Konvulzivne kontrakcije mišića nogu nisu rijetke. Spazmi su uvijek bolni i često su navještaj ozbiljnih bolesti. Pogotovo noćni grčevi.
Da biste se riješili bolnih stanja, prvo morate utvrditi uzrok. Stoga je posjet liječniku nužan.
Smanjuje mišiće nogu nakon trčanja - razlozi
Puno je razloga koji uzrokuju grčeve nogu - od banalnog preopterećenja ili hipotermije do ozbiljnih bolesti. Međutim, bilo koji razlog treba shvatiti ozbiljno.
A ako se neugodne cipele mogu promijeniti i kontrolirati opterećenje nogu, tada se moraju liječiti bolesti poput proširenih vena ili hipertenzije.
Fizičko preopterećenje
S produljenom i povećanom napetošću mišići se mogu grčiti. To se često događa tijekom intenzivnog treninga. To se posebno odnosi na neobučene ljude, kao i na sportaše koji se nedovoljno zagriju prije trčanja.
Tjelesna aktivnost i kao posljedica toga - konvulzije tipični su za ljude koji se bave teškim radom. U nedostatku odmora nogu dolazi do trošenja mišića. To je ono što izaziva grč.
Nedostatak vitamina u tijelu
Ako postoji manjak određenih vitamina i makronutrijenata, takav nedostatak može dovesti do oslabljenog prijenosa živčanih signala u udovima. Nedostatak kalija, magnezija, kao i vitamina B, D, kao i kalija, uzrok je grčenja mišića u nogama.
Nedostatak važnih tvari uzrokovan je neuravnoteženom ili nedovoljnom prehranom, problemima s gastrointestinalnim traktom i uzimanjem određenih lijekova.
Dehidracija
Zbog gubitka tekućine, tijelo treba nadoknaditi korisne mikroelemente, vodu. Krv se počinje zgušnjavati. Mišići prestaju normalno funkcionirati. Potrebno je izbjegavati dugotrajni nedostatak vode i piti po potrebi. Iako je višak također štetan.
Potrebno je pravilno kontrolirati potrebnu količinu tekućine u tijelu - tijekom intenzivnog treninga popijte 1,5 čašu vode svaka 2 - 2,5 sata.
Ili s nešto manjim razmakom, smanjujući glasnoću. Ako opterećenja nisu duga, ne biste trebali piti previše vode. Dovoljno će biti nekoliko malih gutljaja svakih pola sata.
Stresne situacije
Tijekom emocionalnog stresa često se događa živčani slom. Ovo stanje uzrokuje kvar živčanih završetaka. U krvi počinje oslobađati kortizol u povećanoj količini, što šteti ravnoteži kalcija u tijelu. Ova činjenica dovodi do pojave grčeva u mišićima.
Skokovi temperature
Iznenadna promjena temperature okoline može izazvati grč mišića nogu. Grčevi su mogući kod kupanja ili podlijevanja hladnom vodom. Ne preporučuje se plivanje s čestim simptomima u otvorenim vodama, kako bi se donjim udovima smrznulo.
Preporučljivo je držati ih na toplom, ponekad uzimajući tople kupke za noge. Pogotovo u hladnoj sezoni nakon posjeta ulici.
Proširene vene
Grčevi u nogama jedan su od prvih simptoma razvoja proširenih vena donjih ekstremiteta. Češće bol smeta noću. To je zbog nedovoljne elastičnosti krvnih žila i ventila koji omogućuje protok krvi na jednu stranu. Počinje stagnacija krvi. Može se primijetiti periodično oticanje ispod koljena.
Proširene vene zahtijevaju ozbiljno liječenje. Stoga je s pojavom bolova u nogama, čestim noćnim grčevima, edemima potrebna medicinska intervencija. Ne biste trebali sami liječiti proširene vene. Pretvara se u tromboflebitis, koji se češće kirurški liječi.
Bolesti
Bolesti koje uzrokuju grčeve u mišićima uključuju:
- metabolički poremećaj;
- ozljede nogu;
- bolesti kardiovaskularnog sustava;
- osteohondroza;
- artroza, artritis;
- vegetativno-vaskularna distonija.
Obavezna je konzultacija s traumatologom, kardiologom i drugima. Upućivanje uskih specijalista dat će liječnik opće prakse.
Zašto nogu često grče noću?
U mraku se protok krvi usporava. Manje hranjivih sastojaka ulazi u mišiće ako osoba spava. Mišićni sustav je u opuštenom stanju.
I u snu dolazi do laganog uzbuđenja živčanih završetaka, što se očituje u grčevima. Drugi razlog je neugodan položaj koji tijelo zauzima tijekom spavanja. Može se dogoditi dugotrajno sabijanje krvnih žila i živaca u mišićima.
Ako ste ponavljali napadaje preko noći, preporučuje se konzumacija hrane koja sadrži kalcij, kalij i magnezij.
Naime: fermentirani mliječni proizvodi, zobena kaša i heljdina kaša, morski kelj, zeleno povrće, orašasti plodovi i suho voće. Također se preporučuje konzultacija s liječnikom, jer učestali noćni grčevi u mišićima nogu navješćuju ozbiljne probleme u tijelu.
Prva pomoć kod napadaja
U slučaju grčeva postoji nekoliko načina koji mogu smanjiti bol i ukloniti neugodno stanje. Djelovanje će ovisiti o mjestu napadaja.
Poduzimaju se mjere za pomoć:
- Skini cipele, ako osoba ima cipele, stani na noge.
