Muesli je s pravom zauzeo mjesto najpopularnijeg doručka među ljudima koji vole zdrav način života. U prehranu zdrave prehrane ušli su davne 1900. godine i od tada su samo ojačali svoje pozicije. Danas ćemo vam reći o prednostima i šteti muslija, njihovom sastavu, sadržaju kalorija i svim mogućim značajkama ovog proizvoda.
Što su musli - sastav i značajke proizvoda
Musli ima malo masnoća, a puno sporih ugljikohidrata, pa je sadržaj kalorija u proizvodu nizak. To je posebno važno za održavanje optimalne težine, za mršavljenje, tijekom razdoblja rehabilitacije nakon raznih bolesti. Uz povećane troškove energije, smjesi se dodaju orašasti plodovi, datulje, med i druga visokokalorična hrana.
Paleta muslija na policama trgovina je ogromna. Pri odabiru za sportsku prehranu obraća se pažnja na sastav, okus, rok trajanja, prisutnost konzervansa i način pripreme. Svojstva konačnog proizvoda ovise o sastavu smjese.
Musli se priprema od nekoliko sastojaka:
- žitarice;
- voće;
- bobičasto voće;
- orašasti plodovi;
- mekinje;
- med i sirupi;
- začini i začini.
Žitarice
Jedna ili nekoliko vrsta žitarica zobi, heljde, pšenice itd. Osnova su proizvoda. Spori ugljikohidrati u žitaricama drže vas sita nekoliko sati. Treba im puno vremena da probave i održavaju odgovarajuću razinu šećera do sljedećeg obroka, snižavajući razinu kolesterola.
Vitamini B skupine uključeni u žitarice povoljno utječu na tonus živčanog sustava, održavaju ispravnu strukturu zuba, noktiju, kose i kože. A vlakna, bogata žitaricama, reguliraju ritmički rad crijeva.
Voće
Smjesi se dodaju jabuke, banane, ananas itd. To ne utječe samo na okus proizvoda, već i na sadržaj kalorija. Najsitniji musli uključuje banane, kivi i mango. Okus možete diverzificirati i suhim voćem. Datulje, suhe šljive, suhe marelice, zasićuju musli kalorijama. Ispod je tablica sa sadržajem kalorija voća.
Bobice
Savršeno nadopunjuju žitarice. Čineći okus što raznolijim i ugodnijim, bobice značajno mijenjaju svojstva smjese. Dodatak brusnica olakšava smjesu.
Orašasti plodovi
Bogati su mineralima (fosfor, magnezij, kalcij itd.), Vitaminima i proteinima, pa se stoga često koriste u zdravoj prehrani. Visok udio kalorija u orasima (desetke puta više bobica) ograničava njihovu upotrebu u programima mršavljenja. Ispod ćete pronaći tablicu sa sadržajem kalorija orašastih plodova:
Mekinje
Tvrda ljuska zrna povećava volumen smjese, smanjujući sadržaj kalorija. Kad se dodaju mekinje, hrana se čini hranjivijom i sitost traje dugo. Postaju osnova niskokalorične prehrane, potiču redoviti rad crijeva i snižavaju razinu kolesterola u krvi.
Med i sirupi
Dodaju se kako bi smjesa bila ukusnija, zdravija ili granolu oblikovala u pločice. Zasićuju smjesu elementima u tragovima i vitaminima. Ali, kao i u slučaju orašastih plodova, oni povećavaju njegov sadržaj kalorija.
Začini i začini
Posebno su relevantni kada redovito koristite musli. Takvi aditivi ne samo da diverzificiraju okus, već i reguliraju apetit.
Konzervansi
Njihov dodatak povećava rok trajanja i opravdan je u dugim ekspedicijama bez dostave hrane. U svim ostalim slučajevima prednost treba dati prirodnim muslijima bez konzervansa.
Žitarice koje čine proizvod spljoštene su ili samljevene kako bi se ubrzala priprema smjese. Preliminarnom toplinskom obradom zrna dobivaju se pečeni musli. Često su uključeni u bombone i pločice, koji se jedu kao samostalna slastica.
Sirovi musli zahtijeva prethodno natapanje sokom, mlijekom, vodom, ali su puno zdraviji od svojih pečenih kolega.
