"Vrhunac" programa, kada se ne radi o cirkusu, već o atletici, je utrka na 100 metara za muškarce. Lijepi spol, punopravni sudionik svih atletskih disciplina, obraduje obožavatelje ljepotom i gracioznošću, fantastičnim rezultatima u nedavnoj prošlosti, čisto muškim oblicima, ali ... ne pretvara se da je najbrži čovjek na planeti.
Ime Usain Bolt dobro je poznato, a Florence Griffith (svjetska rekorderka na 100 metara), blago rečeno, nije toliko popularna, iako njezino postignuće traje gotovo 30 godina.
Što je sprint
Manje od 10 sek. (ovako sportaši svjetske klase trče 100 m) traje predstava za gledatelje i borba za sportaše. Da biste postali član, trebate kupiti kartu, dok drugi trebaju provesti desetljeća iscrpljujućeg treninga.
100 m je klasični sprint. Bez omalovažavanja zasluga ostalih sprinterskih udaljenostima, koje uključuju 60m (samo u zimskoj sezoni), 200m, 400m, kao i 110m prepone, "tkanje" je neprikosnoveni lider u kategoriji "prestiž".
Šprinterske štafete - 4h100 i 4h400m - zanimljive su i uvijek emocionalno održane.
Faze i značajke tehnike trčanja na 100 metara
Kratkotrajni rad u sprintu unaprijed određuje osobitosti u tehničkom i taktičkom treningu sportaša. Metode i odabir vježbi u različitim fazama trenažnog procesa uvelike se razlikuju od treninga onih koji ostaju.
Trčanje na 100 m uobičajeno je podijeljeno u glavne faze - start, ubrzanje starta, trčanje na daljinu, završni skok.
Svaka od ovih faza zahtijeva zasebnu specijaliziranu tehničku obuku.
Holistička slika nastaje tek nakon savladavanja svih elemenata u kompleksu.
Važno je postaviti temelje ispravne tehnike za mladog sportaša, a majstori, čak i vrlo visokih kvalifikacija, moraju neprestano paziti na njegovo poboljšanje.
Početak
U sprint disciplinama sudionici započinju s položaja "niskog starta" koristeći posebne startne blokove. Sportaš bira udaljenost od startne crte i između blokova. Noga za trčanje je ispred. Druga noga počiva na koljenu.
Ispravljene ruke postavljene su ispred startne crte, nešto šire od ramena, pogled je usmjeren jedan metar naprijed. Sudac startera daje dvije naredbe: 1. "startati", nakon čega je potrebno zauzeti položaj u blokovima i osloniti se na ruke. 2. "pažnja" - zdjelica je podignuta, tijelo se kreće naprijed, čekajući "pucanj". Na hitac je potrebno reagirati što je brže moguće i izbaciti ga iz jastučića.
U ovoj fazi spremnosti mišići donjih ekstremiteta ne bi trebali postati uhvaćeni, što će im omogućiti kontrakciju u pravo vrijeme i postizanje efekta "katapulta". Moderni jastučići opremljeni su elektroničkim stezaljkama i omogućuju vam utvrđivanje lažnog starta koji je izvan kontrole ljudskog oka. Lažni startovi u sprintima redovita su pojava (dijelovi sekunde su vrlo skupi) i u prošlosti su dovodili do sporova i žalbi. utvrđivanje ispravnosti ovisilo je o subjektivnoj percepciji suca na početku.
Kad je odluka prešla u nadležnost elektronike, to je pitanje uklonjeno s dnevnog reda. 2011. godine, u posljednjoj utrci Svjetskog prvenstva, W. Bolt je diskvalificiran zbog lažnog starta - automatizacija nije impresionirala njegovu veličinu. Visok pokazatelj "brzine jednostavne reakcije" (u ovom slučaju na zvučni signal) daje opipljivu prednost na početku.
Jedna od najučinkovitijih pomoćnih vježbi za vježbanje trčanja u startu i polijetanju je trčanje shuttleom, s varijacijama u dužini i broju okreta. Vježbe skakanja (od stajanja do dužine i visine, s utezima i otporom), trčanje uz stepenice, uzbrdo i mnoge druge, usmjerene na razvijanje svojstava brzine i snage ("eksplozivna" snaga).
Početno trčanje
U ovoj fazi trčanja sportaš mora brzo postići brzinu blizu maksimuma.
Važno je održavati pravilan nagib tijela kao optimalno produženje kuka u prvim koracima treba stvoriti vektor sile usmjeren više vodoravno nego gore. Postupno se tijelo "diže", a tehnika trčanja nalikuje "udaljenosti". Ne postoji kruta prijelazna granica.
Stručnjaci vjeruju da bi svladavši 30-40m trkač trebao postići maksimalno startno ubrzanje. Promjena tempa i duljine koraka, postupno povećavanje faze leta, širok spektar pokreta ruku karakteristične su značajke uzletnog trčanja. Glavno opterećenje nose mišići ekstenzori bedra i potkoljenice.
Trčanje na daljinu
Istraživanja pokazuju da se bez obzira na razinu spretnosti sprintera maksimalna brzina postiže u 6. sekundi, a nakon 8. pada.
