Kršenje fizioloških i anatomskih veza kralježničnog kanala i kralježnice naziva se ozljeda leđne moždine. Ovakva neravnoteža povlači za sobom gubitak pokretljivosti, u nekim slučajevima s nepovratnim posljedicama.
Ozljeda kralježnice i leđne moždine rezultat je pada, nesreća, urušavanja zgrada, premlaćivanja ili drugih agresivnih radnji.
Osobe s dijagnozom ozljede kralježnične moždine ili za koje se sumnja da su ozlijeđene, dovode se na neurokirurgiju ili traumatologiju, ovisno o težini slučaja. Ako je ozljeda klasificirana kao relativno blaga, pacijent se smješta na neurološki tretman.
Klasifikacija ozljeda leđne moždine
1997. godine Ministarstvo zdravlja u Rusiji uvelo je novi sustav klasifikacije bolesti. Točnije kodiranje, uključujući abecedne i numeričke parametre, omogućilo je proširenje popisa i razjašnjavanje mnogih čimbenika kršenja.
Prema ICD-10, bolesti leđne moždine klasificirane su pod slovom S, posljedice ozljeda - T.
Ispravna dijagnoza omogućuje vam propisivanje pravog liječenja. Kod ozljeda kralježnične moždine, brzina odlučivanja i imenovanja terapije uvelike utječe na daljnju sposobnost pacijenta da održava motoričke funkcije. Stoga se u početnoj fazi ne procjenjuje funkcionalno stanje, razmatra se ozbiljnost oštećenja i propisuje kirurško ili konzervativno liječenje.
© magicmine - stock.adobe.com
Šteta se klasificira u 3 glavne vrste:
- Izolirano.
- Kombinirani - uključuju mehaničke poremećaje susjednih organa.
- Kombinirano - komplicirano zračenjem, otrovnim ili drugim čimbenicima koji pogoršavaju stanje pacijenta.
Postoji i klasifikacija SCI prema karakteristikama kršenja:
- Zatvoreno - bez oštećenja mekih paravertebralnih tkiva.
- Otvoreno - bez prodora u kičmeni kanal.
- Otvorene prodorne rane ima nekoliko vrsta:
- Kroz - karakterizira činjenica da predmet koji je oštetio kralježnicu prelazi u let.
- Slijepi - zbog kašnjenja predmeta u kralježničnom kanalu.
- Tangente djeluju na kralježnicu djelomično.
Otvorene rane povezane s kategorijama 2 i 3 dijele se na puščane (geleri, metak) i nevatrene (sjeckane, rezane, izbodene). Najopasniji za život su metak.
Ozljede kralježnične moždine klasificiraju se u sljedeće vrste:
- kontuzija (posljedice se utvrđuju 3 tjedna nakon uklanjanja kralježničkog šoka, što dovodi do neravnoteže refleksne aktivnosti);
- tresti;
- krvarenje ili intracerebralni hematom;
- puknuće kapsularnog ligamentnog aparata spinalnog motornog segmenta;
- iščašenje kralješaka, može biti različite težine;
- puknuće diska;
- prijelom, kao i prijelom s pomakom;
- kompresija (ranija, kasnija, akutna) s naknadnim razvojem kompresijske mijelopatije;
- ozljede glavne žile (traumatični srčani udar);
- razne ozljede korijena kralježničnih živaca;
- potpune ozljede leđne moždine najopasnije su i nepovratne.
© designua - stock.adobe.com
Pojava poremećaja na nekoliko mjesta kralježnice sistematizirana je kao:
- Višestruki poremećaji u obližnjim kralješcima ili kralješničkim diskovima.
- Višerazinski - oštećenje kralješaka ili međusobno udaljenih diskova.
- Višestruki višerazinski - kombiniraju karakteristike prethodne dvije vrste.
Simptomi u različitim slučajevima
Simptomi ozljede kralježnice sporo se javljaju i s vremenom se mijenjaju. To je zbog činjenice da u akutnom razdoblju postoji djelomična smrt živčanih stanica, kasnije se može dogoditi masivno uništavanje. Izazivaju ih sljedeći čimbenici: samouništavanje neispravnih tkiva, nedostatak prehrambenih komponenata, slabo zasićenje kisikom, opijenost.
Tijek bolesti karakteriziraju određene promjene i podijeljen je u razdoblja:
- akutna - 3 dana nakon ozljede;
- rano - ne više od 30 dana;
- srednji - 90 dana;
- kasno - 2-3 godine nakon nesreće;
- rezidualni - posljedice nakon mnogo godina.
