Prijelom bedrene kosti smatra se teškom ozljedom mišićno-koštanog sustava i zahtijeva složeno liječenje. Ovisno o mjestu kršenja integriteta, razlikuje se nekoliko vrsta ozljeda. Doći će do jakih bolova, smanjene pokretljivosti, deformacije i skraćenja udova, velikog gubitka krvi (s otvorenim prijelomom). Dijagnoza se razjašnjava pomoću radiografije. Ako je potrebno, pregledi unutar zgloba propisani su MRI. Liječenje uključuje učvršćivanje fragmenata radi daljnje pravilne fuzije.
Opće informacije
Prijelomi bedrene kosti nastaju uslijed izravnog udara ili pada na nogu. Takve ozljede imaju mnogo komplikacija. Ozljede se javljaju na bilo kojoj razini fragmenta, stoga se u medicini klasificiraju kao frakture:
- trohanterični i bedreni vrat (gornja kost);
- dijafiza (koštano tijelo);
- distalni (donji dio).
Te se ozljede razlikuju u mehanizmu izlaganja, simptomima, metodama liječenja i prognozi oporavka.
Prva pomoć
Prijelom tako velike kosti može biti fatalan, pa hitno treba pružiti hitnu pomoć. Ako su posude oštećene otvorenim prijelomom, iznad rane se mora staviti kalem da zaustavi krvarenje. Važno je zapamtiti da se to mora raditi samo 2 sata, inače će doći do nekroze tkiva. Napomena koja označava vrijeme nalazi se ispod odjeće. Ako nema papira, napišite na koži žrtve. Bolje je ne ostavljati podatke na odjeći, u bolnici je mogu skinuti.
Slomljena noga mora biti imobilizirana, to će spriječiti pomicanje fragmenata, pojačano krvarenje. Udlaga ili ravna daska nanosi se na cijelu nogu od donjeg dijela leđa do stopala s vanjske i unutarnje strane donjeg uda. Istodobno, stopalo ne smije visjeti. Žrtva se stavi na nosila i preveze u bolnicu. Za ublažavanje boli daje se anestetički lijek (Ibuprofen, Nurofen, Analgin, Paracetamol).
Trohanterični i prijelomi vrata bedrene kosti
Bedrna kost je cjevasta. U njezinom gornjem dijelu nalazi se glava koja ulazi u udubljenje zdjeličnih kostiju, tvori zglob kuka. Ispod glave je tanki septum - vrat. Povezuje se s tijelom pod kutom. Na tim se mjestima nalaze izbočine - mala i velika ražnja. Na tim se područjima često događaju udarne štete.
Uzroci prijeloma
Ozljede gornje bedrene kosti obično se vide u starosti. Tome pogoduje osteoporoza i nizak tonus mišića. U ženskom tijelu kut između vrata i tijela kosti oštriji je nego u muškaraca, a sam vrat je tanji. Iz tog su razloga ozljede češće.
Trohanterični prijelomi nastaju zbog ozljeda u nesrećama, padovima, hitnim slučajevima, tijekom sporta. S godinama se ozljede kuka mogu pojaviti čak i kod spoticanja, oštrog prijenosa težine tijela na jednu nogu.
© rob3000 - stock.adobe.com
Simptomi oštećenja
Prijelom bedrene kosti uvijek prati bolna bol, koju mogu ublažiti samo lijekovi. Ozljede vrata i trohanterične izbočine očituju se na različite načine.
Ozljeda vrata bedrene kosti popraćena je umjerenim bolovima u predjelima zdjelice i prepona. Prilikom kretanja intenzitet nelagode naglo se povećava. Osjećaj zone prijeloma ne uzrokuje veliku nelagodu, osjeća se prigušena bol. Postoji oticanje tkiva, ali nema modrica.
Trohanterični prijelom karakterizira manja pokretljivost udova. Bol je oštar, postaje neizdrživ kad se osjeti, na mjestu ozljede vidljiva su krvarenja, oteklina je izraženija.
U slučaju oštećenja gornjeg dijela bedrene kosti dolazi do okretanja zahvaćene noge prema van, njezina skraćivanja i "sindroma ljepljive pete" - nemogućnosti podizanja u ležećem položaju.
Taktika liječenja
Vratilo bedrene kosti nije prekriveno pokostnicom, pa slabo raste zajedno. Opskrba krvlju je ometana, fragmenti se s vremenom prekriju gustim vezivnim tkivom. Što je šteta veća, prognoza fuzije bit će gora. Invalidnost je često rezultat liječenja bez operacije.
Trohanteričke izbočine dobro su opskrbljene krvlju, a kalus se brzo stvara u traumi. Oštećenja u ovom dijelu zarastaju bez operacije uz dobar tretman. Komplikacije mogu nastati s više raseljenih fragmenata.
