Vjerojatno ste puno puta primijetili da mnogi sportaši na visokoj razini utrku započinju s niskim startom. Zahvaljujući tome, uspijevaju razviti vrlo, vrlo veliku brzinu.
Što je niski start?
Povijest
Svi sportaši koji su trčali na kratke staze prije 1887. godine uvijek su startali u uspravnom položaju. Jednog je dana Charles Sherrill odlučio krenuti od niskog starta. Takva neobična odluka bila je vrlo neobična i izazvala je smijeh publike, ali Charles Sherrill, ne obraćajući pažnju na smijeh publike, ipak je krenuo s ove pozicije.
Na moje iznenađenje, tada je zauzeo prvo mjesto. I sportaš je špijunirao ideju da na ovaj način krene od životinja. Uvijek malo čučnu prije nego što naprave ribu. Ovo rješenje pomaže smanjiti otpor zraka na samom početku, jer je područje tijela prilično veliko.
Udaljenosti
Ova se tehnika koristi samo na kratkim udaljenostima, jer je vrijeme kada sportaš mora ubrzati izuzetno kratko, čak i takva stvar kao što je otpor zraka može na početku dati značajan porast.
U utrkama na daljine nije potrebna takva tehnika, jer na kraju na trkača neće utjecati kako je u početku startao, a trkači na daljinu na početku ne naprave tako snažan i brz brzi trzaj. Ova se tehnika koristi samo na udaljenostima do 400 metara.
Početni jastučići
Predstavljaju ih mali trkači s vodilicama, na kojima se nalazi mnogo ureza, koji su potrebni kako bi se učvrstili jastučići na potrebnoj međusobnoj udaljenosti. Ako se to učini pogrešno, sportaš će zauzeti neugodno držanje za sebe, što će dovesti do kršenja tehnike na početku i najvjerojatnije do gubitka.
Između metalnih tračnica postoje i tragovi koji pomažu podmetačima da postave što povoljnije za trkača.
Uvijek postoje dva bloka, jedan za desnu nogu, drugi za lijevu. Treba reći da su ti jastučići uvijek presvučeni protukliznim materijalom. To je neophodno kako bi sportaš na početku imao izvrsno prianjanje. Također, visina bloka je različita.
Što je posljednja veća, to bi trebala biti veća veličina cipele sportaša. Općenito, možemo sa sigurnošću reći da je cijeli mehanizam prilično kompaktan, ali istodobno nosi mnoge funkcije koje imaju za cilj pomoći sportašu da poboljša svoje performanse.
Tipovi s niskim startom
Tri su glavne vrste ovog početka. Prva se opcija najčešće koristi za redoviti start. Glavna značajka ove varijante je da je prednji dio stopala postavljen na udaljenost od 1,5 do početne crte.
Da biste postavili stražnji blok, potrebno je izmjeriti duljinu sportaševe potkoljenice, na toj udaljenosti stražnji će se blok nalaziti od prednjeg. Ova opcija omogućuje sportašu postizanje optimalne brzine na startnom području. Također, prva se opcija najčešće koristi prilikom podučavanja mladih sportaša, jer im je još uvijek teško razumjeti tako malu razliku između ovih mogućnosti.
Također, sportaši često pribjegavaju korištenju tehnika poput dugog starta. Za njegovu provedbu potrebno je prednju platformu postaviti pod kutom od 50 stupnjeva, a stražnju pod kutom od 60 - 80 stupnjeva. Ova se metoda koristi malo rjeđe od prve, ali i druga ima svoje prednosti.
Pa, zadnja opcija je bliski početak. S ovom je opcijom potrebno pravilno postaviti jastučiće. Prva mora biti udaljena 75 cm od startne crte, a leđa 102 cm od startne crte.
Ali nemojte se strogo držati ovih brojeva, jer je svaki sportaš jedinstven, svaki ima svoje osobine i preferencije, tako da se postavke za postavke jastučića mogu značajno razlikovati, ovisno o željama trkača.
Tehnika trčanja na kratke staze iz niskog starta
Početak pokreta
Prva faza je vrlo odgovorna i važna, jer će ovisiti o tome kako sportaš trči. Prvo, trkač treba zauzeti položaj prije starta, u tom položaju leđno koljeno treba spustiti na tlo. U ovom položaju osoba ima pet točaka podrške.
