Mnogi se sportaši, uključujući trkače, pitaju kako saznati razinu fizičke spremnosti? Alternativno, možete izvoditi razne vježbe i testove ili proći liječnički pregled kod liječnika. Međutim, puno je jednostavnije i prikladnije napraviti Cooperov test. Što je ovaj test, koja je njegova povijest, sadržaj i standardi - pročitajte u ovom članku.
Cooperov test. Što je?
Cooper test generički je naziv za nekoliko testova fizičke spremnosti ljudskog tijela. Stvorio ih je 1968. godine liječnik iz Sjedinjenih Država Kenneth Cooper, a bili su namijenjeni vojnom osoblju američke vojske. Ukupno ovaj program uključuje tridesetak testova, od kojih je najpopularnije pokrenuto, kao najjednostavnije za izvođenje.
Ukupno je do sada razvijeno preko trideset posebnih testova. Dizajnirani su za razne sportske discipline, uključujući: trčanje 12 minuta, plivanje, biciklizam, skijaško trčanje, hodanje - normalno i penjanje stepenicama, skakanje užeta, sklekove i druge.
Značajke ovog testa
Glavna značajka ovih testova je njihova jednostavnost i lakoća izvođenja. Uz to, mogu ih prenositi osobe bilo koje dobi - od 13 godina do starijih (50+).
Tijekom ovih testova više od dvije trećine mišićne mase uključeno je u osobu. Najveće opterećenje provodi se u vezi s korištenjem kisika u tijelu sportaša.
Test će također procijeniti kako se tijelo nosi sa stresom, kao i kako funkcioniraju dišni i kardiovaskularni sustav.
Najpopularniji testovi
Najpopularniji Cooper-ov test je traka za trčanje - kao najpristupačnija i najjednostavnija za izvođenje. Njegova je bit u činjenici da za dvanaest minuta trebate pretrčati što veću udaljenost, koliko vam dopuštaju zdravlje i fizička spremnost.
Ovaj test možete izvesti bilo gdje - na posebnoj stazi, u dvorani, u parku, ali, možda, stadion možemo nazvati najboljim mjestom za Cooperove testove trčanja.
Cooperova povijest trčanja
Cooperov test prvi je put predstavljen 1968. godine. Američki liječnik (kao i pionir aerobnih vježbi) Kenneth Cooper stvorio nekoliko testova za vojnike američke vojske.
Konkretno, trčanje u trajanju od 12 minuta imalo je za cilj utvrditi fizičku obuku profesionalnog vojnog osoblja.
Trenutno se ovaj test koristi za procjenu tjelesne spremnosti profesionalnih sportaša (na primjer, atletičara, nogometaša itd.), Sportskih sudaca i običnih građana.
Cooperov test trčanja. Sadržaj
U početku je liječnik Kenneth Cooper smislio ovaj test za građane u dobi od 18 do 35 godina. Značajno je da se tvorac testa protivio tome da se provodi među starijima od 35 godina.
Napokon, ovdje morate razumjeti: muškarci, na primjer, u dobi od 18 i 40 godina, neće moći ispuniti test na isti način. Prije svega, dob osobe koja prolazi test utjecati će na rezultate.
Međutim, to uopće ne znači da se, na primjer, muškarac od 50 godina i stariji neće moći natjecati s mlađim ljudima. Doista, u ovom je slučaju najvažnije imati dobar fizički trening.
Tijekom 12-minutnog trčanja ljudsko tijelo prima izvrsno aerobno opterećenje, zasićenje kisikom, što znači da sam test ne može i neće naštetiti tijelu.
Zanimljivo je da je tijekom ovog testa u rad uključeno dvije trećine sve mišićne mase, pa je uz pomoć ovog testa moguće izvući zaključke o tome kako cijelo tijelo djeluje kao cjelina. Kada trčimo, naš kardiovaskularni i dišni sustav aktivno rade, pa je lako analizirati njihov rad i spremnost za tjelesnu aktivnost.
Provođenje tekućeg Cooperovog testa. Faze
Prije početka Cooperovog testa trčanja, ispitanik se mora zagrijati bez greške. Može se provoditi pet do petnaest minuta.
Dakle, kao zagrijavanje preporučuju se sljedeće vrste vježbi:
- Trčanje. Ovi pokreti postat će početak pokretanja tjelesnog rada, zagrijavanja, pripreme za test;
- Općenito jačanje gimnastike za zagrijavanje svih mišićnih skupina;
- Nužno je napraviti istezanje: to će vam pomoći pripremiti sve ligamente i mišiće za test, a također se neće ozlijediti tijekom intenzivnih pokreta.
Međutim, imajte na umu: s zagrijavanjem, također ne biste trebali pretjerivati. Ako se umorite prije testa, rezultati testa možda neće biti baš dobri.
Sam test započinje uobičajenim sportskim ekipama: "Reade set Go!". Kad se oglasi zadnja naredba, štoperica počinje raditi, a subjekt se kreće. Usput, ovaj test se može polagati i trčeći i hodajući. Međutim, imajte na umu da ako koračate korakom svih 12 minuta, rezultati ispitivanja možda vam neće biti ugodni.
