Gubitak kilograma do ljeta trebao bi započeti zimi. U današnjem ćemo članku razmotriti na koje sve načine možete izgubiti kilograme zimi kod kuće.
Zašto je teže izgubiti kilograme zimi?
Naše tijelo ima puno zaštitnih instinkta. A neki od njih ometaju mršavljenje. Tako, na primjer, ako sjedite na krutoj, niskokaloričnoj dijeti, nakon što počnete normalno jesti, tijelo će se osvetno početi debljati. To je zato što se tijelo štiti za budućnost ako iznenada opet mora gladovati. I da ga glad ne bi ubio, masnoću sprema unaprijed, pokušavajući u nju pretvoriti svu hranu.
Isto se odnosi i na zaštitu od hladnoće. Potkožna masnoća izvrstan je toplinski izolator. Tijelo razumije da se za zimu treba zagrijati, pa počinje taložiti masnoće tako da postoji zaštitni sloj. Istodobno, tijelo će shvatiti bilo kakav pokušaj mršavljenja vrlo negativno, pa će na sve moguće načine pokušati održati svoj "krzneni kaput" netaknutim.
Gubljenje kilograma pravilnom prehranom
Na temelju prethodnog stavka možemo reći da je potrebno više truda kako bi tijelo počelo gubiti kilograme. I prije svega, gubitak kilograma mora započeti regulacijom prehrane.
Naime, potrebno je smanjiti količinu nezdrave hrane, povećati količinu konzumiranih bjelančevina i iz prehrane isključiti tešku masnu hranu. Već sam napisao zaseban članak o pravilnoj prehrani za mršavljenje. Možete se s njim upoznati ovdje: Pravilna prehrana za mršavljenje.
Još članaka iz kojih ćete naučiti druge principe učinkovitog mršavljenja:
1. Kako trčati da bi se održala kondicija
2. Je li moguće zauvijek smršavjeti
3. Intervalno trčanje ili "fartlek" za mršavljenje
4. Koliko dugo treba trčati
Vježbe kod kuće na simulatorima
Puno je uređaja za vježbanje koji su dizajnirani za sagorijevanje viška masnoće. Stoga, ako imate financijske mogućnosti, svakako kupite jednu od njih. Najbolje za mršavljenje uključuju traku za trčanje, sobni bicikl i stroj za mršavljenje.
Međutim, samo okretanje pedala ili trčanje bez sustava neće biti od velike koristi. Potrebno je trenirati prema određenom rasporedu, o čijim ću vam općenitim načelima gradnje sada reći.
Prvo, trebate trenirati 5 puta tjedno. Učestalije vježbanje može uzrokovati umor i mentalni umor od vježbanja. A oni rijetki možda neće dati rezultate.
Drugo, trening bi trebao trajati oko sat vremena. Za to vrijeme trebat ćete se zagrijavati 15 minuta, zatim započeti glavni trening i raditi vježbe istezanja 5-10 minuta prije kraja seanse. Sukladno tome, trening izravno na simulatoru trajat će oko 35-40 minuta.
Treće, temeljni trening trebao bi biti raznolik i provoditi ga u različitim zonama otkucaja srca. Naime, radite mirnim tempom s pulsom od 120-140 otkucaja, pri kojem se događa najaktivnije sagorijevanje masti, ali zbog niskog intenziteta, stalni trening u ovom načinu rada neće dati puno učinka. Stoga bi se od pet dana na takvom sustavu trebalo izvesti 1-2 treninga.
Još 1-2 treninga treba raditi u intervalima. Odnosno, izvodite pristup, na primjer, 3 minute rada na putanji orbite, u kojem vam se puls podiže na 170 otkucaja. Nakon toga prebacite se na način u kojem puls pada na 120. Zatim opet izvedite pristup brzim tempom. U ovom načinu odradite cijeli trening, povremeno radeći ubrzanje i odmor.
I još jedan ili dva dana trebate napraviti tempo opterećenja, ali bez pauze. Odnosno, vi odabirete ritam rada vašeg otkucaja srca u području od 150-160 otkucaja. I ovim otkucajima srca radite cijeli trening.
Dakle, utječući na sve zone pulsa, moći ćete "napumpati" tijelo tako da ono može sagorjeti sve više i više masnoće u istom vremenskom razdoblju i s istim pokazateljima otkucaja srca.
Opći fizički trening kod kuće
Uz simulatore, imperativ je izvođenje općih fizičkih vježbi. Kao što su čučnjevi, skakački konop, iskoraci, sklekovi i drugo. Neophodni su kako bi se cijelo tijelo održalo u dobroj formi i kako bi svi mišići bili ispravno razvijeni. Budući da simulatori obično imaju problem lokalnog utjecaja, pri čemu većina mišića u tijelu nije pogođena i dolazi do neravnoteže u razvoju.
Treba shvatiti da u ovom slučaju govorimo o mišićima, a ne o masnoći. Sve navedeno ne znači da ćete tijekom vježbanja na sobnom biciklu imati jake i tanke noge, a sve ostalo će ostati debelo. Ne, masnoća izlazi približno ravnomjerno iz cijelog tijela, s najproblematičnijim područjima - trbuhom, bedrima i stražnjicom. Ali razvoj mišića ovisi samo o vama i o tome na kojem mišiću više radite.