Za sport postoji veliki broj fitnes opreme koja je pogodna za kućnu upotrebu. Među najpopularnijim su bicikli za vježbanje i staze za orbitu.
Usporedne karakteristike uređaja pomoći će otkriti što je bolje od sobnog bicikla ili eliptičnog trenažera.
Bicikli - značajke, prednosti i nedostaci
Simulator vam omogućuje jačanje svih mišićnih skupina i razvija izdržljivost za naredne treninge. Sobni bicikl smatra se idealnim za mršavljenje i kućne vježbe. Sobni bicikl simulira vožnju biciklom i ne zauzima puno prostora.
Vježba na sobnom biciklu nije jako raznolika, ali vam omogućuje izgradnju mišićne mase i smanjenje prekomjerne težine.
Prednosti simulatora:
- ubrzava cirkulaciju kisika u krvi tijekom vježbanja;
- mišići su ojačani;
- sagorijevanje do 600 kalorija u jednom satu;
- sobni bicikl pomaže smanjiti stresne situacije;
- korisnik će moći pojedinačno odabrati potrebnu vrstu modela;
- može se koristiti ne samo za mršavljenje, već i za prevenciju bolesti.
Mane:
- mišići gornjeg dijela tijela izloženi su manjem stresu od donjeg dijela;
- da biste dobili brzi rezultat s nastave, potrebno je dodatno provesti trening na drugim vrstama uređaja;
- trening je monoton;
- nepravilno izvedena opterećenja oštećuju zglobove.
Kontraindikacije za nastavu
Sobni bicikl nema sljedeće vrste kontraindikacija:
- srčana bolest;
- visoki krvni tlak;
- tahikardija;
- Bronhijalna astma.
Upotreba sobnog bicikla za bolesti koštanog sustava može se strogo koristiti pod nadzorom liječnika koji liječi, kako bi se spriječilo pogoršanje. Kod nekih bolesti liječnik propisuje sobni bicikl u minimalnim količinama kako bi se poboljšala terapijska terapija.
Eliptični trener - karakteristike, prednosti i nedostaci
Tijekom vježbanja na eliptičnom proizvodu mišići gornjeg i donjeg dijela tijela sudjeluju na isti način. Opterećenje se raspoređuje ravnomjerno, što vam omogućuje postizanje potrebnih rezultata bez upotrebe dodatne vrste simulatora.
Uz pomoć simulatora provode se polagani kružni pokreti rukama i nogama, što ubrzava proces sagorijevanja masti. Donji i gornji dijelovi ljudskog tijela rade sinkrono. Opterećenja na uređaju mogu se normalizirati, to se odnosi na različite režime treninga. Uređajem možete smršavjeti i izgraditi mišićno tkivo.
Prednosti:
- omogućuje vam brzo smanjenje težine;
- možete odabrati intenzitet vježbanja;
- angažira sve mišiće u tijelu, uključujući ruke i leđa;
- može se koristiti kao simulator treninga prije natjecanja;
- uređaj ne stvara buku.
Mane:
- visoka cijena;
- zauzima veliku količinu prostora u stanovanju;
- uređaj se mora stalno podmazivati.
Kontraindikacije za nastavu
Kontraindikacije:
- hipertenzivna kriza;
- zastoj srca;
- tahikardija;
- dijabetes;
- onkološko obrazovanje;
- bolesti koštanog sustava.
Također, u nekim je slučajevima uporaba simulatora kontraindicirana u složenim slučajevima varikoznih vena.
Usporedba bicikla za vježbanje s eliptičnim trenažerom - tablica
Da biste usporedili dva simulatora, morate ukratko pročitati informacije:
Opcije | Bicikl za vježbu | Eliptični trener |
Veličina uređaja | Mnogi se uređaji teže preklopiti. Također za kućnu upotrebu možete odabrati mini simulator koji ne zauzima puno prostora, a pogodan je čak i za male stambene prostore. | Ima veliku veličinu, najprikladniji za česte kuće u stanu može uzrokovati nelagodu živim članovima obitelji |
Upravljačka ploča | Prisutnost upravljačke ploče ovisi o cijeni modela, kao i o proizvođaču | |
Buka tijekom nastave | Vježbački bicikli imaju prosječnu razinu buke, ovisno o kvaliteti korištenih dijelova | Praktički nema buke |
Učinkovitost u mršavljenju | Omogućuje vam treniranje samo donjeg dijela tijela | Uključeni su svi mišići tijela |
Sigurnost tijekom uporabe | Pravilnom vježbom uređaj je siguran, jer mirno stoji na podu, čak i tijekom aktivnog treninga | |
Kontraindikacije | Uređaj se ne smije koristiti u prisutnosti kroničnih bolesti | |
Koristite u preventivne svrhe za bolesti | Koristi se samo nakon savjetovanja s liječnikom koji dolazi | Izvrsno za sportske treninge i mršavljenje |
Cijena | Od 3000 rubalja | Cijena od 7000 rubalja |
Unatoč velikom broju sličnih karakteristika, ova dva simulatora omogućuju postizanje različitih rezultata, što se mora uzeti u obzir pri odabiru uređaja.