Sadržaj kalorija i hranjiva vrijednost muslija
Tablica sadržaja kalorija i hranjive vrijednosti muslija (kalorija i BJU na 100 g proizvoda):
Uzmite u obzir i sadržaj kalorija muslija *, ovisno o aditivima:
Vrsta muslija | Sadržaj kalorija (Kcal na 100 grama pahuljica) |
Granola s jabukama | 430-460 |
Granola s bananama | 390-420 |
Granola s orasima | 460- 490 |
Musli + grožđice | 350-370 |
Pahuljice + med | 420-440 |
Pahuljice + orašasti plodovi | 390-440 |
Pahuljice + čokolada | 400-450 |
Pahuljice + čokolada + orašasti plodovi | 430-450 |
* Sadržaj kalorija muslija razlikuje se od vrste pahuljica i aditiva.
Tablicu kalorija Muesli preuzmite ovdje uz dodatak kako biste je uvijek mogli imati pri ruci.
Kakva je korist od muslija?
Posebno je važno pridržavati se pravilne prehrane tijekom intenzivnog vježbanja. Kao što znate, sportske performanse uvelike ovise o pravilnoj prehrani.
Što daje uključivanje muslija u redovitu prehranu:
- Ravnoteža. Minerali, elementi u tragovima, vitamini, aminokiseline, vlakna osnova su smjese. Redovitom uporabom proizvoda u tijelo ulazi potrebna količina hranjivih sastojaka. Štoviše, količina masti lako se regulira dodavanjem orašastih plodova.
- Ušteda vremena. Priprema se ne traje dugo: samo smjesu prelijte mlijekom i gotova je.
- Pravilnost Užurbani raspored treninga ugrožava vaš plan obroka. Muesli nije samo doručak prvaka, već i prikladan, punopravan međuobrok (popodnevni međuobrok, ručak) čak i na putu ili kad nedostaje vremena. A nije teško sa sobom nositi suhi müsli.
- Korist. Odaberite mješavinu bez zaslađivača, boja ili konzervansa. Blagotvorno djeluje na rast mišićne mase, rad organa i sustava.
Intenzivna potrošnja energije kod sportaša zahtijeva visokokaloričnu prehranu. U tom se slučaju mora regulirati unos masti. U takvim će slučajevima biti korisni pečeni musli s grožđicama, suhim marelicama, suhim šljivama i orasima. Sadržaj kalorija u takvim smjesama gotovo je kao u pecivima, a sadržaj bjelančevina, elemenata u tragovima i vitamina nekoliko je puta veći. Ovu su energiju i "vitaminsku bombu" mnogo puta testirali crossfiteri, trkači i dizači utega.
S čime se pripremaju musli?
Promjenom kombinacije žitarica, voća i orašastih plodova dobivaju se svi okusi suhe mješavine. Može se jesti sirovo, prati voćnim napitkom, kavom ili čajem. Dodavanje mlijeka, jogurta, sokova itd. Smjesi praha pomaže diverzifikaciji doručaka. Otkrijmo kako pravilno pripremiti musli i koje su kombinacije proizvoda najkorisnije.
S mlijekom
Suhe muslije prelijte mlijekom samo ako su prethodno termički obrađeni. To se nazivaju pečene ili granole pahuljice. Parne takozvane "sirove" smjese također je najbolje nekoliko minuta preliti mlijekom. U ovom slučaju, bolje se upijaju i nemaju okus "kartona".
Ako ste sami napravili musli od običnih žitarica, na primjer, valjane zobi, tada ćete ih morati namakati u mlijeku najmanje 1,5 sata. U ovom će slučaju maksimalizirati i okus i blagodati muslija.
Ako nadgledate svoju težinu, koristite niskokalorično mlijeko. Uz velike troškove energije, dopušteno je dodavati 6% mlijeka, pa čak i vrhnja.
Ova metoda kuhanja kategorički nije prikladna za osobe s nedostatkom laktoze. S godinama sposobnost prerade mliječnih ugljikohidrata opada, pa se uporaba muslija s mlijekom također ne preporučuje nakon 30 godina.