U tom bi slučaju ruke trebale biti na startnoj liniji, ali ni u kojem slučaju na njoj ili iza nje, jer će se u ovom slučaju računati lažni start. Prije nego što se čuje naredba za start, trkač mora u potpunosti osigurati da su cipele pravilno postavljene.
Ako nešto nije u redu, sportaš ima pravo ispraviti ovu pogrešku neposredno prije početka. Na prvu zapovijed trebate ustati s koljena, dok noge trebate nasloniti na jastučiće, ruke također igraju ulogu potpore, samo što ne smiju ići dalje od početne crte.
Pokretanje ubrzanja
Nakon naredbe "start" započinje jednako važna faza koja se naziva ubrzanje. Na početku, noge sportaša trebaju djelovati kao opruga. Sportaš, naglo gurajući, mora ići naprijed. Vrlo je važno zadržati prvobitni položaj prvih 30 metara. To je neophodno kako bi se brzina povećala što je brže moguće.
Također biste trebali obratiti pažnju na svoje ruke. Na početku bi trebali biti u povijenom stanju. Ovo polusavijeno stanje mora se stabilno održavati prvih 30 metara. Također, ne zaboravite raditi rukama. Ruke djeluju kao njihalo, što pomaže postići najveće ubrzanje u najkraćem vremenskom okviru.
Kad započinjete ubrzanje, težište mora biti ispred nogu, samo tada možete pravilno ubrzati. Ako se ovo pravilo ne poštuje, gubi se cijela poanta niskog starta. Ne zaboravite na noge. Oni također igraju vrlo važnu i značajnu ulogu. U trenutku starta trkač ih mora aktivno dovesti prema naprijed pod blagim kutom. U tom se slučaju stvara neka vrsta poluge koja pomaže postići potrebnu brzinu na startu.
Trčanje na daljinu
Nakon što prijeđete 30 metara, možete zauzeti uspravan položaj. Nakon što zauzmete uspravan položaj, trebali biste jako paziti na rad nogu. Moraju poduzeti duge, brze korake. Duljina koraka je različita za svaku osobu. Ako osoba predugo preduzima korake tijekom utrke u pokušaju da poveća brzinu, neće uspjeti.
Naprotiv, samo će puno izgubiti na brzini, jer je predugim korakom noga postavljena pod tupim ili pravim kutom, što sportaša uvelike usporava. Da, korak bi naravno trebao biti dug, ali ne biste ga trebali učiniti gigantskim. Optimalnu duljinu koraka treba izmjeriti na treningu s upućenom osobom koja vas uvijek može u nečemu ispraviti i dati potrebne savjete.
Kada trčite na daljinu, morate pravilno disati. Disanje treba biti ujednačeno i aktivno. Mnogi neiskusni sportaši tvrde da je potrebno udahnuti kroz nos i izdahnuti na usta. Ovo je naravno zabluda. Dok trči, osoba bi trebala disati na najudobniji način. Što je disanje dublje, pluća mogu apsorbirati više kisika, što znači da će mliječna kiselina brže oksidirati, omogućavajući sportašu brže trčanje.
Također je vrijedno pravilno raspolagati vlastitim snagama. Ako morate prijeći udaljenost od 400 metara, ne biste smjeli previše aktivno trzati na sredini daljine, jer jednostavno nećete imati snage završiti skok, što je vrlo loše. U sredini vrijedi držati ujednačen tempo, laganim trčanjem do cilja. Te će vam taktike omogućiti da maksimizirate svoj potencijal.
Završi
Ako trčite na udaljenosti od 300 do 400 metara, trebali biste započeti glatko ubrzanje 100 metara prije cilja. To će vam omogućiti da završite što aktivnije. Ako trčite kraću udaljenost, tada možete početi ubrzavati u drugoj polovici cijele udaljenosti. Što brže dođete do cilja, to bolje vrijeme možete pokazati.
Na kraju, vrijedi si pomoći i aktivnim ručnim radom. Nakon što ste prešli ciljnu liniju, nemojte odmah skočiti do koraka. Obavezno se rashladite u obliku kratkog trčanja niskim tempom, ovo će vam pomoći da svoj puls i disanje uredite, oporavak će biti puno brži.
Možemo sa sigurnošću reći da je trčanje na kratke staze cijela znanost, kojoj treba puno vremena i truda za učenje.