Situacija kada koljeno boli nakon trčanja poznata je mnogim sportašima, posebno onima koji više vole velike staze. U svijetu sportske medicine postoji čak i zajednički naziv za ovaj problem - "trkačko koljeno". Što se krije iza ove dijagnoze, kada se sportaš treba zabrinuti i kako spriječiti bol - ovaj članak govori o tome!
Uzroci bolova u koljenu
Prije nego što smislimo što učiniti, shvatimo zašto koljena mogu trpjeti nakon trčanja. Uzrok nisu uvijek traume ili ozbiljne bolesti, ali simptom se nikada ne smije zanemariti.
Sjetimo se što je koljeno. Ovo je jedan od najtežih zglobova u ljudskom tijelu, koji preuzima ogromno opterećenje. Zglob spaja bedro i potkoljenicu i odgovoran je za opću pokretljivost donjeg ekstremiteta. Dizajn je jedinstven - nježno drži težinu ljudskog tijela i to ne samo u mirovanju, već i pod opterećenjem. Tijekom trčanja, potonji se uvelike povećava.
Izdvojimo 3 skupine razloga zbog kojih koljena bole nakon trčanja ili treninga:
- Patološki procesi u zglobu;
- Oštećenje ligamentnog aparata;
- Upalni procesi u pateli.
Ovi uzroci bolova u koljenu nakon trčanja najčešće su posljedica pretjeranog vježbanja. Sportaš ignorira bol, nastavlja trenirati, pogoršavajući situaciju. Ostale su mogućnosti nepridržavanje tehnike trčanja, neugodne cipele ili neravna podloga.
Predlažemo da otkrijemo ove skupine i nabrojimo sve moguće situacije zbog kojih sportaši imaju bolove u koljenu.
- Ozljeda meniskusa. Tanka je hrskavica odgovorna za ublažavanje i stabilizaciju zgloba. Ako vas koljena bole iznutra nakon trčanja, mogli biste se istegnuti, ili još gore, potrgati meniskus. U ovom se slučaju u početku osjeća akutna bol, a zatim noga natekne, postaje teško nagaziti je.
- Iščašenje patele. Čest razlog koji mnogi trkači znaju iz prve ruke. Usput, upravo tu bol oni uglavnom ignoriraju zbog niskog intenziteta. Kriv za umor ili preopterećenje. Simptom brzo prolazi, u pravilu, do sljedećeg treninga, a sportaš, kao da se ništa nije dogodilo, nastavlja vježbati. Kao rezultat sustavnih iščašenja, ligamenti se protežu i koljeno postaje manje stabilno. Rizik od ozbiljnih ozljeda znatno se povećava.
- Kada boli vanjsko koljeno nakon trčanja, postoji mogućnost oštećenja bočnog ili kolateralnog ligamenta.
- Početnici često traže odgovor na pitanje - zašto ih noge trče ispod koljena sprijeda nakon trčanja? Ova lokalizacija može biti posljedica upale pokostnice (pokostnice). Pokostnica je najtanji film koji obavija kost. Kao rezultat nepravilne tehnike trčanja, film se odvoji od baze i upali. Osoba osjeća bol u koljenu.
- Kada se razni ligamenti u zglobu istegnu ili rastrgnu, bol se može lokalizirati na različitim mjestima. Neke bole noge nakon trčanja iznad koljena sprijeda, druge - iznutra, a treće - iznutra. Uobičajeni znakovi takve ozljede su jaka oteklina, bol s naporom i dodirom te ograničena pokretljivost.
- Problem ne leži uvijek u ligamentnom aparatu. Ponekad koljena bole zbog patoloških reumatskih bolesti: artritisa, artroze, periartritisa, reumatizma, burzitisa, sinovitisa, tendinitisa. Bolesti koljena treba liječiti samo pod nadzorom liječnika.
- Ako smatrate da vas kosti ispod koljena bole nakon trčanja, to je možda zbog nedovoljne opskrbe krvlju u sektoru koljena. S takvim vaskularnim poremećajima, bol je obično slaba, nepoznatog mjesta. Čini se da me bole mekana tkiva, ali u isto vrijeme čini se da bole kosti. Najčešće se adolescenti koji su ušli u fazu aktivnog rasta žale na takve simptome. Brodovi jednostavno nemaju vremena rasti istom brzinom dok se kostur dulji.