- Ispružite bolnu nogu. Možete povući nogu prema sebi hvatajući palac. Ako se grč dogodi u bedru, savijte nogu i povucite gležanj do gluteusnog mišića. Vježbe za deblokadu stražnjeg dijela noge: trebate staviti stopalo na petu, poduzimajući korak (zdrav je ud lagano savijen), otimajući zdjelicu natrag. Ova metoda je poput skidanja cipela.
- Utrljajte grčevito područje kako biste poboljšali protok krvi.
- Vrijedno je staviti hladni oblog.
- Štipanje ili nježno bockanje vilicom ili drugim ne-traumatičnim predmetom pomoći će u ublažavanju grča.
- Maksimalno opuštanje često se postiže glađenjem i nježnom masažom.
Nakon dovođenja uda u normalno stanje, poželjno je leći s jastukom pod nogama na razini od 60 stupnjeva, a zatim se pokušati opustiti.
Liječenje grčeva u nogama
Liječenje napadaja sastoji se u obnavljanju normalnog funkcioniranja žila nogu. Terapija je podijeljena u nekoliko vrsta. Metoda može biti lijek, narodni. Važno je ne zanemariti vježbe usmjerene na rješavanje neugodnih simptoma.
Liječenje lijekovima
Terapiju, koja se provodi uz pomoć lijekova, propisuje liječnik. Obično su to lijekovi koji ispravljaju metaboličke procese u tijelu. Također, propisani su lijekovi koji poboljšavaju protok krvi, jačaju zidove krvnih žila.
Liječnik će propisati potrebne vitaminske komplekse koji sadrže dodatne elemente u tragovima. Za uklanjanje simptoma koriste se fenazepam, urokinaza, tardiferon, magnezijev sulfat. Također su propisani antikonvulzivi.
Narodni lijekovi
Prirodni lijekovi češće se koriste kao dodatak terapiji lijekovima i kao vrsta preventivne mjere.
Uglavnom se koristi:
- Hladni oblozi na stopalima s limunovim sokom. Komprese se moraju primjenjivati 2 puta dnevno tijekom 2 tjedna.
- Samo-masaža lovorovim uljem.
- Trljanje stopala limunom tijekom 2 tjedna pomaže u slučaju grčeva prstiju donjih ekstremiteta.
- Primjenom magneta na bolno mjesto smanjuje se ili ublažava bol.
- Izvrsno sredstvo je uzimanje klinčića sa šećerom.
- Kompres na bazi meda i soli, čiju smjesu treba nanositi na lišće hrena i tjedan dana prekriti bolnom nogom.
- Pomiješajte sok od celandina s vazelinom. Mast nanosite lagano utrljavajući otprilike 14 dana.
- Svakodnevna samostalna masaža stopala pomoću senfinog ulja.
Vježbe za grčeve
Stručnjaci su razvili gimnastičke vježbe. Poboljšavaju prohodnost vena, treniraju mišiće, jačaju zglobove i pomažu u ublažavanju emocionalnog stresa. Prednosti gimnastike u prevenciji varikoznih vena, artritisa i artroze.
Stojeće vježbe:
- rotacija stopala u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smjeru - do 30 puta;
- promjena položaja noge s pete na petu i obrnuto - do 30 puta;
- brzi prijelaz s prsta na petu - do 30 puta;
- zamahnite nogama - do 20 puta.
Vježbe laganja:
- ljuljanje nogu "škare";
- ljuljačke noge "bicikl".
Jednostavni gimnastički pokreti koji se izvode svakodnevno pomoći će vam da zaboravite na grčeve. Stručnjaci preporučuju kupanje nakon završetka terapijskog kompleksa vježbi. U vodu je dobro dodati sol i aromatična ulja.
Prevencija grčeva u nogama
Pojavu grčeva bolje je spriječiti uz pomoć preventivnih mjera. Njihova pravodobna provedba pomaže smanjiti rizik od napadaja.
Prevencija:
- Redoviti treninzi bez preopterećenja u obliku hodanja, aerobne gimnastike, trčanja.
- Odbijanje kupanja u hladnoj vodi. Najbolje je izbjegavati niske temperature i držati noge toplim.
- Kontrolirajte svoj metabolizam. Održavajte ravnotežu vitamina, minerala, makro- i mikroelemenata. Hrana treba biti racionalna i uravnotežena.
- Liječenje glavnih bolesti koje mogu izazvati napadaje. Na primjer, proširene vene, bolesti srca, dijabetes i drugi.
- Nosite udobnu, visokokvalitetnu obuću. Za ravna stopala naručite ortopedsku.
- Pratite ravnotežu vode u tijelu. Izbjegavajte dehidraciju.
- Odbijanje loših navika.
- Redovita masaža, kontrastne kupke za stopala (kod varikoznih vena razlika u temperaturi ne smije biti velika).
- Korištenje narodnih lijekova. Koristite bilje s antikonvulzivnim učinkom: valerijanu, metvicu i preslicu.
- Poželjno je riješiti se viška kilograma i promijeniti način života ako je neaktivan.
- Pronađite udoban položaj za spavanje.
- Izbjegavajte stres, pijte umirujuće čajeve.
- Nadgledajte krvni tlak.
Nakon otkrivanja uzroka grčeva u nogama, trebali biste odmah započeti liječenje. Ako je grč rijetka pojava, a pregled nije otkrio ozbiljne bolesti, možda je riječ o neugodnim cipelama ili položaju u snu.
Tada je bolje promijeniti način života ili odabrati prave cipele. I ne zanemarujte preventivna pravila. To se odnosi i na zdrave ljude.