Noga je postavljena na stazu od prsta; spuštanje se ne događa na cijelom plantarnom dijelu stopala. Da bi se postigao ritam i ujednačenost brzine, poželjno je da koraci različitih nogu budu isti. Ruke su savijene u laktovima pod pravim kutom, rade slobodno, brzo i sinkrono s nogama. Mišići djeluju u impulsnom načinu (kontrakcija-opuštanje) kako bi postigli maksimalni slobodni zamah u koraku.
Tijelo je uspravno, tijelo je blago nagnuto, rotacija ramenog pojasa je minimalna. Važno je kontrolirati očuvanje kuta između točke okretanja i potkoljenice potisne noge u fazi okretanja - za hladne sprintere kut je blizu 90 stupnjeva
Tijekom faze leta, redukcija kukova igra posebnu ulogu. Analiza kretanja kuka, potkoljenice i stopala u odnosu na zglobove kuka, koljena i skočnog zgloba te njihov položaj na podupiraču i trupu omogućuje procjenu biomehanike trkačkog koraka i poboljšanje tehnike. Foto i video snimanje široko se koristi za detaljno proučavanje strukture pojedinih elemenata.
Završi
Kruna prethodnih faza. Šteta je izgubiti utrku kad je cilj na nekoliko metara, a svi rivali zaostaju. Završni skok i kako prijeći ciljnu crtu - ove bi vještine također trebale biti u tehničkom arsenalu.
Potrebno je zadržati dovoljno snage da napravite konačni nalet - nakupljeni umor stvara dodatne poteškoće i "razbija" tehniku.
Preporuča se češće koračati zbog intenzivnijeg pokreta ruku. Suvremena tehnologija osigurava značajno smanjenje kutova za uzlijetanje s nosača i istodobno povećanje nagiba tijela prema naprijed u posljednjem koraku. Cilj „skokom“ ili prolazak „kaveza“, bez mijenjanja temelja pokreta, nisu prošli vremenski ispit.
Profesionalci koriste završne dijelove poput guranja ramena ili prsa prema natrag s rukama unatrag.
Često, kako bi odredio pobjednika utrke, sudačko vijeće pribjegava fotografiji.
Savjeti za performanse za trčanje na 100 m
Treninzi
Ovladavanje tehnikom sprinta, kao i u bilo kojem sportu, nemoguće je bez temeljnog općeg i posebnog fizičkog treninga.
Opći fizički trening postavlja temelje tjelesne aktivnosti pod ekstremnim stresom (sprint na 100 metara upravo je takav slučaj), a poseban je usmjeren na razvoj specifičnih mišićnih skupina i takvih svojstava sprintera kao što su snaga, koordinacija, brzina, izdržljivost u brzini, sposobnost skakanja. Zajedno s njima, taktička i psihološka priprema prate sportaša tijekom cijele karijere.
Način intervalnog treninga ima najveći učinak kada se razdoblje intenzivnih opterećenja zamjenjuje razdobljem oporavka.
Vizualno očigledna lakoća trčanja visokokvalificiranog sportaša koji pobjeđuje protivnike govori o visokoj tehnici koja skriva uistinu titansko opterećenje - broj otkucaja srca može premašiti 200 BPM, krvni tlak značajno raste.
Zagrijati se
Uzorci zagrijavanja početnika i iskusnog sprintera dramatično se razlikuju. Ako je standardno zagrijavanje sportaša dovoljno za prvo, tada majstor uključuje određeni set u set vježbi.
Zagrijavanje u pravilu započinje raznim vježbama trčanja koje isključuju dugo trčanje (kratki lagani trčeći od 40-50 m, trčanje s visokim dizanjem kuka, metenje potkoljenice unatrag, sitno trčanje s prijelazom na ubrzanje itd.), Vježbe istezanja za različite mišićne skupine , zamah, rotacijski pokreti, nagibi.
Dalje, prijelaz na skakački dio (iz stajanja, trojke, skokovi na jednoj nozi) i ponovno povratak u trčanje (promjena zadataka prvog dijela zadataka trčanja). Dio zagrijavanja trening završava kratkim trčanjem s glatkim ubrzanjem, ali ne u punoj snazi.
Oprema
Ovdje je sve jasno - trebate odabrati pravu obuću.
"Stupovi" za sprint izrađuju se uzimajući u obzir suptilnosti i osobitosti tehnike ove određene vrste atletike.
Lagan, potplat je tanak, fleksibilan, s dobrim svojstvima apsorpcije udara. Šiljci su pričvršćeni na nos, gotovo ispod prstiju, kako bi se poboljšao učinak odbijanja.
Kada isprobavate cipele, morate obratiti pažnju na krutu fiksaciju stopala.
Stupovi se biraju ovisno o podlogama na kojima ćete trenirati ili sudjelovati u natjecanjima.
Rezultati u trčanju na 100 metara mjere se u desetinkama i stotinkama sekunde. Zahtjevi za napretkom ovdje su usredotočeni do krajnjih granica, pa će čak i manji nedostaci u tehnici trčanja biti nepristupačan luksuz.