Pored ozljeda i bolesti, koljeno može boljeti i zbog opće nespremnosti sportaša i loše organizacije trčanja:
- Nesigurno tlo - neravno, kvrgavo ili obratno, asfalt ili beton. Idealno tlo za sigurno trčanje - posebna površina na stazama za trčanje ili prirodnim stazama bez prepreka;
- Pogrešna tehnika trčanja - pogrešno postavljanje stopala ili položaj tijela. Kao rezultat, povećava se opterećenje zgloba, a koljeno boli;
- Ravna stopala - trčanje s ovom genetskom značajkom strukture stopala uvelike preopterećuje koljena;
- Loše cipele - uske, ne učvršćuju nogu, teške, ne u veličini itd .;
- Ne obazirući se na zagrijavanje.
Što učiniti i kada posjetiti liječnika?
Sada ćemo analizirati što učiniti ako koljena bole nakon trčanja. Kao što razumijete, zanemarivanje simptoma neizbježno dovodi do ozbiljnijih posljedica, stoga biste trebali odmah reagirati.
- Kod akutnih i iznenadnih bolova neposredno tijekom ili neposredno nakon trčanja, zglob treba imobilizirati. Popravite ga elastičnim zavojem i osigurajte odmor;
- Što ako su bolovi u koljenu nakon trčanja toliko jaki da ih je nemoguće podnijeti? Četvrt sata stavljajte hladni oblog.
- Mnogi pokušavaju pronaći informacije o tome kako namazati bolno mjesto. Preporučujemo sljedeće protuupalne gelove za ublažavanje boli - Voltaren, Analgos, Diklofenak, Dolobene i njihove analoge. Ne zaboravite da ovi lijekovi samo ublažavaju lokalni simptom, bez uklanjanja uzroka.
- Sjednite ili lezite s nogom višom od trupa;
- Čak i ako noga više ne boli nakon ovih manipulacija, vrijedi ugovoriti sastanak s ortopedskim kirurgom.
Sada razmotrimo što učiniti ako koljeno boli nakon svakog trčanja, sustavno, odnosno postoji rizik od razvoja kronične patologije:
- Naravno, prvo što treba učiniti je posjetiti liječnika. Odlučit će o uputnosti propisivanja hondroprotektivnih lijekova koji obnavljaju ligamente i zglobove;
- Vrijedno je neko vrijeme prekinuti trening, a u uobičajenom životu nosite elastični zavoj;
- Po uputi liječnika mogu se primijeniti topli oblozi ili masti za zagrijavanje;
- Trčanjem se može nastaviti samo uz dopuštenje liječnika koji liječi.
Prevencija
Pa, shvatili smo što učiniti s bolovima u koljenu nakon trčanja, kao i uzroke ovog simptoma. Sada ćemo ukratko navesti preventivne mjere:
- Odaberite ravno, prirodno tlo za svoje trčanje. Pretvrdo ili vrlo mekano tlo povećava rizik od ozljeda.
- Pridržavajte se pravilnog položaja stopala - kotrljajte se od pete do pete, stopala su postavljena ravno, a ne uvučena ili izvučena.
- Uložite u kvalitetne tenisice za trčanje. Napominjemo da svaka sezona ima svoju obuću. Na primjer, postoje posebne tenisice za zimu;
- Postavite si odgovarajuće opterećenje, nemojte ga naglo povećavati;
- Nikad ne izostavljajte zagrijavanje i hlađenje.
Kao što vidite, pravila nisu nimalo komplicirana, ali značajno smanjuju rizik od razvoja složenih patologija. Naravno, možete se ozlijediti slijedeći ove preporuke - ponekad je, nažalost, dovoljan i jedan neugodan pokret. Kamenčić ispod stopala.
Zapamtite, samo liječnik propisuje liječenje u situacijama kada koljeno boli nakon trčanja. Ne vjerujte svom zdravlju Internetu i neukim savjetnicima. Ako želite da vam trčanje postane omiljena i cjeloživotna navika, nemojte zanemariti signale svog tijela. Ako boli, onda morate otkriti razlog! Budi zdrav.