S jogurtom
Dodavanje jogurta povećava zdravstvene prednosti hrane. Sadrži korisne mikroorganizme koji povoljno djeluju na probavu. Ova je kombinacija posebno pogodna za sportaše starije od 30 godina, jer su laktozu već preradile bifidobakterije. Još jedan plus dodavanja jogurta je poboljšanje okusa muslija. Pahuljice su puno manje natopljene, a granola zadržava svoju hrskavost i čvrstoću. Mnogima je ovaj način jedenja muslija ugodniji. Sadržaj kalorija u gotovom proizvodu lako se regulira sadržajem masti i količinom jogurta.
S kefirom
Kefir kombinira svojstva mlijeka i jogurta. S jedne strane, dobro omekšava suhe pahuljice, poput mlijeka. S druge strane, gušće je konzistencije svojstvene jogurtu. Sadrži korisne bakterije koje mliječni šećer pretvaraju (fermentiraju) u glukozu. Ove su pahuljice prikladne za sportaše s intolerancijom na laktozu.
Sadržaj kalorija kefira odabire se za sportske zadatke. Fermentirani mliječni proizvod s niskim udjelom masti koriste gimnastičari, trkači itd. za vrijeme redovitog vježbanja. Kefir s visokim udjelom masti (6%) dodaje se muslimima tijekom natjecateljske sezone.
S čokoladom
Čokolada je visokokalorični proizvod. Sadrži flavanoide, vitamine, antioksidanse, blagotvorno djeluje na živčani, krvožilni i probavni sustav. Ovo je gurmanski proizvod. Belgijska i švicarska čokolada posebno su dobrog okusa. Gorke sorte ovog proizvoda su najzdravije.
Njegova upotreba značajno povećava sadržaj kalorija u smjesi. Sportaši uključuju musli s čokoladom u prehranu tijekom razdoblja povećane potrošnje energije.
S medom
Med je puno zdraviji od običnog šećera. Sadrži ne samo glukozu, vitamine B, K, C, E. Medena fruktoza doživljava se kao slađi proizvod od šećera. Stoga ga u malim količinama koriste sportaši za smanjenje unosa brzih ugljikohidrata.
Sadržaj kalorija meda je visok. Dodavanjem puno meda u pahuljice povećava se energetska vrijednost jela. Blagodati takvih muslija posebno su primjetne tijekom razdoblja rehabilitacije (nakon ozljeda ili operacija).
Postoji li doista šteta od muslija i što je to?
Kao i svaka hrana, i musli mogu naštetiti tijelu sportaša. Razmotrimo tipične primjere takvih situacija:
- Korištenje pahuljica od strane sportaša tijekom pogoršanja bolesti gastrointestinalnog trakta. Muesli ima grubu strukturu, nije termički obrađen i za probavljanje zahtijeva znatan napor probavnog sustava. Oni izazivaju pogoršanje dobrobiti, produžujući liječenje. Kako bi se izbjegla šteta od kukuruznih pahuljica, oni su isključeni iz prehrane tijekom pogoršanja kroničnih bolesti gastrointestinalnog trakta.
- Korištenje smjesa koje sadrže neželjene sastojke. Popis je individualan za svakog sportaša. Na primjer, ako ne podnosite gluten, nemojte koristiti mješavine žitarica. Maline i agrumi kontraindicirani su kod sportaša s alergijama. Med i slatko voće treba isključiti iz prehrane dijabetičara itd.
- Pogrešan odabir sadržaja kalorija u smjesi za raspored treninga. Uz značajan nesklad između sadržaja kalorija i potrošnje energije, dogodit će se neželjeno povećanje masne mase (ako se premaši). Ako se nutritivna vrijednost smjese smanji u pozadini sve većih opterećenja, to će dovesti do iscrpljivanja tijela i pogoršanja sportskih rezultata.
- Pretjerana konzumacija muslija. Standardne smjese ne sadrže vitamin C. Dugotrajna upotreba takvih pahuljica dovodi do smanjenja imuniteta. Pravi pristup prehrani: dodavanje muslija svježim sokovima bogatim vitaminom C i jedenje žitarica jednom dnevno.
Zaključak
Muesli je ukusan i zdrav proizvod. Promjenom sastava smjese i količine komponenata uključenih u nju lako je pronaći optimalnu kombinaciju za sportaše bilo kojeg profila, od šahista do crossfita.