Taktiku terapije odabire traumatolog ovisno o stupnju oštećenja i dobi pacijenta. Kod intraartikularnih prijeloma poželjna je operacija. Kontraindikacije ove metode su kronične bolesti i starost. Dugotrajni odmor u krevetu može dovesti do komplikacija u obliku proljeva, upale pluća i tromboembolije. Iz tog razloga potrebno je pacijentu osigurati pokretljivost u kombinaciji s imobilizacijom ozlijeđenog uda. Izvodi se fiksacija kosti trilobatnom autoplastikom nokta ili kosti.
Za trohanterične prijelome preporučuje se izdvajanje skeleta dva mjeseca. Dalje se nanosi gips. Na ozlijeđeni ud moći će se stati za 4 mjeseca. Operacija takvih ozljeda može skratiti razdoblje liječenja. Tijekom operacije fiksacija se izvodi čavlom s tri oštrice, vijcima i pločama. Nakon 6 tjedana dopušteno je potpuno opterećenje noge.
Prijelomi dijafize
Oštećenje tijela bedrene kosti popraćeno je velikim gubitkom krvi i bolnim šokom.
Uzroci ozljeda
Oštećenje kosti nastaje kao posljedica udara, pada, savijanja, uvijanja. Češće su pogođeni ljudi mlade i srednje dobi. Pojavljuju se razni fragmenti koji vuku mišiće pričvršćene za njih u svim smjerovima. To uzrokuje brojne pomake.
Simptomi oštećenja
Glavne pritužbe žrtava prijeloma bedrene kosti:
- nepodnošljiva bol na mjestu ozljede;
- edem;
- deformacija noge;
- abnormalna pokretljivost;
- gubitak krvi;
- skraćivanje uda;
- traumatični šok.
© praisaeng - stock.adobe.com
Glavni smjerovi liječenja
Kako bi se spriječio razvoj traumatičnog šoka, žrtvi se propisuju sredstva za ublažavanje boli i sedativi. Za oporavak od gubitka krvi vrši se transfuzija krvi. Ovisno o ozljedi, potrebno je spojiti dijelove kosti i ukloniti postojeće fragmente. Za to se koriste metode vanjske fiksacije, hardverske vuče i kirurgije.
Ako postoje ozbiljne kronične bolesti, infekcija otvorene rane, loše zdravlje pacijenta, tada se umjesto operacije propisuje skeletna vuča 6-12 tjedana. Zatim se gips nanosi 4 mjeseca. U tom slučaju zglobovi kuka i koljena dugo ostaju nepomični, što negativno utječe na njihovo stanje. Operacija vam omogućuje brže povećanje mobilnosti pacijenta i izbjegavanje komplikacija zbog prisilne produljene nepokretnosti. Kirurška intervencija provodi se u nedostatku kontraindikacija, normalnog zdravstvenog stanja pacijenta. Ovdje se koriste šipke, ploče, igle.
© staras - stock.adobe.com
Distalni prijelomi
Femur na dnu ima ekspanziju i tvori dva kondila - unutarnji, vanjski. Njihove su površine u dodiru s tibijom, čašicom, tvoreći zglob koljena.
Prijelomi kondila nastaju uslijed pada ili udarca u zglob koljena, ponekad popraćeni pomicanjem fragmenata. Starije osobe više pate. Postoji mogućnost oštećenja jednog ili oba kondila. Karakteristično je pomicanje ulomaka prema gore i u stranu. Obično se krv ulijeva u zglobnu vrećicu tijekom ozljede.
Simptomi traume
Tipični znakovi oštećenja donje bedrene kosti:
- akutna bol u koljenu;
- ograničenje pokreta u udu;
- oticanje zgloba koljena;
- otklon potkoljenice prema van (s prijelomom vanjskog kondila) ili prema unutra (s oštećenjem unutarnjeg kondila).
Značajke liječenja distalnih ozljeda
Nakon anestezije izvodi se punkcija oštećenog zgloba. Zarobljena krv se ispumpava, lijek se ubrizgava. Ako nije bilo pomaka, tada se gips stavlja od gležnja na područje prepona 1-2 mjeseca, ovisno o težini ozljede. Ako postoje fragmenti, oni se uspoređuju, tek tada su fiksirani žbukom. Kada je nemoguće pravilno presaviti dijelove kosti, izvodi se operacija, komadi se fiksiraju vijcima. Po potrebi se koristi skeletna vuča.
Nakon liječenja provodi se tečaj oporavka. Fizioterapija, terapijska masaža, dobra prehrana, posebne vježbe pomažu u brzom vraćanju pokretljivosti bolesnog uda.
Prijelom kuka ozbiljna je ozljeda, posebno u starijoj dobi. Liječnik odabire metode liječenja ovisno o zdravlju pacijenta i stupnju oštećenja. Rehabilitacija će biti duga, trebate je započeti u bolnici i nastaviti kod kuće.