih sportaša jake bolove u mišićima, kao i iznad koljena, prate:
- u nedostatku zagrijavanja, kao i njegove loše kvalitete;
- s pogrešnim tempom trčanja;
- nekvalitetne cipele;
- loše mjesto za trening;
- loš tempo trčanja;
Pogrešan tempo
Bez obzira na vrstu treninga, početnici primjećuju bolove na različitim područjima - mišićima nogu, stražnjici, listovima itd. Da bi se utvrdio uzrok boli i uklonio, čineći sport što ugodnijim, potrebno je analizirati brzinu kojom trči neprofesionalni sportaš.
Nedostatak zagrijavanja
Zagrijavanje je osnova treninga, bez obzira na vrstu sporta, bilo trčanje, plivanje itd., Svaka lekcija započinje zagrijavanjem, zagrijavanjem svih mišića, pripremom za nadolazeće opterećenje.
Fizičko prenaprezanje
Pogrešno mjesto za trening, njegov pogrešan završetak zasigurno će dovesti do stvaranja mliječne kiseline, a mišićna će vlakna postati bolna i natečena.
Također, prilično česta činjenica je povećana razdražljivost mišićnih žarišta.
Miofascijalni sindrom opažen je u pozadini:
- Produljena imobilizacija mišića (u slučaju iščašenja i prijeloma).
- Prekomjerno naprezanje i preopterećenje netreniranih mišića, istezanje mišića s njihovim naknadnim grčem.
- Izravna kompresija i hipotermija mišića.
- Anomalije u razvoju koštano-mišićnog skeleta (skraćena noga, ravna stopala).
Trauma
U prisutnosti starih ozljeda zglobova, vaskularnih bolesti i poremećaja ligamentnog aparata, tjelesna aktivnost će zakomplicirati situaciju.
Izazivanje sindroma boli dogodit će se kod ozljeda:
- meniskus. Područje meniska vrlo je podložno ozljedama, jer je hrskavično tkivo. Iznenadno nepravilno kretanje, skakanje ili skakanje mogu dovesti do puknuća hrskavice i ligamenata oko meniskusa i stoga izazvati bol;
- ligamenti... Velika opterećenja dovode do ozljede ligamenata, koja se očituje u akutnoj boli, oticanju tkiva i oštećenju pokretljivosti zglobova.
Bolesti kralježnice i zglobova
S bolestima zglobova, bol postaje svakodnevna rutina, i to:
- burzitis;
- artritis;
- artroza itd.
Situacija se posebno pogoršava tijekom trčanja, jer se upalni proces pojačava. U tom slučaju bol može biti i u koljenu i u potkoljenici, kuku ili stopalu.
Osteoartritis
Bolovi u koljenima kod odraslih mogu se pojaviti zbog pretjeranog fizičkog napora. Zapravo, kao i zbog loše odabranog tempa opterećenja.
Uz to, postoje i drugi razlozi za bol u starijoj dobi - početak razvoja bolesti poput osteoartritisa. Ova bolest je deformabilni artroza ili artroza zglobova koljena.
Bolest je prilično česta, javlja se uglavnom u dobi između 50-60 godina i zahvaća hrskavično tkivo zglobova koljena.
Statistike pokazuju da je bolest postala češća i češće pogađa žensku polovicu. Štoviše, početna faza uzima krug razvoja kod ljudi u dobi od 25-30 godina. Stoga je važno na vrijeme dijagnosticirati početak bolesti i usporiti njen razvoj.
Vaskularna patologija
Bolnost se može primijetiti zbog razvoja mnogih patologija, uključujući infarkt miokarda, akutni kolecistitis, bubrežnu koliku.
Također u prisutnosti bolesti arterija, vena, živaca, žila donjih ekstremiteta. Bolesti se razlikuju po etiologiji, patogenezi, ali ujedinjuje ih zajednički klinički simptom - bol.
Posebno:
- Razvojem akutne tromboze, obliteracijske ateroskleroze, tromboangiitisa;
- S razvojem embolije glavnih arterija, akutne bolesti vena, Raynaudove bolesti;
- S varikoznim venama, u pozadini Paget-Schrötterovog sindroma;
- S kongenitalnom arteriovenskom displazijom.
Što učiniti ako mišiće nogu iznad koljena bole nakon trčanja?
Prije svega, s prvim i akutnim manifestacijama boli, vrijedi potražiti kvalificiranu pomoć, jer će nepismeno i neovisno čuvanje znakova izazvati ozbiljne komplikacije.
U pravilu, nadležni stručnjak propisuje, uz preglede, i posebne lijekove koji zaustavljaju nedostatak hranjivih spojeva u sinovijalnoj tekućini - hondroitin i glukozamin. Međutim, uzimanje hondroprotektora nije lijek kojem se može pribjeći. Preporuča se koristiti ga u slučaju upalnog procesa.
U osnovi, morate spriječiti bol:
1. Korekcija prehrane. Potrebno je osigurati zglobove i kosti potrebnim elementima.
Posebno:
- masne kiseline Omega-3, Omega-6 i Omega-9;
- bjelančevine;
- kalcij;
- vitamini i minerali.
2. Pijenje. Važno je izbjegavati nestašicu vode, zato morate piti čistu vodu. To će pomoći sinovijalnoj tekućini da se oporavi.
3. Smanjenje opterećenja.
4. Premazi. Događa se da da biste uklonili bol, morate promijeniti mjesto treninga.
5. Izvođenje zagrijavanja. Prije vježbanja važno je zagrijati mišiće i zglobove.
6. Način odmora. Bez obzira na vrstu treninga, razinu kondicije sportaša, najvažnije je odmoriti zglobove i mišiće. Prije svega, potrebno je vratiti potrošene resurse za trening, a zatim - za potrošene kilokalorije.
Mjere prevencije
Redovitim vježbanjem prvi dani mogu biti bolni. Nakon tog razdoblja, u pravilu, bol popušta.
Da biste je potpuno eliminirali, važno je pridržavati se jednostavnih preporuka:
- Vratite svoj ritam trčanja u normalu. Potrebno je napraviti umjerena zaustavljanja, nemojte sjesti odmah nakon trčanja. Važno je trčanje pratiti uz trkačko hodanje.
- Zagrijte se prije svakog treninga.
- Svi dijelovi tijela trebali bi se ritmički kretati tijekom trčanja.
- Trening treba završiti glatko kako ne bi došlo do naglog porasta mliječne kiseline.
Većina bolova u nogama javlja se kao posljedica trošenja, prekomjerne upotrebe ili ozljeda zglobova, kostiju ili mišića, ligamenata, tetiva ili drugih mekih tkiva.
Neke vrste bolova u nogama mogu biti povezane s problemima u donjem dijelu kralježnice. Bolove u nogama mogu uzrokovati i krvni ugrušci, proširene vene ili loša cirkulacija.