Mnogi se ambiciozni trkači pitaju kako pravilno postaviti noge. Postoji nekoliko mogućnosti postavljanja stopala, razmotrimo ih detaljnije.
Način postavljanja stopala na prste
Ovu metodu koriste svi profesionalni sportaši. Prednost ove tehnike je što zbog minimalnog vremena dodira s površinom dolazi do manjeg gubitka sila uslijed odbijanja.
Posebnost postavljanja stopala s ovim stilom trčanja je u tome što je stopalo uvijek postavljeno ispod sportaša, a ne ispred njega. To značajno štedi potrošnju energije.
Učinkovitost ove tehnike znatno premašuje sve ostale metode trčanja. No, postoji vrlo velik problem za trkače koji žele savladati ovu tehniku. Da biste trčali na prednjem dijelu stopala, morate imati vrlo snažne mišiće tele. Čak ni svi prvorazredni sportaši nisu u stanju trčati barem 1 km na ovaj način u svojoj maksimalnoj snazi. Naravno, polaganim tempom sasvim je moguće to čak i učiniti trkači početnici, ali ipak će biti uloženo puno truda.
Svi sprinteri trče na prstima, pogotovo 100 metarapa čak i kad trče križeve, još uvijek ne mijenjaju tehniku trčanja. Imaju dovoljno snage u svojim mišićima. Ali nema izdržljivosti, jer za ovu tehniku nisu potrebna samo snažna, već i izdržljiva teladi. Stoga trčanje na ovaj način ne bih preporučio trkačima početnicima.
Način valjanja od pete do pete
Najčešća tehnika koju koriste trkači amateri je kotrljanje od pete do pete. Osobitost tehnike je u tome što trkač prvo stavi nogu na petu. Tada, po inerciji, pokret kotrlja nogu na prst i odbijanje od tla događa se već prednjim dijelom stopala.
Ova tehnika ima svojih prednosti. Prvo, ako naučite trčati kako ne biste sami sebi naletjeli na noge, tada vam je zajamčena lakoća kretanja. Drugo, to je prirodno za ljude, jer mnogi ljudi stavljaju noge na isti način kada samo hodaju.
Loša strana su uobičajene pogreške koje imaju trkači početnici. Prije svega, to se tiče "španciranja" čarapa na tlu. Odnosno, sportaš stavlja nogu na petu, ali se ne kotrlja. I odmah nogom udario u zemlju. Ova je tehnika opasna za ozljede zglobova. Stoga pazite da se noga zakotrlja i ne padne. Pogotovo takva pogreška postaje primjetna kad nastupi umor i nema snage kontrolirati svoje korake. U ovom je slučaju potrebno uključiti snagu volje i paziti da ispravno zakoračite na zemlju.
Još članaka koji bi vas mogli zanimati:
1. Ručni rad dok trčite
2. Vježbe trčanja nogu
3. Tehnika trčanja
4. Što učiniti ako je periost bolestan (kost sprijeda ispod koljena)
Također postoji pogreška kada se tijekom trčanja noga tako snažno iznese naprijed da sportaš jednostavno naleti na nju. U ovom slučaju morate doslovno preskočiti vlastitu nogu da biste mogli dalje. Zbog toga dolazi do ogromnog gubitka snage.
Način kotrljanja s nožnog na peti
Načelo kotrljanja od pete do pete suprotno je kotrljanju od pete do pete. Prvo stavite nogu na prste, a zatim cijelu nogu.
Trčati na ovaj način malo je teže nego prethodni način. Međutim, učinkovitost ove tehnike je veća.
Međutim, vrlo je važno potpuno razumjeti tehniku takvog trčanja. Mnogi neiskusni trkači jednostavno trče nožnim prstima u zemlju dok trče na ovaj način. Da se to ne dogodi, morate pokušati staviti nogu pod sebe. Da biste to učinili, prilikom podizanja nogu trebate podići bedro višenego što to obično činite. Tada će ova tehnika biti vrlo slična tehnici profesionalnih trkača, osim što je puno lakša za izvođenje.
Postoji niz rjeđih načina postavljanja stopala. U zasebnu temu možete uključiti takozvano Qi trčanje, koje koriste brojni ultramaratonski trkači. Takvim trčanjem noga se postavlja na cijelu nogu, ali ni nožni prst ne skida. Međutim, nemojte žuriti s takvim trčanjem. Da ova tehnika ne bi naškodila, treba je dobro proučiti. Zbog toga je napisana cijela knjiga o Qi trčanju.
Da biste poboljšali svoje rezultate u trčanju na srednjim i dugim udaljenostima, morate znati osnove trčanja, kao što su pravilno disanje, tehnika, zagrijavanje, sposobnost izrade ispravne olovke za oči za dan natjecanja, ispravnog rada snage za trčanje i ostalih. Stoga vam preporučujem da se upoznate s jedinstvenim video tutorialima o tim i drugim temama autora web stranice scfoton.ru, na kojoj ste sada. Za čitatelje stranice video tutorijali su potpuno besplatni. Da biste ih dobili, samo se pretplatite na bilten i za nekoliko sekundi dobit ćete prvu lekciju u nizu o osnovama pravilnog disanja tijekom trčanja. Pretplatite se na lekciju ovdje: Pokretanje video tutorijala ... Ove su lekcije već pomogle tisućama ljudi, a pomoći će i vama.