Trčanje s visokim dizanjem bokova po strukturi, karakteru i dinamici najbliže je redovnom trčanju. Možete jednostavno i selektivno utjecati na željene mišićne skupine, povećati opterećenje prema vlastitom nahođenju.
Doista, s uobičajenim trčanjem neke mišićne skupine uopće ne rade. Stoga je ovakva vrsta trčanja učinkovitija od bilo koje druge trke. Razgovarajmo o tehnici trčanja, prednostima i nedostacima i analizirajmo pogreške sportaša.
Za što se koristi trčanje u visokim bokovima?
Trčanje s visokim bokovima vrlo je učinkovita vježba. Koriste se za povećanje tjelesne aktivnosti za sebe. Uobičajeno trčanje uopće ne opterećuje mnoge mišićne skupine
I ovdje su uključeni svi mišići, što znači da će se snaga tijela povećati. Ponajviše je takvo trčanje namijenjeno mršavljenju, jer se troši više energije.
Pogledajmo čemu još služi trčanje s visokim kukom:
- razrada prednjeg dijela bedra, stopala, mišića fleksora kuka;
- poboljšava koordinaciju mišića, razvija snagu;
- opterećuje tisak, što znači da će se riješiti želuca;
- višak kalorija se sagorijeva;
- izvrstan kardio trening, povećava kontraktilnost srca;
- izvrsno zagrijavanje za sportaše, a prije nego što energetsko opterećenje zagrije tijelo, priprema se za opterećenje.
Trčanje s visokim podizanjem kuka - tehnika
Održavanje ispravne tehnike trčanja je neophodno. To je jedini način da se izbjegnu ozljede i postigne učinkovit rezultat.
Takvi pokreti s velikom amplitudom sugeriraju dobro prethodno zagrijavanje od 5-10 minuta. Najbolje je trčati na ovaj način po ravnoj površini: parku, stadionima s posebnim premazom. Ne možete trčati po asfaltu, jer će biti velikog stresa na zglobovima.
Tehnika izvršenja:
- Stojite ravno, prvo podignite desnu nogu, blago savijenu u koljenu. Vratite desnu ruku natrag bez savijanja. Savijte lijevu ruku u laktu i stavite je u razinu prsa.
- Tada sve radimo u zrcalnoj slici, odnosno podižemo desnu nogu, a ruku povlačimo unatrag i savijamo se u laktu. Ruke bi trebale raditi gotovo kao normalno trčanje. Oni to rade samo energičnije. To će vam pomoći podići nogu s tla prije sljedećeg koraka i savršeno održati ravnotežu. Izvodite probe, držite ruke blizu sebe i pokušajte trčati s visokim nogama. To je jedini način da shvatite koliko će biti teško odgurnuti se od površine u takvim uvjetima, a pritom i dalje održavati ravnotežu.
- Bedro treba biti visoko i često podignuto. Ako se iz nekog razloga to ne može učiniti, smanjite visinu. Učestalost bi trebala ostati na istoj razini, ovo je najučinkovitija opcija.
- Pokušajte držati tijelo uspravno ili s laganim nagibom prema naprijed. Ne treba ponavljati greške drugih i trčati, naginjući tijelo unatrag. Leđa će dobiti dodatno opterećenje, a noge će, naprotiv, biti manje uključene. Stoga promatrajte položaj tijela dok trčite s podignutim kukom.
- Pri slijetanju stavite noge na prste kako biste izbjegli ozljede. Slijetanje bi trebalo biti proljetno, mekano.
- Naglasak treba biti na podizanju noge s oslonca, a ne obratno na njegovom postavljanju. Stavljanje nogu na drugačiji način može oštetiti ligamente i zglobove.
- Morate istodobno disati na usta i nos. Kada trčite s visokim koljenima, povremeno morate mijenjati tempo, ubrzati i usporiti. Ili se pridržavajte uobičajenog tempa trčanja.
Za i protiv vježbanja
Trčanje s visokim dizalom bokova ima više prednosti nego nedostataka:
- Glavni plus vježbe je da trčanjem na ovaj način možete povećati tjelesnu izdržljivost i imati opći učinak jačanja.
- Možete istodobno raditi gotovo sve mišiće tijela bez odlaska u teretanu.
- Savršeno ublažava stres, poboljšava raspoloženje.
A loša je strana što trčanje s visokim dizanjem kuka ima kontraindikacije, pa se stoga svi ljudi ne mogu baviti ovim korisnim sportom.
Kontraindikacije za trčanje
Trčanje s podizanjem kuka, komplicirana verzija trčanja na koju smo navikli.
I smatra se da nije traumatična vrsta, ali svejedno ima kontraindikacije:
- Kontraindicirano kod osoba s problemima koljena. Budući da je ovaj zglob prvenstveno uključen.
- Također, ne možete se baviti ovim sportom ako postoje problemi s kralježnicom, a postoje i kardiovaskularne bolesti.
- Postoje kontraindikacije za pretilost. S prekomjernom težinom, zglobovi koljena već pate, a takvo aktivno trčanje utrostručit će opterećenje i uništiti kapice koljena u nekoliko treninga. Dakle, prvo trebate smršaviti, a zatim trčati.
- Za ostale bolesti prvo se morate obratiti liječniku. Samo on može odobriti ili kategorički zabraniti ovaj sport.
Glavne pogreške sportaša
Pogreške sportaša ponekad nanose nepopravljivu štetu zdravlju.
Stoga je korisnije učiti na tuđim pogreškama:
- Pri slijetanju su potpuno stavili stopalo, a ne na prst. Kao rezultat, zglobovi su preopterećeni, a vjerojatnost ozljeda u skladu s tim raste.
- Kukovi su lagano podignuti, to smanjuje učinkovitost treninga. I sam trening sveden je na nulu, smisao se gubi.
- Ruke sportaša često poput bičeva vise nepomično poput bičeva. To krši tehniku pokreta i njegovu kontrolu.
- Ramena su nagnuta prema natrag, a ne prema naprijed. To znači da će biti prekršena tehnika trčanja: donji dio leđa dobit će dodatno preopterećenje, kuk neće biti paralelan s tlom, ruke neće moći normalno raditi itd.
- Pada u stopalo, nema elastičnosti. Nedovoljna apsorpcija udara pri slijetanju.
- Takva se vježba mora izvoditi na sljedeći način: trčati 35-40 metara, trčati unatrag mirnim tempom. Ne možete forsirati događaje, morate imati na umu da će samo redoviti trening dovesti do željenog rezultata.
Trčanje s visokim dizalom kuka vrlo je lako svladati, čak i za početnike. Glavna stvar je znati njegove osnove: slijediti tehniku, napraviti preliminarno zagrijavanje, pravilno disati. Preporučujemo da savladate ove jednostavne vježbe za jačanje zdravlja i podizanje samopoštovanja. Ova je trka već pomogla tisućama ljudi, pomoći će i vama. Želja i ustrajnost svima!