Nagnječeno koljeno je česta ozljeda koja je posljedica udarca ili pada. Zbog nedostatka učinkovitih mjera za sprečavanje ozljeda, osjetljive su osobe različite dobi. Sportaši, djeca i starije osobe posebno su izloženi riziku. Unatoč vanjskoj bezazlenosti, ozljeda koljena zahtijeva pravodobno liječenje, čije odsustvo može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Ozbiljnost
Žrtve često podcjenjuju težinu svoje ozljede. To je zbog činjenice da se sindrom oštre boli, oteklina i ograničeno kretanje u zglobu koljena često ne pojavljuju odmah nakon modrice. Kao rezultat, patologija ostaje bez potrebnog liječenja.
Kozija koljena je različite težine, što samo liječnik može utvrditi:
- Lakša ozljeda uslijed vanjskog mehaničkog udara. Integritet kože i krvnih žila je očuvan. Šteta je popraćena kratkotrajnom boli i prolazi sama od sebe. Sindrom boli možete ukloniti trljajućim pokretima masaže.
- Modrica s hematomom ili abrazijom. Postoji lagano kršenje integriteta kože i puknuće malih krvnih žila, što rezultira modricom. Medicinska skrb omogućuje vam uklanjanje upale i ubrzavanje resorpcije hematoma.
- Puknuće mekih tkiva u području zgloba koljena (oštećenje meniskusa).
- Ozljeda uganuća. Samo je liječnik u mogućnosti dijagnosticirati ovu patologiju, budući da su njezini simptomi slični modrici trećeg stupnja. Žrtva osjeća bol, oteklinu, crvenilo i ograničeno kretanje.
- Nagnječenje komplicirano iščašenjem ili prijelomom. Najopasnija vrsta ozljede povezana s deformacijom koštanog i zglobnog tkiva. Liječenje ovog stupnja ozljede nemoguće je bez kirurškog zahvata.
© Dirima - stock.adobe.com
Simptomi
Kao rezultat ozljede zgloba razvija se upalni proces koji se očituje višestrukim kliničkim simptomima. Kirurg dijagnosticira ozljedu koljena na temelju objektivne procjene podataka istraživanja (ultrazvuk, radiografija itd.) I karakterističnih manifestacija.
Ozbiljnost kliničke slike ovisi o mnogim čimbenicima:
- snaga traumatičnog agensa;
- područje oštećene površine;
- kut mehaničkog udara;
- lokalizacija ozljede.
Simptomi omogućuju liječniku da potvrdi dijagnozu modrice i isključi prisutnost drugih ozljeda. Glavne manifestacije ozljede koljena su:
- Sindrom boli koji izaziva natečenost. Oteklina je znak nakupljanja tekućine u šupljini zgloba koljena. Ovaj simptom može ukazivati na hemarthrosis, uslijed čega se veličina zgloba povećava.
- Bol koju uzrokuje traumatično sredstvo. U nedostatku ozbiljnih oštećenja, sindrom boli prolazi prilično brzo. U slučaju komplikacija, priroda boli izravno ovisi o stupnju njihove ozbiljnosti. U teškim ozljedama može biti toliko intenzivna da uzrokuje nesvjesticu. Crvenilo kože na mjestu ozljede ukazuje na pojavu posttraumatske reakcije tijela na oštećenje zgloba.
- Ograničeni opseg pokreta u zglobu koljena. To je klinički simptom jakih modrica koji ga razlikuje od ostalih ozljeda.
Prvo što bi trebalo upozoriti žrtvu nakon ozljede jest ako se prilikom savijanja i istezanja koljenskog zgloba pojavi određeni zvuk, t.j. drobljenje koljena.
Prva pomoć
Prva pomoć za modricu koljena treba pružiti pravodobno i kompetentno kako ne bi naštetila pacijentu. Žrtvu treba podići i sjesti na klupu.
U slučaju intenzivnog sindroma boli, ako osoba ne može nagaziti stopalo, mora se pozvati hitna pomoć. Možda je teška ozljeda koljena rezultirala puknućem ili prijelomom ligamenta.
© designua - stock.adobe.com. Moguća ozljeda modricom koljena je puknuće prednjeg križnog ligamenta.
Dijagnosticiranje ovog stanja moguće je samo u specijaliziranoj medicinskoj ustanovi.
Prije dolaska liječnika nogu treba imobilizirati i staviti hladni oblog za ublažavanje oteklina. Oštećeno područje apsolutno se ne smije zagrijavati. Toplina može uzrokovati jako oticanje koljena. Abrazije ili rane na koži tretiraju se vodikovim peroksidom.
Kome se obratiti
Primarnu terapiju ozljede koljena i mjere rehabilitacije provodi traumatolog. U ozbiljnijim slučajevima žrtva se upućuje kirurgu i ortopedu.
Dijagnostika
Primarni zadatak liječnika je isključiti ozbiljniju patologiju. Specijalist bi trebao procijeniti stanje patele i zglobnih završetaka femura, tibije i fibule. Najpouzdanija dijagnostička metoda je radiografija.
Liječnik je dužan proučiti povijest bolesti i obaviti klinički pregled pacijenta. To eliminira uganuće ili puknuće ligamenata.
