Sportaši koji se bave sportovima snage, uključujući crossfittere, u određenoj se fazi treninga suočavaju s činjenicom da zbog nedovoljne aerobne izdržljivosti ne mogu u potpunosti otkriti svoj potencijal i postići maksimalne rezultate za sebe. Naravno, razvija se uz pomoć kardio aktivnosti (trčanje, hodanje, sobni bicikl, itd.), Ali ako je cilj profesionalni sport, tada morate shvatiti da ekstremni rezultati zahtijevaju ekstremni trening. U ovoj situaciji CrossFit trening maska (hipoksična maska) može pomoći sportašima.
Korištenje trenažnih maski u CrossFitu danas nije rijetkost. Mnogi poznati sportaši potvrđuju da su zahvaljujući njihovoj upotrebi uspjeli značajno povećati svoje funkcionalne kvalitete, prije svega, aerobnu i izdržljivost snage.
Kisikove maske za crossfit i ostale sportove snage dizajnirane su na takav način da je njihov učinak usporediv s penjanjem na planine sa svim pratećim znakovima: gladovanje kisikom i blaga hipoksija mozga. Ova simulacija prirodnih uvjeta na velikoj nadmorskoj visini može značajno povećati intenzitet vašeg CrossFit treninga.
Zašto koristiti CrossFit masku za trening, kako izvući maksimum iz nje i istovremeno ne štetiti zdravlju - reći ćemo u ovom članku.
© pavel_shishkin - stock.adobe.com
Što je CrossFit maska?
Crossfit trening maska = vrsta trenera. Izrađen je od visokokvalitetnih hipoalergenskih materijala, koje karakteriziraju dobra ventilacija, lakoća i trajnost. Sam mehanizam sastoji se od sljedećih elemenata:
- elastična traka učvršćena na stražnjem dijelu glave;
- 2 ulazna i 1 izlazni ventil za disanje;
- dijafragme za ventile.
Hipoksična maska dizajnirana je na takav način da su tijekom udisanja ulazni ventili djelomično zatvoreni. To tjera sportaša na intenzivnije disanje, zbog čega je dijafragma ojačana, a osjećaj zakiseljavanja u mišićima koji rade pod opterećenjem se smanjuje. Stupanj ograničenja kisika može se podesiti pomoću posebnih membrana smještenih na maski. U tom slučaju možete simulirati gorje u rasponu od 900 do 5500 metara.
Bilješka! Masku morate početi koristiti s imitacijom minimalne visine - važno je prvo se prilagoditi takvom opterećenju, a tek onda postupno početi povećavati intenzitet treninga.
© zamuruev - stock.adobe.com
Savjeti za korištenje i odabir maske
Prije korištenja maske provjerite jeste li dobrog zdravlja dok radite CrossFit. Posebno pažljivo provjerite kardiovaskularni i dišni sustav. Zapamtiti! Česta i preintenzivna uporaba trenažne maske može pogoršati postojeće patološke zdravstvene probleme.
Preporuke za upotrebu
Masku za trening ima smisla koristiti samo na onim treninzima tijekom kojih težimo cilju razvoja svoje anaerobne izdržljivosti. To može biti trčanje ili brzo hodanje, izvođenje funkcionalnih kompleksa umjerene ozbiljnosti, boks, hrvanje itd.
Morate ga početi koristiti s minimalnim otporom: na taj se način tijelo brže prilagođava novoj brzini disanja. Da biste kardiovaskularni sustav prilagodili ugodnom srčanom ritmu za svoje tijelo, trebali biste započeti s kardiom niskog intenziteta. Tek nakon toga možete početi izvoditi crossfit komplekse uz dodatnu upotrebu maske.
Ni pod kojim okolnostima nemojte forsirati događaje - u početku bi opterećenje trebalo biti „uvodno“: nema posla u maski do kvara. Između serija mora biti dovoljno vremena za odmor, a brzina otkucaja srca ne smije prelaziti 160 otkucaja u minuti. Stoga se preporuča istovremeno koristiti i mjerač otkucaja srca s maskom za trening.
Pri prvim znakovima malaksalosti i hipoglikemije, upotrebu trenažne maske treba odmah prekinuti. Nakon toga svakako morate unijeti dovoljnu količinu tekućine (još bolje - izotonična pića) i neke jednostavne ugljikohidrate. Ovo će vratiti energetsku ravnotežu tijela, vratiti disanje i dovesti vaše tijelo u normalu.
© iuricazac - stock.adobe.com
Kako odabrati masku?
Vrijedno je kupiti crossfit masku samo ako ste potpuno sigurni u njezinu originalnost i ispravno funkcioniranje. Budite oprezni i pronicljivi u ovom pitanju: tržište je preplavljeno jeftinim lažnim materijalima niske kvalitete i ne postoji jamstvo da ulazni i izlazni ventili uređaja rade kako se očekuje. Ako kupite nekvalitetni proizvod ili koristite masku bez prethodnog testiranja, riskirate gubitak svijesti zbog nedostatka kisika. Nemojte naručivati maske s mjesta za slijetanje s jedne stranice - vjerojatnost da ćete naletjeti na lažni proizvod blizu je 100%.