Nakon 12 minuta štoperica se isključuje i mjeri se prijeđena udaljenost. Nakon toga se rezultati uspoređuju s tablicom standarda, na temelju koje se može donijeti odgovarajući zaključak o fizičkoj spremnosti određenog ispitanika.
Nakon položenog testa potrebno je zakačiti kako bi se disanje dovelo u red. Dakle, šetnja od 5 minuta ili trčanje sasvim je pogodno kao poteškoća.
Standardi Cooperovog testa
Da biste procijenili rezultate položenog testa, morate pogledati posebnu pločicu. Štoviše, valja napomenuti da ne postoji takozvana "zlatna sredina".
Ploča uključuje standarde za spol, dob i duljinu pređene udaljenosti u roku od 12 minuta. Rezultati se ocjenjuju kao "vrlo niski", "niski", "prosječni", "dobri" i "vrlo dobri".
Dob 13-14 godina
- Muški tinejdžeri ove dobi moraju prijeći udaljenost od 2100 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2700 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, ženske adolescentice ove dobi moraju prijeći udaljenost od 1500 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2000 metara (vrlo dobar rezultat).
Dob 15-16 godina
- Muški tinejdžeri ove dobi moraju prijeći udaljenost od 2200 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2800 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, adolescentice ove dobi moraju prijeći udaljenost od 1600 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2100 metara (vrlo dobar rezultat).
Dob 17-20 godina
- Dječaci moraju prijeći udaljenost od 2300 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 3000 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, djevojke moraju prijeći udaljenost od 1700 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2300 metara (vrlo dobar rezultat).
Dob 20-29
- Mladići moraju prijeći udaljenost od 1600 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2800 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, mlade žene ove dobi moraju za 12 minuta prevladati udaljenost od 1500 metara (vrlo nizak rezultat) do 2700 metara (vrlo dobar rezultat).
Dob 30-39 godina
- Muškarci ove dobi moraju prijeći udaljenost od 1500 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2700 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, žene ove dobi moraju prijeći udaljenost od 1400 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2500 metara (vrlo dobar rezultat).
Dob 40-49 godina
- Muškarci ove dobi moraju prijeći udaljenost od 1400 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2500 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, žene ove dobi moraju prijeći udaljenost od 1200 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2300 metara (vrlo dobar rezultat).
Dob 50+ godina
- Muškarci 50 i više godina moraju prijeći udaljenost od 1300 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2400 metara (vrlo dobar rezultat).
- Zauzvrat, žene starije od 50 godina moraju prijeći udaljenost od 1100 metara za 12 minuta (vrlo nizak rezultat) do 2200 metara (vrlo dobar rezultat).
Za više informacija o Cooperovim smjernicama za provjeru trčanja pogledajte priloženu pločicu s podacima.
Savjeti o tome kako se proći pored Cooperovog teksta
Ispod je nekoliko savjeta i trikova kako postići najbolje moguće rezultate za svoj Cooper test trčanja.
Tako:
- obavezno se zagrijte prije polaganja testa. To je posebno važno za ispitanike starije od 40 godina;
- istezanje mišića je neophodno (ovo savjetuje tvorac ovog testa, K. Cooper). Dakle, savijanje prema naprijed, kao i povlačenje, je u redu.
Sve je to najbolje raditi barem jednu minutu.
- Sklopite četke u "bravu" i pokušajte ih odvesti što više iza glave, a zatim rukama pokušajte dodirnuti lopatice.
- Lezite na leđa, a zatim se podižite bez upotrebe ruku. Ponovite ovu vježbu nekoliko puta.
- Sklekovi su izvrsni kao zagrijavanje prije polaganja testa.
- Možete brzo prošetati stadionom, a zatim izmjenjivati sporo trčanje i hodanje, uzimajući petnaest sekundi za svaku etapu;
- Tijekom testa, ni u kojem slučaju ne biste trebali pretjerano raditi. Zapamtite: ne polažete ispit, već testirate svoje tijelo.
- Nakon završetka testa, nemojte se zaustavljati, već malo prošećite - dovoljno je pet do sedam minuta. Inače, možete osjetiti vrtoglavicu, skok pritiska ili mučninu.
- Nakon testa zabranjeno je odmah istuširati se vrućim vodom i otići u parnu kupelj ili hamam. Preporučuje se prvo pustiti da se tijelo ohladi, a tek onda započeti postupke s vodom.
Trenutno se Cooperov test, razvijen prije nekoliko desetljeća za vojnike Sjevernoameričke vojske Sjedinjenih Država, uspješno koristi kako za testiranje profesionalnih sportaša i sportskih sudaca, tako i za ispitivanje tjelesnih sposobnosti i fizičke spremnosti običnih građana. Svatko to može uzeti i tinejdžeri i umirovljenici, a s vremenom, nakon treninga, mogu poboljšati svoje rezultate.