Prve faze karakteriziraju simptomi s ozbiljnim neurološkim manifestacijama: gubitak osjetljivosti, paraliza. Kasnija razdoblja izražena su u organskim promjenama: nekroza, degeneracija.
Klinička slika ovisi o mjestu ozljede i težini poremećaja. U obzir se uzimaju i čimbenici nastanka određene ozljede. Sve to treba sustavno razmatrati.
Sve vrste ozljeda kralježnice imaju svoje simptome i u svakoj se kralježnici različito manifestiraju (cervikalna, torakalna i lumbalna). To ćemo razmotriti u donjim tablicama.
Ozljede korijena kralježnice
Cervikalna | Prsni | Lumbalno |
Bol u gornjem dijelu leđa, od donjeg ruba lopatica i iznad. Osjećaj utrnulosti. Ukočenost gornjih udova. | Bolovi u leđima i rebrima koji se pogoršavaju kad se bilo što radi. Oštra jaka bol koja zrači u područje srca. | Bolovi u lumbalnom dijelu, bedrima i stražnjici uslijed stezanja išijasnog živca. Pareza nogu i ruku. Seksualna disfunkcija, poremećena kontrola mokrenja i defekacije. |
Modrice kralježnične moždine
Cervikalna | Prsni | Lumbalno |
Oticanje oštećenog područja. Gubitak osjeta u vratu, ramenima i gornjim udovima. Oštećena pokretljivost vrata i ruku. U težim slučajevima, gubitak pamćenja, poremećaji vida i sluha. | Oticanje oštećenog područja. Bolovi u leđima i srcu. Neravnoteža dišnog, probavnog i mokraćnog sustava. | Utrnulost područja ozljede. Bol u stojećem i sjedećem položaju. Disfunkcija donjih ekstremiteta. |
Potres mozga u kralježnici
Potres mozga u kralježnici ispunjen je sljedećim manifestacijama:
Cervikalna | Prsni | Lumbalno |
Opća slabost, pareza gornjih udova. | Otežano disanje. | Pareza donjih ekstremiteta. Kršenje mokrenja. |
Gotovo sve ozljede kralježnice povezane su s činjenicom da osjetljivost odmah nestaje na mjestu ozljede. Ovo stanje traje, ovisno o težini kršenja, od nekoliko sati do nekoliko dana.
Drobljenje
Kada se stisnu, simptomi će biti isti bez obzira na mjesto ozljede:
- Djelomični gubitak osjetljivosti.
- Bol.
- Učinak gorenja.
- Slabost.
- Grčevi.
- Motorička disfunkcija.
Ozljeda
U slučaju kontuzije, pacijent osjeća privremeni gubitak motoričkih funkcija, refleksnu neravnotežu, slabost mišića, svi se znakovi očituju brzo, već u prvim satima.
Prijelomi kralježnice
U slučaju prijeloma, simptomi su sljedeći:
Cervikalna | Prsa |
| Bol:
|
Prijelomi su karakterizirani totalnom neravnotežom tjelesne aktivnosti, nestaje osjetljivost, smanjuju se mogućnosti motoričke aktivnosti donjih ekstremiteta.
Iščašenja
Iščašenja karakteriziraju sljedeći simptomi:
Cervikalna | Prsni | Lumbalno |
|
|
|
Puknuće kralježnične moždine
Rijetku i složenu patologiju - puknuće kralježnične moždine karakteriziraju sljedeći simptomi:
- Akutna bol na mjestu ozljede, često neizdrživa.
- Gubitak osjeta i potpuna paraliza kao nepovratne pojave na području smještenom ispod puknuća.
Hitna pomoć zbog ozljede kralježnice
Sumnja na ozljedu kralježnice zahtijeva hitan poziv za kvalificiranu pomoć. Strogo je zabranjeno poduzimati bilo kakve radnje bez medicinske naobrazbe. Svaka manipulacija sa žrtvom može biti kobna.
U slučaju ozljeda kralježnice kao posljedice nesreće, dopušteno je pružiti pomoć u okviru sljedećih preporuka:
- Kako bi se izbjegla povećana deformacija, pacijent je fiksiran. U slučaju ozljeda vrata pažljivo se stavlja čvrsta ogrlica, naziva se i ogrlicom Philadelphia.
- U slučaju teških ozljeda koje otežavaju disanje, udahnite navlaženi kisik pomoću cilindra s kisikom s uklonjivim nastavkom maske. Može se kupiti u obližnjoj ljekarni. Ako je oslabljena mogućnost spontanog disanja, u dušnik se umetne posebna cijev i izvede umjetna ventilacija pluća.
