Mnogi ljudi pogrešno vjeruju da proširene vene ne predstavljaju posebnu prijetnju ljudskom tijelu u cjelini. Međutim, zapravo to nije slučaj, u naprednim oblicima ova bolest može dovesti ne samo do teških komplikacija, već čak i do smrti.
Svatko tko ima takvo proširenje vena na koži mora bolje znati što su proširene vene - koliko je opasno u kasnijim i završnim fazama.
Proširene vene - zašto je to opasno?
Proširene vene su jedna od najčešćih bolesti među ljudima čiji rad zahtijeva stalan, periodičan položaj na nogama uz minimalno kretanje. Najčešće se ova bolest javlja kod kirurga, kuhara, prodavača, frizera i drugih profesija koji puno vremena provode na nogama.
Glavni znak proširenih vena su proširene vene, koje je lako uočiti izvana, obično su u obliku mreža i paučine. Uzroci ove bolesti su različiti - mogu ovisiti o genetici, prekomjernoj težini, dugo vremena na nogama, trudnoći, više letova.
Isprva proširene vene ne smetaju osobi koja je ima, ali što se duže ne liječi, to može dovesti do gorih posljedica. Zbog bolesti raste tlak u cijelom krvožilnom sustavu, protok krvi u organe i tkiva tijela značajno usporava. To zauzvrat dovodi do hipoksije u tijelu i daljnje odumiranja tjelesnih stanica.
Osim toga, u krvi se počinju nakupljati otrovni proizvodi koji se oslobađaju tijekom metabolizma, nakon čega se mogu pojaviti čirevi i tumori.
Jedna od najgorih mogućnosti za razvoj proširenih vena je pojava krvnog ugruška koji može pratiti krvotok i nakon toga izazvati srčani ili moždani udar.
Ako se prekasno obratite stručnjacima za pomoć, oni najvjerojatnije neće moći ništa učiniti, jer jednostavno nema iskustva s izlječenjem kasne faze proširenih vena. Općenito, postoji više od 9 različitih bolesti i komplikacija do kojih ova bolest može dovesti.
Flebitis
Početna faza upale venskih zidova, koja se zatim može razviti u tromboflebitis. Glavni uzrok flebitisa su proširene vene.
Simptomi uključuju:
- napetost i povećanje vena na udovima;
- pojava bolnih osjeta u ovom radijusu;
- crvenilo, vrućica i opća slabost tijela.
- s vremenom se uz vene mogu pojaviti crvene pruge;
- u zanemarenijem obliku udovi počinju oticati, pojavljuje se jaka bol.
U ovoj je fazi moguće spriječiti bolest uz pomoć složenog i konzervativnog liječenja. Obično je potrebna hospitalizacija pacijenta.
Tromboflebitis
Tromboflebitis je kasniji oblik flebitisa, u kojem se mogu razviti krvni ugrušci. Ova se bolest najčešće javlja u udovima neke osobe, ali postoje slučajevi njezine pojave i u drugim dijelovima tijela.
Glavni simptomi su:
- jaki bolni osjećaji u mišićima i udovima;
- javlja se natečenost;
- povremeno postoji slika pojave gnojne opijenosti.
Tromboflebitis je opasna bolest koja može dovesti do moždanog ili srčanog udara. Obično ova bolest nema komplikacija, ali postoje iznimke u obliku sepse, streptokoknog limfangitisa, celulita i hiperpigmentacije. Liječenje se provodi kirurški i konzervativno.
Plućna embolija
Ovo je stanje tijela u kojem su plućne arterije začepljene krvnim ugrušcima koji su tamo stigli s krvlju.
Glavni simptomi su:
- jaka bol u području prsa;
- česti otkucaji srca;
- porast tjelesne temperature;
- pojava kašlja i plave boje u području prsa.
Uzroci ove bolesti su krvni ugrušci koji nastaju kao posljedica tromboflebitisa i varikoznih vena. Minimalna prijetnja kod ove bolesti je zatajenje srca i dišnog sustava, au drugim slučajevima plućna embolija može dovesti do iznenadne srčane smrti.
Liječenje se provodi pomoću lijekova i konzervativnih metoda, au nekim se slučajevima izvode operacije uklanjanja krvnog ugruška.
Tromboza vena donjih ekstremiteta
Tromboza vena donjih ekstremiteta jedna je od najčešćih posljedica proširenih vena. Vizualno se ova bolest lako može zbuniti s uobičajenim varikoznim venama.