Teškoća u dijagnosticiranju modrice leži u činjenici da svježe ozljede imaju slične simptome kao i ozljede meniskusa: oštra bol i hemarthrosis. Ruptura meniskusa u ranoj fazi karakterizira prisutnost nespecifičnih simptoma. MRI, ultrazvuk i artroskopija pomažu u isključivanju ove dijagnoze. Navedene dijagnostičke metode omogućuju učinkovitu procjenu stanja mekih periartikularnih tkiva.
© Olesia Bilkei - stock.adobe.com
Liječenje kontuzije koljena
Nakon pružanja prve pomoći žrtvi, liječnik pregledava i propisuje terapiju lijekovima. Prvi put nakon ozljede pacijent treba ostati u krevetu i izbjegavati stres. Prilično je teško imobilizirati oštećeni zglob koljena, pa je postupak oporavka spor. Uz blage ozljede, nelagoda nestaje u roku od mjesec dana.
Lijekovi
Terapija lijekovima za ozljedu koljena usmjerena je na ublažavanje boli, uklanjanje edema, hematoma i krvarenja.
Kompleks liječenja uključuje:
- sredstva za ublažavanje boli (masti, injekcije, tablete): Diklofenak i Ketanov;
- protuupalni lijekovi;
- masti za aktiviranje procesa resorpcije hematoma;
- hondroprotektori;
- masti za zagrijavanje: Finalgon. Ugrijati zahvaćeno područje moguće je najranije 5 dana nakon ozljede.
Nakon smanjenja boli, fizioterapija se propisuje 1,5 tjedna nakon ozljede. Elektroforeza, UHF, fonoforeza i drugi postupci potiču cirkulaciju krvi u mekim tkivima i vraćaju pokretljivost zglobova.
Terapija vježbanjem, plivanje, joga i pilates pomažu ubrzati proces oporavka. Također se preporučuje hodanje umjerenim tempom.
Pacijenti s teškim modricama podvrgavaju se probijanju zgloba koljena radi uklanjanja tekućine. Nakon što se provede, koljeno se fiksira čvrstim zavojem ili ortozom kako bi se smanjila pokretljivost. U tijeku je terapija antibioticima.
© Andrey Popov - stock.adobe.com
Narodni lijekovi
Terapija lijekovima nije uvijek sigurna za bebu ili žene tijekom dojenja i trudnoće. Narodni lijekovi sposobni su ukloniti bol, oteklinu i upalu s blažim ozljedama.
Recepti:
- Smjesa od 40 ml medicinskog alkohola i iste količine vode mora se impregnirati gazom. Oblog se stavlja na zahvaćeno područje 30 minuta s pauzom od 6-8 sati. Postupak pomaže smanjiti oticanje i bol.
- Za pripremu obloga pomiješajte jednake omjere (20 ml) vode, jabučnog octa i maslinovog ulja. Prirodnu tkaninu natopljenu tekućinom treba pričvrstiti na koljeno 4 sata pomoću filma i toplog šala. Postupak se provodi ujutro i navečer dok se ne uklone neugodne posljedice ozljede.
- Sastav od 35 g pulpe aloe i meda treba utrljati u bolno koljeno ispod zavoja od gaze. Ne ispirati u roku od tri sata.
Za brzi učinak preporuča se korištenje lista bijelog kupusa. Uzvraća udarac dok se ne pojavi sok. Jedna je strana namazana medom. Plahta se nanosi na zahvaćeno koljeno, fiksira elastičnim zavojem i ostavlja preko noći.
Učinci
Nedostatak kvalitetne medicinske skrbi ili nepoštivanje preporuka liječnika može dovesti do ozbiljnih komplikacija:
- Intraartikularni hematom. Potrebno je ispumpavanje krvi iz zglobne šupljine i osiguravanje dugotrajnog odmora.
- Iščašenje ili prijelom. Opasni su potpunim gubitkom funkcionalnosti i dugotrajnim liječenjem, što ne daje uvijek očekivani učinak.
- Ozljeda ligamentnog aparata. Bolno stanje, za čije liječenje je potreban potpuni odmor i upotreba protuupalnih lijekova.
- Ruptura meniskusa. U nedostatku odgovarajućeg liječenja, to može dovesti do invaliditeta.
© joshya - stock.adobe.com
- Deformacija hrskavice, atrofija mišićnih vlakana i gubitak motoričke funkcije.
- Burzitis. Upalni proces koji se javlja nepravilnim liječenjem. Prati ga porast temperature, oteklina, bol. Jedna od komplikacija je infekcija koja zahtijeva intervenciju kirurga.
Najčešće posljedice nagnječenja koljena su kvrge, rane, modrice i ograničena pokretljivost nogu. Poznavanje mogućih komplikacija omogućit će osobi da izbjegne ozbiljne zdravstvene probleme.
© Photoboyko - stock.adobe.com
Prevencija
Postoje jednostavne smjernice za sprečavanje modrica ispod koljena:
- pridržavanje opreza prilikom izvođenja sportskog treninga;
- nedostatak intenzivnog stresa na koljenima;
- odabir pravih cipela s pouzdanom potporom za noge;
- poštivanje pravila zdravog načina života i uravnotežene prehrane;
- izbjegavajući nošenje cipela s visokom potpeticom.