- Ako pacijent izgubi krv kao posljedicu traume, provodi se intravenska injekcija Refortana 500 i kristaloida. Te će manipulacije vratiti krvni tlak.
- Ako je ozljeda popraćena jakom boli, ubrizgava se analgetik.
Uspjeh u liječenju ozljeda kralježnice uvelike ovisi o brzini prve pomoći. Ako se pronađe žrtva, odveze se u bolnicu što je prije moguće.
© TeraVector - stock.adobe.com
Prva pomoć za kičmeni šok
Manifestacije kičmenog šoka rezultat su ozbiljnih ozljeda. U takvoj situaciji glavna pomoć žrtvi bit će brz i kompetentan prijevoz do bolnice.
Spinalni šok može se identificirati prema sljedećim kriterijima:
- Promjene u tjelesnoj temperaturi i znojenje.
- Disfunkcija unutarnjih organa.
- Povećani pritisak.
- Aritmija.
Šok nastaje kao rezultat poremećaja u području leđne moždine i može dovesti do brojnih teških posljedica. Pacijent je fiksiran na tvrdu podlogu, položivši ga licem prema gore ili dolje.
Izbor položaja izravno ovisi o stanju u kojem je žrtva pronađena. Tijekom kretanja održavaju položaj tijela u kojem je bila osoba kako bi se izbjegle daljnje deformacije i pogoršanje stanja.
U slučaju poteškoća s disanjem, osigurajte prohodnost putova. Izvodi se umjetna ventilacija.
Razdoblja ozljeda
Štete se dijele na razdoblja:
- Prva 2-3 dana traje akutni stadij. U ovom trenutku teško je donijeti zaključke o obliku ozljede, jer su znakovi kralježničkog šoka najizraženiji.
- Dva do tri tjedna nakon ozljede je rano razdoblje. Karakterizira ga poremećena refleksna aktivnost i provodljivost. Pred kraj ove faze spinalni šok slabi.
- Prava slika prekršaja pokazuje se u međuvremenu. Njegovo trajanje je nekoliko mjeseci. U nedostatku oštećenja drugog motoričkog neurona u lumbalnom i cervikalnom zadebljanju, refleksi se obnavljaju, tonus mišića se povećava.
- Posljednje se razdoblje nastavlja tijekom života. Postupno, tijelo vraća svoje prirodne funkcije, neurološka slika se stabilizira.
Prvi put nakon liječenja važne su mjere rehabilitacije, medicinske i socijalne. Pogotovo za žrtve koje su dobile status invalida.
© tatomm - stock.adobe.com
Dijagnostičke metode
Dijagnostika započinje intervjuiranjem žrtve ili svjedoka nesreće. Instrumentalne i aparaturne metode ispitivanja kombiniraju se s neurološkim. Liječnik pregledava i palpira.
U procesu prikupljanja podataka i postavljanja dijagnoze, liječnika zanima vrijeme ozljede i mehanika incidenta. Važno je tamo gdje pacijent osjeća gubitak osjetljivosti i motoričkih funkcija. Tijekom pregleda otkrivaju kojim pokretima se osjećaji boli povećavaju ili smanjuju.
Ako je žrtva odvedena u kliniku, očevici moraju izvijestiti je li se žrtva pomaknula nakon ranjavanja.
Neurološki poremećaji koji se pojavljuju neposredno nakon ozljede ukazuju na ozljedu leđne moždine. Ako u nedostatku kralježničkog šoka pacijent razvije neurološke znakove, može se pretpostaviti rano ili kasno sabijanje leđne moždine i njezinih korijena hematomom ili oštećenim koštanim ili hrskavičnim strukturama koje su se spustile u kralježnični kanal.
Potpuni ili djelomični gubitak pamćenja zahtijeva pregled mozga. U takvim slučajevima relevantna je dijagnostika, uključujući rentgensko ispitivanje i palpacijski pregled. Gubitak osjetljivosti na određenim područjima značajno komplicira dijagnozu, stoga se koriste sve dostupne metode instrumentalnog istraživanja. Do sada se rendgen smatra najbržom i najispravnijom metodom dijagnoze; CT i MRI su također propisani.
© Kadmy - stock.adobe.com
Kao rezultat vanjskog primarnog pregleda otkrivaju se deformacije tijela i bilježe se moguća mjesta ozljeda. Na temelju toga propisane su naknadne studije. Hematomi i udubljenja u torakalnoj regiji ukazuju na moguće prijelome rebara, puknuća pluća i druge ozljede. Vidljivi nedostaci u torakolumbalnoj regiji mogu biti popraćeni ozljedama bubrega, jetre i slezene.