Međutim, kod tromboze, bol se javlja u području oticanja vena, pojave gustih područja oko njih, u završnoj fazi temperatura se može popeti na 39 stupnjeva, udovi nabreknu, a ljudsko tijelo pocrveni.
Konzervativne metode mogu samo privremeno oslabiti simptome bolesti; na njega radikalno može utjecati samo endovenska laserska obliteracija. Liječenje treba započeti što je ranije moguće, jer je u kasnijim fazama nemoguće podnijeti ovu bolest.
Kožne bolesti
Druga komplikacija varikoznih vena su razne kožne bolesti:
- U prvoj fazi na ljudskom su tijelu vidljive jako natečene i plave vene u obliku paučine i zvijezda.
- U sljedećoj fazi vene još više strše iznad kože i pojavljuju se mjesta stagnacije, izgledaju poput čvorića, vene mogu pocrniti.
- U fazi 3 koža postaje suha i vrlo blijeda, pojavljuje se ozbiljno oticanje udova.
- Posljednja faza, kada venska ekspanzija doseže svoj vrhunac, oko njih se pojavljuju otekline i crvenilo, što će rezultirati tim mjestima u trofični čir koji ne zaraste bez specifičnog liječenja.
Takve se posljedice mogu izbjeći u 1. i 2. stupnju, u 3. je vrlo teško, a 4. se više ne liječi.
Venski čirevi
Venski čirevi zbog proširenih vena najčešće se javljaju na potkoljenici, ali postoje iznimke. Takvo obrazovanje ne liječi i stalno brine čovjeka.
Glavni simptomi po kojima se mogu identificirati ulcerativne formacije su:
- značajne proširene vene;
- bolni i svrbežni osjećaji u potkoljenici;
- večernji osjećaj težine;
- pojava natečenosti.
Također, za provjeru možete pritisnuti prst na prednjoj strani potkoljenice; kad se pritisne, pojavljuje se udubljenje koje nestaje tek nakon nekoliko minuta. Liječenje se provodi uz upotrebu posebnih lijekova, kompresijskih zavoja i čarapa, terapijskih vježbi i stalne njege površine kože.
Neplodnost
Jedna od najozbiljnijih komplikacija je varikokela, bolest koja se javlja samo kod muškaraca i uzrokuje neplodnost.
Pojavljuje se zbog kršenja protoka i odljeva venske krvi u testise. Najčešće se to očituje u odnosu na lijevi testis zbog osobenosti građe venske mreže u ovom području tijela.
Najčešći simptomi ove bolesti su:
- bolovi u skrotumu;
- stalna nelagoda;
- smanjena intimna privlačnost.
Prve faze varikokele su gotovo asimptomatske. Da bi se izliječila ova bolest, izvodi se kirurška operacija.
Impotencija
Zbog varikoznih vena može se pojaviti i impotencija. Ovaj se problem pojavljuje i zbog nedovoljne cirkulacije krvi u genitalijama.
Glavni simptomi su: smanjeni spolni nagon, nemogućnost uvođenja penisa u rodnicu tijekom erekcije. Liječenje i prevencija odvija se uz pomoć određenih lijekova.
Invaliditet, invaliditet
Glavni problem kasne faze proširenih vena, uz prijetnju životu, jest i invalidnost. U ekstremnim fazama bolesti, bolovi u udovima mogu doseći te granice kad postane nemoguće kretati se.
Ako stanice udova počnu odumirati, to može dovesti do amputacije određenih područja, a to će dovesti do invaliditeta.
Načini za sprečavanje posljedica proširenih vena
Stručnjaci identificiraju nekoliko načina za sprečavanje proširenih vena:
- Ne stavljajte puno viška kilograma.
- Ne nosite potpetice veće od 6 centimetara.
- Morate se više kretati.
- Pod tušem noge prelijte vodom, prvo vrućom, a zatim hladnom.
- Ne prekrižite noge dok sjedite.
- Treba izbjegavati sportove s visokom aktivnošću nogu.
Slijedom ovih jednostavnih pravila lako je spriječiti većinu posljedica proširenih vena. Varikozne vene su bolest na koju ne treba zatvarati oči, ali je potrebno započeti liječenje i prevenciju u početnim fazama. Ova bolest u završnoj fazi može dovesti do nepovratnih posljedica, a ponekad čak i smrti.