Što je bolje - sobni bicikl ili eliptični trener?
Svaka vrsta simulatora ima svoje osobine i pozitivne aspekte. Stoga definitivno ne možemo utvrditi koji je uređaj najbolji za korisnika.
Izbor uvelike ovisi o svrsi kupnje uređaja i osobnim željama osobe. Oba simulatora omogućuju vam održavanje aktivne slike i bavljenje sportom kod kuće.
Što je najbolje za mršavljenje?
Kada se razmatra ovo pitanje, potrebno je individualno pristupiti svakom slučaju.
Izbor uređaja za mršavljenje može ovisiti o nekoliko kriterija:
- uređaj se kupuje kao dodatni trening. Ako osoba redovito posjećuje teretane ili se bavi nekim drugim sportovima, u ovom slučaju može se koristiti sobni bicikl koji će učinkovito pridonijeti gubitku kilograma i stjecanju ispravne figure;
- potrebno je eliminirati suvišne centimetre u donjem dijelu tijela - korištenje sobnog bicikla smanjuje nakupljanje masnoće i pomaže u jačanju mišićnog tkiva;
- jednoliki gubitak kilograma po tijelu. U takvim se slučajevima eliptični trener smatra učinkovitim, jer je cijelo tijelo istovremeno uključeno u trening. Trening na ovoj vrsti uređaja omogućuje vam brzo smanjenje težine u potrebnom volumenu.
Oba stroja promiču razgradnju masti i gubitak kilograma.
Recenzije vlasnika
Mnogi korisnici sobnih bicikala griješe vježbajući na uređaju bez savjetovanja sa stručnjacima. Nepravilan trening ne djeluje, bez obzira na trajanje treninga, a također može uzrokovati bolove u leđima i nogama.
Stoga je, da biste smršavjeli, potrebno konzultirati se sa stručnjakom koji će odabrati pojedinačni režim vježbanja ovisno o problemu osobe.
Maksima
Dobio sam eliptični uređaj za treniranje, redovito vježbao mjesec dana, dva puta dnevno, izgubio 5 kg. U početku je bilo poteškoća tijekom treninga, brzo sam se umorio i sva želja za vježbanjem je nestala.
Međutim, postupno sam se uključio i sada stalno treniram, postupno povećavajući opterećenje. Poznati trener savjetovao je da se držite proteinske dijete i konzumirate više tekućine kako biste postigli najbolji rezultat.
Elena
Vjerujem da je eliptični uređaj učinkovitiji za ljude koji mršave, a također je i dodatni uređaj za kućni trening sportaša. Tijekom korištenja simulatora, opterećenje se raspoređuje na sve mišićne skupine, što dovodi do sagorijevanja više energije.
Elena
Izbor simulatora ovisi o ciljevima koji se postižu. Džoger sam, pa bicikl koristim kao dodatni uređaj za trening kod kuće. Dobro jača mišiće nogu i stražnjice, a također poboljšava kontrolu disanja.
Svjatoslav
Kada vježbate na sobnom biciklu, leđa se brzo umaraju. Stoga koristim eliptični uređaj, jer je kod kuće moguće potpuno pumpati sva tijela. Jedini nedostatak je visoka cijena simulatora, pogotovo ako se kupi model profesionalnog tipa.
Valery
Korištenje simulatora omogućuje vam redovite sportove kod kuće. Takvi uređaji prikladni su i za sportaše i za ljude koji žele smršavjeti. Prije početka treninga potrebno je konzultirati se s liječnikom i utvrditi moguće kontraindikacije.