Prilikom ispitivanja ozljeda kralježnice nemoguće je palpacijom utvrditi patološku pokretljivost kralješaka, takve manipulacije dovode do dodatnih oštećenja žila i unutarnjih organa.
Instrumentalni pregledi se provode kako bi se razjasnili lokalizacija, priroda i uzroci kompresije, značajke ozljede kralježnice.
Liječenje
Ako se sumnja na ozljedu kralježnice, prvo se provodi imobilizacija. Ako se ozlijeđena osoba nađe u nesvijesti, na mjestu nesreće ili nakon premlaćivanja, područje kralježnice također se imobilizira prije pregleda i uklanjanja rana kralježnice.
Postoje situacije u kojima je indicirana hitna kirurška intervencija:
- stalni porast neuralgičnih znakova, ako ozljeda nije popraćena kralježničkim šokom;
- začepljenje kanala kroz koje se kreće likvor;
- za kršenja kralježničnog kanala cijeđenjem predmeta;
- krvarenje u leđnoj moždini, pogoršano blokadom cirkulacije cerebrospinalne tekućine;
- dijagnosticirana kompresija glavne žile leđne moždine;
- poremećaji motoričkih segmenata kralježnice nestabilnog karaktera, koji predstavljaju opasnost od ponovljene ili periodične kompresije leđne moždine.
Operacije su kontraindicirane u sljedećim slučajevima:
- stanje šoka s nestabilnom dinamikom (hemoragično ili traumatično);
- ozljede s istodobnim kršenjem unutarnjih organa;
- traumatska ozljeda mozga velike težine, sumnja na intrakranijalni hematom;
- popratne bolesti praćene anemijom.
Kirurška intervencija za kompresiju kralježnične moždine izvodi se hitno. Nepovratne fiziološke transformacije događaju se unutar 8 sati nakon ozljede. Stoga pacijent odmah odlazi na odjel intenzivne njege ili odjel intenzivne njege, gdje se brzo uklanjaju sve kontraindikacije za operativni zahvat.
Razdoblje rehabilitacije nakon ozljede kralježnične moždine dugo je. Žrtva dolazi pod kontrolu liječnika, neurologa, vertebrologa i rehabilitacijskih terapeuta. Smatra se da je kombinacija fizikalne terapije i fizikalne terapije najučinkovitija tijekom razdoblja oporavka.
Prognoza
Oko 50% ljudi s ozljedama kralježnice umre u predoperativnom razdoblju, većina njih niti ne dolazi do medicinskih ustanova. Nakon operacije, stopa smrtnosti smanjuje se na 4-5%, ali se može povećati na 75%, ovisno o složenosti ozljeda, kvaliteti medicinske skrbi i ostalim povezanim čimbenicima.
Potpuni ili djelomični oporavak bolesnika s SCI događa se približno u 10% slučajeva, uzimajući u obzir da je ozljeda ubodena. Uz prostrelne rane, povoljan ishod moguć je u 3% slučajeva. Komplikacije nastale tijekom boravka u bolnici nisu isključene.
Dijagnostika na visokoj razini, operacije stabilizacije kralježnice i uklanjanja čimbenika kompresije smanjuju rizike od negativnog ishoda. Suvremeni implantabilni sustavi pomažu bržem podizanju pacijenta, uklanjajući negativne posljedice dugog razdoblja nepokretnosti.
Učinci
Svaka ozljeda kralježnice popraćena je paralizom. To se događa kao rezultat poremećaja u aktivnosti živčanih stanica. Trajanje i reverzibilnost nepokretnosti ovisi o težini ozljede i kvaliteti njege.
O posljedicama ozljede možete razgovarati nakon 8 tjedana, ponekad i manje. Otprilike u tom razdoblju spinalni šok se izglađuje i vidljiva je jasna slika oštećenja. Obično se u to vrijeme potvrđuje preliminarna dijagnoza.
Nepovratne posljedice nastaju kada je leđna moždina zdrobljena, što dovodi do potpune anatomske lome.
Posljedice i komplikacije ozljede kralježnične moždine dijelimo na:
- Infektivne i upalne - javljaju se u različitim razdobljima, povezane su s oštećenjem mokraćnog i dišnog sustava.
- Neurotrofični i vaskularni poremećaji - pojavljuju se kao rezultat atrofije mišića i organa. Tijekom ranog razdoblja rizik od tromboze dubokih vena je velik.
- Disfunkcija zdjeličnih organa.
- Ortopedski poremećaji - skalioza, kifoza, nestabilnost oštećenih područja kralježnice.