Čak i ako ste vlasnik skupe markirane maske - ne zaboravite da ona zahtijeva pažljivo održavanje. Tkaninu s vremena na vrijeme treba oprati, a sam respiratorni mehanizam ponekad treba rastaviti i obrisati od nakupljene prašine i vlage. Još bolje, koristite zamjenjive navlake. Maska za koju se ne brine pravilno, nakon nekog vremena više neće pravilno prilagoditi preklapanje ventila i dovod zraka može biti osjetno oštećen.
Koje vježbe možete raditi s maskom?
CrossFit maska za vježbanje savršena je za sve treninge u kojima razvijamo aerobnu izdržljivost. Prije svega, ovo se odnosi na trčanje ili brzo hodanje, biciklizam, hodanje steperom ili elipsom i druge vrste kardio vježbanja.
Preporuča se upotreba maske
Preporučljivo je koristiti trenažnu masku pri izvođenju tehnički jednostavnih vježbi i crossfit kompleksa koji se izvode s vlastitom težinom sportaša. To mogu uključivati sljedeće vježbe:
- razne vrste sklekova s poda i na neravnim šipkama;
- različite vrste natezanja na šipci;
- čučnjevi s tjelesnom težinom;
- vježbe za tisak;
- burpee;
- skočni čučnjevi;
- skakanje na rubni kamen;
- penjanje po užetu ili rad s vodoravnim užetima;
- dvostruko uže za skakanje;
- radite čekićem, vrećom s pijeskom.
Ovo nije cijeli popis vježbi u kojima masku za trening možete koristiti za poboljšanje vlastite izvedbe, već samo nekoliko primjera.
Vježbe se ne preporučuju
Mnogi sportaši koji vježbaju u teretanama koriste hipoksičnu masku u klasičnim osnovnim vježbama sa slobodnom težinom: deadlift, bench press, čučnjevi, redovi mrene itd. To učiniti nije sasvim točno: anaerobni tip treninga zahtijeva puno potrošnje energije, potrebna nam je dovoljna količina kisika za dobru opskrbu mišića koji rade.
Izuzetno je teško postići takav učinak u trenažnoj maski: teško je postići dobro pumpanje u njoj zbog slabe opskrbe plućima kisikom. Također je teško održavati ispravnu brzinu disanja, što može dovesti do povećanja krvnog tlaka. Posebno će biti opasno istodobno koristiti trenažnu masku i atletski pojas - u njima će biti gotovo nemoguće održavati normalnu brzinu disanja. Stoga je bolje spremiti masku za trening za anaerobni rad i razvoj izdržljivosti. Korištenje maske za trening snage je kontroverzno pitanje.
Blagodati i šteta crossfit maske
Kao i svaki trener, CrossFit maska može biti ne samo korisna, već i štetna za tijelo u uvjetima nepravilne uporabe. Kratko ćemo pogledati kako sportaš može imati koristi od korištenja maske i kakve posljedice može imati ako se nepravilno koristi.
Blagodati crossfit maske
Umjerena uporaba, koordinirana sa stručnjakom, pomaže u osvajanju novih sportskih visina: plućna i srčana izdržljivost se povećava zbog povećanja praga anaerobnog metabolizma, povećava se volumen pluća, aerobni umor se javlja puno sporije.
Ispravna uporaba trenažne maske može dovesti do sljedećih pozitivnih učinaka na tijelo:
- povećani volumen pluća;
- smanjenje osjećaja zakiseljavanja u mišićima;
- sporiji početak anaerobne glikolize i odbacivanja;
- jačanje dijafragme;
- prilagodba tijela na rad u uvjetima ograničene količine kisika;
- ubrzanje metabolizma, velika potrošnja energije.
Kakvu štetu maska može učiniti?
Unatoč brojnim pozitivnim prednostima, CrossFit maska za trening može biti opasna ako se zloupotrijebi. Preintenzivan trening u njemu može dovesti ne do pozitivnih, već do negativnih rezultata, naime:
- pogoršanje kardiovaskularnog sustava: česta tahikardija i aritmija;
- redovita tjelesna aktivnost u uvjetima povišenog krvnog tlaka može dovesti do arterijske hipertenzije i hipertenzije;
- kod rada s ograničenom količinom kisika i s povećanim pulsom mogući su gubitak svijesti i napadaji.
Korištenje crossfit maske za trening kontraindicirano je kod sportaša s patološkim bolestima kardiovaskularnog i dišnog sustava. Ova kategorija uključuje hipertenzivne bolesnike, astmatičare, osobe s koronarnom bolešću i mnoge druge. U svakom slučaju, čak i potpuno zdrava osoba trebala bi se posavjetovati sa svojim liječnikom prije korištenja maske za trening i saznati sve o mogućim posljedicama.