Mnoge su žene dobro svjesne blagodati vježbanja u borbi za vitko tijelo, kao dio programa smanjenja kalorija. Ali, malo ljudi može odmah reći koliko kalorija se može sagorjeti na užetu - ovo je jednostavan i prekrasan alat za sagorijevanje viška kilograma.
Koliko kalorija se sagorijeva na užetu?
Skakanje s opremom poput konopa sjajan je i jednostavan način za odbacivanje viška kilograma i kalorija. Sama sportska vježba pomoći će izgubiti višak tjelesne težine i eliminirati pojavu "narančaste" kože na zanimljivim mjestima, zategnuti je, čineći je elastičnijom.
Koliko kalorija se sagorijeva prilikom sto skokova?
U minuti osoba napravi oko 100 skokova na ovom sportskom instrumentu - u prosjeku možete sagorjeti 26-30 kalorija. Ako izvedete oko 500 poskakivanja, gubitak energije povećat će se na 40-45 kalorija, no nakon što odskočite 1000 užetom, ove će brojke iznositi 86-110 kalorija.
Trening će biti učinkovit ako broj otkucaja srca i otkucaja srca ne prelazi 110-130 otkucaja u minuti.
Ne možete napraviti 100 skokova u minuti - ništa, ali pokazatelji potrošnje energije se smanjuju, a učinkovitost treninga ne prestaje biti manja. Glavna stvar je redoviti trening i postupno povećanje intenziteta.
Koji čimbenici utječu na gubitak kilograma?
Uže za skakanje važno je područje mnogih sportskih programa: aerobik i oblikovanje, a u procesu mršavljenja neizostavna je sportska oprema.
Ali koje točke utječu na gubitak kilograma:
- U početku, od težine same osobe.
- Vrste skokova primjenjive u trenažnom procesu.
- Uobičajeni ritam života, kao i način prehrane.
Kada vježbate užetom, vrijedi uzeti u obzir trajanje i intenzitet treninga. U skladu s prosjekom za 10 min. Trening na užetu, osoba teška 60-70 kilograma sagorijeva oko 110-115 kalorija, pola sata - oko 300. A to je već 4-5 puta više od potrošnje energije u hodu.
Također je važno uzeti u obzir intenzitet treninga, same skokove. Da biste postigli vidljive rezultate mršavljenja, trebali biste se pridržavati ritma od 70 skokova u minuti i tijekom 20 minuta. ovom brzinom moguće je sagorjeti oko 200 kalorija na sat - odnosno 800.
Prednosti skakaonice
Ako usporedimo konop za skakanje kao program vježbanja za mršavljenje, potrošnja energije je nekoliko redova veličine ispred trčanja i vožnje biciklom, plivanja, pa čak i gimnastike. Uže za preskakanje zauzima središnje mjesto u programu s prekomjernom težinom.
Prednosti su sljedeće:
- Uže za preskakanje kao sportska oprema košta minimalno, što sam trening čini jeftinijim.
- Na njemu možete vježbati gotovo bilo gdje i u bilo koje vrijeme, bez ograničenja.
- Provodi se sveobuhvatan trening svih disanja i mišića, normalizira se rad kardiovaskularnog sustava.
- Opći tonus i izdržljivost tijela se povećavaju, uklanjaju se celulit i opuštenost kože.
Da biste postigli vidljiv rezultat treninga na užetu, važno je vježbati ne s vremena na vrijeme, već redovito, kombinirajući ga s pravilnom prehranom i ritmom.
Pravila treninga užeta
Ali ovaj sport ima svoja pravila koja će vam pomoći da postignete veći uspjeh u borbi protiv prekomjerne težine.
Iskusni sportaši utvrđuju sljedeća pravila za preskakanje užeta:
- Prije samog treninga napravite zagrijavanje kako biste pripremili sve mišiće za vježbu.
- Obratite pažnju na držanje tijela, leđa vam trebaju biti ravna i ne smiju ići u procesu skakanja naprijed, čak i uz lagani nagib. Također, nemojte gledati ispod nogu - osjetite uže kad se radujete.
- Pomaknite uže samo pokretom zgloba, ali istovremeno držite laktove što bliže tijelu.
- Kada tehnika izvođenja skoka ne osigurava napeto stanje, vrijedi ga izvoditi u opuštenom stanju.
- Procijenite svoje sposobnosti na prvim treninzima i nemojte postavljati ljestvicu previsoko, to će dovesti do pretjeranog prekomjernog rada. Jednostavno ćete se istrošiti, ali nećete doseći potreban broj sagorijenih kalorija.
- Ako se trening odvija na otvorenom, preporuča se izvođenje u hladu, ali ne na suncu, što neće dovesti do sunčanice i bolničkog kreveta.
Imajte vode sa sobom, a za ublažavanje umora - najbolje rješenje bilo bi tuširanje toplim vodom, koje će se osvježiti i opustiti.
I još jedan savjet iskusnih sportaša - redovito trenirajte, najmanje 2 puta tjedno na samom početku, nakon što ovaj broj smanjite na 3-4 dana u tjednu.
Kontraindikacije za vježbanje užetom
Koliko god se čudno činilo, skakanje užeta, kao i bilo koji drugi sport, ima kontraindikacije za samu tjelesnu aktivnost. A ako ih ima, odustanite od užeta, odlučivši se za drugu sportsku opremu.
Dakle, skakanje užeta i borba s prekomjernom težinom ovom sportskom opremom nije prikladna u slučaju dijagnosticiranja niza bolesti:
- Patologija kardiovaskularnog sustava.
- Destruktivni procesi koji zahvaćaju hrskavicu i kosti, tip vezivnog tkiva.
- U slučaju bolesti ili oštećenja mišićno-koštanog sustava, posebno kralježnice.
- S skokovima tlaka - hipo ili hipertenzija.
- Ne skačite uže s prekomjernom težinom.
Ne biste trebali skakati na puni trbuh, početi sportske aktivnosti 2 sata nakon jela i ne jesti odmah nakon skakanja, stojeći najmanje sat vremena.
Znajući koliko kalorija možete sagorjeti na najjednostavnijem užetu, nemojte se ustručavati kupiti ovu opremu u sportskoj trgovini.
Štoviše, moderni modeli opremljeni brojačima brojila ili drugim modernim zvonima učinit će vaše satove ugodnima i učinkovitima. A nakon 1-1,5 mjeseci vidjet ćete tako ugodne, i što je najvažnije, vidljive rezultate mršavljenja za sebe i sve oko sebe.